Η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ, την καλύτερη άμυνα και την καλύτερη επίθεση, αποχωρεί νωρίς από την «φούσκα», με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο εκτός λόγω του διαστρέμματος του. Οι Χιτ εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του MVP της περσινής σεζόν και πιθανότατα και της φετινής, με «όπλο» την άμυνα τους, έφτασαν στην 4η νίκη, με 103-94 και πήραν την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής.

Οι Μπακς με τον Αντετοκούνμπο στον πάγκο, ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκαν με 21-11, δείχνοντας αποφασισμένοι για το 3-2. Οι Χιτ έκαναν αρκετά λάθη σε εκείνο το διάστημα και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 28-19 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο όλα άλλαξαν μιας και το Μαιάμι χάρη στην άμυνα του πάνω στους Μπακς, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα. Οι Χιτ αρχικά με ένα 13-2, ισοφάρισαν σε 32-32 και με ένα επιμέρους σκορ 26-9, προηγήθηκαν με 37-45, πριν κλείσουν το πρώτο ημίχρονο στο +6 (46-52). Το Μιλγουόκι προσπάθησε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο αλλά και πάλι το Μαιάμι είχε μέσω της άμυνας του, τον έλεγχο του αγώνα. Οι Μπακς έμειναν άποντοι για έξι λεπτά και στο σκορ έγινε 56-68 για τους Χιτ. Τα «Ελάφια» έπρεπε να αντιδράσουν και το έκαναν με ένα σερί 7-0 για το 63-68, πριν το 65-73 στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου.

Οι Χιτ παρέμειναν στην θέση του οδηγού, παρά την πίεση των Μπακς. Μάλιστα η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (74-84), έξι λεπτά πριν το τέλος. Ο Μίντλετον αποφάσισε να αναλάβει… δράση και οδήγησε το Μιλγουόκι στην τελική του αντεπίθεση, μειώνοντας σε 87-91, με δύο λεπτά για το φινάλε της αναμέτρησης. Όμως κάπου εκεί έμειναν από λύσεις, ήταν άστοχοι στα κρίσιμα τρίποντα που επιχείρησαν, ενώ οι Χιτ έδειξαν ψυχραιμία από την γραμμή των βολών για να φτάσουν στην νίκη με 103-94 και να πάρουν την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής με 4-1 νίκες.

Από το Μιλγουόκι ο Μίντλετον είχε 23 πόντους, ο Λόπεζ 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο ΝτιΒιτσέντζο 17 πόντους, ενώ για το Μαιάμι ο Μπάτλερ είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ντράγκιτς 17 πόντους, ο Κράουντερ 16 πόντους.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα

Μιλγουόκι χωρίς Γιάννη... προκοπή δεν κάνει, οι Χιτ στους τελικούς της Ανατολής (vid)