72 63
  • Μπόρις Ρίζικ (Ουκρανία)
  • Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία)
  • Ούρος Νίκολιτς (Σερβία)

Το κίνητρο και η ανάγκη για... επιβίωση επικράτησε στο τελευταίο παιχνίδι της 33ης αγωνιστικής της Euroleague. H Ρεάλ το ήθελε πιο πολύ, πίεσε από την αρχή, ήταν σαφώς πιο «διψασμένη» και κέρδισε τον Ολυμπιακό (72-63), ανεβαίνοντας στο 19-14.

Οι Ισπανοί έμειναν ζωντανοί στην μάχη της πρόκρισης στα πλέι-οφ και ετοιμάζονται για «τελικό» με την Φενέρ στην Τουρκία. Για να φτάσουν όμως στην 19η νίκη τους, οι Μαδριλένοι, που δεν είχαν τον τιμωρημένο Πάμπλο Λάσο στον πάγκο τους, χρειάστηκαν την εξαιρετική εμφάνιση του Γκάμπριελ Ντεκ (18 πόντοι με 7/7 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ) και τον κυρίαρχο Έντι Ταβάρες (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Στην άλλη μεριά, ο Ολυμπιακός έπεσε στο 15-18, αφού έμεινε στα τρομερά 30' του αγώνα με την Βαλένθια. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν κάκιστη στο πρώτο μέρος, τα περισσότερα σουτ βρήκαν σίδερο και οι επιλογές συνοδεύτηκαν από αρκετά ερωτηματικά. Πάλεψε ο Σάσα Βεζένκοφ (22 πόντοι με 8/11 σουτ), που ήταν εξαιρετικός για ακόμα ένα βράδυ.

• 31

19'

Σε ένα ματς χωρίς πολύ θέαμα, το κάρφωμα του Έλις έκανε την... διαφορά: Ο Αμερικανός σέντερ πήρε όμορφη ασίστ από τον Χαραλμπόπουλο και έβαλε υποψηφιότητα για το Top-10 της αγωνιστικής.

4’ 6 - 2
6’ 11 - 4
8’ 14 - 6
10’ 20 - 11
Στα πρώτα λεπτά του ματς φάνηκε ποια ομάδα είχε το μεγαλύτερο κίνητρο: Η Ρεάλ πίεσε, έτρεξε και πήρε από νωρίς προβάδισμα (9-2, 5'), κόντρα σε έναν ράθυμο, απρόσεκτο και ιδιαίτερα άστοχο (1/8 σουτ στα πρώτα πέντε λεπτά) Ολυμπιακό. Η είσοδος των Λαπροβίτολα - Κοζέρ έδωσε νέο boost, η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (18-8, 9') και οι Μαδριλένοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (20-11).
12’ 22 - 16
14’ 27 - 20
16’ 30 - 22
18’ 32 - 22
20’ 36 - 26
Το τεχνικό επιτελείο της Ρεάλ έδωσε ξεκάθαρη εντολή για παιχνίδι με τον Ταβάρες και ο σταρ των Ισπανών πρωταγωνίστησε στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι συνεχόμενοι πόντοι του ανέβασαν την διαφορά στο +11 (27-16, 13'), ο ρυθμός του Ολυμπιακού έμεινε αργός, λόγω αστοχίας και βιαστικών αποφάσεων και η Ρεάλ ήταν σταθερά μπροστά με διψήφιο αριθμό πόντων. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +10 (36-26) και τους φιλοξενούμενους να... ψάχνονται με άθλια ποσοστά (9/24 δίποντα, 1/8 τρίποντα).
22’ 39 - 28
24’ 41 - 33
26’ 47 - 33
28’ 49 - 35
30’ 53 - 38
Η Ρεάλ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με +13 μετά από τρίποντο του Αλοσέν (39-26) και έθεσε τον τόνο για τη συνέχεια. Παρά το μικρό ξέσπασμα του Ολυμπιακού (41-33, 24'), οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το πάνω χέρι και έβρισκαν απαντήσεις από το τρίποντο (47-33 με Τέιλορ και Τόμπκινς). Η διαφορά μάλιστα ανέβηκε στους 16 (51-35, 29'), ενώ η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου συνοδεύτηκε με «μαξιλαράκι» 15 πόντων (53-38) για τους Ισπανούς.
32’ 55 - 42
34’ 62 - 46
36’ 65 - 52
38’ 69 - 60
40’ 72 - 63
Η ασφάλεια της διαφοράς έφερε μία μικρή χαλάρωση στην Ρεάλ και ο Ολυμπιακός κατέβασε την διαφορά στους 11 (57-46, 33'). Ο Ταβάρες και ο Ρούντι απάντησαν όπως... έπρεπε για το καλό της ομάδας τους, οι «ερυθρόλευκοι» δεν πέρασαν ποτέ το εμπόδιο των εννιά πόντων (69-60, 38') και οι Ισπανοί έφτασαν χωρίς πολλά προβλήματα στη νίκη.

• 1

Το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά νωθρός στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα και η αστοχία του (10/32 σουτ), μαζί με το «μυαλωμένο» μπάσκετ της Ρεάλ, έδωσε από νωρίς ξεκάθαρο προβάδισμα στους Μαδριλένους. Το +10 στο 20' είναι χαρακτηριστικό.

• 2

Το κίνητρο. Κακά τα ψέματα, η μία ομάδα έπαιζε για την... ζωή της και η άλλη απλή θέλει να ολοκληρώσει με χαμόγελα την σεζόν. Σε αυτές τις περιπτώσεις, το «do or die» είναι πάντα πιο ισχυρό και αυτό φάνηκε στο γήπεδο της Μαδρίτης.

• 3

Ο Ντεκ. Ο εκρηκτικός φόργουορντ ήταν πραγματικό «αγρίμι», ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων, έπαιξε για όσους... έλειπαν και ήταν ένας σημαντικός παράγοντας για τη νίκη της Ρεάλ.

14
Γκάμπριελ Ντεκ
Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Ντεκ. Ο Αργεντινός ήταν... άχαστος στο πρώτο μέρος και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο διάστημα κατά το οποίο η Ρεάλ «έχτισε» την διαφορά των 10 πόντων. Δίκαια ο MVP του αγώνα.

31
Κώστας Κουφός
Δεν ήταν... πουθενά ο έμπειρος σέντερ. Ξεκίνησε άσχημα, ήταν πολύ άστοχος, έκανε λάθη στην άμυνα και είχε το χειρότερο ranking απ'όσους πάτησαν στο παρκέ.

22
Έντι Ταβάρες
Ήταν ο... κλασικός Ταβάρες: «Σκιάχτρο» στην άμυνα, έξυπνος στις κινήσεις του και με σημαντικές βοήθειες στην επίθεση. Φυσικά «κατέβασε» και πολλά ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά... ήρεμο και έλειψαν οι δύσκολες ή αμφισβητούμενες φάσεις. Οι Ρίζικ, Νέντοβιτς και Νίκολιτς δεν έδειξαν διάθεση να ευνοήσουν κάποια ομάδα, σφύριξαν με τα ίδια κριτήρια και έμειναν μακριά από το προσκήνιο.
Περισσότερα σε λίγο...

Μεσίνα: «Αγαπώ τον Παπαλουκά, δεν θα μου λείψει ο Ομπράντοβιτς από το Final 4» (vid)