• Κάρλος Περούγκα
  • Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς
  • Γιόσιπ Ραντοίκοβιτς

Ίσως είναι νωρίς να μιλάμε για «do or die» παιχνίδια στην φετινή Euroleague, που -ούτως ή άλλως- είναι αρκετά... ρευστή και γεμάτη εκπλήξεις. Όμως η συνθήκη έδειχνε πως ο Παναθηναϊκός έπρεπε να αντιδράσει. Και αυτό ακριβώς έκανε!

Με οδηγό την άμυνα και την διάθεση για μάχη σε όλες τις πλευρές του παρκέ, οι «πράσινοι» έβγαλαν εκτός ρυθμού για 25 λεπτά την καλοκουρδισμένη «μηχανή» της Μπάγερν, διατήρησαν την ψυχραιμία τους στην προσπάθεια επιστροφής και ανατροπής των Γερμανών και τελικά έφτασαν σε μία σημαντική νίκη (83-76), που τερμάτισε το αρνητικό σερί των προηγούμενων εβδομάδων και ανέβασε την ομάδα του Γιώργου Βόβορα στο 3-6.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αντέδρασε με ψυχραιμία και σωστές επιλογές στα τελευταία λεπτά, όταν η Μπάγερν πλησίασε σε απόσταση αναπνοής. Καθοριστικός και στα δύο «κεφάλαια» του αγώνα ο Χάουαρντ Σαντ Ρος, που έκανε πραγματικά τα πάντα στο παρκέ (14 πόντοι, 5 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 3/6 τρίποντα), πολύ καλή εμφάνιση, ειδικά σε δύσκολες στιγμές, από τους Νεμάνια Νέντοβιτς (17 πόντοι, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιώργο Παπαγιάννη (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ιωάννη Παπαπέτρου (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Αντίθετα, η Μπάγερν έπεσε στο 7-4 και πήγε... στράφι η εξαιρετική εμφάνιση του Βλάντιμιρ Λούσιτς (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

• 6

Έχοντας στις πλάτες του ένα αρνητικό σερί και κακές εμφανίσεις στην Ισπανία, ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε ακριβώς όπως έπρεπε. Είχε ενέργεια, είχε πάθος, πάλεψε σε όλες τις κατοχές και ήταν η ομάδα που θέλει να βλέπει ο Γιώργος Βόβορας. Ο τεχνικός των «πράσινων» διαχειρίστηκε σωστά το ματς και έκανε τις παρεμβάσεις που έπρεπε: Έπαιξε αρκετά με δύο γκαρντ και τον... ακλόνητο Σαντ Ρος, έδωσε -σωστά- αρκετό χρόνο συμμετοχής στον σκληρό Μπέντιλ και έδωσε εντολή για πίεση, που απέδωσε καρπούς. Καλό παιχνίδι από τον Έλληνα τεχνικό.

• 43

Η Μπάγερν έχασε τα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα, αφού οι Γερμανοί ήταν εκτός κλίματος. Μαζί και ο Αντρέα Τρινκιέρι, που δεν προσαρμόστηκε άμεσα στα δεδομένα του ματς και άργησε να κάνει παρεμβάσεις. Θα μπορούσε να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στον Σίσκο, που είχε πιο καθαρό μυαλό από τον Μπόλντγουιν, ενώ στο τέλος δεν πήγε η μπάλα στον «καυτό« Λούσιτς, που θα μπορούσε να δώσει ακόμα περισσότερες λύσεις. Κακή παρένθεση σε μία εξαιρετική -μέχρι στιγμής- σεζόν για τον Ιταλό head coach.

17'

Τρομερή φάση με άψογη συνεργασία των ψηλών: Ο Μπέντιλ είδε το κενό και... σέρβιρε το άλει-ουπ στον Παπαγιάννη, που κάρφωσε με δύναμη, βάζοντας υποψηφιότητα για το Top-10 της αγωνιστικής.

2’ 2 - 3
4’ 5 - 8
6’ 9 - 10
8’ 13 - 10
10’ 18 - 13
Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με μεγάλη συγκέντρωση και οι προπονητές φρόντισαν να κάνουν από νωρίς παρεμβάσεις στο ματς. Έτσι, το αρχικό προβάδισμα της Μπάγερν (5-8, 4') ανατράπηκε, αφού η είσοδος των Νέντοβιτς, Μακ, Ουάιτ και η εξαιρετική αμυντική λειτουργία βοήθησαν τους γηπεδούχους, που ανέλαβαν τα ηνία με επιμέρους 9-0 (18-10, 9'). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με +5 για τους «πράσινους» (18-13) και με 2/10 σουτ - 5 λάθη για την Μπάγερν.
12’ 26 - 13
14’ 28 - 17
16’ 35 - 22
18’ 37 - 31
20’ 44 - 35
Τα λάθη συνεχίστηκαν από τους ράθυμους Γερμανούς και η εξαιρετική άμυνα από την πλευρά του Παναθηναϊκού έφερε διψήφια διαφορά στις αρχές της δεύτερης περιόδου (26-13, 11'). Η Μπάγερν πάντως έβγαλε αντίδραση και η λογική στις επιθέσεις της, μαζί με κάποια εύστοχα σουτ από μακριά, της επέτρεψαν να πλησιάσει στους έξι (37-31, 18'). Η δυναμική παρουσία του Παπαγιάννη και η ώθηση από την άμυνα αποτέλεσαν την τελευταία εικόνα του πρώτου μέρους και η ανάπαυλα του ημιχρόνου έδωσε ένα καλό «μαξιλαράκι» στην ομάδα του Γιώργου Βόβορα (44-35).
22’ 46 - 37
24’ 48 - 42
26’ 53 - 44
28’ 56 - 48
30’ 60 - 54
Η Μπάγερν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με διάθεση να πιέσει και να ισοφαρίσει το level ενέργειας του Παναθηναϊκού. Ο Λούσιτς βρήκε σκορ και ένα αντιαθλητικό του Παπαπέτρου έφερε ξανά τους Γερμανούς στο -6 (48-42, 26'), όμως τα ηνία δεν άλλαξαν χέρια. Ο εξαιρετικός Σαντ Ρος έδωσε λύσεις στις δύο μεριές του παρκέ και οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά στο τέλους του τρίτου δεκαλέπτου (60-54). Το επιμέρους πάντως έγειρε προς την μεριά της Μπάγερν (16-19).
32’ 62 - 59
34’ 67 - 63
36’ 72 - 68
38’ 77 - 70
40’ 83 - 76
Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τρίποντο του Ζίπσερ (62-59, 32') και το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα θρίλερ, αφού οι μαχητικοί Γερμανοί έδειχναν αυτοπεποίθηση στο παρκέ. Το μομέντουμ άλλαξε πλευρά και ένα καλάθι του Ρέινολντς έφερε το -2 για την Μπάγερν (72-70, 37'), σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα. Εκεί πάντως μίλησε η ψυχή και η κλάση των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου, που ευστόχησαν σε μεγάλα σουτ για την σημαντική νίκη.

• 1

Η άμυνα και η ενέργεια του Παναθηναϊκού. Τα ματς της Ισπανίας φανέρωσαν... πληγές σε αυτό το κομμάτι και οι «πράσινοι» φρόντισαν να αλλάξουν το... τσιπάκι. Έτσι, στο ΟΑΚΑ είδαμε πραγματικές μάχες σε όλες τις κατοχές, κλεψίματα, ενέργεια, ιδρώτα. Και όλα αυτά πάντα παίζουν σημαντικό ρόλο.

• 2

Τα λάθη της Μπάγερν. Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι ήταν εκτός κλίματος σε μεγάλο κομμάτι της αναμέτρησης και υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη, που έδωσαν πόντους και ψυχολογία στον Παναθηναϊκό. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν 11 και είχαν σταθερά διπλάσια από τους αντιπάλους τους.

• 3

Ο Σαντ Ρος. Ο Κουβανός έκανε τα πάντα στο παρκέ και ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για τη νίκη της ομάδας του. Η παρουσία του στην άμυνα ήταν καταλυτική και η βοήθειά του στην επίθεση άκρως πολύτιμη.

Σημεία των καιρών και ένα... άδειο ΟΑΚΑ στο φόντο για τον Νεμάνια Νέντοβιτς, που σίγουρα θα ήθελε να δει τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού και την καυτή ατμόσφαιρα του γηπέδου.

74
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Ο Κουβανός ήταν ο πλέι-μέικερ που θέλει ο Βόβορας και ο Παναθηναικός: Οργάνωσε, έδωσε ρυθμό, μοίρασε σωστά, έκλεψε μπάλες, σκόραρε από το τρίποντο ενώ ήταν... κλασικά «σκύλος» στην άμυνα. Σούπερ εμφάνιση για τον καθοριστικό Σαντ Ρος.

9
Μάλκολμ Τόμας
Εκτός κλίματος ο έμπειρος ψηλός, δεν έδωσε πουθενά λύσεις και ήταν αρνητικός στην άμυνα. Ο χειρότερος της Μπάγερν στο ΟΑΚΑ.

26
Νεμάνια Νέντοβιτς
Έδωσε την απαραίτητη επιθετική «φλόγα» με σουτ που έμοιαζαν -σε αρκετές περιπτώσεις- εκτός λογικής. Αυτός είναι όμως ο Νέντοβιτς, ένας top class γκαρντ που ήταν, ειρήσθω εν παρόδω, ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού σε μία σημαντική νίκη.

Οι Περούγκα, Γιόβτσιτς και Ραντοίκοβιτς έκαναν λάθη, κυρίως σε φάσεις κοντά στη ρακέτα. Κάποιες φορές σφύριξαν πιο εύκολα από αυτό που έπρεπε, όμως σε γενικές γραμμές δεν παίρνουν κακό βαθμό. Δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα με την απόδοσή τους.

Το... σκοτωμένο σουτ του Βεζένκοφ κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο (vid)