Αναλυτικά το σχετικό αφιέρωμα της ιστοσελίδας της διοργάνωσης:

Ανάμεσα στις αρκετές εξαιρετικές εμφανίσεις που είδαμε στην πρώτη εβδομάδα δράσεις, ήταν κι αυτές των Marco Spissu, Axel Julien, Nico Brussino, Justin Tillman, Giorgi Shermadini, με τρεις εξ αυτών μάλιστα να κάνουν ρεκόρ καριέρας στο BCL είτε σε σκοράρισμα, είτε σε αξιολόγηση.

Ο Ironman Spissu οδηγεί την Dinamo Sassari

Ο Marco Spissu ήταν ο μοναδικός παίκτης αυτή την εβδομάδα που έμεινε στο παρκέ για 37 λεπτά και μάλιστα το παιχνίδι της ομάδας του δεν ήταν καν αυτό που πήγε παράταση.

Ο Ιταλός πόιντ γκαρντ πάτησε από την αρχή το πόδι στο γκάζι στην εντός έδρας νίκη της Sassari με 93-84 επί της Galatasaray. Έκανε σχεδόν τα πάντα στο παρκέ και ίσως ακόμη πιο σημαντικό ήταν το γεγονός πως είχε 6/9 τρίποντα σ' ένα ματς που και οι δυο ομάδες ζορίστηκαν με το μακρινό σουτ.

Ο Ιταλός πέτυχε 22 πόντους με 7/11 σουτ εντός πεδιάς, μοίρασε 8 ασίστ, μάζεψε 6 ριμπάουντ κι έκανε 2 κλεψίματα για να συγκεντρώσει τελικά 33 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, χάνοντας για ένα βαθμό το προσωπικό του ρεκόρ στο BCL.

O Spissu είναι ο μοναδικός παίκτης του BCL που μετρά τρία ματς με 20+ πόντους, 5+ ριμπάουντ και 5+ ασίστ από την αρχή της περασμένης σεζόν (σχεδόν ένα ημερολογιακό έτος πρίν).

Ο Julien διέπρεψε στην μεγάλη ανατροπή της Dijon

Την Τρίτη, η JDA Dijon χρειάστηκε από τον David Holston να βάλει την μπέρτα του superman στην τρίτη περίοδο, ώστε να την βοηθήσει να επιστρέψει από το -18 με τον Κεραυνό, αλλά ο Axel Julien ήταν εκείνος που τέλειωσε τη δουλειά κι οδήγησε τη γαλλική ομάδα στην επικράτηση με 91-79 στην παράταση.

Η Dijon είχε +23 κόντρα στους Κύπριους στα 32 λεπτά που ο Julien ήταν στο παρκέ, καθώς ο Γάλλος πόιντ γκαρντ έκανε ατομικό ρεκό στο BCL με τους 26 πόντους που σημείωσε, ενώ είχε 9 στην παράταση που η ομάδα του σφράγισε το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, τέλειωσε το παιχνίδι με 10/16 προσπάθειες εντός πεδιάς.

Ο Julien προσέθεσε στη στατιστική του 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα πολύ σημαντικό κόψιμο στο έξτρα πεντάλεπτο, συγκεντρώνοντας 25 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης.

Ο Brussino κράτησε ζωντανή την ελπίδα για την Zaragoza

Όταν η Pszczólka Start Lublin πήρε αβαντάζ 11 πόντων, το μεγαλύτερο στη βραδιά, με πέντε λεπτά να μένουν για το τέλος του εντός έδρας αγώνα με την Casademont Zaragoza, ακόμη κι ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος των Ισπανών θα έλεγε πως το παιχνίδι έχει κριθεί..

Ωστόσο, ο Nicolas Brussino, που ήταν εξαιρετικός σε όλο το ματς για την Zaragoza, έβαλε ένα τρίποντο 2:53 πριν το τέλος, για να προσθέσει αργότερα ένα ζευγάρι βολών και ακόμη δύο για το προβάδισμα με 80-79.

Ο Αργεντινός διεθνής αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στην επόμενη φάση, αλλά είχε επαναφέρει την αυτοπεποίθηση στην ομάδα του και επέτρεψε στον DJ Seeley να βάλει το νικητήριο τρίποντο στη λήξη, μερικά δευτερόλεπτα αργότερα.

Ο Brussino τέλειωσε το ματς με 21 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 22 μονάδες αξιολόγησης, που αποτελεί την καλύτερή του επίδοση σε παιχνίδι για την Κανονική Περίοδο του BCL.

O Tillman βοήθησε σημαντικά την Sassari ερχόμενος απ' τον πάγκο

Υπάρουν κάποιοι λόγοι, για τους οποίους η Sassari κυριάρχησε κοντά στο καλάθι κόντρα στην Galatasaray το βράδυ της Τετάρτης (η ιταλική ομάδα είχε 52 πόντους έναντι 32 στο ζωγραφιστό και πήρε τη μάχη των ριμπάουντ με 43 έναντι 30), αλλά ο Justin Tillman απέδειξε ότι η υπεροχή μεγέθους δεν ήταν ένας εξ αυτών.

Ο Tillman, που βλέπει τον κόσμο από τα δύο μέτρα, έμοιαζε σίγουρος μεγαλύτερος από όλους τους παίκτες της γραμμής ψηλών για την Galatasaray, καθώς ήρθε από τον πάγκο και προκάλεσε χάος στο low post σχεδόν σε κάθε κατοχή.

Στο ντεμπούτο του για το BCL, ο 24χρονος Αμερικανός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 8/12 σουτ εντός πεδιάς, 7 ριμπάουντ και 18 μονάδες αξιολόγησης σε μόλις 20 λεπτά δράσης.

Κυρίαρχος ο Shermadini κόντρα στους Bears

Είναι το baby hook του Giorgi Shermadini το πιο αξιόπιστο σουτ στο BCL; Σίγουρα έμοιαζε πως ισχύει αυτό στο πρώτο ματς της σεζόν 2020-2021, όπου η Iberostar Tenerife νίκησε άνετα τους Bakken Bears εντός έδρας με 98-73.

Ο Γεωργιανός σέντερ έβαλε τα πρώτα εννιά σουτ που επιχείρησε, και σημείωσε τους πρώτους του 20 πόντους, όντας αλάνθαστος. Τέλειωσε το ματς με 26 πόντους, 10/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο.T

Ο Shermadini έκανε νέο προσωπικό ρεκόρ αξιολόγησης στο BCL με τις 34 μονάδες της πρεμιέρας, δείχνοντας έτσι την πρόθεσή του να μην αφήσει τον τίτλο του καλύτερου σέντερ της διοργάνωσης να του ξεφύγει ούτε αυτή τη σεζόν.

BCL: Οι εμφανίσεις που ξεχώρισαν στην πρώτη εβδομάδα δράσης (vids)