KHIMKI BC
  • Μιγκέλ Άνχελ Πέρες
  • Γιακούμπ Ζαμοίσκι
  • Σέφι Σέμες

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν στα «πιτς», ο Γιώργος Παπαγιάννης δεν μπορούσε να αγωνιστεί με πρόβλημα τραυματισμού μία μέρα πριν από το τζάμπολ, αλλά ο Παναθηναϊκός γνώριζε πως αυτό το ματς έπρεπε να το πάρει και το πήρε. Ο Όντεντ Κάτας πανηγύρισε την πρώτη του νίκη ως head coach στην Euroleague και το «τριφύλλι» βελτίωσε το ρεκόρ του (7-13), απέναντι στον φετινό... σακό του μποξ της διοργάνωσης (2-19).

Η Χίμκι παρατάχθηκε στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων δίχως τους Αλεξέι Σβεντ, Ντέβιν Μπούκερ, Γιάνις Τίμα, Γιόνας Γερέμπκο, Γκρεργκ Μονρό και Ιγκόρ Βιάλτσεφ και οι πρωταθλητές Ελλάδας έδειξαν τη σοβαρότητα που απαιτούταν, για να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, διαμορφώνοντας διαφορές 20+ πόντων από την τρίτη περίοδο.

Ο Ντίνος Μήτογλου πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση για τους νικητές και σημείωσε ένα εντυπωσιακό double - double (29 πόντοι - 12 ριμπάουντ), το οποίο συνδυάστηκε με ρεκόρ καριέρας σε πόντους και ranking (42), ενώ σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκε και ο Νεμάνια Νέντοβιτς (21 πόντοι, 5 ασίστ). Οι δυο τους οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην νίκη, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες και από τον Άαρον Ουάιτ (9π., 5ρ.). Να σημειωθεί πως για ένα ακόμα παιχνίδι δεν χρησιμοποιήθηκε ο Μάρκους Φόστερ. Πρώτοι σκόρερ της ρωσικής ομάδας ήταν ο Τζόρνταν Μίκι (25π., 7ρ.) και ο Έρικ ΜακΚόλουμ (17π., 6ασ.).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

• 55

13'

Εκτός ισορροπίας, ενώ ο χρόνος τελείωνε και παρά το γεγονός πως ο ίδιος βρισκόταν... σχεδόν εκτός παρκέ: ο Έρικ ΜακΚόλουμ έβαλε στο 13ο λεπτό το πιο δύσκολο καλάθι του αγώνα. Highlight από τον Αμερικανό σκόρερ.

2’ 5 - 2
4’ 7 - 6
6’ 10 - 13
8’ 20 - 15
10’ 23 - 20
Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά (4λ. και 4επ. ριμπ της Χίμκι) και στο 6' το ταμπλό έγραφε 10-13. Όμως, ένα δίλεπτο μπλακ άουτ της ρωσικής άμυνας ήταν αυτό που χρειαζόταν το «τριφύλλι», για να τρέξει ένα επιμέρους 10-2 (20-15). Στο δεκάλεπτο (23-20) ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων (7π., 3ρ.) στο «παγωμένο» ΟΑΚΑ.
12’ 23 - 24
14’ 31 - 26
16’ 36 - 31
18’ 39 - 33
20’ 46 - 33
Ο 24χρονος πάουερ φόργουορντ έγινε διψήφιος (11π.) από το 14' και οι «πράσινοι» συντηρούσαν το προβάδισμά τους (31-26), ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς ύστερα από το αρχικό 0/5 εντός πεδιάς, βρήκε ρυθμό (36-31 στο 16'). Από την άλλη, η Χίμκι φαινόταν να δυσκολεύεται με τις πολλές απουσίες και δεν ακολουθούσε τον... γνωστό δρόμο της με τα τρίποντα (0/3 στο 20'). Το σουτ του «Νέντο» πίσω από τα 6,75μ. έδωσε στους πρωταθλητές Ελλάδας το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της βραδιάς (44-33 στο 19') και το ημίχρονο «έκλεισε» με σκορ 46-33 και τον «Μήτο» να συναρπάζει (16π., 8ρ.).
22’ 49 - 35
24’ 56 - 40
26’ 62 - 42
28’ 65 - 48
30’ 70 - 51
Το περιορισμένο ροτέισιον των Ρώσων δημιουργούσε επιπλέον προβλήματα στον Αντρέι Μάλτσεφ και ο Παναθηναϊκός μεγάλωνε τις διψήφιες διαφορές του (59-42 στο 25'), με τον Σέρβο σκόρερ του να... φορτώνει το αντίπαλο καλάθι. Ο Μήτογλου με γκολ - φάουλ «έγραψε» το πρώτο +20 της αναμέτρησης (62-42 στο 26') και η Χίμκι «κατέρρευσε» (ως συνήθως) στην τρίτη περίοδο (70-51 στο 30'). Ο Όντεντ Κάτας, πάντως, δεν σταμάτησε να φωνάζει στους παίκτες του, ζητώντας το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα πάνω στο παρκέ από την second unit του.
32’ 75 - 56
34’ 79 - 61
36’ 81 - 68
38’ 88 - 74
40’ 94 - 78
Στο 31' ο Έλληνας φόργουορντ των γηπεδούχων έφτασε στο double - double με το 6ο επιθετικό του ριμπάουντ και συνέχισε να εντυπωσιάζει. Στην αντίπερα όχθη, ο Τζόρνταν Μίκι σκόραρε με συνέπεια και προσπαθούσε να «ροκανίσει» τη διαφορά (75-61 στο 33'). O Μήτογλου, όμως, δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και έφτασε σε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (81-63 στο 35'). Στα τελευταία λεπτά τίποτα δεν άλλαξε δραματικά παρά τα... ξεσπάσματα των φιλοξενούμενων και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία άνετη νίκη επί της Χίμκι (94-78 τελικό).

• 1

Οι απουσίες των δύο ομάδων διαμόρφωσαν διαφορετικά τα δεδομένα της αναμέτρησης. Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε δίχως δύο από τους τρεις πιο κομβικούς του παίκτες, όμως η ούτως ή άλλως κακή Χίμκι έπαιζε με το... μισό ρόστερ. Οι Ρώσοι δεν ήταν καν ανταγωνιστικοί στο ΟΑΚΑ.

• 2

Το δίδυμο Νεμάνια Νέντοβιτς - Ντίνος Μήτογλου. Οι δυο τους έδωσαν σκορ από... παντού στους νικητές, ενώ βοήθησαν και στα ριμπάουντ και στη δημιουργία. Σπουδαία βραδιά και τον Σέρβο σούτινγκ γκαρντ (21 πόντοι, 5 ασίστ), αλλά και για τον Έλληνα πάουερ φόργουορντ (29 πόντοι, 12 ριμπάουντ), που φέτος είναι ανεβασμένος.

• 3

Τα ριμπάουντ (36-23). Οι απουσίες στην... αεροπορία των Ρώσων έδωσαν την ευκαιρία στο «τριφύλλι» να κυριαρχήσει στα ριμπάουντ, μετά το νωθρό πρώτο 5λεπτο. Οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» τις «μάχες» μέσα στη ρακέτα, πήραν επιπλέον κατοχές, ανανέωσαν επιθέσεις τους (20επ. ριμπ.) και έφτασαν στην άνετη νίκη.

«Πάλευε» κόντρα σε όλους και τους νικούσε όλους. Ο Ντίνος Μήτογλου ήταν ορεξάτος στην αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της Euroleague και έδωσε στους φίλους του Παναθηναϊκού έναν λόγο να χαμογελάσουν.

44
Ντίνος Μήτογλου
«Όργια» από τον 24χρονο παίκτη με διπλό ρεκόρ καριέρας και μία κυρίαρχη εμφάνιση. Ο Μήτογλου σε 29' στο παρκέ είχε 29 πόντους με 10/14 δίποντα και 9/9 βολές, 12 ριμπάουντ (8επ.ριμπ.) και 42 στο σύστημα αξιολόγησης.

45
Νταϊρίς Μπέρτανς
Ο σουτέρ της Χίμκι έβαλε 10 πόντους, όμως είχε άσχημα ποσοστά στο ΟΑΚΑ (1/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα). Δεν βοήθησε την ομάδα του όπως θα ήθελε ο Λετονός.

26
Νεμάνια Νέντοβιτς
Άλλη μία... 20άρα στην Euroleague για τον Σέρβο, που παρά το αρχικό κακό ξεκίνημα βρήκε ρυθμό μέσα στο ματς και τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Πέρες, Ζαμοΐσκι και Σέμες είχαν ένα εύκολο βράδυ στο ΟΑΚΑ. Απέφυγαν τα «χοντρά» λάθη οι τρεις ρέφερι και δεν επηρέασαν με τις αποφάσεις τους.

Συγκλονιστικό διπλό sold out του Παναθηναϊκού για τα πλέι οφ! (pics)