77 80
  • Μιγκέλ Άνχελ Πέρες
  • Σρέτεν Ράντοβιτς
  • Μίλαν Νέντοβιτς

Μεγάλο ματς και τεράστιο διπλό για τον Παναθηναϊκό στην Ιταλία! Οι «πράσινοι» βρέθηκαν να χάνουν με 12 πόντους στο 20' (42-30), όμως στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκαν αισθητά, πάλεψαν, έβγαλαν ενέργεια και στο τέλος... δικαιώθηκαν, αφού κέρδισαν την Αρμάνι με 80-77 για να ανέβουν στο 4-7.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα «δάγκωσε» στην άμυνα και κυριάρχησε απόλυτα από το 20' και μετά. Στα τελευταία λεπτά, οι «πράσινοι» έδειξαν ψυχραιμία και έκαναν αυτό που έπρεπε κόντρα σε μία νωθρή και ίσως... αλαζονική Αρμάνι, που πίστεψε ότι το ματς είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο.

Οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης έφτασαν στην δεύτερη νίκη τους εκτός έδρας, που... ξεκίνησε από την εξαιρετική τριάδα των Νεμάνια Νέντοβιτς (16 πόντοι, 4 ασίστ), Ιωάννη Παπαπέτρου (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ντίνου Μήτογλου (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 7/7 δίποντα). Μεγάλες βοήθειες έδωσαν επίσης οι Άαρον Ουάιτ (9 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Σέλβιν Μακ (8 πόντοι, 5 ασίστ).

Στο 6-4 οι Ιταλοί, που έδειξαν αρκετά... ανοργάνωτοι χωρίς τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, παρά την καλή προσπάθεια των Μάλκολμ Ντιλέινι (14 πόντοι) και Κέβιν Πάντερ (16 πόντοι).

• 15

Η Αρμάνι... έκατσε στο προβάδισμα του πρώτου ημιχρόνου και ο Έτορε Μεσίνα δεν έκανε τίποτα ουσιαστικό για να βοηθήσει την ομάδα του. Επέμεινε στον κάκιστο Ντατόμε, άφησε εκτός πλάνου την θετική ενέργεια (στην άμυνα) των Μπρουκς - Μορασκίνι, δεν προστάτεψε τον Πάντερ (αποβλήθηκε με πέντε φάουλ) και δεν έκανε καμία παρέμβαση στα κρίσιμα.

• 6

Παρά την έλλειψη εμπειρίας, πάντα σε σχέση με τον αντίπαλο head coach, ο Γιώργος Βόβορας σίγουρα κέρδισε την μάχη στην... σκακιέρα των προπονητών. Είδε τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου και στο δεύτερο έδωσε εντολή για πίεση και πιο γρήγορες επιθέσεις. «Χτύπησε» στον Ντιλέινι, έδωσε πρωταγωνιστικό ρόλο στους Μακ - Ουάιτ και στο τέλος έγιναν όλα τα σωστά plays για τη νίκη.

39'

Με την μπάλα να... καίει, ο Νέντοβιτς έτρεξε προς το καλάθι και «σέρβιρε» στον Παπαγιάννη, που κάρφωσε με δύναμη για ένα πραγματικά καθοριστικό καλάθι.

2’ 6 - 2
4’ 10 - 7
6’ 16 - 9
8’ 22 - 15
10’ 22 - 18
Η απουσία του Σέρχιο Ροντρίγκεθ έδωσε από νωρίς τα... ηνία στον Μάλκολμ Ντιλέινι και ο Αμερικανός γκαρντ ήταν «καυτός» στην αρχή. Με 8 πόντους του, η Αρμάνι πήρε προβάδισμα εφτά πόντων (16-9, 6'), ενώ η σκυτάλη πέρασε στον Πάντερ για το +9 των Ιταλών (18-9, 7'). Κάπου εκεί καταγράφηκε η αφύπνιση των «πράσινων», που βελτιώθηκαν στην άμυνά τους και βρήκαν σκορ με τον Παπαπέτρου για το -4 (22-18) στο τέλος του δεκαλέπτου.
12’ 24 - 21
14’ 31 - 23
16’ 36 - 25
18’ 38 - 25
20’ 42 - 30
Τα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν σχεδόν... καταστροφικά για τους φιλοξενούμενους: Η άμυνα έχασε την δυναμική που «έχτισε» στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και η ενέργεια του Ρολ, που... ντύθηκε Ντιλέινι, επέτρεψε στην Αρμάνι να τρέξει επιμέρους 16-7 και να φτάσει στο +13 (38-25, 17'). O Παναθηναϊκός «κόλλησε» εντελώς επιθετικά και δεν έβγαλε σωστά plays, με αποτέλεσμα να δώσει νέες ευκαιρίες στην Αρμάνι, που, φυσικά, δεν τις άφησε να πάνε χαμένες. Το 40-25 στο 19' είναι χαρακτηριστικό της εικόνας στο παρκέ και το σκορ στην ανάπαυλα (42-30) έβαλε... πονοκέφαλο στον Βόβορα και τους παίκτες του.
22’ 44 - 32
24’ 50 - 40
26’ 53 - 45
28’ 55 - 50
30’ 60 - 54
Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Βόβορα έδειξαν διάθεση να τρέξουν και να παλέψουν στο παρκέ, με τον Μακ να πρωταγωνιστεί επιθετικά. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους εφτά (50-43, 27') και λίγο αργότερα στους πέντε (53-48, 28'), αφού οι Ιταλοί έμοιαζαν αρκετά νωθροί. Η περίοδος έκλεισε με προβάδισμα έξι πόντων για τους γηπεδούχους (60-54) και με επιμέρους 18-24 υπέρ των «πράσινων».
32’ 62 - 59
34’ 66 - 64
36’ 70 - 66
38’ 75 - 70
40’ 77 - 80
Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μακρινό τρίποντο του Μποχωρίδη και το -3 (60-57) έβαλε ξεκάθαρα τον Παναθηναϊκό στην διεκδίκηση της νίκης. Λίγο αργότερα, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (62-62) και το παιχνίδι πήρε διαστάσεις θρίλερ. Ένα επιμέρους 8-2 έδωσε μικρή άνεση στους Ιταλούς (70-64, 35'), όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν... σταθερά εκεί και πλησίασαν εκ νέου σε απόσταση αναπνοής (70-68, 37'). Δύο μεγάλα τρίποντα από Νέντοβιτς και Παπαπέτρου έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στους «πράσινους» (75-76), ο Παπαγιάννης κράτησε μπροστά τους φιλοξενούμενους (77-78), ο Παπαπέτρου απάντησε με βολή στο άστοχο σουτ του Σιλντς και στο τέλος οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τεράστια νίκη από την Ιταλία!

• 1

Η ψυχή. Μερικά πράγματα δεν φαίνονται στα στατιστικά και η «πράσινη» ψυχή έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο ματς. Με την βαριά ήττα από την Βιλερμπάν και το -12 του πρώτου μέρους στις πλάτες τους, οι παίκτες του Βόβορα κυριάρχησαν απόλυτα όταν έπρεπε και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη.

• 2

Η άμυνα. Όλα -πρέπει να- ξεκινούν από εκεί για το «τριφύλλι» και το δεύτερο ημίχρονο έδειξε το γιατί. Μετά τους 42 πόντους του πρώτου μέρους, η Αρμάνι έμεινε στους 35 από το 20' μέχρι το 40', ενώ ο δρόμος για το «πράσινο» καλάθι ήταν σαφώς πιο δύσκολος.

• 3

Τα ριμπάουντ. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε σε αυτό το κομμάτι (32-26) και μέσα από τα έξτρα «σκουπίδια» βρήκε δεύτερες ευκαιρίες και πόντους, που στο τέλος ήταν καθοριστικοί.

Ο Παπαπέτρου σηκώνεται για τρεις και λίγο μετά θα δώσει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με περίπου ένα λεπτό για το τέλος του αγώνα. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία.

44
Ντίνος Μήτογλου
Σπουδαίο ματς από τον διεθνή ψηλό. Ο Μήτογλου κράτησε... μόνος του τον Παναθηναικό στα δύσκολα και το εντυπωσιακό 7/7 στα δίποντα δείχνει την εξαιρετική βραδιά του με τον καλύτερο τρόπο. Επιπρόσθετα, μέτρησε 6 ριμπάουντ και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

70
Τζίτζι Ντατόμε
Δεν έχει ρυθμό, αλλά αυτό δεν αποτελεί και δικαιολογία για την ποιότητά του. Ο Ντατόμε δεν ήταν... πουθενά, δεν βοήθησε καθόλου την Αρμάνι και δεν δικαίωσε τον Μεσίνα για την επιλογή του να τον έχει στο παρκέ όταν η μπάλα... έκαιγε.

26
Νεμάνια Νέντοβιτς
Στο τέλος ήταν ξανά καθοριστικός, με τρομερή ασίστ και σημαντική βολή. Ήταν ξανά ο πρώτος σκόρερ, μέτρησε 16 πόντους και μοίρασε 4 ασίστ. Ναι, ο Νέντοβιτς ήταν ο -όχι και τόσο- αφανής ήρωας για το «τριφύλλι» στη μεγάλη νίκη επί της Αρμάνι.

Η αλήθεια είναι πως οι Πέρες, Ράντοβιτς και Νέντοβιτς σφύριξαν λίγο πιο εύκολα κάποια φάουλ υπέρ της Αρμάνι, ενώ η παράβαση που σφυρίζεται για τον Σιλντς από τον Παπαγιάννη, με το σκορ στο 73-70, δεν... υπήρχε ποτέ. Συνολικά δεν ήταν κακή η απόδοσή τους πάντως και σίγουρα δεν επηρέασαν την τελική έκβαση της αναμέτρησης.