ΛΑΡΙΣΑ
89 98
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR

Ο Παναθηναϊκός δεν εντυπωσίασε στην Λάρισα και σε πολλά διαστήματα του αγώνα είχε θέματα, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Βέβαια, αυτό δεν άλλαξε το αποτέλεσμα, αφού οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί στο κομμάτι της επιθετικής λειτουργίας και κέρδισαν (98-89), λίγο πριν την δύσκολη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, που περιλαμβάνει αναμετρήσεις με την Ρεάλ (27/1) και την Βαλένθια (29/1).

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας ανέβηκε στο 10-1 μετά από έντεκα παιχνίδια στο πρωτάθλημα και σε αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο η παρουσία των Νεμάνια Νέντοβιτς (16  πόντοι, 5 ασίστ), Ντίνου Μήτογλου (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Λευτέρη Μποχωρίδη (12 πόντοι). Έδωσαν λύσεις και οι Σαντ Ρος, Όγκαστ, Φόστερ, δείγμα της πολυφωνίας που υπήρχε στο «τριφύλλι».

Στο 3-9 η Λάρισα, για την οποία πάλεψαν οι Μπράντον Ρας (23 πόντοι), Τζέιμς Ουέμπ (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Τζέρι Σμιθ (18 πόντοι, 5 ασίστ).

Σε ό,τι αφορά την διακύμανση του αγώνα, η Λάρισα μπήκε καλύτερα στο ματς, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και έκανε σωστές επιλογές στην επίθεση. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων (19-13, 6'), ενώ κράτησαν τα ηνία και στο τέλος της πρώτης περιόδου, παρά την μερική επιστροφή των φιλοξενούμενων (25-23).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με επιμέρους 2-1- από την πλευρά του «τριφυλλιού» και η ομάδα του Κάτας πέρασε μπροστά στο σκορ (27-33, 11'). Το μομέντουμ άλλαξε μεριά και οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +9 (42-51, 18'), ενώ ένα τρίποντο του Μποχωρίδη εκτόξευσε την διαφορά στους 12 (42-54, 19'). Τελικά ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +7 (49-56).

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι και να βρίσκουν λύσεις μέσω των Φόστερ και Μακ. Η Λάρισα έμεινε κοντά στο σκορ, ωστόσο η τρίτη περίοδος έληξε με το «τριφύλλι» στο +8 (66-74).

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο είχαν τους φιλοξενούμενους σε... πρώτο πλάνο και η διαφορά των 12 πόντων (73-85, 34') ήταν αρκετή για να δώσει ηρεμία και ασφάλεια. Η Λάρισα δεν παράτησε το ματς, αλλά ήξερε πλέον πως δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι και ο Παναθηναϊκός έφτασε χωρίς άλλα προβλήματα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98