REAL MADRID
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Ούρος Νίκολιτς

Ο βελτιωμένος Παναθηναϊκός πάλεψε για 50 (!) λεπτά το παιχνίδι απέναντι στην ακριβή και γεμάτη σταρ Ρεάλ Μαδρίτης, όμως «λύγισε» στη 2η παράταση, ύστερα από ένα μεγάλο θρίλερ στο ΟΑΚΑ και υποχώρησε στο 4-9 της βαθμολογίας της Euroleague. Από την άλλη, οι Ισπανοί ανέβηκαν στο 9-5.

Οι «πράσινοι» έκαναν... κατάθεση ψυχής, γύρισαν από το -14 της 3ης περιόδου και έστειλαν τον αγώνα στην παράταση, παρά τα μαζεμένα διαιτητικά λάθη, που έγιναν καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης εις βάρος τους. Για να φτάσουν στην ισοφάριση χρειάστηκαν ένα τρομερό step up του Νεμάνια Νέντοβιτς, που είχε 5π. στο 30' και τελείωσε με 27 πόντους, αλλά και μια μεγάλη εμφάνιση του αρχηγού τους, Ιωάννη Παπαπέτρου (18π., 7ρ.). Ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 14 πόντους και 5 ριμπάουντ, όμως αντιμετώπισε πολλά προβλήματα με τον «πύργο» της «βασίλισσας», Έντι Ταβάρες, που έκανε σπουδαία εμφάνιση (double - double με 20 πόντους και 14 ριμπάουντ). Ο... άσος που βγήκε από το μανίκι του Πάμπλο Λάσο στον επιπλέον χρόνο ήταν ο Αλμπέρτο Αμπάλδε, που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και «μίλησε» στα κρίσιμα. Να σημειώσουμε πως ο Σέλβιν Μακ τραυματίστηκε στο φινάλε της 3ης περιόδου και δεν αγωνίστηκε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Το «τριφύλλι» είχε μόλις 25% στα τρίποντα (7/28), όμως και οι Μαδριλένοι... πληγώθηκαν από την αστοχία τους (6/33 3π. και 18%). Παρ' όλα αυτά, το πλάνο του Γιώργου Βόβορα σε σημαντικά κομμάτια του παιχνιδιού και η «μαχητικότητα» του «πράσινου» ρόστερ έφεραν ένα ματς που στο 30' έμοιαζε χαμένο να κριθεί σε μια... κλωστή.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

• 6

Ο Γιώργος Βόβορας πάλεψε το ματς με όλες του τις δυνάμεις, ακόμα και σε σημεία που έδειχνε να χάνει τον έλεγχο. Παρά το γεγονός πως ο back up σέντερ του (Ζακ Όγκαστ) ήταν εκτός και ο δεύτερος πλέι μέικερ του (Σέλβιν Μακ) τραυματίστηκε, βρήκε λύσεις στο... σφιχτό ροτέισιον και έδωσε «απάντησεις» στους Μαδριλένους. Στο τέλος, η κούραση φάνηκε να νικάει τους «πράσινους».

• 22

Ο Πάμπλο Λάσο έκανε ορισμένα λάθη κατά τη διάρκεια του αγώνα, όμως έφυγε με ακόμα ένα διπλό από το ΟΑΚΑ και οι επιλογές του στις παρατάσεις τον δικαίωσαν. Βλέποντας τους Λαπροβίτολα - Γιουλ σε κακό βράδυ δοκίμασε τον Αμπάλδε στη θέση «1» και πήρε πολλά από τον Ισπανό παίκτη, ενώ δοκιμάσε πολλά ψηλά σχήματα με αρκετούς φόργουορντ πάνω στο παρκέ.

48'

Με το σκορ στο 85-87 και με 1'28'' να μένει στο ρολόι για τη 2η παράταση ο Γιώργος Παπαγιάννης και ο Έντι Ταβάρες διεκδίκησαν τη μπάλα μέσω τζάμπολ. Την ίδια στιγμή ο Τρέι Τόμπκινς έσπρωξε εκτός φάσης τον Μπεν Μπέντιλ, σε μια φάση που έγινε μπροστά στα μάτια των διαιτητών, οι οποίοι δεν καταλόγισαν φάουλ, αλλά άφησαν το παιχνίδι να συνεχιστεί. Οι Μαδριλένοι πήραν την κατοχή και στη συνέχεια απέκτησαν... μαξιλαράκι ασφαλείας μέσω του καλαθιού του Τόμπκινς για το 85-89.

4’ 6 - 6
6’ 11 - 9
8’ 13 - 11
10’ 15 - 14
Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι (11-6 στο 5'), με τον Γιώργο Παπαγιάννη να αρχίζει εξαιρετικά την αναμέτρηση (4π., 1ρ., 1κλ., 2κοψ.). Οι «πράσινοι» αμυντικά πήραν πάρα πολύ καλό βαθμό, κρατώντας τη «βασίλισσα» στους 14π. και είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (11-7ρ.). Όμως, δεν μπόρεσαν να πάρουν διαφορές ασφαλείας, καθώς «πλήρωσαν» την αστοχία τους πίσω από τα 6,75μ. (0/5 3π). Στο 10' το σκορ ήταν 15-14.
12’ 17 - 20
14’ 20 - 23
16’ 22 - 25
18’ 29 - 29
20’ 29 - 33
Στη δεύτερη περίοδο οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν το τρίλεπτο black out του «τριφυλλιού» και με ένα γρήγορο 9-2 άλλαξαν τη ροή του ματς (17-23 στο 13'), αναγκάζοντας τον κόουτς Βόβορα να καλέσει τάιμ άουτ. Το τέμπο του αγώνα επέτρεπε στους πρωταθλητές Ελλάδας να μείνουν κοντά (παρά τα 0/9 3π. και την αστοχία του Νεμάνια Νέντοβιτς) και ο τρομερός Μπεν Μπέντιλ έδωσε μαζεμένες επιθετικές «ανάσες» με 9 διαδοχικούς (!) πόντους (26-27 στο 17'). Το πρώτο τρίποντο της βραδιάς για τους γηπεδούχους ήρθε στο 18' από τον αρχηγό τους, Ιωάννη Παπαπέτρου, αλλά η Ρεάλ έκλεισε το ημίχρονο στο +4, καθώς έβρισκε σταθερά σκορ μέσα στη ρακέτα, με τον Έντι Ταβάρες να έχει 8π. και 6ρ. (29-33 στο 20').
22’ 31 - 38
24’ 33 - 43
26’ 35 - 49
28’ 41 - 52
30’ 48 - 56
Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν αποφασιστικά και συγκεντρωμένα το δεύτερο μέρος και με ένα «ξέσπασμα» πήγαν για πρώτη φορά στο +12 (31-43 στο 23'), έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Άντονι Ράντολφ. Από την άλλη, τα... βαριά χαρτιά του Παναθηναϊκού (Παπαπέτρου - Νέντοβιτς) συνέχισαν να είναι άστοχα (3/15 προσπάθειες και οι δύο μαζί μέχρι εκείνο το σημείο) και η «πράσινη» επίθεση αντιμετώπιζε προβλήματα. Το ακριβώς αντίθετο ίσχυε για τον... in the zone Ράντολφ (16π.) και το σκηνικό δεν άλλαζε στο ΟΑΚΑ (38-52 στο 27'). Ο «Πάπι» και ο «Νέντα» τελικά βρήκαν από ένα τρίποντο έκαστος και η διαφορά μειώθηκε ξανά σε μονοψήφιες τιμές (48-56 στο 30'). Στο φινάλε της περιόδου ο Σέλβιν Μακ τραυματίστηκε σε μία «μονομαχία» με τον Νίκολας Λαπροβίτολα και αποχώρησε από το παρκέ.
32’ 55 - 58
34’ 60 - 62
36’ 61 - 66
38’ 68 - 66
40’ 68 - 68
Η «πράσινη» άμυνα βελτιώθηκε, ο Μπέντιλ έκανε το ματς της καριέρας του στην Euroleague και ο Σέρβος killer του Παναθηναϊκού... ξύπνησε στα κρίσιμα με ένα επιθετικό «κρεσέντο». Έτσι, η ελληνική ομάδα επέστρεψε από το -14 στον πόντο (61-62 στο 35'), την ώρα που η Ρεάλ κλήθηκε να διαχειριστεί το δικό της «νεκρό» διάστημα. Ένα δίποντο του Ράντολφ και ένα του Γιουλ (ύστερα από ένα διαιτητικό λάθος) έδωσαν ώθηση στους Ισπανούς (61-66 στο 36'), αλλά ο συγκλονιστικός Νέντοβιτς της τελευταίας περιόδου απάντησε με νέο γκολ - φάουλ. Μάλιστα, το φάουλ του Ράντολφ φάνηκε να είναι αντιαθλητικό, όμως οι διαιτητές το έδωσαν απλό, προκαλώντας εκ νέου την έκπληξη των γηπεδούχων. Ακόμα κι έτσι, το δίδυμο Νέντοβιτς - Παπαπέτρου είχε πάρει τα πάνω του για τα καλά και το ταμπλό «έγραψε» νέα ισοπαλία (66-66 στο 37' με κλ. και 2π. του αρχηγού). Μάλιστα, με 2/2β. ο «Νέντα» έβαλε μπροστά την ομάδα του (68-66 στο 38'), με τους παίκτες του Λάσο να έχουν χάσει τη ψυχραιμία τους και να μετρούν ένα σερί άστοχων τριπόντων. Νέντοβιτς και Σαντ Ρος αστόχησαν σε ένα 3π. ο καθένας, όμως το ίδιο έκαναν και οι Ρούντι - Γιουλ. Με 40'' στο ρολόι ο Κουβανός βρήκε ξανά σίδερο πίσω από τα 6,75μ. και στη συνέχεια έκανε το 4ο «πράσινο» φάουλ, με τον Λάσο να παίρνει τάιμ άουτ με 25'' να μένουν. Ο Τόμπκινς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο από τη γωνία, όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού έχασε τα πιο κρίσιμα ριμπάουντ του αγώνα και ο Γιουλ ισοφάρισε (68-68, 14'' για το τέλος). Στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας ο Παναθηναϊκός άργησε να σπάσει το press των φιλοξενούμενων, ο Τέιλορ «κλείδωσε» τον Νέντοβιτς, που δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
41’ 71 - 68
42’ 73 - 70
43’ 75 - 74
44’ 75 - 77
45’ 79 - 79
1η Παράταση
Η παράταση ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα, η οποία πήγε στο +5 (73-68) με ένα τρίποντο του Παπαπέτρου και ένα κάρφωμα του Παπαγιάννη (ύστερα από τρομερή ασίστ του Νέντοβιτς). Ένα δίποντο του Ταβάρες και 1/2β. του Αμπάλδε «ροκάνισαν» τη διαφορά (73-71), με τον Σαντ Ρος να αποβάλλεται με 5φ. και τον Βόβορα να ρίχνει στη θέση του τον Μποχωρίδη. Ο Έλληνας γκαρντ διαμόρφωσε το 75-71 με λέι απ, πριν έρθει το 75-74 με τρίποντο του Τόμπκινς. Με 100'' στο ρολόι για το φινάλε της παράτασης ο Μπέντιλ αστόχησε σε 3π. και ο Αμπάλδε με γκολ - φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (75-77). Στο 44' ο Μπέντιλ έχασε άλλη μία προσπάθεια, αυτή τη φορά από κοντά, όμως ο Ντεκ δεν μπόρεσε να βρει σκορ μπροστά στα υψωμένα χέρια του Παπαπέτρου και το ματς παρέμεινε... ζωντανό. Ο Τέιλορ έκανε φάουλ στον Νέντοβιτς και ο Σέρβος «έγραψε» το 77-77 με 2/2β., 37'' πριν από την λήξη του επιπλέον χρόνου. Ο Αμπάλδε πήρε στις... πλάτες του τη Ρεάλ και με ένα «μαγικό» λέι απ διαμόρφωσε το 77-79. Ο Βόβορας, λοιπόν, κάλεσε τάιμ άουτ, για να σχεδιάσει την επίθεση του αγώνα, έχοντας 20'' στη διάθεσή του. Ο κόουτς του «τριφυλλιού» έδωσε την μπάλα στα χέρια του Μποχωρίδη, ο οποίος θέλησε να κάνει hand off με τον Νέντοβιτς. Όμως, την προσπάθειά του διέκοψε με φάουλ ο Τέιλορ (5φ.), που έστειλε τον Έλληνα γκαρντ στη γραμμή. Ο «Μπόχω» δεν λύγισε από την πίεση και έβαλε 2/2β. για το 79-79, 8'' πριν από το τέλος. Το καλύτερο, όμως, το κρατούσε για το τέλος. Με μια πανέξυπνη άμυνα ο 26χρονος πήρε το επιθετικό φάουλ του Γιουλ και στον Παναθηναϊκό έμειναν 2,8''. Ο Παπαπέτρου δεν μπόρεσε να βρει σκορ με ένα δύσκολο τρίποντο και έτσι ήρθε η δεύτερη παράταση.
46’ 79 - 80
47’ 82 - 82
48’ 84 - 85
49’ 85 - 91
50’ 93 - 97
2η παράταση
Στο... θρίλερ της χρονιάς ο Αμπάλδε άρχισε τη 2η παράταση με χαμένο δίποντο, όμως και ο Παπαγιάννης βρήκε σίδερο σε τρίποντη προσπάθειά του. Έτσι, ο Ρούντι έβαλε ξανά μπροστά τη Ρεάλ με 1/2β. (79-80 στο 46'). Μετά το ριμπάουντ του Παπαπέτρου, ο Μποχωρίδης έκανε διπλό λάθος. Πρώτα στην επίθεση και στη συνέχεια όταν έκανε φάουλ στον Ταβάρες, την ώρα που κάρφωνε για το 79-82. Ο σέντερ της «βασίλισσας» έχασε τη συμπληρωματική βολή και ο Νέντοβιτς ισοφάρισε με 3π. για το 82-82. Οι «πράσινοι» έβγαλαν την άμυνα, αλλά έκαναν νέο λάθος στην επίθεση και ο Αμπάλδε τους τιμώρησε με τρίποντο (82-85). Σαν να μην έφτανε αυτό, οι διαιτητές χρέωσαν τον «Νέντα» με ένα υπερβολικό επιθετικό φάουλ για τα δεδομένα της αναμέτρησης, αλλά ο Τόμπκινς έχασε μία σημαντική επίθεση για τη Ρεάλ. Ο Παπαγιάννης κάρφωσε για το 84-85 στο 48' και η... ματσάρα συνεχίστηκε. Ο Αμπάλδε συνέχισε το σερί του (2/2β.) και ο Νέντοβιτς μείωσε με 1/2β. (85-87 στο 48'18''). Με 68'' για το τέλος ο Παπαγιάννης «βούτηξε» για την κατοχή και οι διαιτητές έδωσαν τζάμπολ του με τον Ταβάρες. Ο «PapaG» κέρδισε την «μάχη», αλλά ο Μπέντιλ δεν μάζεψε την μπάλα, καθώς δέχτηκε ένα σπρώξιμο, που δεν σφυρίχτηκε φάουλ. Ο Τόμπκινς έκανε το 85-89, ο Νέντοβιτς έχασε τρίποντο και ο Παπαπέτρου έκανε ένα γρήγορο φάουλ. Ο Ντεκ με 2/2β. έδωσε «μαξιλαράκι» στην ομάδα του (85-91). Ο die hard Παναθηναϊκός, όμως, ήταν εκεί. Ο Παπαπέτρου πρώτα έβαλε ένα δίποντο, μετά έκανε ένα κλέψιμο και πήγε στη γραμμή για να μειώσει σε 88-91 με 1/2β. (40'' για το δραματικό φινάλε). Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με το χρόνο και στο φινάλε της επίθεσής τους ο Αμπάλδε έβαλε ένα καλάθι - μαχαιριά για το 88-93. Ο Παπαγιάννης στην αμέσως επόμενη φάση μείωσε (90-93), όμως με 11'' στο ρολόι και την μπάλα σε ισπανικά χέρια το σκηνικό δεν γινόταν να αλλάξει. Έτσι, οι Μαδριλένοι απέδρασαν από το κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων με το διπλό (93-97).

• 1

Τα λάθη των διαιτητών. Οι σφυρίχτρες του αγώνα δεν είχαν καλή απόδοση και σίγουρα επηρέασαν το ματς με κάποιες αποφάσεις τους. Αυτή του Γιουλ (με το ανύπαρκτο φάουλ του Μήτογλου στον Ισπανό) ή το αντιαθλητικό που δεν είδαν στον Ράντολφ στέρησαν πόντους από τους «πράσινους» και προφανώς έριξαν την ψυχολογία τους σε κομβικά σημεία του αγώνα. Όπως, φυσικά και το λάθος στη 2η παράταση, όταν δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Μπέντιλ (βλ. «φάση του αγώνα»).

• 2

Το χαμηλό ποσοστό του Παναθηναικού στα τρίποντα. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με 1/11 και τελικά ολοκλήρωσαν το ματς με 7/28 σουτ από τα 6,75 μέτρα, τα οποία... μεταφράζονται σε 25%. Με αυτό το ποσοστό είναι προφανώς δύσκολο να κερδίσεις μία ομάδα σαν την Ρεάλ και το σύνολο του Γιώργου Βόβορα «πληγώθηκε» από τα σουτ που δεν βρήκε.

• 3

Ο Ταβάρες στη ρακέτα και η μεγάλη εμφάνιση του Αμπάλδε στο τέλος. Ένα πραγματικό «σκιάχτρο» ο έμπειρος σέντερ, κατέβασε 14 ριμπάουντ, μοίρασε τάπες, έβγαλε μεγάλες άμυνες και βοήθησε επιθετικά. Με λίγα λόγια, τα έκανε όλα και προφανώς έπαιξε μεγάλο ρόλο στη νίκη της ομάδας του στο ΟΑΚΑ. Το ίδιο ισχύει και για τον Αμπάλδε, που βγήκε μπροστά και κουβάλησε την ομάδα του με τεράστια σουτ στα κρίσιμα σημεία. Έπαιξε μάλιστα ως πλέι - μέικερ, αφού οι Γιουλ - Λαπροβίτολα ήταν κακοί.

Η αποτύπωση του άγχους, της αγωνίας και της έντασης μίας αναμέτρησης της Euroleague σε ένα φωτογραφικό... κλικ. Πάθος και «μαχητικότητα» για κάθε κατοχή, για την εξέλιξη κάθε φάσης.

6
Αλμπέρτο Αμπάλδε
Μεγάλο ματς στην παράταση για τον Αμπάλδε. Παίζοντας ως πλέι-μεικερ ο Ισπανός ευστόχησε σε μεγάλα καλάθια και ουσιαστικά οδήγησε την Ρεάλ στη νίκη με το δύσκολο δίποντο στο τέλος της δεύτερης παράτασης. Τελείωσε το ματς με 19 πόντους και 6 ασίστ.

17
Μάρκους Φόστερ
Εκτός κλίματος ξανά ο Αμερικανός σούτινγκ γκαρντ. Ο Φόστερ χρησιμοποιήθηκε για λίγο και σε αυτό το διάστημα δεν πήρε επιθέσεις και δεν μπόρεσε να δείξει κάτι θετικό. Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα, δεν έδωσε λύσεις στο σκοράρισμα.

22
Έντι Ταβάρες
Ακόμα ένα σπουδαίο ματς από τον θηρίωδη σέντερ της Ρεάλ. Ο Ταβάρες κυριάρχησε κάτω από τις ρακέτες, ήταν τρομερά εύστοχος (20 πόντοι, 9/13 δίποντα) και κατέβασε 14 ριμπάουντ. Μόνιμη απειλή και... ογκόλιθος για τους Μαδριλένους.

Κάκιστη διαιτησία, γεμάτη λάθη και αστοχίες. Ο Γιαβόρ πήρε μία περίεργη απόφαση στο πρώτο ημίχρονο και διόρθωσε την αρχική (σωστή) εκτίμησή του, δίνοντας την κατοχή στη Ρεάλ Μαδρίτης, παρά το γεγονός πως η μπάλα είχε βγει από τα χέρια του Ουσμάν Γκαρούμπα. Σίγουρα, ήταν μία φάση που προκάλεσε έκπληξη και εκνευρισμό στους «πράσινους». Από εκεί και πέρα, η διαιτητική τριάδα της αναμέτρησης (Λοτερμόζερ, Γιαβόρ και Νίκολιτς) προσπάθησε να περιορίσει τα λάθη της μέχρι και την 4η περίοδο, όμως στην τελική ευθεία τα έκανε μαντάρα. Αρχικά, με τη διαφορά στους 3π. στο 36' έκανε ακόμα ένα λάθος, που αυτή τη φορά ήταν και πιο κρίσιμο, χρεώνοντας τον Ντίνο Μήτογλου με ένα ανύπαρκτο φάουλ πάνω στον Σέρχιο Γιουλ. Μετά το φάουλ ο Ισπανός βρήκε ένα δίποντο που πήγε το ματς στο +5. Έπειτα, ο Νέντοβιτς έβαλε ένα γκολ - φάουλ και ο Ράντολφ φάνηκε να του κάνει αντιαθλητικό φάουλ. Οι διαιτητές, όμως, αφού συμβουλεύτηκαν το instant replay το έδωσαν ως απλό. Στη 2η παράταση το επιθετικό φάουλ που χρεώθηκε ο Νέντοβιτς στο 47' νευρίασε πολύ (και δικαιολογημένα) τον Σέρβο, με τους ρέφερι να χάνουν ξανά τον έλεγχο από τα χέρια τους. Μάλιστα, λίγο αργότερα, ο Μπέντιλ φάνηκε να δέχεται ένα σπρώξιμο και να χάνει μία σίγουρη κατοχή, όμως δεν σφυρίχτηκε φάουλ. Είναι δεδομένο πως η διαιτησία στο ΟΑΚΑ ήταν μία από τις χειρότερες της φετινής σεζόν στη διοργάνωση, γεμάτη λάθη και περίεργες αποφάσεις που θα συζητηθούν στο... τρίτο ημίχρονο του αγώνα - θρίλερ.

Μοναδική αποθέωση Αταμάν στο ΟΑΚΑ - Τον αγκάλιασε ο Γιαννακόπουλος (vid)