Το διακύβευμα του αγώνα ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό ήταν μικρό, καθώς οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στον μικρό τελικό του 1ου Σούπερ Καπ. Παρ' όλα αυτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, με τις δύο ομάδες να έχουν εναλλαγές στο σκορ.

Αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος ήταν οι «πράσινοι», που επικράτησαν με 79-73, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση του Σούπερ Καπ, αφήνοντας την Ένωση στην τέταρτη θέση.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πραγματοποίησε μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση για το «τριφύλλι» με 21 πόντους, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου (15π), ενώ ο Μάρκους Φόστερ πρόσθεσε 10 πόντους. Από πλευράς ΑΕΚ, ο Κιθ Λάνγκφορντ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, ενώ θετική ήταν η παρουσία του Γιανίκ Μορέιρα (12π, 13ρ), αλλά και του Γιόνας Ματσιούλις (12π).

Άστοχες και νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να είναι σε χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά (7-7, 4'). Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τον Μπέντιλ και έφτιαξε διαφορά (10-14, 7'). Ο Όγκαστ έκανε αισθητή την παρουσία του, αλλά η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από Ματσιούλις και Λοτζέσκι, κλείνοντας το δεκάλεπτο με προβάδισμα (21-20).

Μήτογλου και Μποχωρίδης έδωσαν λύσεις στον Παμναθηναϊκό, αλλά ο Ματ Λοτζέσκι είχε βρει ρυθμό και ηγήθηκε επιθετικά για την ΑΕΚ (30-27, 13'). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδειξε την ποιότητά του, βάζοντας τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού (31-33, 16'). Ο Κασελάκης πλαισίωσε τον Σέρβο γκαρντ με τη διαφορά να αυξάνεται (35-43, 18'). Σε εκείνο το σημείο φώναξε παρών ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός πήγε το παιχνίδι στον δικό του ρυθμό και με προσωπικές ενέργειες η ΑΕΚ έτρεξε επί μέρους 9-0 κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα (44-43).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και αυτό έδωσε ώθηση στην ΑΕΚ να κρατήσει το προβάδισμα (51-47, 24'). Το τρίποντο του Ματσιούλις έστειλε την Ένωση στο +7 αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Οι «πράσινοι» βρίσκοντας λύσεις από Νέντοβιτς και Μποχωρίδη πλησίασαν και κατάφεραν να προσπεράσουν (54-55, 28'). Ο Ράις έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ και το δεκάλεπτο ολοκλληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (59-59).

Νέντοβιτς και Φόστερ βγήκαν μπροστά για τον Παναθηναϊκό και η ομάδα του Βόβορα κατάφερε να χτίσει διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (61-67, 32'). Ο Μπέντιλ πλαισίωσε τους συμπαίκτες του και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (61-71, 34'). Η ΑΕΚ χαμήλωσε το σχήμα και με τον Βλάντο Γιάνκοβιτς στο «4» κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (68-74, 37'). Ο Λάνγκφορντ κατάφερε να μειώσει σε 73-76, 1'31'' για το τέλος με 3/3 βολές. Ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε τρία διαδοχικά τρίποντα με Νέντοβιτς, Φόστερ, Σαντ Ρος.

H ΑΕΚ είχε την ευκαιρία για ένα σουτ που έστελνε το ματς στην παράταση αλλά ο Σχινάς καταλόγισε επιθετικό φάουλ στον Ζήση (για σκριν πάνω στον Σαντ Ρος) προκαλώντας θύελλα διαμαρτυριών στην πλευρά της Ένωσης, με πρώτο τον συνήθως ψύχραιμο αρχηγό της ΑΕΚ. Ο Παπαπέτρου στην επόμενη φάση, με τρίποντο «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί τελικά με 79-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79.