BASKONIA
  • Ιλία Μπελόσεβιτς
  • Σρέτεν Ράντοβιτς
  • Τζόσεφ Μπισάνγκ

Το έργο ήταν εξ'αρχής δύσκολο, αφού οι απουσίες των Χάρισον, Ζαν Σαρλ, Έλις, Βεζένκοφ, Χαραλαμπόπουλου και η έλλειψη λύσεων από τον πάγκο δημιουργούσαν πρόβλημα στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβαλε πάντως μεγαλύτερο εμπόδιο με την κακή της εικόνα και το... πλήρωσε ακριβά, αφού η «δεμένη» Μπασκόνια κυριάρχησε απόλυτα στο ΣΕΦ, φεύγοντας με άνετη και δίκαιη νίκη (90-76).

Οι Πειραιώτες ήταν κάκιστοι στο πρώτο μέρος και έχασαν από νωρίς την... μπάλα, κόντρα σε μία ομάδα που έκανε αυτά που έπρεπε στην επίθεση και κάτι παραπάνω από αυτό στην άμυνα. Πιστοί στην φιλοσοφία τους, οι Βάσκοι «δάγκωναν» στην άμυνα και σίγουρα ο Ρικ Πιτίνο θα ήταν... περήφανος αν είδε το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν αρκετά deflections.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο και η αλήθεια είναι πως βελτιώθηκε αισθητά, ωστόσο τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει, λόγω της διαφοράς που είχαν αποκτήσει από νωρίς οι Βάσκοι. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπεσε στο 5-4, ενώ οι Ισπανοί βρίσκονται πλέον στο 5-5.

Κορυφαίος του αγώνα ο εντυπωσιακός Πιέρια Χένρι (17 πόντοι, 11 ασίστ, 6 ριμπάουντ), ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Ζόραν Ντράγκιτς - Άλεκ Πίτερς, με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από την πλευρά των ηττημένων πάλεψαν οι Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Σλούκας, που σημείωσαν από 15 πόντους ο καθένας.

• 12

Τα χέρια του ήταν δεμένα και ο Γιώργος Μπαρτζώκας προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα για να βρει λύσεις. Η παρουσία του Αντώνη Κόνιαρη στην αρχική πεντάδα δεν βοήθησε κάπου, ενώ υπήρχε σαφέστατο θέμα στην άμυνα, κυρίως στο πρώτο μέρος. Δεν ήταν κακή η διαχείριση από τον πάγκο, όμως η έλλειψη ενέργειας ίσως «ακουμπά» και το πνευματικό κομμάτι της ομάδας.

• 19

Ήξερε που να χτυπήσει και το έκανε με απόλυτα πετυχημένο τρόπο. Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς «σημάδεψε» την ρακέτα και την κακή περιφερειακή άμυνα του Ολυμπιακού, ανέβασε το τέμπο για να εκμεταλλευτεί τις απουσίες και την έλλειψη ρυθμού των αντιπάλων και οδήγησε την ομάδα του σε μία άνετη και δίκαιη νίκη.

17'

Η Μπασκόνια έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ στο πρώτο μέρος και η φάση με τους Χένρι - Γιεκίρι ήταν χαρακτηριστική της αγωνιστικής εικόνας των Βάσκων: Ο Αμερικανός μοίρασε υπέροχη ασίστ και ο δυναμικός σέντερ κάρφωσε εντυπωσιακά στην καλύτερη στιγμή της αναμέτρησης.

2’ 5 - 2
4’ 8 - 8
6’ 8 - 13
8’ 13 - 15
10’ 15 - 23
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με ξεκάθαρη προσέγγιση: Πίεση στους Χένρι - Βιλντόζα και στόχευση στη ρακέτα με τον Πρίντεζη. Ο -starter- Κόνιαρης προσπάθησε να κάνει την δουλειά στην άμυνα, ο έμπειρος ψηλός βρήκε πόντους, όμως η Μπασκόνια «χτύπησε» από το τρίποντο και πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (8-13, 6'). Οι Βάσκοι βρήκαν ρυθμό, ο Πίτερς έδωσε σκορ από τον πάγκο και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (15-23). Στα αξιοσημείωτα της πρώτης περιόδου η επιβλητική παρουσία του Φαλ (7 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και η διαφορά στα ριμπάουντ (5-12).
12’ 17 - 28
14’ 17 - 30
16’ 21 - 34
18’ 24 - 43
20’ 31 - 47
Μία υπέροχη προσπάθεια του Χένρι σε «ένας εναντίον ενός» κόντρα στον Τζένκινς έφερε τους Ισπανούς μπροστά με διψήφια διαφορά (15-25, 11') και ο Ολυμπιακός στάθηκε από νωρίς αντιμέτωπος απέναντι σε ένα μεγάλο πρόβλημα. Η Μπασκόνια έφτασε στο +13 (17-30, 13') με... μαέστρο τον Χένρι, που έδινε το τέμπο στο παρκέ και μοίραζε συνεχώς ασίστ. Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός σούταρε με 29% και δεν μπορούσε να ξεκολλήσει από τους 17 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να αρπάζουν κάθε δυνατή ευκαιρία (17-33, 15') και να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ. Η... κατρακύλα συνεχίστηκε για τους γηπεδούχους, η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (21-43, 18'), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το εμφατικό +16 (31-47) για τους ανώτερους φιλοξενούμενους.
22’ 35 - 49
24’ 42 - 53
26’ 44 - 57
28’ 51 - 62
30’ 58 - 67
Η σχεδόν τραγική εικόνα του πρώτου μέρος δεν θα μπορούσε να επαναληφθεί και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη και, επιτέλους, ενέργεια στην άμυνα, οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» επιμέρους 8-2 και κατέβασαν την διαφορά στους 10 (39-49, 23'). Οι εκρηκτικοί ΜακΚίσικ και Μάρτιν βοήθησαν για να πλησιάσει ο Ολυμπιακός στους 9 (44-53, 25'), διαφορά που παρέμεινε αναλλοίωτη μέχρι το 30' (58-67).
32’ 60 - 67
34’ 63 - 77
36’ 67 - 81
38’ 71 - 84
40’ 76 - 90
Με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός πλησίασε στους εφτά (60-67, 31') και το παιχνίδι απέκτησε... άγρια ομορφιά, αφού οι γηπεδούχοι ήταν πλέον «μέσα» στην διεκδίκηση της νίκης. Το μομέντουμ χάθηκε λόγω ενός αντιαθλητικού του Σπανούλη και μίας μικρής διακοπής για το ριπλέι στους διαιτητές και η Μπασκόνια δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έτσι, οι Ντράγκιτς - Γκιεντράιτις «χτύπησαν» από το τρίποντο, η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 17 (60-77, 33') και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι, με την Μπασκόνια να παίρνει αυτό που της αξίζει.

Ο θηριώδης Φαλ και η παρέα του ήταν ένα... πανύψηλο εμπόδιο για τον «λειψό» και ράθυμο Ολυμπιακό, που δεν μπορούσε να κυνηγήσει με αξιώσεις τη νίκη.

7
Πιέρια Χένρι
Κάποιοι θα σταθούν στα πολλά λάθη, όμως ο Χένρι ήταν ο καλύτερος παίκτης της Μπασκόνια στο ΣΕΦ. Έδωσε ρυθμό, πάλεψε στην άμυνα και σημείωσε ένα εντυπωσιακό νταμπλ νταμπλ, που δείχνει την επιρροή του στην εξαιρετική εικόνα της Μπασκόνια.

22
Τσαρλς Τζένκινς
Απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα. Ο Αμερικανός δεν έδωσε καμία βοήθεια στον Ολυμπιακό στα περίπου 19 λεπτά που έμεινε στα παρκέ, ενώ ήταν κακός ακόμα και στο δυνατό του σημείο, αφού δεν μπόρεσε να σταματήσει τους αντίπαλους περιφερειακούς.

30
Ζόραν Ντράγκιτς
Εξαιρετικό ματς από τον έμπειρο άσο, που ήρθε από τον πάγκο για να δώσει 18 πόντους με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές). «Ξεκλείδωσε» την άμυνα του Ολυμπιακού σε αρκετές περιπτώσεις και σίγουρα του αξίζουν credits γι'αυτό.

Έγιναν κάποια λάθη από τους τρεις διαιτητές. Για παράδειγμα, ένα καθαρό φάουλ στον Μάρτιν μετατράπηκε σε τεχνική ποινή κατά του Ολυμπιακού, ενώ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου σφυρίχτηκε αντιαθλητικό σε φάουλ του Σπανούλη, με το ριπλέι να δείχνει πως ο έμπειρος γκαρντ δεν είχε σκοπό να χτυπήσει το πρόσωπο του Πίτερς. Παρόλα αυτά, οι Μπελόσεβιτς, Ράντοβιτς και Μπισάνγκ είχαν καλή απόδοση, κράτησαν ισορροπία και σίγουρα δεν επηρέασαν στην τελική έκβαση του αγώνα.