26η Αγωνιστική
Alba Berlin
ALBA BERLIN
74 65

Ο Παναθηναϊκός έμεινε από δυνάμεις στο Βερολίνο, ηττήθηκε από την Άλμπα παρά το γεγονός πως είχε τον έλεγχο για 30' και υποχώρησε στο 9-15 της βαθμολογίας. Αντιθέτως, οι Γερμανοί πήγαν στο 9-17.

Οι «πράσινοι» πήγαν στην «Mercedes-Benz Arena» έχοντας να δώσουν επίσημο ματς 21 μέρες (από το παιχνίδι στο ΣΕΦ) με την ομάδα να μπαίνει σε αυξημένη ενεργητική επιτήρηση για δύο εβδομάδες, λόγω του κορωνοϊού. Παράλληλα, είχαν σοβαρές απουσίες (Νεμάνια Νέντοβιτς, Λεωνίδας Κασελάκης, αλλά και... Μάριο Χεζόνια). Έτσι, στην τελική ευθεία του αγώνα έδειξαν να μην έχουν ενέργεια.

Βέβαια, για να «λυγίσει» ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να γίνει κάτι που μοιάζει... απίστευτο: να τον «εκτελέσει» ο σέντερ της Άλμπα, Γιοχάνες Τίμαν, με τέσσερα τρίποντα στην 4η περίοδο. Ο Γερμανός ψηλός ήταν ο MVP του αγώνα (16π.) και εκείνος που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα, διψήφιοι για τους νικητές ήταν και οι Μάρκους Έρικσον (12π.), Μαοντό Λο (11π., 7ασ.).

Οι «πράσινοι», από την μεριά τους, δεν είχαν... σταθερά σημεία αναφοράς, πέραν του Άαρον Ουάιτ (14π., 8ρ.) και του Ντίνου Μήτογλου (9π., 9ρ.). Ύστερα από τόσο μεγάλη απραξία ο Όντεντ Κάτας θέλησε να μοιράσει τους χρόνους και τα λεπτά και το «τριφύλλι» στο φινάλε δεν είχε... ανάσες.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

• 50

Ο Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες είδε τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει το ματς εκεί που ο ίδιος δεν ήθελε: δηλαδή στο χαμηλό τέμπο και τη σκληρή άμυνα. Όμως, στο φινάλε εκμεταλλεύτηκε την «πράσινη» έλλειψη δυνάμεων, έβγαλε... άσο από το μανίκι με τον Τίεμαν και πήρε το ματς.

• 8

Ο Όντεντ Κάτας γνώριζε πως έχει σημαντικές απουσίες και παίκτες χωρίς ρυθμό. Έκανε πάλι ορισμένα τρικ με ψηλά σχήματα, αλλά στην τελική ευθεία δεν μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα, έχοντας... δεμένα χέρια.

33'

Το ασύλληπτο σόου του Γιοχάνες Τίμαν πίσω από τα 6,75μ. στην 4η περίοδο. Ο Γερμανός σέντερ με τέσσερα τρίποντα σε 3' άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα, έβαλε την Άλμπα σε θέση οδηγού και... καθάρισε το ματς.

4’ 2 - 6
6’ 2 - 10
8’ 11 - 11
10’ 11 - 17
Ο Όντεντ Κάτας άρχισε το παιχνίδι με τέσσερις φόργουορντ στην πεντάδα του (Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Μήτογλου) και το «τριφύλλι» έπαιξε προσηλωμένη άμυνα στο ξεκίνημα (2-10 στο 5'), αναγκάζοντας τους Γερμανούς να κάνουν 5 γρήγορα λάθη. Η Άλμπα αντέδρασε, βρήκε ρυθμό με τον Σιμόνε Φοντέκιο και γύρισε στο ματς με 9-0 σερί (11-10 στο 8'), αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τη ψυχραιμία τους. Το «όπλο» των πρωταθλητών Ελλάδας ήταν τα ριμπάουντ (6-11ρ.) και το δεκάλεπτο τελικά έκλεισε με τον Παναθηναϊκό στο +6 (11-17 στο 10'), παρά τα 0/7 «πράσινα» τρίποντα.
12’ 15 - 19
14’ 17 - 25
16’ 21 - 27
18’ 23 - 32
20’ 28 - 34
Άστοχη πίσω από τα 6,75μ. δεν ήταν μόνο η ελληνική ομάδα, αλλά και η γερμανική (1/10 3π. στο 15') και οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο μέσα από την άμυνά τους, φτάνοντας σε διψήφια προβαδίσματα (15-25 και 17-27). Οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» την απόσταση με ένα 6-0 σερί, αλλά ο Νίκος Δίπλαρος στο ντεμπούτο του στην Euroleague σημείωσε από τη γωνία το πρώτο 3π. της βραδιάς για τον Παναθηναϊκό (23-30 στο 17'). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα... blooper του Χάουαρντ Σαντ Ρος (28-34). Η Άλμπα είχε 2/15 τρίποντα και 9 λάθη στο 20', ενώ οι «πράσινοι» μέτρησαν 1/9 προσπάθειες πίσω από τη γραμμή και 9 δικά τους λάθη. Όμως, όπως έγραψε και ο Μάριο Χεζόνια: «Πρώτο ματς ύστερα από 14 μέρες καραντίνας και είμαστε μπροστά στο πρώτο μέρος; Το δεχόμαστε».
22’ 33 - 37
24’ 37 - 43
26’ 45 - 43
28’ 50 - 53
30’ 50 - 53
Στην επανάληψη, οι Σαντ Ρος, Παπαπέτρου και Ουάιτ ευστόχησαν σε ένα τρίποντο έκαστος στα πρώτα λεπτά (35-43 στο 24'), αλλά η Άλμπα ακολούθησε στο υψηλό τέμπο, το οποίο είναι γνωστό πως της ταιριάζει. Μόλις οι «πράσινοι» έχασαν ορισμένα σουτ και την αμυντική τους συγκέντρωση, οι παίκτες του Ρενέσες πέρασαν μπροστά, σημειώνοντας ένα 10-0 (45-43 στο 26') και ο Κάτας κάλεσε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει το σύνολό του. Ο Σέλβιν Μακ έβαλε δυο τρίποντα, ο Μάρκους Έρικσον απέδειξε -ξανά- πόσο επικίνδυνος είναι και οι δύο ομάδες ανέβασαν «στροφές». Στο τελευταίο δίλεπτο έπαιξαν ξανά καλές άμυνες, έκαναν τα φάουλ που είχαν να δώσουν και στο 30' ο πίνακας του σκορ έγραφε 50-53.
32’ 56 - 55
34’ 62 - 55
36’ 66 - 57
38’ 72 - 59
40’ 74 - 65
Ο Γιοχάνες Τίμαν έγινε ξαφνικά ο παίκτης του αγώνα για την Άλμπα και σημείωσε κάτι εντυπωσιακό: τέσσερα (!) σουτ πίσω από τα 6,75μ. μέσα σε λίγα λεπτά στην 4η περίοδο. Ο Γερμανός σέντερ άλλαξε πλήρως τις ισορροπίες (62-55) και ο Παναθηναϊκός βρέθηκε για πρώτη φορά στο -7, έχοντας χάσει το «καθαρό» μυαλό του. Ο Τίμαν συνέχισε το σόου του (16π.) και αφού κέρδισε τον Παπαγιάννη έστειλε το ματς στο +9 για την ομάδα από το Βερολίνο (64-55 στο 35'). Οι «πράσινοι» έμοιαζαν να μένουν από δυνάμεις στην τελική ευθεία του πρώτου επίσημου αγώνα τους ύστερα από τρεις εβδομάδες και το τρίποντο του Πέιτον Σίβα ήταν η... χαριστική βολή (70-59 στο 38'). Στο τελευταίο δίλεπτο τίποτα δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Ρενέσες να φτάνουν στην νίκη (74-65).

• 1

Οι... δυνάμεις του Παναθηναϊκού. Για 30' οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο φάνηκε πως δεν είχαν άλλη ενέργεια λόγω της έλλειψης προπονήσεων και ρυθμού, εξαιτίας του κορωνοϊού.

• 2

Το «κρεσέντο» του Τίμαν πίσω από τα 6,75μ. Ο σέντερ της Άλμπα έβαλε τέσσερα τρίποντα σε 3' στην 4η περίοδο και άλλαξε όλη την εικόνα του ματς, βάζοντας την ομάδα του μπροστά.

• 3

Τα πολλά λάθη του «τριφυλλιού». Οι «πράσινοι» μέτρησαν 18 λάθη στο Βερολίνο και είναι γνωστό πως με τόσο μεγάλο αριθμό χαμένων επιθέσεων δύσκολα μπορεί μια ομάδα να κάνει διπλό στην Euroleague.

32
Γιοχάνες Τίεμαν
Ήρθε από το... πουθενά και «καθάρισε» το ματς ο Γερμανός σέντερ. Έμεινε στο παρκέ για 17'49'' και έβαλε 16 πόντους με 1/1 δίποντο, 4/5 τρίποντα (!) και 2/2 βολές. Μάλιστα, όλα του τα τρίποντα ήταν στην 4η περίοδο.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν ανέτοιμος ύστερα από τις περιπέτειες των τελευταίων εβδομάδων στο «τριφύλλι» και αυτό φάνηκε στο παρκέ. Ο 26χρονος σμολ φόργουορντ έμεινε μακριά από τα υψηλά του στάνταρντς και τελείωσε το ματς με 7 πόντους (1/4 2π., 1/3 3π., 2/2β.), 3 ριμπάουντ και 5 λάθη.

0
Μαοντό Λο
Ο πλέι μέικερ της Άλμπα ήταν άστοχος πίσω από τα 6,75μ. (1/7 τρίποντα), όμως καλά άλλες δουλειές πάνω στο παρκέ. Εν τέλει ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11 πόντους, αλλά και 7 ασίστ.

Γκαρσία, Ζαμοΐσκι και Σέμες τα πήγαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο και απέφυγαν τα «χοντρά» λάθη. Στην επανάληψη δεν είχαν τόσο καλή διαιτησία και υπήρξαν στιγμές που εξόργισαν τον «πράσινο» πάγκο. Όμως, σε γενικές γραμμές οι τρεις ρέφερι δεν επηρέσαν με τις αποφάσεις τους.

Άλμπα Βερολίνου - Παναθηναϊκός 74-65