Alba Berlin
ALBA BERLIN
71 78

Το πρώτο από τα δύο φιλικά των δύο ομάδων στο Βερολίνο... βάφτηκε «ερυθρόλευκο». Ο Ολυμπιακός είχε καλή εικόνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο (23-16 το επιμέρους), έδειξε καλή εικόνα στην άμυνα και τελικά κέρδισε την Άλμπα με 78-71. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τον Άαρον Χάρισον να... βγαίνει μπροστά στο επιθετικό κομμάτι, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε πως, σιγά - σιγά, αποκτά χημεία. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Άαρον Χάρισον με 14 πόντους, 4/6 τρίποντα και 5 ασίστ, καλή εμφάνιση ο Λιβιό Ζαν Σαρλ (10 πόντοι, 4/5 δίποντα, 2/2 βολές), διψήφιος και ο Οκτάβιους Έλις (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Εντελώς ισορροπημένο ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες εμφάνισαν προβλήματα στην άμυνα, αλλά είχαν σταθερά επιθετικές λύσεις με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-19 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και είχε σταθερά απαντήσεις στα καλά plays του Ρενέσες, γεγονός που του επέτρεψε να διατηρήσει το προβάδισμα και στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (35-39). Αξίζει να σημειωθεί πως σε αυτό το διάστημα ξεχώρισαν οι Λαρεντζάκης και Ζαν Σαρλ, με την ενέργειά τους στην άμυνα, καθώς και ο Χάρισον, που αποτελούσε μόνιμη πηγή κινδύνων για τους Γερμανούς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με προσωπικό ρεσιτάλ του Σίκμα, που ισοφάρισε σε 43-43 και έφερε ξανά το παιχνίδι στο σημείο μηδέν. Από εκεί πάντως πήρε... ενέργεια ο Ολυμπιακός, ο οποίος ανέβασε στροφές και κυριάρχησε, με ένα σερί 19-8, το οποίο του έδωσε προβάδισμα 11 πόντων (51-62) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ ήταν πλέον «ερυθρόλευκο» και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 13 (56-69) στο 32ο λεπτό. Η Άλμπα πάντως δεν παράτησε το ματς και έδειξε διάθεση να κυνηγήσει για την ανατροπή, κάτι που αποτυπώθηκε σε συνεχόμενα καλάθια και στο 71-73, με σερί 15-4. Ο Μάρτιν έδωσε ανάσα με καλάθι - φάουλ (71-76), οι Γερμανοί δεν βρήκαν χώρο για καλάθι και ο Σπανούλη διαμόρφωσε το τελικό 78-71, που... συνοδεύει το πρώτο φιλικό των δύο ομάδων, προτού τεθούν ξανά αντιμέτωπες την Παρασκευή (25/9).

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-39, 51-62, 71-78

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 6(1), Σίβα 11 (2), Γκίφι 8(2), Ματισεκ 6(2), Σνάιντερ 5(1), Ολιντ 2, Φοντέκιο 5, Τίμαν 7(1), Γκρέιντζερ 10(2), Σίκμα 11, Λάμερς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 14(1/1 δίπ., 4/6 τρ., 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 3 (1/1 τρ., 4 ριμπ., 1 κλ., 2 ασ.), Σπανούλης 9 (1τρ., 5 ριμπ., 2 ασ.), Σλούκας 4 (2 ασ.), Μάρτιν 7 (6 ριμπ., 3 ασ., 3 κοψ.), Βεζένκοφ 4 (1 κλ.), Πρίντεζης 1, Παπανικολάου 9 (3/3 τρ., 3 ασ.), Ζαν Σαρλ 10 (2/2 β., 4/5 διπ., 1 ασ.), Τζένκινς 3(1τρ., 1 κλ., 1 ασ.), Έλις 10 (5/5 διπ., 5 ριμπ., ΜακΚίσικ 4 (1 ασ.).