0 0
  • Ρίζικ
  • Ντιφαλά
  • Πάντερ

Για είκοσι λεπτά, ο Ολυμπιακός έδειχνε πως είχε ξεχάσει ότι το ματς στην Ιταλία ήταν... τελικός. Η Αρμάνι ήταν εξαιρετική στο πρώτο μέρος και έκανε σχεδόν ό,τι ήθελε στο παρκέ, όμως οι Πειραιώτες ξύπνησαν στο δεύτερο ημίχρονο, επέστρεψαν και δημιούργησαν συνθήκες πραγματικού ντέρμπι.

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά και εκεί η Αρμάνι ήταν ανώτερη: Με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα... καθάρισε το παιχνίδι (90-79) και ανέβηκε στο 14-7. Σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο και ο Κέβιν Πάντερ, που ήταν εκπληκτικός (27 πόντοι, 5 ασίστ), ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μάλκολμ Ντιλέινι (16 πόντοι, 5 ασίστ), που είχε ένα μεγάλο τρίποντο στο τέλος, το οποίο με την σειρά του έδωσε... ώθηση για την τελική διαφορά των έντεκα πόντων.

Αντίθετα, τα πράγματα δυσκολεύουν για τον Ολυμπιακό, που έπεσε στο 11-11 και ψάχνει άμεσα μεγάλες νίκες για να κυνηγήσει την οκτάδα. Οι Κώστας Σλούκας (17 πόντοι, 7 ασίστ, 5/7 τρίποντα) και Σάσα Βεζένκοφ (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ) πάλεψαν, όμως έλειψε η σταθερότητα από τους υπόλοιπους παίκτες. Τέσσερα λεπτά έμεινε στο παρκέ ο Βασίλης Σπανούλης, που δεν πήρε καν προσπάθεια για σουτ.

• 32

14'

Φάση βγαλμένη από το ΝΒΑ: Ο ΜακΚίσικ... πέταξε προς το καλάθι της Αρμάνι και κάρφωσε με δύναμη και πάθος.

2’ 7 - 3
4’ 10 - 9
6’ 15 - 13
8’ 19 - 17
10’ 24 - 19
Η Αρμάνι πήρε αρχικά το προβάδισμα (7-3, 2'), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με 6-0 σερί και πήρε τα ηνία (7-9, 4'). Οι ρόλοι άλλαξαν και η Αρμάνι απάντησε με δικό της 7-0 για το 14-9 του 5ου λεπτού, κάτι που της επέτρεψε να πάρει θέση οδηγού. Αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ (24-19), που διαμορφώθηκε μετά από συνεχόμενους πόντους των Ροντρίγκες και Ντατόμε.
12’ 29 - 21
14’ 31 - 21
16’ 37 - 26
18’ 44 - 26
20’ 44 - 34
Έχοντας το μομέντουμ, η Αρμάνι πατούσε καλύτερα στο παρκέ και εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος του Ολυμπιακού. Έτσι, η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με επιμέρους 13-4 και οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 14 πόντων (37-23, 15'), ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν στο +18 (44-26). Οι Πειραιώτες ξύπνησαν σε αυτό το σημείο και ένα γρήγορο 8-0 τους επέτρεψε να μειώσουν στους 10 (44-34) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
22’ 48 - 40
24’ 58 - 48
26’ 58 - 52
28’ 60 - 57
30’ 65 - 62
Δύο τρίποντα από Βεζένκοφ και Σλούκα επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πλησιάσει στους 8 (48-40, 22') και παράλληλα έδωσαν ελπίδα στους φιλοξενούμενους. Οι Τζένκινς και Πρίντεζης ανέλαβαν δράση και διαφορά έπεσε στους πέντε (53-48, 23'), όμως κάποια αβίαστα λάθη αποκατέστησαν άμεσα τις συνθήκες για τους γηπεδούχους (58-48, 25'). Όπως συνέβη όμως και νωρίτερα, ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με αντεπίθεση διαρκείας, μαζί με επιμέρους 12-2, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (60-60, 29'). Ο Σέρχιο Ροντρίγκες επέτρεψε πάντως στην Αρμάνι να κλείσει την τρίτη περίοδο με προβάδισμα (65-62).
32’ 68 - 65
34’ 72 - 67
36’ 79 - 70
38’ 81 - 76
40’ 90 - 79
Ο ρυθμός έπεσε, οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές και η τέταρτη περίοδος κύλησε σε καθεστώς... θρίλερ. Η Αρμάνι μπήκε στα τελευταία πέντε λεπτά έχοντας προβάδισμα εφτά πόντων (74-67, 35'), ενώ μία τρίποντη... βόμβα του Πάντερ έδωσε αέρα δέκα πόντων στους γηπεδούχους (77-67). Ο Ολυμπιακός έκανε μία τελευταία προσπάθεια που... απέδωσε καρπούς, αφού ένα τρίποντο του Βεζένκοφ έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση ενός καλαθιού (81-79), δύο λεπτά πριν το τέλος. Ένα τεράστιο σουτ του Ντιλέινι εδωσε ανάσα στους Ιταλούς (84-79), o Ολυμπιακός δεν βρήκε απάντηση και κάπου εκεί τελείωσε οριστικά το ματς.

• 1

Το πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός ήταν επιεικώς απαράδεκτος στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έκανε τίποτα επιθετικά, στην άμυνα... κοιτούσε και τελικά η διαφορά που «έχτισε» η Αρμάνι σε αυτό το διάστημα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο ματς και, κυρίως, στην ψυχολογία των δύο ομάδων.

• 2

Η άμυνα του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν 90 πόντους και αυτό τα λέει όλα: Είχαν κακές τοποθετήσεις στην άμυνα, άφησαν τους σταρ των Ιταλών χωρίς μεγάλη πίεση και στο τέλος το πλήρωσαν.

• 3

Η... μοναξιά των Σλούκα - Βεζένκοφ. Οι δύο άσοι του Ολυμπιακού πάλευαν μόνοι τους κόντρα σε μία οργανωμένη και ποιοτική ομάδα και ο Γιώργος Μπαρτζώκας δεν μπορούσε να τους... στηρίξει στα κρίσιμα λεπτά στο τέλος.

Μπορεί να την έχουμε συνηθίσει, αλλά η εικόνα των άδειων γηπέδων παραμένει θλιβερή και σίγουρα δεν βοηθά φωτογραφίες όπως αυτή με τους Πρίντεζη και ΛεΝτέι να... αναδειχθούν. Η πανδημία παραμένει στις ζωές μας και το μπάσκετ βιώνει στιγμές... σιωπής.

0
Κέβιν Πάντερ
Τρομερό ματς από τον Πάντερ. Σκόραρε, πλησίασε την... τριαντάρα, μοίρασε και «πλήγωσε» την παλιά του ομάδα με μία καταπληκτική εμφάνιση.

7
Βασίλης Σπανούλης
Δεν πήρε προσπάθεια, είχε -3 στο ranking και έμεινε μόλις για τέσσερα λεπτά στο παρκέ. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα και αυτό λέει πολλά.

23
Μάλκολμ Ντιλέινι
Ο Ολυμπιακός πλησίασε στους δύο (81-79) και ο Ντιλέινι τον... σκότωσε με ένα τρομερό τρίποντο. Αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα για τον Αμερικναό γκαρντ, που ήταν συνολικά πολύ καλός.

Πολλά παράπονα είχε ο Ολυμπιακός για τις 29 βολές της Αρμάνι έναντι των 11 που εκτέλεσαν οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι είναι η 2η ομάδα με τις περισσότερες βολές στην Ευρωλίγκα. Αυτό προκάλεσε μεγάλο εκνευρισμό στον πάγκο, που δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές.