BASKONIA
93 72
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR

Το ταξίδι στην Ισπανία ολοκληρώθηκε με... εφιαλτικό τρόπο για τον Παναθηναϊκό. Μετά την ήττα από την Βαλένθια, οι «πράσινοι» έχασαν -με κάτω τα χέρια- και από την ανώτερη Μπασκόνια, κάτι που θα τους αναγκάσει να επιστρέψουν στην Ελλάδα με 0/2, τέσσερις σερί ήττες και συνολικά έξι σε οκτώ παιχνίδια στην Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα έδειξε διάθεση να παλέψει στο πρώτο μισό του αγώνα, όμως από το 25' και μετά... χάθηκε από το γήπεδο. Πολλά λάθη, κακή αμυντική λειτουργία, άστοχα σουτ, έλλειψη ιδεών και έντασης αποτέλεσαν τα βασικά κομμάτια του «παζλ» του «τριφυλλιού» σε ένα πολύ άσχημο βράδυ, από το οποίο διασώθηκαν οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Γιώργος Παπαγιάννης.

Αντίθετα, οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο την κακή εμφάνιση των αντιπάλων τους. Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ανέβηκε στο 4-4, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Λούκα Βιλντόζα, Άλεκ Πίτερς, Πιέρια Χένρι και Τόνι Γιεκίρι.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα.

• 19

Έκανε κάποια τρικ (Μποχωρίδης στην αρχική πεντάδα, ζώνη, χαμηλά σχήματα στο τρίτο δεκάλεπτο), αλλά στην γενική εικόνα δεν είχε καλή βραδιά ο Γιώργος Βόβορας. Δεν έγινε καμία κίνηση από τον πάγκο για να σταματήσει ο «τρελός» ρυθμός της Μπασκόνια στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ δεν υπήρξε καμία απάντηση στα «όργια» των Βιλντόζα και Χένρι στην περιφέρεια.

• 6

Πιστός στις αρχές του, ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς παρουσίασε μία ομάδα με ενέργεια και πάθος στο παρκέ. Οι «κολώνες» Βιλντόζα και Χένρι έκαναν την δουλειά τους, ο Πίτερς και ο Πολονάρα έδωσαν πολλά και συνολικά φάνηκε η χημεία και η δουλειά σε όλα τα επίπεδα. Στα θετικά η καλή παρουσία απέναντι στην ζώνη που δοκίμασε ο Παναθηναϊκός και οι «απαντήσεις» κάθε φορά που πλησίαζαν οι «πράσινοι».

19'

Δύο φάσεις σε μία: Ο Ντιοπ σκόραρε πρώτα με... ακροβατικό καλάθι (που ούτε ο ίδιος πίστευε), ενώ στη συνέχεια ολοκλήρωσε με δυνατό κάρφωμα την υπέροχη συνεργασία του με τον Χένρι.

2’ 2 - 7
4’ 4 - 10
6’ 11 - 10
8’ 16 - 14
10’ 20 - 23
Το τρικ με τους Μποχωρίδη - Νέντοβιτς στις θέσεις των βασικών γκαρντ έπιασε και ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς. Οι έξι πόντοι του Σέρβου οδήγησαν σε αρχικό προβάδισμα οκτώ πόντων (2-10, 3'), όμως ακολούθησε «νεκρό» διάστημα και πολλά λάθη (5 στο δεκάλεπτο), που επέτρεψαν στην Μπασκόνια να ισορροπήσει, να «τρέξει» δικό της σερί (9-0) και να πάρει προβάδισμα (11-10, 6'). Οι «πράσινοι» ανταποκρίθηκαν άμεσα με ζώνη στην άμυνα και από εκεί βρήκαν ψυχολογία και στο επιθετικό κομμάτι, κάτι που τους έδωσε εκ νέου τα ηνία (20-23, 10').
12’ 29 - 25
14’ 31 - 32
16’ 36 - 32
18’ 40 - 34
20’ 46 - 39
Μερικά -νέα- λάθη από την πλευρά του «τριφυλλιού» έδωσαν ευκαιρίες και ρυθμό στους Βάσκους, που ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο με σερί 7-0 (27-23, 11'). Η αντίδραση ήταν άμεση από τον πάγκο, με πιο χαμηλό σχήμα (Κασελάκης στο «4», Όγκαστ στο «5») και επιστροφή στην ζώνη, που επέτρεψαν στον Παναθηναικό να καλύψει το κακό διάστημα στις αρχές του δεκαλέπτου και να ανακτήσει το προβάδισμα (31-32, 15'). Το τέμπο πάντως κατέβηκε, λόγω στόχευσης του Ιβάνοβιτς και των πολλών φάουλ, κάτι που ευνόησε την πιο συγκεντρωμένη Μπασκόνια, η οποία εκμεταλλεύτηκε και την αστοχία των φιλοξενούμενων για το +10 του 19ου λεπτού (44-34) και το +7 στο τέλος του ημιχρόνου (46-39). Αξίζει να σημειωθεί πως το επιμέρους των Βάσκων έφτασε το 15-7 από το 15' μέχρι το 20'.
22’ 48 - 42
24’ 50 - 49
26’ 54 - 51
28’ 60 - 56
30’ 66 - 58
Τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου κύλησαν στο μοτίβο του πρώτου μέρους: Σωστές επιλογές από τους Βάσκους, λάθη από τους «πράσινους» και σταθερό προβάδισμα για τους γηπεδούχους. Το ξέσπασμα του «τριφυλλιού» ήρθε μετά το 24', όταν υπήρξε σαφέστατη βελτίωση στην άμυνα και στο κομμάτι των ριμπάουντ, με αποτέλεσμα το 50-49 στον πίνακα του σκορ. Παρόλα αυτά, το... ρόλερ - κόστερ του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και ακόμα ένα νεκρό διάστημα από την πλευρά των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης επέτρεψε στους γηπεδούχους να βρουν εύκολους πόντους (με Βιλντόζα - Πίτερς) και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +8 (66-58).
32’ 72 - 58
34’ 77 - 60
36’ 83 - 63
38’ 88 - 70
40’ 93 - 72
Ο καυτός Βιλντόζα ήταν ο υπεύθυνος για το μεγαλύτερο προβάδισμα των Ισπανών στο ματς (69-58, 31') και το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό. Ο Πίτερς ανέβασε την διαφορά στους 14 (72-58) και οι γηπεδούχοι έδειχναν όλο και πιο άνετοι στο παρκέ, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν χάσει την συγκέντρωσή τους. Αυτό φάνηκε και στο σερί των Βάσκων, που τους έφερε και στο +20 (80-60, 35'). Κάπου εκεί τελείωσε και το ματς, αφού δεν υπήρχε επιστροφή...

• 1

Τα «νεκρά» διαστήματα και η συγκέντρωση. Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός ήταν κοντά στο σκορ ή είχε... φόρα, έκανε ένα μικρό shut down σε άμυνα και επίθεση. Η Μπασκόνια έβρισκε χώρο για απαντήσεις, έκανε αυτό που έπρεπε και είχε μόνιμα την αίσθηση της υπεροχής στο παρκέ.

• 2

Η περιφερειακή άμυνα. Μπορεί να περιμέναμε πως εκεί θα υπήρχε... όπλο για τον Παναθηναϊκό, όμως η πραγματικότητα στην Βιτόρια μας διέψευσε. Ο Βιλντόζα σκόραρε όποτε και όπως ήθελε, ο Χένρι δημιουργούσε χωρίς ιδιαίτερη πίεση και οι δύο γκαρντ των Βάσκων έγειραν την πλάστιγγα για την ομάδα τους.

• 3

Η δημιουργία. Όταν η Μπασκόνια έφτανε τις 19 ασίστ, ο Παναθηναϊκός ήταν ακόμα στις 12 και η εικόνα σε κυκλοφορία - οργάνωση ήταν μάλλον η... μέρα με τη νύχτα. Οι Ισπανοί είχαν χημεία, ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν στο παρκέ και αυτό αποτυπώθηκε στο τελικό αποτέλεσμα.

Ο Παπαγιάννης έκανε ό,τι μπορούσε, αλλά ο Γιεκίρι (μαζί με τους υπόλοιπους παίκτες της Μπασκόνια) ήταν ένα σκαλί πιο πάνω σε ενέργεια, ποιότητα και αποτελεσματικότητα. Η βαριά ήττα ήταν το φυσικό επόμενο για την version του Παναθηναϊκού που είδαμε στην Βιτόρια...

3
Λούκα Βιλντόζα
Τρομερό ματς από τον περσινό MVP της ισπανικής λίγκας. Ο Βιλντόσα σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε, «σκότωσε» την άμυνα του Παναθηναϊκού και ήταν για ακόμα μία φορά ο ηγέτης της Μπασκόνια.

7
Λευτέρης Μποχωρίδης
Το... ναυάγιο του Παναθηναϊκού δεν επιτρέπει μία θέση για τον χειρότερο της βραδιάς, αλλά ο Λευτέρης Μποχωρίδης ήταν σίγουρα εκτός κλίματος και εκτός αγώνα. Το 0/5 στα σουτ και το -4 στο ranking τα λένε όλα.

7
Πιέρια Χένρι
Νταμπλ νταμπλ με 14 πόντους και 12 ασίστ: Αυτό «μιλά» από μόνο του για τον Πιέρια Χένρι, που ήταν ένας πραγματικός... μαέστρος για τους Ισπανούς, κερδίζοντας στο νήμα την θέση από τον επίσης εξαιρετικό Άλεκ Πίτερς.

Τα πολλά σφυρίγματα έκαναν κακό στην εικόνα του παιχνιδιού, που δεν απέκτησε από νωρίς το τέμπο που έπρεπε να έχει. Μικρά λάθη έγιναν, αλλά σε γενικές γραμμές οι Λάτισεβς, Παστούσιακ και Χορντόφ κράτησαν τις ισορροπίες. Η εικόνα και η ροή του ματς έκαναν πιο εύκολο το έργο τους στο τέλος.

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός με εμπειρία και… όπλα»