Ένας ΠΑΟΚ με ψυχή και καρδιά, ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Με τον Ζερμέιν Λοβ να βγαίνει μπροστά στο δεύτερο μέρος, τόσο επιθετικά, τελειώνοντας με 12 πόντους, όσο και αμυντικά, κρατώντας τον Χάνλαν στους τέσσερις (συνολικά 17 αλλά οι 13 στο πρώτο ημίχρονο) και με τον Γκρίφιν να κρατάει τη μπαγκέτα (16π.), ο Άρης Λυκογιάννης πήρε την πέμπτη του νίκη, σε έξι παιχνίδι στον πάγκο του ΠΑΟΚ, που ανέβηκε στο 6-5.

Ο Ηρακλής μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα του, επέστρεψε με Χάνλαν κυρίως, αλλά και τον Χάτσερ, ωστόσο αμφότεροι, στο δέυτερο μέρος δε βρήκαν χώρους και σουτ και εναλλακτική, δεν υπήρχε για τους φιλοξούμενους, που πήγαν στο 5-7 και πλέον στρέφονται στην ευρωπαϊκή τους «περιπέτεια» στην Ολλανδία για το FIBA Europe Cup…

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα, χτυπώντας κυρίως στον ανέτοιμο Ενετσιόνια στην πρώτη περίοδο και με ενθουσιασμό από συνεχόμενα καρφώματα και καλό διάβασμα από την περιφέρεια του, προηγήθηκε με 21-13. Η εικόνα ήταν ανάλογη μέχρι και το +11 των γηπεδούχων (28-17) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Ηρακλής σε εκείνο το σημείο, έκλεισε διαδρόμους στην άμυνα του, ο ΠΑΟΚ είχε τον Γκρίφιν στον πάγκο και οι φιλοξενούμενοι κυρίως με τον Χάνλαν (13π.) και τον Χάτσερ, επέστρεψαν (40-38).

Το παιχνίδι πλέον είχε πάρει συγκεκριμένη μορφή και στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (57-56). Στην τέταρτη περίοδο, για τον ΠΑΟΚ, ανέλαβε ο Λοβ κυρίως. Ο Αμερικανός, εκτός από το ρυθμό που βρήκε στην επίθεση φτάνοντας τους 12 πόντους, έπαιξε και εκπληκτική άμυνα πάνω στον Χάνλαν. Μαζί με τον Γκρίφιν, έστειλαν το σερί του ΠΑΟΚ στο 15-0 (72-58) και στη συνέχεια, ο Ηρακλής ήταν αδύνατον να επιστρέψει, για το τελικό 79-72.

Δεκάλεπτα: 21-13, 40-38, 57-56, 79-72

Δείτε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα, ΕΔΩ.

ΠΑΟΚ - Ηρακλής 79-72