CRVENA ZVEZDA
  • Μπόρις Ρίζικ
  • Μικέλε Ρόσι
  • Τζόρντι Αλιάγκα

Ήττα - πισωγύρισμα για τον... αγνώριστο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» είχαν πολλά «νεκρά διαστήματα» απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, δεν έπαιξαν καθόλου καλή άμυνα, άφησαν τους Σέρβους να σκοράρουν με κάθε τρόπο και «πληγώθηκαν» από την ασύλληπτη παράσταση του Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους (16π. στην 4η περίοδο). Έτσι, το «τριφύλλι» υποχώρησε στο 10-18, με τους «ερυθρόλευκους» του Βελιγραδίου να ανεβαίνουν στο 9-21.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν να προηγούνται με +11 στο 28', αλλά η επιλογή του Όντεντ Κάτας να ρίξει σε εκείνο το διάστημα τη second unit του «στοίχισε» στον Παναθηναϊκό, με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με το... διαστημικό 18-0. Στην ουσία, οι Σέρβοι έκαναν τη δουλειά τους, σούταραν με καλά ποσοστά και έφυγαν δίκαια με το διπλό από την Αθήνα. Να σημειωθεί πως στο 32' ο Ισραηλινός προπονητής αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, ολοκληρώνοντας έτσι ένα κακό βράδυ για τον ίδιο.

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν με διαφορά ο κορυφαίος των γηπεδούχων (21π., 3ρ., 4ασ.) και ένας από τους... ελάχιστους που έπαιζαν άμυνα, φτάνοντας στα 7 (!) κλεψίματα. Διψήφιοι ήταν και οι Μάριο Χεζόνια (15π.), Ιωάννης Παπαπέτρου (14π.), Γιώργος Παπαγιάννης (14π., 8ρ.). Όμως, η συνολική εικόνα των γηπεδούχων ήταν πολύ κατώτερη των περιστάσεων και του επιπέδου της Euroleague.

Φυσικά, MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Λόιντ, που... σταμάτησε στους 27π. (συν 4ρ. και 5ασ.) και έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην άμυνα του «τριφυλλιού», ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Κόρεϊ Ουόλντεν (14π.).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

• 6

Κακό βράδυ για τον Όντεντ Κάτας σε όλα τα επίπεδα. Ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση το πρώτο 3-4λεπτο παρουσιάστηκε ανέτοιμος και ο προπονητής του έχει μεγάλες ευθύνες. Τίποτα δεν πήγε καλά για το «τριφύλλι», η άμυνά του εκτέθηκε και ο ίδιος αποβλήθηκε στο 32', αφήνοντας την ομάδα του χωρίς την παρουσία του στην τελική ευθείας.

• 32

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς είδε τον Ερυθρό Αστέρα να μην ξεκινάει καλά το παιχνίδι, όμως είχε υπομονή και πίστη στο πλάνο του. «Χτύπησε» την «πράσινη» ρακέτα, εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα του Παναθηναϊκού και έφτασε σε ένα διπλό με την αξία του.

28'

Η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα όταν βρέθηκε στο -11 στο 28', σε συνδυασμό με τις μαζεμένες αλλαγές του Όντεντ Κάτας και το... 18-0 των Σέρβων που ακολούθησε. Σίγουρα, εκείνο το σημείο γύρισε το μομέντουμ και διαμόρφωσε νέες ισορροπίες, οι οποίες δεν άλλαξαν μέχρι το τέλος.

4’ 9 - 5
6’ 13 - 7
8’ 16 - 12
10’ 23 - 17
Ο Όντεντ Κάτας άρχισε το παιχνίδι με τα αγαπημένα του ψηλά σχήματα και την άμυνα με αλλαγές και το πλάνο του απέδωσε στο έπακρο στα πρώτα λεπτά (9-0 στο 3' με 2/3 3π. του Σαντ Ρος και 1/1 του Παπαπέτρου). Μάλιστα, τα δεδομένα για τους Σέρβους έγιναν ακόμα πιο δύσκολα όταν ο Τζόρνταν Λόιντ πήγε στον πάγκο με 2φ. από το 4ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου προσπάθησαν να αντιδράσουν, βρήκαν σκορ από το δίδυμο Κούζμιτς - Νοκό (4π. έκαστος), αλλά ο Μήτογλου ήταν εκεί και με 100% από τη γραμμή των βολών (5/5β.) διατήρησε το «πράσινο»... πάνω χέρι (23-17 στο 10').
12’ 25 - 21
14’ 28 - 24
16’ 32 - 28
18’ 36 - 37
20’ 40 - 40
Ο Λόιντ επέστρεψε στο παρκέ με διάθεση, ο Ουόλντεν έκανε καλά τη δουλειά του και το σύνολο του Ράντονιτς... ροκάνισε τη διαφορά (30-28 στο 15'). Το «πλούσιο» παιχνίδι του Σαντ Ρος (9π. με 3/4 3π., 2ρ., 3ασ., 2κλ.) και το επιθετικό ένστικτο του Μήτογλου (9π.) έδωσαν ορισμένες λύσεις στο «τριφύλλοι», αλλά οι Σέρβοι ήταν συγκεντρωμένοι και με πρωταγωνιστή τον Αμερικανό σταρ τους (9π., 2ρ., 2ασ.) επέστρεψαν και πήραν το προβάδισμα (36-37 στο 18'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (40-40) και τον Κάτας να έχει δικαιολογημένα παράπονα για τα «νεκρά» διαστήματα των παικτών του, καθώς και για τους εύκολους πόντους που βρήκε ο Ερυθρός Αστέρας στη 2η περίοδο.
22’ 42 - 45
24’ 46 - 48
26’ 55 - 48
28’ 59 - 49
30’ 59 - 60
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι «πράσινοι» είχαν μείνει στα... αποδυτήρια, καθώς έκαναν μαζεμένα λάθη και επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να βρουν ελεύθερα τρίποντα. Εκείνος «παρών» ήταν ο Παπαγιάννης, που με 6π. σε εκείνο το διάστημα κρατούσε την ομάδα του (46-48 στο 24'). Ωστόσο, το τρίποντο του Χεζόνια στο τέλος μια «σκοτωμένης» επίθεσης ήταν το... ξυπνητήρι για τον Παναθηναϊκό. Έπειτα από διαδοχικές κακές σερβικές επιλογές και ένα παρατεταμένο σόου του «PapaG», η ελληνική ομάδα πήρε ξανά τα ηνία (56-48 στο 26'). Μάλιστα, η «βόμβα» του Κροάτη έστειλε το σερί των γηπεδούχων στο 15-0 και την ομάδα του Κάτας σε διψήφιο προβάδισμα (59-48 στο 28'). Όμως, μέσα σε ένα δίλεπτο ο Παναθηναϊκός τα... θαλάσσωσε με τον Κάτας να βάζει τη second unit, ο Ουόλντεν έκανε «πάρτι» και με ένα προσωπικό 7-0 σερί έβαλε ξανά «φωτιά» στον αγώνα (59-56). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, το μπλακ άουτ του «τριφυλλιού» και οι 4/4 βολές του Ερυθρού Αστέρα άλλαξαν εκ νέου χέρια στο προβάδισμα (59-60 στο 30'). Έτσι, το +11 στο 28' έγινε... -1 στο 30'.
32’ 62 - 66
34’ 65 - 69
36’ 67 - 73
38’ 73 - 77
40’ 82 - 86
Το τρομερό σερί του Ερυθρού Αστέρα έφτασε το 18-0 (6-0 στην 4η περίοδο, 59-66 στο 32') και οι διαιτητές έδειξαν στον Κάτας τον δρόμο για τα αποδυτήρια μετά τη 2η τεχνική ποινή του. Πάντως, ο Ισραηλινός είχε δίκιο που φώναζε, καθώς ο Λόιντ είχε κάνει μπρος - πίσω, σε μια φάση που τον πίεζε ο Μποχωρίδης. Τελικά το σερί αυτό διέκοψε ο Σαντ Ρος, με ένα δύσκολο γκολ - φάουλ (62-66) και το τρίποντο του Παπαπέτρου επανέφερε τους «πράσινους» στο ματς (65-66 στο 34'). Μετά το τάιμ άουτ του Ράντονιτς ο Λόιντ με ένα προσωπικό 5-0 διαμόρφωσε το 65-71 και ο ίδιος «έγραψε» τόσο το 67-73, όσο και το 67-75 στο 37', με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Μάλιστα, σε εκείνο το σημείο ο ασταμάτητος Αμερικανός μετρούσε 20 πόντους. Με... ηρωικά τρίπονα των Παπαπέτρου - Χεζόνια οι πρωταθλητές Ελλάδας θέλησαν να κρατηθούν στο ματς κόντρα στη ροή της περιόδου (73-77 στο 38') και η σπουδαία άμυνα του Σαντ Ρος τους έδωσε μια κρίσιμη κατοχή. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντόμπριτς έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον «Πάπι» και ο αρχηγός με 2/2β. έστειλε την ομάδα του στο -2 (75-77). Ο ίδιος έφερε και το ματς στον πόντο με 100'' στο ρολόι και 1/2β. (76-77). Ο εκπληκτικός Λόιντ ήταν και πάλι εκεί για να κάνει με λέι απ το 76-79, όμως ο Σαντ Ρος με το 4ο τρίποντό του ισοφάρισε σε 79-79 στο 39'. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να παίξει μια άμυνα, αλλά ο Λόιντ τον «πυροβόλησε» με σουτ έξω από τα 6,75μ. (79-82 με 14π. του στο 4ο δεκάλεπτο). Στην επόμενη φάση το σουτ του Λευτέρη Μποχωρίδη βρήκε σίδερο και οι Σέρβοι «κλείδωσαν» το διπλό (82-86).

• 1

Το τρομερό 18-0 σερί του Ερυθρού Αστέρα από το 28' μέχρι το 32'. Οι Σέρβοι βρέθηκαν από το -11 στο +7, εκμεταλλευόμενοι τις αλλαγές προσώπων από τον «πράσινο» πάγκο και πήραν τον έλεγχο στο ΟΑΚΑ.

• 2

Η «παράσταση» του Τζόρνταν Λόιντ. Ο Αμερικανός γκαρντ σκόραρε με όποιο τρόπο ήθελε, «μίλησε» στα κρίσιμα και ήταν ασταμάτητος. Δημιούργησε μεγάλους... μπελάδες στο «τριφύλλι» και «καθάρισε» το ματς.

• 3

Η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων, ειδικά από το 28' και μετά. Στην ουσία, ο Παναθηναϊκός είχε δεχθεί 48π. μέχρι το 28' και δέχθηκε 38π. στα τελευταία 12' του αγώνα.

3
Τζόρνταν Λόιντ
Μεγάλη... παράσταση από τον Αμερικανό γκαρντ, που απέδειξε για άλλη μια φορά πως είναι παίκτης για το Top-8 της Euroleague. Σημείωσε 27π. (14π. στην 4η περίοδο), μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και «τελείωσε» το ματς.

0
Σέλβιν Μακ
Άλλη μία κακή εμφάνιση από τον Μακ. Στην άμυνα δεν βοήθησε καθόλου, στην επίθεση κινήθηκε σε ρηχά νερά (2π., 2ασ., 1λ.) και για ακόμα μία φορά δεν πρόσφερε με το παιχνίδι του στο «τριφύλλι».

74
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Ο Κουβανός πάλευε για... πέντε σε όλο το παιχνίδι. Έμεινε στο παρκέ 32', έβαλε 21 πόντους με 4/6 τρίποντα, έδωσε 4 ασίστ, έκανε 7 κλεψίματα, αλλά δεν μπορούσε να γυρίσει όλο το ματς μόνος του.

Ρίζικ, Ρόσι και Αλιάγκα είχαν εύκολο βράδυ στο ΟΑΚΑ μέχρι το 30', όμως στην τελευταία περίοδο έκαναν μαζεμένα λάθη. Αρχικά, στη 2η τεχνική ποινή στον Όντεντ Κάτας, που έφερε και την αποβολή του Ισραηλινού, είχαν κάνει λάθος εκτίμηση στο μπρος - πίσω του Λόιντ, που δεν καταλόγισαν. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν και για ορισμένα φάουλ που έδωσαν οι τρεις ρέφερι στην τελική ευθεία της αναμέτρησης (όπως αυτό που χρεώθηκε ο Μήτογλου, το οποίο ήταν άκρως αμφισβητούμενο). Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε λόγω διαιτησίας, όμως η τριπλέτα έκανε λάθη στο φινάλε.

Ελιάχου: «Φαβορί η Μακάμπι με τον Παναθηναϊκό, η σειρά θα κριθεί στα 4 ματς»

0

Ο Σάρας πανηγύρισε το 1-0 της Φενέρ κόντρα στον Ολυμπιακό (pic)

0

Σενγκέλια: «Να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε και να επιστρέψουμε σπίτι με νίκη»