Το Μιλγουόκι προσπάθησε για την επική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, έφτασε μέχρι την... πηγή αλλά τελικά δεν ήπιε νερό. Δράστης ο Τζίμι Μπάτλερ ο οποίος κέρδισε φάουλ από τον Αντετοκούνμπο σε... νεκρό χρόνο, ευστόχησε στις δύο βολές και έκανε το 114-116.

Βέβαια για να φτάσουμε σε αυτό το σημείο, έπρεπε ο «Greek Freak» να μπει σε... κατάσταση MVP, αφού ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης, όταν οι Μπακς βρέθηκαν στο -10 (95-105). Αρχικά τα «Ελάφια» μείωσαν σε 102-105, οι Χιτ και πάλι βρήκαν τις λύσεις για το 102-111 αλλά το Μιλγουόκι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με τον Γιάννη να έχει πέντε συνεχόμενους πόντους, οι Μπακς μείωσαν σε 109-113 με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν. Η καλή άμυνα οδήγησε σε λάθος των Χιτ, με τον Λόπεζ να σκοράρει για το 111-113 με 8 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Οι Μπακς έκαναν γρήγορο φάουλ στον Μπάτλερ ο οποίος είχε 1/2 βολές. Η μπάλα κατέληξε στον Μίντλετον για το τρίποντο της ισοφάρισης αλλά κέρδισε φάουλ από τον Ντράγκιτς, με τον άσο των Μπακς να έχει 3/3 βολές για το 114-114 και μ 4,3 δευτερόλεπτα για την λήξη.

Ο Μπάτλερ πήρε την τελευταία επίθεση, σηκώθηκε για το σουτ, με τους διαιτητές να χρεώνουν τον Αντετοκούνμπο με φάουλ μετά το σουτ και με τον χρόνο να δείχνει 0:0. Ο άσος των Χιτ βρέθηκε μόνος του στις βολές, ευστόχησε και στις δύο για το τελικό 114-116.

Οι Χιτ από την αρχή έδειξαν τις προθέσεις τους όσον αφορά την άμυνα πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος ξεκίνησε με ένα «ερ μπολ» και συνολικά 0/3 σουτ. Οι Μπακς χρειάστηκαν χρόνο για να βρουν ρυθμό αλλά κυνηγούσαν τους Χιτ που προηγήθηκαν με 16-22 και με 25-35 για να κλείσουν την πρώτη περίοδο με 11 πόντους διαφορά (28-39).

Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο ο Αντετοκούνμπο βρήκε χώρους και σκόραρε αλλά το τρίτο του φάουλ, ανάγκασε τον προπονητή του να τον περάσει από νωρίς στον πάγκο. Με Μπλέντσο και Μίντλετον οι Μπακς παρέμειναν κοντά και αντέδρασαν όταν βρέθηκαν στο -13 (40-53) και μπόρεσαν να μειώσουν σε 60-66, με το Μαϊάμι να έχει τον Ντράγκιτς σε μεγάλη μέρα, αφού ο Σλοβένος τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους.

Οι Χιτ ξεκίνησαν καλύτερα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκαν με 67-77. Οι Μπακς απάντησαν με ένα σερί 11-1 για να ισοφαρίσουν σε 78-78, με τον Αντετοκούνμπο να είναι στον πάγκο στο συγκεκριμένο διάστημα. Το Μαιάμι αντέδρασε και πάλι, εκμεταλλευόμενο τα λάθη του Μιλγουόκι ώστε να προηγηθεί με 86-90 στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου.

Τα «Ελάφια» μπήκαν αποφασισμένα για την αντεπίθεση τους και τα κατάφεραν αφού με τρίποντο του Κόρβερ προηγήθηκαν με 91-90. Αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Μπακς αφού έκαναν αρκετά λάθη, σε αντίθεση με τους Χιτ οι οποίοι καθοδηγούμενοι από τον Ντράγκιτς έκαναν ένα σερί 13-2 ώστε να προηγηθούν με 93-103. Αλλά παρά την πίεση των Μπακς, οι Χιτ κράτησαν την νίκη.

Από το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 29 πόντους με 9/13 βολές, 10/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο, ο Μίντλετον 23 πόντους, οι Μπρουκ Λόπεζ και Μπλέντσο από 16 πόντους.

Για το Μαιάμι ο Ντράγκιτς είχε 23 πόντους, ο Χίρο 17 πόντους, ο Κράουντερ 16 πόντους, ο Αντεμπάγιο 15 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-38, 60-66, 86-90, 114-116.

Σε... νεκρό χρόνο ο Μπάτλερ έστειλε τους Χιτ στο 2-0, το μοιραίο... φάουλ ο Γιάννης (vid)