BC ZALGIRIS
  • Καρμέλο Πατέρνικο
  • Μεχντί Ντιφαλά
  • Αμίτ Μπαλάκ

«Γκέλα» με το.... καλημέρα για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, έδειξαν «σκουριασμένοι» παρουσίασαν μεγάλα προβλήματα και τελικά το πλήρωσαν, αφού έχασαν από την μαχητική Ζαλγκίρις με 68-67.

Ο Ολυμπιακός είχε συνεχώς δύο πρόσωπα στο ματς: Το ένα, το καλό του, ήταν άνετο επιθετικά, με καλές επιλογές και σκορ μακριά και κοντά από την ρακέτα. Όταν έπαιξαν έτσι και σύμφωνα με τις δυνατότητές τους, οι Πειραιώτες κυριάρχησαν (παράδειγμα το σερί 11-0 από 25' μέχρι το 27').

Στο τέλος όμως, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα υπέστη... μπλακ - άουτ. Η Ζαλγκίρις «έτρεξε» επιμέρους 21-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο νεαρός Ρόκας Γιοκουμπάιτις (MVP με 12 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ) σκόραρε δύο βολές στο τέλος και η επίθεση της νίκης από την πλευρά του Ολυμπιακού έμεινε στη μέση, αφού ο Σλούκας δεν πρόλαβε καν να σουτάρει.

Έτσι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ήττα την Euroleague και πήρε τελικά αυτό που άξιζε, αφού μόνο ο Χασάν Μάρτιν (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ) πάλεψε. Καλός και ο Μάριους Γκριγκόνις (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) από τους νικητές.

• 32

Η τελευταία επίθεση ήταν χαρακτηριστική της εικόνας του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες δεν έβγαλαν ούτε σουτ, ενώ στην τελευταία περίοδο ήταν σε... άλλο γήπεδο. Γενικά πάντως, ο Ολυμπιακός ήταν «σφιγμένος» και έδειξε πως δεν μπορεί να βγάλει αυτοματισμούς, ενώ ο Μπαρτζώκας σίγουρα ψάχνεται ακόμα, σε ό,τι αφορά τους νέους παίκτες του ή τα σχήματα που πρέπει να χρησιμοποιεί.

• 77

Νέα ομάδα, αρκετά ζητήματα αλλά το σωστό πνεύμα είναι εκεί: Η Ζαλγκίρις πάλεψε το ματς και αυτό πιστώνεται (και) στον Μάρτιν Σίλερ, που χρησιμοποίησε σχήματα με τρία γκαρντ και με πρωταγωνιστή τον Ρόκας Γιοκουμπάιτις, που ήταν ο παίκτης - αποκάλυψη. Γενικά πάντως, οι Λιθουανοί έβγαλαν συνεργασίες, έδειξαν φρεσκάδα και έδειξαν πως είναι σταθερά ικανοί για ζημιές.

40'

Η τελευταία φάση του αγώνα ήταν χαρακτηριστική της εικόνας του Ολυμπιακού: Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρία δευτερόλεπτα για ένα σουτ, αλλά τελικά η μπάλα έμεινε στα χέρια του Σλούκα και η Ζαλγκίρις έφυγε με μεγάλο διπλό από το ΣΕΦ.

2’ 2 - 2
4’ 10 - 3
6’ 10 - 9
8’ 12 - 16
10’ 18 - 23
Η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού δεν είχε Σπανούλη - Πρίντεζη και οι πρώτες μπάλες της σεζόν πέρασαν από τα χέρια του Χάρισον. Ο Αμερικανός μέτρησε δύο τρίποντα και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-3 στο 4ο λεπτό, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εμφανώς πιο... αργοί σε σχέση με τους γρήγορους και πιο «φρέσκους» Λιθουανούς. Ο νεαρός Γιοκουμπάιτις ήταν ο κύριος εκφραστής των προσπαθειών της Ζαλγκίρις, οι Λεκαβίτσιους - Γκριγκόνις - Μιλάκνις βρήκαν σκορ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +5 (18-23).
12’ 22 - 27
14’ 25 - 29
16’ 29 - 31
18’ 33 - 34
20’ 37 - 34
Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα ισορρόπησαν την λειτουργία του Ολυμπιακού και συνολικά το παιχνίδι. Ο Σπανούλης οργάνωσε με καθαρό μυαλό, ο Πρίντεζης βοήθησε επιθετικά και οι Μάρτιν - Τζένκινς έδωσαν λύσεις, σε ένα... παζλ που έδωσε τα ηνία της αναμέτρησης στους γηπεδούχους. Οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν τις επιλογές και τα ποσοστά τους και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 37-34.
22’ 41 - 36
24’ 41 - 38
26’ 46 - 41
28’ 52 - 41
30’ 58 - 47
Ο ρυθμός έπεσε εντυπωσιακά στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν σαφώς πιο «διαβασμένες» και έτοιμες, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Το σετ παιχνίδι ευνόησε τον Ολυμπιακό, που εκμεταλλεύτηκε και την μικρή έλλειψη συγκέντρωσης από την πλευρά της Ζαλγκίρις για να τρέξει σερί 11-0 στα μέσα της περίοδου. Το 41-41 έγινε 52-41 με πρωταγωνιστές τους Σλούκα - Βεζένκοφ και οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο με ισχυρό προβάδισμα (58-47).
32’ 60 - 54
34’ 62 - 57
36’ 62 - 58
38’ 64 - 63
40’ 67 - 68
Η Ζαλγκίρις δεν παράτησε το ματς και ο Ολυμπιακός χαλάρωσε: Αυτός ο συνδυασμός ευνοεί πάντα την ομάδα που βρίσκεται πίσω στο σκορ και το σύνολο του Σίλερ κυριάρχησε στην τέταρτη περίοδο, ψάχνοντας μέχρι τέλους την ανατροπή. Αναμενόμενα, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ και το 67-66, 3,5" πριν το τέλος, έφερε... άγχος: Ο Γιοκουμπάιτις ευστόχησε σε δύο βολές, οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα (68-67) και η τελευταία επίθεση ήταν απαράδεκτη. Η μπάλα έμεινε στα χέρια του Σλούκα και τελικά η Ζαλγκίρις έφυγε με μεγάλο διπλό από το ΣΕΦ!

• 1

Το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην τρίτη περίοδο, όμως στο τέλος... χάθηκε από το παρκέ. Η Ζαλγκίρις «έτρεξε» επιμέρους 21-9 στην τέταρτη περίοδο και πέτυχε μία σπουδαία ανατροπή, που έδειξε σε όλους πως είναι και φέτος ικανή για ζημιές.

• 2

Η έλλειψη χημείας. Ο Ολυμπιακός έδειξε εντελώς ασύνδετος και πως ακόμα... ψάχνεται στο παρκέ. Αυτό κόστισε στις κρίσιμες στιγμές, απέναντι σε μία ομάδα που είχε σίγουρα καλύτερο ρυθμό και, τελικά, πήρε καλύτερες αποφάσεις.

• 3

Η τελευταία επίθεση. Μετά από τάιμ-άουτ, με 3,5" και με -1 πίσω, ο Ολυμπιακός δεν έκανε ούτε... τρύπα στο νερό! Κάκιστη επαναφορά και ακόμα χειρότερη εκτέλεση για τους Πειραιώτες, αφού ο Σλούκας δεν πρόλαβε ούτε να σουτάρει.

Άδειο ΣΕΦ, μάσκες στον πάγκο, αποστάσεις και μία εντελώς διαφορετική πραγματικότητα στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού στην Euroleague. Το μόνο που δεν... άλλαξε ήταν το βλέμμα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που ήταν εμφανώς απογοητευμένος στο τέλος.

31
Ρόκας Γιοκουμπάιτις
Τρομερό ματς από τον 20χρονο γκαρντ της Ζαλγκίρις. «Φρέσκος» και γρήγορος, ο Γιοκουμπάιτις ήταν καλός στο ξεκίνημα και... καθάρισε στο τέλος με 2/2 βολές, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους.

16
Κώστας Παπανικολάου
Σε άλλο γήπεδο ήταν ο έμπειρος φόργουορντ. Ο Παπανικολάου δεν μπόρεσε να βοηθήσει τον Ολυμπιακό, δεν πήρε προσπάθειες και έδειξε σκιά του εαυτού του, κάτι που σίγουρα κόστισε στους «ερυθρόλευκους».

40
Μάριους Γκριγκόνις
Ο Γκριγκόνις συνέχισε από εκεί που... σταμάτησε πέρσι: Ο Λιθουανός έδειξε πως ξεπέρασε τον σοβαρό τραυματισμό του και επέστρεψε εντυπωσιακά στην Euroleague, δείχνοντας πως θα αποτελέσει και φέτος το μεγάλο όπλο της Ζαλγκίρις. Εξαιρετικά και τα νούμερα της στατιστικής του: 15 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Καλή η διαιτησία των Πατέρνικο, Ντιφαλά και Μπάλακ. Δεν έγιναν πολλά λάθη από τις τρεις σφυρίχτρες της αναμέτρησης και δεν υπήρξαν παράπονα στους πάγκους, σε ένα ματς που είχε δυσκολίες. Δεν επηρέασαν την ροή και την τελική έκβαση του αγώνα.

Έτσι υποδέχτηκε την μεταγραφή του Ο'Μπράιαντ η Euroleague (vid)