Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης με το Λαύριο ο Παναθηναϊκός έδειξε τη διάθεση και τις ορέξεις του ώστε να μη θέσει σε κίνδυνο την πρωτιά της κανονικής περιόδου. Οι παίκτες του Όντετ Κάτας ήταν συγκεντρωμένοι και σοβαροί έχοντας πάρει το μήνυμα του προπονητή τους για τα όσα... ευτράπελα είδαμε στο Κάουνας. Έτσι, το τρένο μπήκε στις ράγες από το πρώτο δεκάλεπτο με το 55-35 του ημιχρόνου να μην αφήνει πολλά περιθώρια για συζήτηση. Το κυριότερο μήνυμα, ωστόσο, δεν αφορούσε το ματς που προηγήθηκε αλλά ήταν μια πρώτη απάντηση του Παναθηναϊκού και των παικτών πως όταν είναι σοβαροί δεν είναι τόσο ευάλωτοι όσο άφησαν να πιστέψουν όλοι οι αντίπαλοι τους στην Ελλάδα.

Παράλληλα, όταν έχεις χάσει στον πρώτο γύρο στην έδρα του Λαυρίου με 92-82 και τους γηπεδούχους να έχουν σκοράρει 61 πόντους στο δεύτερο μέρος οφείλεις να... απαντήσεις στο γήπεδο. Και αυτό χωρίς τον Νεμάνια Νέντοβιτς, που θα αποφασιστεί μετά την επιστροφή από τη Ρωσία ποιον θα αντικαταστήσει στην Ελλάδα, αλλά και με τον Μάριο Χεζόνια με τέσσερα φάουλ από τη δεύτερη περίοδο.

Μήτογλου και Παπαπέτρου ήταν αυτοί που έβαλαν το νερό στο αυλάκι με τους Μποχωρίδη και Σαντ Ρος να κατευθύνουν σωστά και να βγάζουν παράλληλα την σκληράδα που απαιτείται σε όλα τα ματς. Με αυτούς μπροστάρηδες όποιος πατούσε το παρκέ ακολουθούσε στο ίδιο βήμα επιδεικνύοντας σοβαρότητα και σωστή νοοτροπία. Μάλιστα, ήρθαν παίκτες από τον πάγκο που έδειξαν πως μπορούν να βοηθήσουν περισσότερο στη συνέχεια όπως οι Ζακ Όγκαστ και Νίκος Διπλαρος με τον τελευταίο να μας δείχνει ξανά πως πάντοτε παίζει αυτό που μπορεί και είναι πλέι μέικερ!

Πλέον, το «τριφύλλι» αναχωρεί για τη Ρωσία όπου θα παραμείνει έως την Πέμπτη έχοντας να αντιμετωπίσει τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη (12/4) και την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα (14/4) κλείνοντας έτσι με τα δύο εξ αναβολής ματς τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις. Οι «πράσινοι» θα παίξουν για την ιστορία τους κόντρα σε μια Ζενίτ που …πεθαίνει για τη νίκη καθώς μόνο έτσι προκρίνεται και μια ΤΣΣΚΑ που κάνει... πρόβα για τα πλέι οφ.

ΥΓ: Ο Κορομηλάς έστειλε τον Χεζόνια ουσιαστικά εκτός αγώνα δίνοντας του τεχνική ποινή από τα 20 μέτρα την ώρα που ο Κροάτης ήταν με πλάτη και μιλούσε ήρεμα με τον Ψαριανό στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Έτσι, σε λίγα δεύτερα ο Χεζόνια φορτώθηκε με τρίτο (συζητήσιμο) φάουλ και τέταρτο με την τεχνική ποινή.

ΥΓ2: Η πορεία του Λαυρίου μέχρι τώρα χαίρει πολλών συγχαρητηρίων και είναι δεδομένο πως στην πορεία θα το δούμε ξανά να βάζει υψηλά εμπόδια στις πιο πλούσιες ομάδες που θα συναντήσει Πρωτάθλημα και Κύπελλο.

ΥΓ3: Δεν χωρούσε τίποτε λιγότερο από την 35αρα ως μια κανονική παναθηναϊκή αντίδραση μετά την εικόνα στη Λιθουανία.