20η Αγωνιστική
0 0
ASVEL Basket
ASVEL BASKET

Ο Ολυμπιακός έμεινε πνευματικά στο Ισραήλ και ουσιαστικά... κατέστρεψε το μεγάλο διπλό στο Ισραήλ. Χωρίς ενέργεια, με σταθερά λανθασμένες επιλογές και μία κάκιστη συνολικά εμφάνιση, οι Πειραιώτες ηττήθηκαν από την σοβαρή Βιλερμπάν στο ΣΕΦ (63-69), έπεσαν στο 10-9 και έκαναν ένα βήμα πίσω στην μάχη για την οκτάδα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ράθυμη και νωθρή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ενώ είχε μεγάλα προβλήματα, κυρίως στην επίθεση. Ο Κώστας Σλούκας έμεινε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του (7 ασίστ αλλά μόλις 2 πόντοι με 1/2 σουτ), οι Σάσα Βεζένκοφ - Γιώργος Πρίντεζης - Βασίλης Σπανούλης έδωσαν ελάχιστα πράγματα και οι Άαρον Χάρισον (13π.) - Σακίελ ΜακΚίσικ (11π.) δεν ήταν αρκετοί, για μία ομάδα που είχε σοβαρές απουσίες (Μάρτιν, Παπανικολάου) αλλά δεν έπαιξε με τον τρόπο που έπρεπε για τη νίκη.

Αντίθετα, η Βιλερμπάν ήταν σοβαρή, διαβασμένη και, το κυριότερο, πιο διψασμένη για τη νίκη. Η βαριά ήττα στο ΟΑΚΑ έδωσε κίνητρο στην ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, που πήρε πολλά από τον εξαιρετικό Γκερσόν Γιαμπουσέλε (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η πρώτη ever νίκη των Γάλλων στο ΣΕΦ, ενώ πήρε τέλος και το σερί των τριών νικών στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού.

• 32

Πολύ κακό βράδυ για τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Άργησε πολύ να αντιδράσει στα τρικ του αντίπαλου πάγκου και να ρίξει μαζί στο παρκέ τους Σπανούλη - Σλούκα. Αντίθετα, εμπιστεύτηκε χωρίς ξεκάθαρο λόγο την τριάδα των Χάρισον - Τζένκινς - ΜακΚίσικ στην περιφέρεια, ενώ ήταν κάτι παραπάνω από αισθητές οι απουσίες των Μάρτιν - Παπανικολάου. Ο Ολυμπιακός ήταν ανέτοιμος πνευματικά και το πλήρωσε.

• 10

Εξαιρετικό «διάβασμα» από τον Τι Τζέι Πάρκερ. Η ομάδα του ήταν... διψασμένη μετά την ήττα στο ΟΑΚΑ και έβγαλε τόνους ενέργειας στο παρκέ, πιέζοντας αρκετά τα κύρια «όπλα» του Ολυμπιακού. Χτύπησε στην ρακέτα, ανέβασε το τέμπο όταν χρειάστηκε και συνολικά καθοδήγησε εξαιρετικά την ομάδα του.

38'

Όταν ο Ολυμπιακός έκανε την τελευταία προσπάθεια επιστροφής για την ανατροπή, ο Φαλ κάρφωσε με δύναμη μετά από πάσα του Γιαμπουσέλε και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη των Γάλλων.

2’ 5 - 5
4’ 8 - 5
6’ 12 - 5
8’ 14 - 12
10’ 17 - 17
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στο ματς και «χτύπησε» στις αδυναμίες της Βιλερμπάν για να πάρει προβάδισμα εφτά πόντων στο 5' (12-5). Οι Γάλλοι πάντως αντέδρασαν άμεσα, ο Τι Τζέι Πάρκερ έριξε από νωρίς στο παρκέ την second unit και η ενέργεια των φιλοξενούμενων ήταν αρκετή για το 17-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.
12’ 22 - 17
14’ 22 - 23
16’ 24 - 28
18’ 29 - 31
20’ 33 - 34
Στο ίδιο μοτίβο και η δεύτερη περίοδος. Ο ράθυμος και νωθρός Ολυμπιακός άφησε το μομέντουμ στην Βιλερμπάν και η ομάδα του Πάρκερ ήταν σταθερά «μέσα» στο ματς. Και όχι μόνο αυτό, αφού οι Γάλλοι πήραν τα ηνία του αγώνα και τελικά έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα, έστω και αν αυτό αφορούσε την ελάχιστη μορφή του (33-34). Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στον Γιαμπουσέλε, που είχε 9 πόντους σε αυτό το διάστημα, ενώ συνολικά οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και σαφώς πιο... ορεξάτοι από τον Ολυμπιακό.
22’ 33 - 36
24’ 36 - 37
26’ 38 - 40
28’ 38 - 45
30’ 42 - 51
Η ανάπαυλα δεν ξύπνησε τους Πειραιώτες, που ήταν ξανά... μία ταχύτητα κάτω από την κανονική εικόνα τους. Ο Ολυμπιακός μέτρησε τρεις πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου και η Βιλερμπάν κέρδιζε συνεχώς ψυχολογία, ενώ, παράλληλα, ανέβαζε και την διαφορά της (38-46, 28'), αφού το σχήμα των γηπεδούχων με Τζένκινς - Χάρισον - ΜακΚίσικ στην περιφέρεια δεν μπορούσε να κάνει τίποτα σωστό. Η ομάδα του Πάρκερ προηγήθηκε με 49-40 στο 29' και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο με +9 (51-42).
32’ 49 - 54
34’ 51 - 59
36’ 53 - 61
38’ 55 - 65
40’ 63 - 69
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο από τον Στραζέλ και το +12 των φιλοξενούμενων (42-54) έδειχνε πως ο Ολυμπιακός έπρεπε να ανέβει ένα βουνό. Η είσοδος του Σπανούλη στο παρκέ έδωσε ενέργεια στους γηπεδούχους και το 7-0 που «έτρεξαν» ήταν αρκετό για να μειωθεί η διαφορά στους 5 (49-54, 32'). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο κόουτς Μπαρτζώκας αποφάσισε να βάλει μαζί τους Σπανούλη - Σλούκα, όμως η Βιλερμπάν είχε σταθερά τις κατάλληλες απαντήσεις. Το +10 στο 37' (53-63) έδωσε ασφάλεια στους φιλοξενούμενους, που έκαναν αυτό που έπρεπε στα τελευταία δευτερόλεπτα για να φτάσουν στο μεγάλο διπλό.

• 1

Τα λάθη και η αστοχία του Ολυμπιακού. Όταν ο αντίπαλος είναι καλύτερος και εσύ κάνεις 12 λάθη, τότε δεν υπάρχει καμία ελπίδα για τη νίκη. Οι Πειραιώτες έχασαν μπάλες που δεν έπρεπε να φύγουν από τα χέρια τους, ενώ ήταν και τρομερά άστοχοι από μακριά (29,2%). Πολύ άσχημο «πακέτο» για ένα κλειστό ματς.

• 2

Η ενέργεια. Η μία ομάδα νόμιζε πως θα κερδίσει με την ποιότητά της και ήταν νωθρή. Η άλλη πάλεψε για όλες τις μπάλες, έτρεξε, πίεσε στην άμυνα. Έτσι, το διπλό της Βιλερμπάν ήταν αναμενόμενο στο ΣΕΦ.

• 3

Ο εξαφανισμένος Σλούκας. Τα γρήγορα φάουλ στην αρχή τον έβγαλαν εκτός ρυθμού και στο τέλος δεν ήταν... πουθενά. Πήρε μόλις 2 σουτ, έμενε πολύ χαμηλά και αυτό επηρέασε τον Ολυμπιακό, που περιμένει πολλά από τον ηγέτη του.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ήταν ιδιαίτερα νευρικός σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, αφού δεν έβλεπε αυτό που περίμενε από τους παίκτες του. Παρατηρήσεις και στιγμές... έκρηξης ήταν στο «μενού» για τον head coach του Ολυμπιακού.

28
Γκερσόν Γιαμπουσέλε
Εξαιρετικό ματς από τον άλλοτε NBAer. Πρώτος σκόρερ στον αγώνα, πάλεψε σε όλες τις φάσεις, έκλεψε, κατέβασε ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ. Τα έκανε όλα και μπορεί να αισθάνεται ότι ήταν ο πιο καθοριστικός παίκτης στη νίκη της ομάδας του.

15
Γιώργος Πρίντεζης
Δεν ήταν σε καλό βράδυ ο έμπειρος ψηλός. Άστοχος (1/5 σουτ), δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του αγώνα και στέρησε από τον Γιώργο Μπαρτζώκα ένα καλό και ποιοτικό «όπλο».

23
Ντέιβιντ Λάιτι
Αθόρυβος αλλά τρομερά ουσιαστικός, ο Λάιτι ξεχώρισε σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες και βοήθησε σημαντικά την Βιλερμπάν, τόσο στην επίθεση, όσο και στην άμυνα.

Καλή παρουσία από τους Γκαρσία, Παστούσιακ και Κλιβάζ. Δεν έκαναν μεγάλα λάθη, δεν επηρέασαν σε καμία περίπτωση το αποτέλεσμα και ήταν σχετικά... αθόρυβοι.