26η Αγωνιστική
0 0
CSKA Moscow
CSKA MOSCOW

Τρομερό ματς στο ΣΕΦ με εντελώς... αναπάντεχη εξέλιξη. Η ΤΣΣΚΑ έπαιζε μόνη της για περίπου 25 λεπτά και έφτασε μέχρι το +25 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περίοδου. Μέχρι τότε, δεν υπήρχε καμία πιθανότητα ανατροπής, όμως ο ΜακΚίσικ είχε διαφορετική άποψη.

Ο Αμερικανός έκανε σπουδαία προσπάθεια (24 πόντοι) και αποτέλεσε την... σπίθα για τους συμπαίκτες του, που ξύπνησαν, έπαιξαν εξαιρετικά και έφτασαν μία ανάσα από την μεγάλη ανατροπή.

Στο τέλος όμως μίλησε ο Μάικ Τζέιμς, που είχε καθοριστικούς πόντους (15π. - 6 ασ.), ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης δεν σούταρε με τις καλύτερες δυνατές συνθήκε για το σουτ της νίκης.

Τελικά η ΤΣΣΚΑ κέρδισε με 75-74 και ανέβηκε στο 17-8, ενώ ο Ολυμπιακός, παρά την προσπάθεια, έπεσε στο 11-14. Αυτή ήταν μάλιστα η 6η σερί ήττα του, που, προφανώς, τον απομάκρυνε ακόμα περισσότερο από την οκτάδα.

• 32

Για είκοσι λεπτά ήταν ξεκάθαρο πως δεν είχε καμία απάντηση στην ΤΣΣΚΑ. Στο δεύτερο μέρος όμως, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε... ματ: Έδωσε μπάλες και ελευθερία στον ΜακΚίσικ, «κούμπωσε» σχήματα με τους Σπανούλη - Πρίντεζη (που βοήθησαν στο καλό διάστημα του Ολυμπιακού) και το μόνο αρνητικό ήταν η αντιμετώπιση του Τζέιμς στην άμυνα. Ίσως και το τελευταίο play, που δεν βγήκε.

• 3

Το γεγονός πως πάτησε... φρένο στο δεύτερο μέρος δεν οφείλεται σε προπονητική απόφαση ή παρέμβαση του Δημήτρη Ιτούδη. Θα μπορούσε να υπάρξει καλύτερη αντιμετώπιση στον ΜακΚίσικ, που έκανε... ό,τι ήθελε στην τρίτη περίοδο, ενώ ερωτηματικό υπάρχει γύρω από τον Γιοχάνες Βόιγκντμαν, ο οποίος έμεινε -ανεξήγητα- στον πάγκο για αρκετή ώρα. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο καλύτερος του γηπέδου, αλλά τέλος όλα καλά για τους Ρώσους.

19'

Απίστευτη φάση με πρωταγωνιστές τους Λούντμπεργκ και Μπολομπόι. Ο πρώτος... σέρβιρε και ο δεύτερος κάρφωσε με δύναμη, πάνω από τον Τζένκινς.

6’ 7 - 10
8’ 9 - 17
10’ 12 - 24
Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν κάκιστα ποιοτικά, με χαμηλό ρυθμό και βιαστικά plays. Οι παίκτες της ΤΣΣΚΑ ήταν πάντως ανώτεροι και κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς σκορ μέχρι το 6'. Οι Πειραιώτες έκαναν μαζεμένα λάθη στην αρχή, οι Ρώσοι βρήκαν ρυθμό και μέσω του εξαιρετικού Βόιγκντμαν ανέβασαν από νωρίς την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (9-19, 8'). Ο Ολυμπιακός ήταν... αλλού και η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 15 πόντους (9-24), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (12-24), αφού μεσολάβησαν οι τρεις εύστοχες βολές του Σλούκα. Όσο για την στατιστική; Τα τέσσερα λάθη και τα 3/15 σουτ τα λένε όλα...
12’ 15 - 26
14’ 19 - 29
16’ 21 - 34
18’ 23 - 39
20’ 26 - 44
Ίδιο το μοτίβο και στην δεύτερη περίοδο. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άλλαξε την πεντάδα του, αλλά η ΤΣΣΚΑ είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι και αυτό φάνηκε στο νέο +15 των φιλοξενούμενων (19-34, 15'). Ο - rookie - Λούντμπεργκ βρήκε χώρο για δράση και οι Ρώσοι προηγήθηκαν λίγο αργότερα με 39-21 (17'), ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 18 πόντων (26-44). Εξαιρετικό εικοσάλεπο για την «Αρκούδα», που είχε τον απόλυτο έλεγχο και την κυριαρχία σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες.
22’ 26 - 49
24’ 33 - 51
26’ 41 - 54
28’ 45 - 55
30’ 49 - 59
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΤΣΣΚΑ στο +23 (26-49) και, λίγο αργότερα, στο +25 (26-51, 23'). Ήταν προφανές πως οι Ρώσοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ σε αυτό το χρονικό σημείο, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε «σφυγμό» μέσα από το τρομερό ξέσπασμα του ΜακΚίσικ, που κατέγραψε 12 σερί πόντους (38-53, 24'). Οι Πειραιώτες πλησίασαν (41-54, 26') και στην συνέχεια μείωσαν στους 10 (45-55, 28'), αφού η ΤΣΣΚΑ άφησε το πόδι από το γκάζι, παρουσιάζοντας και κάποια θέματα στο αμυντικό κομμάτι. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο -10 (49-59), αλλά με σαφώς καλύτερο μομέντουμ σε σχέση με την ανάπαυλα.
32’ 52 - 65
34’ 57 - 65
36’ 64 - 65
38’ 69 - 71
40’ 74 - 75
Η έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου συνοδεύτηκε με σερί 6-0 από την πλευρά της ΤΣΣΚΑ, που έδειξε ξανά παλμό και διάθεση να κυριαρχήσει. Ο ΜακΚίσικ είχε πάντως απαντήσεις και η διαφορά κατέβηκε μετά από αρκετή ώρα σε μονοψήφιο επίπεδο (57-65, 34'), ενώ το σερί έφτασε μέχρι το 15-0. Αποτέλεσμα; Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο (64-65, 36') και πλέον είχαμε... θρίλερ στο ΣΕΦ. Ο Βεζένκοφ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (69-68), ο Ζαν Σαρλ επανέλαβε κάτι αντίστοιχο λίγο αργότερα (72-71) και όλα κατέληξαν στην τελευταία φάση: Αφού ο Τζέιμς ευστόχησε σε 2/3 βολές (74-75), η μπάλα ήταν στα χέρια του Ολυμπιακού, όμως ο Πρίντεζης αστόχησε στο (δύσκολο) σουτ της νίκης και οι Ρώσοι έφυγαν με το διπλό.

• 1

Το πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός... πέταξε είκοσι αγωνιστικά λεπτά, στα οποία ήταν πραγματικά ανύπαρκτος. Αν ήταν λίγο πιο σοβαρός και λίγο πιο «μέσα» σε αυτό το χρονικό σημείο του ματς, τότε πιθανότατα θα είχε κερδίσει στο τέλος.

• 2

Η έλλειψη συγκέντρωσης. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αγωνίστηκαν χωρίς καθαρό μυαλό. Πολλά λάθη, βιαστικές επιλογές και κακές αγωνιστικές ιδέες δημιούργησαν ένα «παζλ» που έκανε πιο... εύκολη την ζωή της ΤΣΣΚΑ.

• 3

Ο Μάικ Τζέιμς. Μέχρι την τέταρτη περίοδο ήταν άφαντος. Στο τέλος όμως «μίλησε» στα κρίσιμα, ευστόχησε στα σουτ που έπρεπε και τελικά έβαλε την υπογραφή του σε ακόμα μία νίκη της ΤΣΣΚΑ.

Ο Γιώργος Πρίντεζης αστόχησε στο (δύσκολο) σουτ της νίκης και η απογοήτευση ήταν... παντού στο πρόσωπό του. Το ίδιο συνέβη και με τους συμπαίκτες του.

5
Μάικ Τζέιμς
Δεν έγραψε... τρελά στατιστικά, αλλά στα κρίσιμα ήταν ξανά μία ομάδα μόνος του. Πήρε τις κρίσιμες προσπάθειες, έβαλε τους πόντους που έπρεπε και μέτρησε ακόμα μία νίκη στο ΣΕΦ.

22
Τσαρλς Τζένκινς
Εκτός κλίματος για ακόμα μία φορά. Δεν βοήθησε καθόλου τον Ολυμπιακού, ενώ ήταν... άφαντος και στην άμυνα, που αποτελεί το μεγάλο του «όπλο».

1
Γκάμπριελ Λούντμπεργκ
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Δανό, που έδειξε από το πρώτο του ματς στην Euroleague πως έχει την ποιότητα γι'αυτό το επίπεδο. Σκόραρε, ευστόχησε από μακριά, μοίρασε ασίστ και συνολικά παρουσίασε εξαιρετικά στοιχεία.

Οι Λαμόνικα, Χορντόφ και Κολένσιτς έμειναν μακριά από τα κεντρικά... φώτα. Δεν έκαναν μεγάλα λάθη, δεν δημιούργησαν παράπονα στους πάγκους και σίγουρα δεν επηρέασαν την ροή και την τελική έκβαση του ματς. Από το ριπλέι φάνηκε σωστή η απόφαση στο γκολ-φάουλ του Πρίντεζη, όπως και αυτή με τις τρεις βολές του Τζέιμς στο τέλος.