EMPORIO ARMANI MILAN
  • Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία)
  • Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία)
  • Σαούλιους Ράτσις (Λιθουανία)

Νίκη - γοήτρου με... καρδιά και «μαχητική» ψυχή για τον Παναθηναϊκό, σε ένα ματς που πρέπει να αποτελέσει τον οδηγό για την νέα σεζόν, κυρίως για την αντίδραση της επανάληψης και την «ατσάλινη» άμυνα του β' μέρους. Μέταλλο μεγάλης ομάδας, σπουδαίες ατομικές προσπάθειες και πάθος βοήθησαν τους «πράσινους» να φτάσουν σε μια ανατροπή που θα μνημονεύεται για χρόνια. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας βρέθηκε στο -20 (2η περίοδος) απέναντι στην ποιοτική Αρμάνι Μιλάνο, που παλεύει για το πλεονέκτημα έδρας φέτος, αλλά δεν παράτησε το παιχνίδι, παρά το γεγονός πως τα έκανε... όλα λάθος στο πρώτο ημίχρονο.

Οι «πράσινοι» με αντεπίθεση διαρκείας και τους Μάριο Χεζόνια (17π.), Ιωάννη Παπαπέτρου (14π., 5ρ.), Μπεν Μπέντιλ (16π.,6ρ.) και Γιώργο Παπαγιάννη (14π., 7ρ.) σε μεγάλη βραδιά γύρισαν από την «κόλαση» του -20 και έβαλαν... φωτιά στον αγώνα. Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας ο Κροάτης σταρ πήρε την μπάλα, επιτέθηκε κατά μέτωπο απέναντι στην ιταλική άμυνα και την άφησε στο καλάθι. Ο Χεζόνια «έγραψε» το 70-70, έστειλε το ματς στην παράταση και απέδειξε ξανά γιατί είναι leader.

Στον επιπλέον χρόνο οι Ιταλοί ήταν... εκτός αγώνα και έβλεπαν το καλάθι να έχει «μικρύνει» επικίνδυνα για τους ίδιους. Παράλληλα, ο μέχρι πρότινος άστοχος Σέλβιν Μακ (1/6 μέχρι το 40') εξελίχθηκε σε παίκτη - κλειδί (τελείωσε το ματς με 11π., 4ασ.) και το προβάδισμα των γηπεδούχων έφτασε μέχρι και το +10. Οι Ιταλοί επέστρεψαν ξανά, αλλά το τρίποντο του Τζίτζι Ντατόμε στο φινάλε βρήκε σίδερο.

Έτσι, ύστερα από ένα ματς γεμάτο περιπέτεια, σασπένς και μεγάλες αποφάσεις ο Παναθηναϊκός «έκλεισε» με νίκη τα φετινά εντός έδρας παιχνίδια του στην Euroleague και ανέβηκε στο 11-20 του ταμπλό. Από την μεριά της, ομάδα του Έτορε Μεσίνα γυρνάει στο Μιλάνο γνωρίζοντας ότι έχασε ένα... δικό της ματς από το +20, το οποίο μπορεί να της κοστίσει στα ζευγάρια των πλέι οφ (20-13 ρεκόρ). Πρώτοι σκόρερ των ηττημένων ήταν οι Βλάντο Μίτσοφ (15π.) και Κέβιν Πάντερ (13π.). Σε γενικές γραμμές, οι φιλοξενούμενοι «πλήρωσαν» τα πεσμένα ποσοστά τους στην επανάληψη και τα πολλά χαμένα σουτ των Πάντερ (5/15 εντός πεδιάς), Ροντρίγκεθ (0/6 τρίποντα), ΛεΝτέι (2/6 τρίποντα), Σιλντς (3/8) και όχι μόνο.

Να σημειώσουμε πως ο Νεμάνια Νέντοβιτς επέστρεψε στη δράση ύστερα από δύο μήνες στα «πιτς», αλλά χρησιμοποιήθηκε μόνο για 11', καθώς ήταν φανερά ανέτοιμος. Αποχώρησε με τραυματισμό στην 4η περίοδο ο Χάουαρντ Σαντ Ρος.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

• 42

40'

Στις μεγάλες φάσεις «μιλούν» οι μεγάλοι παίκτες. Η μπάλα... έκαιγε, ο Παναθηναϊκός ήταν στο -2 και είχε το ρολόι 15''. Ο Μάριο Χεζόνια κατέβασε την μπάλα, επιτέθηκε απέναντι στην άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο και νίκησε στον αέρα τον Κάιλ Χάινς, που φημίζεται για τα... στοπ του. Μάλιστα, ο Κροάτης διαμαρτυρήθηκε και για φάουλ, στο σημαντικότερο καλάθι του αγώνα, που έστειλε το ματς στην παράταση (70-70).

2’ 2 - 2
4’ 4 - 9
6’ 4 - 14
8’ 9 - 23
10’ 15 - 26
Ο Όντεντ Κάτας άρχισε το παιχνίδι με μία επιλογή που δεν του βγήκε και... κόστισε: με Μποχωρίδη - Σαντ Ρος δίδυμο στα γκαρντ και τους Νέντοβιτς - Χεζόνια στον πάγκο. Οι «πράσινοι» ήταν εντελώς ασύνδετοι και η ομάδα του Μεσίνα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ του ΟΑΚΑ για το διψήφιο προβάδισμα στο 6' (4-14 με 5π. του ΛεΝτέι και 5π. του Πάντερ). Σε εκείνο το σημείο ο Ισραηλινός τεχνικός πέρασε στο ματς των δύο «όπλα» του, αλλά οι Ιταλοί είχαν βρει ρυθμό και με 8/11 εντός πεδιάς έστειλαν το ματς στο +14 (6-20 στο 7'). Η Αρμάνι συνέχιζε το... τρίποντο σερί της Μπασκόνια (5/9 3π.), η άμυνα του «τριφυλλιού» ήταν ξανά απούσα και στο 10' το σκορ ήταν 15-26', με τον Χεζόνια να προσπαθεί μόνος του να «τραβήξει το κουπί» στην επίθεση (8π.).
12’ 17 - 30
14’ 20 - 35
16’ 22 - 37
18’ 25 - 42
20’ 29 - 46
Με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να οργανώνει μαεστρικά την ιταλική επίθεση, τον Ταρζέφσκι να στήνει «πάρτι» στο ζωγραφιστό (7π., 3ρ.) και τον Πάντερ να γίνεται διψήφιος από το 13' (10π.), η Αρμάνι άρχισε να ξεφεύγει για τα καλά (20-37 στο 15'). Οι φιλοξενούμενοι είχαν 7 επιθετικά ριμπάουντ στο 17', ο Παναθηναϊκός με μια απογοητευτική εμφάνιση δεν έβρισκε ρυθμό ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση και η διαφορά πήγε στους 20 πόντους (22-42 με τρίποντο του ΛεΝτέι). Οι «πράσινοι» τα έκαναν σχεδόν... όλα λάθος για ένα ημίχρονο, ο Κάτας «ξέχασε» (;) να επαναφέρει τον Χεζόνια και η ποιοτική Αρμάνι «έκλεισε» το ημίχρονο με μεγάλη διαφορά, την οποία άξιζε πλήρως (29-46). Στο 20' οι «πράσινοι» είχαν 3 ασίστ για 7 λάθη.
22’ 31 - 48
24’ 40 - 50
26’ 42 - 55
28’ 46 - 55
30’ 49 - 59
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού εξακολουθούσε να αλλάζει πρόσωπα και σχήματα και ύστερα από ώρα η ομάδα του βρήκε ένα καλό διάστημα (11-4 επιμέρους σκορ), με πρωταγωνιστές τους Σαντ Ρος, Παπαπέτρου και Μπέντιλ (40-50 στο 24'). Μάλιστα, ο Γκανέζος ψηλός είχε φτάσει τους 14π. σε εκείνο το σημείο. Στη συνέχεια, οι Παπαγιάννης - Χεζόνια πήραν τη σκυτάλη και έριξαν την απόσταση σε μονοψήφιο, με την Αρμάνι να «πληρώνει» τις βιαστικές επιθετικές επιλογές της (46-55 στο 28'). Όμως, ένα σερί κακών αποφάσεων του Μακ έβαλε... φρένο στους γηπεδούχους και η «μεστή» εμφάνιση του Ταρζέφσκι έδωσε «ανάσες» στο σύνολο του Μεσίνα (49-59 στο 30').
32’ 52 - 63
34’ 55 - 63
36’ 59 - 67
38’ 64 - 67
40’ 70 - 70
Το τρίποντο του αρχηγού Παπαπέτρου έφερε τους «πράσινους» στο -8 στο 33' και τους έδωσε... ζωή (55-63), με τον Μεσίνα να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός «έβγαλε» μια άμυνα, αλλά ο Μακ έχασε άλλη μια ευκαιρία (1/5 εντός πεδιάς) για να μειώσει κι άλλο. Η Αρμάνι ήταν... έξω από τα νερά της και η σπουδαία προσπάθεια των Παπαπέτρου - Μπέντιλ έστειλε τον Παναθηναϊκό στο -6 (59-65 στο 35'). Μέσα από την άμυνά τους οι πρωταθλητές Ελλάδας διατήρησαν το μομέντουμ και τελικά μείωσαν με το τρίποντο του Ουάιτ στο 37' (64-67). Η Αρμάνι είχε... μπλοκάρει πλήρως, τα τρίποντά της ήταν άστοχα, αλλά ο Παπαπέτρου δεν βρήκε το τρίποντο της ισοφάρισης. Με 2' στο ρολόι ο Πάντερ έχασε ένα τρίποντο, ο Παπαγιάννης μάζεψε το αμυντικό ριμπάουντ και στη συνέχεια έβαλε και το γκολ - φάουλ, που έφερε πολλούς πανηγυρισμούς στο ΟΑΚΑ (66-67). Ο Έλληνας σέντερ έχασε τη βολή, ο Παπαπέτρου μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά το τρίποντο του Ουάιτ για το προσπέρασμα βρήκε σίδερο. Στην άλλη πλευρά του παρκέ, ο Σιλντς μάζεψε το «σκουπίδι» μετά το... δοκάρι του Πάντερ και με 2/2β. «έγραψε» το 66-69 (39'). Ο εξαιρετικός Παπαγιάννης με άλλο ένα κάρφωμα έστειλε το ματς στον πόντο, ο Σιλντς αστόχησε σε τρίποντο και ο Μακ πήρε πάνω του το κρίσιμο σουτ. Για άλλη μια φορά, ο Αμερικανός βρήκε σίδερο (1/6) και η ευκαιρία χάθηκε. Ωστόσο, το ματς δεν είχε τελειώσει, καθώς ο Πάντερ έκανε 1/2β. και η μπάλα πήγε στα χέρια του Χεζόνια. Ο Κροάτης σε μία προσωπική φάση επιτέθηκε απέναντι σε όλους και άφησε την μπάλα στο καλάθι για το 70-70 και την ολική επαναφορά από το -20. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν και φάουλ υπέρ του Κροάτη, το οποίο δεν δόθηκε. Στο ρολόι έμεναν 1,8'' και μετά το τάιμ άουτ το play του Μεσίνα δεν βγήκε. Έτσι, το ματς οδήγηθηκε στην παράταση (70-70).
41’ 70 - 73
42’ 78 - 73
43’ 81 - 75
44’ 85 - 77
45’ 86 - 83
Παράταση
Ο σπουδαίος Χεζόνια έφτασε τους 17π. και με τρίποντο έδωσε το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα ύστερα από 40' (70-73), όμως στη συνέχεια αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Όμως, το... νερό είχε μπει πια στο αυλάκι. Το τρίποντο του Μακ έδωσε «αέρα» 5π. στο «τριφύλλι» και η Αρμάνι συνέχισε να είναι άστοχη. Με 02:30 στο ρολόι ο Παπαπέτρου έβαλε ένα σουτ - μισή νίκη, «έγραψε» το 81-73 και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε από την... κόλαση του -20 στον παράδεισο του +8 στο 43'. Ο Ντατόμε με 2/2β. μείωσε, αλλά ο Μακ βρήκε ξανά σκορ για το 83-75. Η Αρμάνι ήταν στο... καναβάτσο, ο Αμερικανός πλέι μέικερ είχε βρει πια αυτοπεποίθηση και το σκορ έφτασε το +10 (85-75), με τους πρωταθλητές Ελλάδας να «κλειδώνουν» μια μεγάλη νίκη, για τη ψυχολογία και το γόητρό τους. Βέβαια, το ματς δεν είχε ολοκληρωθεί και οι Ιταλοί γύρισαν μέχρι το -3, όμως το σουτ του Τζίτζι Ντατόμε στο τέλος βρήκε σίδερο και ο Κάτας πανηγύρισε μαζί με τους παίκτες του (86-83τελικό).

• 1

Το δίδυμο Χεζόνια - Παπαπέτρου. Ο Κάτας τους είχε για ώρα στον πάγκο στο πρώτο μέρος (ειδικά τον Κροάτη, που συνολικά αγωνίστηκε 20'), όμως τους έδωσε τις μπάλες στα κρίσιμα και δικαιώθηκε. Έβαλαν μεγάλα σουτ, έβγαλαν κρίσιμες άμυνες και... υπέγραψαν την νίκη του Παναθηναϊκού.

• 2

Τα ποσοστά της Αρμάνι Μιλάνο πίσω από τα 6,75μ. Οι Ιταλοί ξεκίνησαν με ένα... σόου που θύμισε τον αγώνα με την Μπασκόνια (5/9 3π. στο 10'), αλλά στη συνέχεια ήταν τρομερά άστοχοι και τελείωσαν τον αγώνα με 9/33 (27%). «Πλήρωσαν» τα κακά ποσοστά τους οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα.

• 3

Οι κερδισμένες «μάχες» του Μπεν Μπέντιλ (16π., 6ρ.) και του Γιώργου Παπαγιάννη (14π., 7ρ.). Οι δυο τους έκαναν ίσως τα καλύτερα παιχνίδια τους επί ημερών Κάτας και «φώναξαν» στον Ισραηλινό τεχνικό πως μπορεί να τους εμπιστεύεται.

Πραγματικά, «μία εικόνα, χίλιες λέξεις». Μακριά από... ίντριγκες, βεντετιλίκια και οτιδήποτε άλλο, ο φετινός Παναθηναϊκός κρατάει πως ήταν μία «οικογένεια» εντός των αποδυτηρίων ακόμα και στις πιο δύσκολες στιγμές. Ο πανηγυρισμός των Παπαπέτρου - Νέντοβις τα... λέει όλα!

11
Μάριο Χεζόνια
Έμεινε στον πάγκο για περισσότερη ώρα από όσο θα έπρεπε, όμως στα 20' που χρησιμοποιήθηκε κατάφερε να κάνει τη διαφορά. Τελείωσε το ματς με 17 πόντους, έβαλε το καλάθι της ισοφάρισης και ευστόχησε και στο πρώτο τρίποντο της παράτασης. Ήταν εξαιρετικός, για όσο αγωνίστηκε.

42
Κάιλ Χάινς
Λίγα πράγματα και... χαμηλές πτήσεις για τον Αμερικανό σέντερ (2π., 4ρ., 1ασ., 2λ.). Ο έμπειρος Χάινς δεν βοήθησε την ομάδα του στο αμυντικό σκέλος, ενώ δεν μπόρεσε να σταματήσει και τον Χεζόνια στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.

6
Γιώργος Παπαγιάννης
Ο Έλληνας σέντερ δικαιολογείται να έχει παράπονα για τον τρόπο που τον χρησιμοποιεί ο Κάτας και απέναντι στην Αρμάνι έδειξε για τι είναι ικανός: 14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και σωστές αποφάσεις όταν η μπάλα... έκαιγε.

Ράντοβιτς, Ρότσα και Ράκις στο πρώτο ημίχρονο δεν έκαναν λάθη και δεν προκάλεσαν με τις αποφάσεις τους. Όμως, στην επανάληψη δημιούργησαν πάρα πολλά παράπονα, όταν ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του. Αποκορύφωμα είναι το καλάθι ισοφάρισης του Μάριο Χεζόνια στα τελευταία δευτερόλεπτα, για το οποίο οι «πράσινοι» ζήτησαν και φάουλ. Έφυγαν πολλές φάσεις στα κρίσιμα από τους διαιτητές.