ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
  • Ντάνιελ Ιερεθουέλο
  • Σάσο Πέτεκ
  • Ούρος Νίκολιτς

Τα «αιώνια» ντέρμπι δεν είναι πια... καθημερινότητα στο ελληνικό μπάσκετ, αλλά οι δύο ομάδες φρόντισαν να μας χαρίσουν ένα ακόμη δυνατό παιχνίδι με συγκινήσεις στην Euroleague, έπειτα από εκείνο του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ. Το δυσάρεστο είναι ότι εκτός τεσσάρων γραμμών στήθηκε ένα σκηνικό που περισσότερο παρέπεμπε σε «ζούγκλα» και δεν είχε σχέση με την, εντός παρκέ, δράση. Παράλληλα, δεν τιμά το μπάσκετ και την διοργάνωση.

Ο ψυχωμένος Ολυμπιακός βγήκε αυτή τη φορά νικητής απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που τέλειωσε το ματς με ένα (!) εύστοχο τρίποντο και ανέβασε το ρεκόρ του στο 12-15 διατηρώντας τις ελπίδες πρόκρισης στην 8άδα. Από την άλλη, το «τριφύλλι» μένει μόνο στην 6η θέση με ρεκόρ 14-13, αλλά... ανησυχεί. Σημαντική διαφορά έκανε ο Γιώργος Μπαρτζώκας, που χτύπησε μια πληρέστερη ομάδα στις τρανταχτές αδυναμίες που εντόπισε.

Ο Σακίελ ΜακΚίσικ έπαιζε για δεύτερη φορά με την φανέλα του Ολυμπιακού, αλλά έμοιαζε να... ξέρει από ντέρμπι τελειώνοντας το ματς με 22 πόντους. Καθοριστικός, αν και άστοχος στις βολές, ο Κώστας Παπανικολάου που είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τον Παναθηναϊκό, ο Νικ Καλάθης είχε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Ταϊρίς Ράις μέτρησε 12 πόντους με πολύ άσχημα ποσοστά (0/9 3π.) και κρίσιμα χαμένα σουτ.

Πλέον, η «διαβολοβδομάδα» συνεχίζεται για τις δυο ομάδες με τον Παναθηναϊκό να υποδέχεται την ΤΣΣΚΑ (5/3) και τον Ολυμπιακό να φιλοξενείται από την Εφές (6/3) στην 28η αγωνιστική.

Αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

• 32

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κέρδισε την μάχη των πάγκων. Χτύπησε στις αδυναμίες μιας πληρέστερης ομάδας, την οποία κατάφερε να κρατήσει κάτω από τους 80 αν και είναι η κορυφαία επίθεση της Euroleague. Εμπιστεύτηκε τον πρωτάρη ΜακΚίσικ και σημάδευε ανάλογα με τις δυνατότητες κάθε σχήματός του.

• 6

Ο Ρικ Πιτίνο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το γεγονός πως ο αντίπαλός του δεν είχε διαθέσιμο τον Νίκολα Μιλουτίνοφ, ενώ δεν άλλαξε αμυντική αντιμετώπιση στον ΜακΚίσικ, όταν εκείνος βρήκε ρυθμό. Παράλληλα, δεν δικαιώθηκε από παίκτες που συνήθως έχουν καλές επιδόσεις στο τρίποντο.

40'

Με το σκορ στο 77-76, ο πρωταγωνιστής του Ολυμπιακού Σακίελ ΜακΚίσικ δεν... δείλιασε να πάρει την ευθύνη, πήγε μέχρι το καλάθι και πέτυχε ένα πολύ σπουδαίο καλάθι που έδωσε... ανάσα στην ομάδα του.

2’ 7 - 2
4’ 12 - 6
6’ 12 - 12
8’ 16 - 15
10’ 18 - 20
1η Περίοδος
Με μεγάλη ορμή μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι που βρήκαν θεαματικές φάσεις από τους ΜακΚίσικ και Έλις για γρήγορο +8 (12-4). Οι «πράσινοι», όμως, απάντησαν κι ισοφάρισαν με σερί 0-8 με «ζεστούς» Παπαπέτρου - Καλάθη. Το παιχνίδι βρήκε ισορροπία σε σκορ και ρυθμό και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με «πράσινο» προβάδισμα (18-20). Να σημειωθεί πως ο Παπανικολάου λειτουργούσε αρκετά ως δημιουργός για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Πιτίνο τοποθέτησε τον Μήτογλου στο «5» από την πρώτη περίοδο.
12’ 21 - 26
14’ 26 - 26
16’ 30 - 33
18’ 35 - 37
20’ 45 - 39
2η Περίοδος
Το δίδυμο Ράις - Μήτογλου αποδείχθηκε πολύ παραγωγικό με τις συνεργασίες του για τον Παναθηναϊκό, αλλά ο Βεζένκοφ έκοψε το «πράσινο» μομέντουμ με δύο τρίποντα κι ο Ολυμπιακός προσπέρασε (28-26). Οι παίκτες του Πιτίνο, με ανεβασμένη άμυνα και τον Ράις να μοιράζει συνεχώς έτοιμα καλάθια, έτρεξαν εκ νέου σερί που τους έδωσε δυο φορές +5. Το «γαϊτανάκι» με τις εναλλαγές προβαδίσματος συνεχίστηκε χάρη σε τρία τρίποντα των Πειραιωτών (δύο του Ρότσεστι κι ένα του ΜακΚίσικ) που πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα (45-39). Σ' εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/8 από τα 6.75 κι οι γηπεδούχοι κανένα επιθετικό ριμπάουντ.
22’ 49 - 44
24’ 54 - 49
26’ 58 - 53
28’ 63 - 55
30’ 65 - 59
3η Περίοδος
To ξεκίνημα του δευτέρου μέρους περιλάμβανε φάσεις κοντά στο καλάθι για τον Ολυμπιακό κι ενεργοποίηση του Καλάθη για τον Παναθηναϊκό. Ο εκρηκτικός ΜακΚίσίκ συνέχισε να πρσφέρει θέαμα και ουσία στους γηπεδούχους που παρέμεναν σε θέση οδηγού. Η «ερυθρόλευκη» απόσταση έφτασε στο +8 με σουτ του Ρότσεστι, πριν οι δυο ομάδες μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκορ 65-59.
32’ 65 - 63
34’ 67 - 65
36’ 70 - 67
38’ 73 - 72
40’ 81 - 78
4η Περίοδος
Η άμυνα του Παναθηναϊκού κράτησε χωρίς σκορ τον Ολυμπιακό στα πρώτα 3:50 του τέταρτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα την ισοφάριση. Έτσι, το ματς ξεκίνησε από το «0» στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Παπανικολάου έβαλε... τρελό τρίποντο με ταμπλό για το 70-67, πριν ακολουθήσει το πρώτο «πράσινο» από τα 6.75 με τον Καλάθη στο 37' για το 70-70. Ο «Παπ» μίλησε ξανά με γκολ-φάουλ και το σκορ ήταν 75-72, 90" πριν από το φινάλε. Ο Ράις είχε 2/2 βολές, αλλά ο Ρότσεστι απάντησε με πολύ δύσκολο σουτ για το 77-74 του τελευταίου λεπτού. Και πάλι ο Ράις έμεινε ψύχραιμος για το 77-76, 55" πριν από το τέλος. Ο «καυτός» ΜακΚίσικ πέτυχε μεγάλο γκολ-φάουλ, αλλά έχασε τη βολή. Ο Ράις αστόχησε σε floater κι ο Παπανικολάου οδηγήθηκε στις βολές. Με 1/2 έγραψε το 80-76 κι ο Ράις έχασε τρίποντο, πριν έρθει η σειρά του Παπαγιάννη για βολές. Ο νεαρός σέντερ ευστόχησε για το 80-78 και ήρθε ξανά η στιγμή του Παπανικολάου. Ο «Παπ» είχε εκ νέου 1/2 για το 81-78, αλλά ο Τόμας αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο για την ισοφάριση.

• 1

Το 5% του Παναθηναϊκού στα τρίποντα. Οι «πράσινοι» είχαν 1/20 πίσω από τα 6,75μ. και το μοναδικό εύστοχο σουτ τους ήταν από τον Νικ Καλάθη. Με τέτοια ποσοστά δεν μπορούσαν να φέρουν... τούμπα τα δεδομένα του ντέρμπι.

• 2

Ο παράγοντας - Χ, Σακίελ ΜακΚίσικ. Ο Αμερικανός παίκτης έγινε ο... ήρωας του ντέρμπι και «καθάρισε» το ματς για λογαριασμό του Ολυμπιακού με μια ασύλληπτη εμφάνιση (22 πόντοι σε 34').

• 3

Τα μεγάλα καλάθια του Κώστα Παπανικολάου, όταν οι Πειραιώτες είχαν «κολλήσει» στην 4η περίοδο. Ο Έλληνας σμολ φόργουορντ έβαλε μεγάλα σουτ και δύο κρίσιμες βολές στο φινάλε. Για άλλη μια φορά ήταν... παντού ο «Παπ».

Μια εικόνα που δείχνει τι σημαίνει ντέρμπι! Η μπάλα διεκδικήσιμη και τα μάτια και τα χέρια απάντων στραμμένα προς αυτήν, ώστε να εξασφαλιστεί μία ακόμη κατοχή.

77
Σακίελ ΜακΚίσικι
Η... ανακάλυψη του Γιώργου Μπαρτζώκα: ο Αμερικανός γκαρντ - φόργουορντ έμοιαζε να είναι «ιπτάμενος» και έκανε ό,τι ήθελε επιθετικά, τελειώνοντας το ματς με 22 πόντους (8/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 0/1 βολή).

32
Τζίμερ Φριντέτ
Ο Αμερικανός «μπόμπερ» του Παναθηναϊκού πρόσθεσε άλλη μία κακή εμφάνιση στο φετινό... βιογραφικό του. Τελείωσε το ντέρμπι με μόλις 2 πόντους και έδειξε πως δεν είχε μπει ποτέ στο κλίμα του αγώνα. Δεν είναι τυχαίο πως ο Ρικ Πιτίνο τον χρησιμοποίησε μόλις για 9'.

16
Κώστας Παπανικολάου
Μεγάλη, «γεμάτη» και... ουσιαστική εμφάνιση από τον σμολ φόργουορντ των Πειραιωτών, που έδωσε συνέχεια στις θετικές εμφανίσεις. Ο «Παπ» έβαλε κρίσιμα καλάθια (12π.), μάζεψε ριμπάουντ (6ρ.), έπαιξε άμυνες και ήταν ένα από τα «κλειδιά» των γηπεδούχων.

Ιερεθουέλο, Πέτεκ και Νίκολιτς δεν είχαν μια καλή διαιτησία και έδειξαν να μην ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις ενός τέτοιου ντέρμπι. Τα σφυρίγματά τους έπαιξαν απόφασιστικό ρόλο, με το διαιτητικό τρίο να μοιάζει εμφανώς επηρεασμένος από την έδρα.

Ναν: «Ήρθα στον Παναθηναϊκό με σκοπό να επιστρέψω στο NBA, αλλά τώρα δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό» (vid)