0 0
  • Φερνάντο Ρότσα
  • Σέφι Σέμες
  • Γιόσιπ Ραντοίκοβιτς

Όταν παίζει ο Ολυμπιακός με την Μακάμπι, ξέρεις ότι συνήθως θα δεις... θρίλερ. Όπως συνέβη και στο ματς στο ΣΕΦ, οι δυο ομάδες πάλεψαν μέχρι τέλους για τη νίκη, όμως στο τέλος χαμογέλασαν ξανά οι Πειραιώτες!

Παρά τις απουσίες και την κακή εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν ενέργεια - εγωισμό στο παρκέ, κυνήγησαν φάσεις και τελικά έφυγαν με μεγάλο διπλό από το Ισραήλ (87-89).

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα, που σε αρκετές στιγμές ήταν μία ομάδα μόνος του (21 πόντοι, 11 ασίστ), ενώ καταλυτική ήταν η παρουσία του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ), που έβγαλε μεγάλα plays στο τέλος. Εξαιρετικός στα κρίσιμα και ο Σάσα Βεζένκοφ (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Στο 10-8 πλέον οι Πειραιώτες, που συνεχίζουν σε ανοδική πορεία στην μάχη για την οκτάδα, ενώ η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου και του Σκότι Ουίλμπεκιν (25 πόντοι) έπεσε στο 8-11, δείχνοντας ξανά αδυναμία στα παιχνίδια που κρίνονται στο νήμα.

• 23

Ο Μπέντερ ήταν αλλού, ο Κάσπι δεν βοήθησε, ο Χάντερ δεν ήταν στο 100% και μόνο ο Ουίλμπεκιν «τράβηξε»: Με αυτά και με αυτά, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα για να αλλάξει το ματς. Ίσως θα μπορούσε να αντιδράσει καλύτερα πάντως απέναντι στον Σλούκα, που έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ.

• 32

Με εξαίρεση την ακατανόητη εμμονή στον ΜακΚίσικ, που έκανε παιδικά λάθη, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε τον έλεγχο τον αγώνα. Η πεντάδα που επέλεξε για την παράταση ήταν η πιο κατάλληλη για εκείνο το χρονικό σημείο, ενώ το... χαρτί του Λαρεντζάκη τον δικαίωσε 100%. Ερωτηματικό για τον Σπανούλη, που ίσως θα μπορούσε να δώσει πόντους και κάποιες ανάσες στον Σλούκα.

45'

Τεράστια φάση, τεράστιο σουτ. Ο Βεζένκοφ πήρε την ασίστ και ευστόχησε από την γωνία για το 86-81, το οποίο ουσιαστικά... κλείδωσε το διπλό του Ολυμπιακού στο Ισραήλ.

4’ 2 - 2
6’ 12 - 6
8’ 16 - 11
10’ 18 - 13
Μετά από το αρχικό νευρικό ξεκίνημα και από τις δύο ομάδες, που συνδυάστηκε με αρκετά λάθη και άστοχα σουτ, η Μακάμπι ανέλαβε τα ηνία και πήρε προβάδισμα έξι πόντων (10-4, 5'). O Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του και βρήκε πόντους, ωστόσο πρώτο δεκάλεπτο -με τα συνολικά δέκα λάθη- ολοκλήρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +5 (18-13).
12’ 25 - 16
14’ 30 - 24
16’ 30 - 24
18’ 37 - 31
20’ 40 - 33
Ένα κάπως τυχερό τρίποντο του Μπράιαντ οδήγησε την Μακάμπι στην μεγαλύτερη διαφορά της (25-16, 12') και το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Σφαιρόπουλου. Το τέμπο παρέμεινε σε χαμηλό επίπεδο και αυτό ευνόησε τους γηπεδούχους, που είχαν υπομονή και σωστά plays στο παιχνίδι τους. Έτσι ήταν μάλλον αναμενόμενο το +7 (40-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.
22’ 40 - 37
24’ 42 - 42
26’ 48 - 44
28’ 48 - 49
30’ 55 - 52
Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς διαφορετικός στο τρίτο δεκάλεπτο και έβγαλε ενέργεια, στοχεύοντας παράλληλα στην ρακέτα της Μακάμπι. Το 7-0 από την πλευρά των «ερυθρόλευκων» έφερε ισορροπία στο ματς (40-40, 23') και οι συνθήκες άλλαξαν. Σε αυτό το σημείο φάνηκε η αντίδραση της Μακάμπι, που «έτρεξε» δικό της 6-0 για του 48-42 στο 25', όμως το... ρόλερ - κόστερ συνεχίστηκε και το τρίποντο του Σλούκα έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (48-49, 28'). Τελικά, το... προφανές για αυτή την περίοδο έγινε πραγματικότητα, αφού η Μακάμπι ήταν αυτή που έκανε ξανά την μικρή ανατροπή για το 55-52 στο 30'.
32’ 55 - 58
34’ 57 - 60
36’ 61 - 62
38’ 66 - 67
40’ 73 - 73
Ήταν προφανώς πως το παιχνίδι ήταν ήδη ντέρμπι και το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μία πραγματική μάχη. Ο Ολυμπιακός «έτρεχε» με βάση τα... κέφια του εξαιρετικού Σλούκα, ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοφ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (61-65, 37'). Εκεί παρατηρήθηκαν συνεχόμενα λάθη από την πλευρά του Ολυμπιακού και ο Ουίλμπεκιν ευστόχησε από μακριά για το 69-67 (39'). Ο ΜακΚίσικ έτρεξε χωρίς λόγο στον αιφνιδιασμό στη συνέχεια και η Μακάμπι είχε τον έλεγχο, όμως το air ball του Καλοιάρο και οι βολές του Βεζένκοφ έφεραν ξανά ισοπαλία (71-71), 24" πριν το τέλος. Ο Ντόρσει απάντησε με 1/2 (72-71), ο Ουίλμπεκιν έβαλε και αυτός μία βολή (73-71) και ο Σλούκας κέρδισε φάουλ από τον Χάντερ, 2,9" πριν την λήξη. Ο καλύτερος παίκτης των «ερυθρόλευκων» πήγε και αυτός στις βολές για να ισοφαρίσει (73-73) και τελικά να στείλει το ματς στην παράταση, αφού ο Ουίλμπεκιν δεν μπόρεσε να ευστοχήσει.
41’ 73 - 73
42’ 75 - 76
43’ 79 - 80
44’ 81 - 86
45’ 87 - 89
Παράταση
Ο κόουτς Μπαρτζώκας επέλεξε σχήμα με Σλούκα, Λαρεντζάκη, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Μάρτιν για την παράταση και ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα (75-78, 42'), όμως ήταν προφανές πως η Μακάμπι είχε ακόμα... καύσιμο και το επιμέρους 4-0 έφερε τους γηπεδούχους ξανά μπροστά στο σκορ (79-78, 43'). Ο Λαρεντζάκης απάντησε με μεγάλα plays σε άμυνα - επίθεση, ο Βεζένκοφ... σκότωσε από το τρίποντο, όμως αυτά δεν ήταν αρκετά για να «καθαρίσουν» το ματς, αφού η Μακάμπι βρήκε γρήγορα πόντους για να μειώσει στο -1 (85-86). Ο Λαρεντζάκης έκανε το 2/2 στις βολές (85-88), οι διαιτητές έδωσαν στη συνέχεια τρεις βολές στον Ουίλμπεκιν σε μία δύσκολη φάση με πρωταγωνιστή τον Σλούκα και ο ηγέτης της Μακάμπι αστόχησε σε μία. Έτσι, με το σκορ στο 87-88, ο Λαρεντζάκης πήγε ξανά στις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 87-89 για τον Ολυμπιακό.

• 1

Η ενέργεια στην παράταση. Σε αντίθεση με όσα έδειξε στο μεγαλύτερο μέρος της κανονικής διάρκειας, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο έξτρα πεντάλεπτο. Έβγαλε άμυνες, σκόραρε όπως και όταν έπρεπε, είχε ψυχραιμία και «καθάρισε» ένα πολύ δύσκολο ματς.

• 2

Ο Κώστας Σλούκας. Σε αντίθεση με τον -επίσης κομβικό- Ουίλμπεκιν, ο ηγέτης του Ολυμπιακού ήταν κάτι παραπάνω από ουσιαστικός στα κρίσιμα σημεία και ήταν καθοριστικός ακόμα και όταν έδειχνε να μην έχει ανάσες. Μεγάλο ματς από τον ηγέτη των Πειραιωτών.

• 3

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Το ντέρμπι ήταν... κολλημένο σε καθεστώς ισορροπίας και ο Ολυμπιακός νίκησε γιατί είχε τον «X-Factor». Ο Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο στο δεύτερο μέρος, βοήθησε πολύ και στην παράταση ήταν ίσως ο καλύτερος παίκτης των φιλοξενούμενων.

Ο Ολυμπιακός ήταν νευρικός στο παρκέ και αυτή η νοοτροπία φάνηκε και στο ξέσπασμα του Σπανούλη για τους διαιτητές. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» ήταν έξαλλος και φρόντισε να το δείξει για να δημιουργήσει και την εικόνα του αγώνα.

11
Κώστας Σλούκας
Παίζοντας περίπου 40 λεπτά και έχοντας μεγάλη πίεση, ο Σλούκας έδειξε ξανά πως στην καλή του μέρα δεν... πιάνεται. Μεγάλα σουτ, σπουδαίο «διάβασμα», πάθος, ενέργεια και ένα εμφατικό νταμπλ νταμπλ σχημάτισαν το παζλ για τον MVP του Ολυμπιακού.

17
Ντράγκαν Μπέντερ
Πολύ κακό ματς από τον νεαρό ψηλό. Δεν μπόρεσε να φανει καθόλου στο παρκέ, έκανε χαζά φάουλ και στα κρίσιμα στέρησε ένα καλό «όπλο» από τα χέρια του Σφαιρόπουλου.

5
Γιαννούλης Λαρεντζάκης
Φανταστική εμφάνιση από τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη. Ήρθε από το βάθος του παγκού για να καλύψει τον κάκιστο ΜακΚίσικ και έκανε σπουδαίο ματς, βγάζοντας σπουδαία plays σε άμυνα και επίθεση. Καθοριστικός και κομβικός για τη νίκη του Ολυμπιακού.

Δύσκολο ματς, γεμάτο επαφές και φάσεις που απαιτούσαν μεγάλο level συγκέντρωσης από την τριάδα. Έγιναν μερικά λάθη, όμως φάνηκε πως οι Ρότσα, Σέμες και Ραντοίκοβιτς σφύριξαν με τα ίδια κριτήρια και σίγουρα δεν επηρέασαν την ροή και την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Ερωτηματικό στο τέλος με το φάουλ του Σλούκα και τις τρεις βολές για τον Ουίλμπεκιν, όμως τα ριπλέι δείχνουν πως η απόφαση ήταν σωστή.