17η Αγωνιστική
Περιστέρι
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
73 77

Τις τελευταίες μέρες η ΑΕΚ είχε πολλές ατυχίες να διαχειριστεί. Ο τραυματισμός του Κιθ Λάνγκφορντ, που θα μείνει εκτός για τις επόμενες εβδομάδες δημιούργησε μεγάλο κενό στην επίθεση της ΑΕΚ, με τον Παπαθεοδώρου να χάνει τον κορυφαίο σκόρερ της ομάδας του.

Στο Περιστέρι όμως η απουσία του 36χρονου σκόρερ δεν φάνηκε. Σε αυτό φρόντισε ο Νίκος Ζήσης. Ο έμπειρος γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στα κρίσιμα σημεία του αγώνα και οδήγησε την ΑΕΚ σε μια πολύ σημαντική νίκη, που την εδραιώνει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας και ταυτόχρονα επεκτείνει το νικηφόρο σερί της στις 12 επιτυχίες στο πρωτάθλημα. Η Ένωση παρουσιάστηκε τρομερά διαβασμένη από το πρώτο λεπτό και δεν άφησε μισή φάση στον αντίπαλο, δείγμα της -πνευματικής- ετοιμότητας των παικτών του Παπαθεοδώρου από το πρώτο δευτερόλεπτο.

Η Ένωση ήταν άκρως αποτελεσματική και στην άμυνα, κρατώντας σε χαμηλά επίπεδα τα ατού του Περιστερίου (Χάτσερ, Γκρέι), και παρά τη μεγάλη προσπάθεια του Γιανίκ Μορέιρα, που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, δεν έχασε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη, ανεβαίνοντας στο 13-4, με το πέρας 17 αγωνιστικών, την ώρα που το Περιστέρι υποχώρησε στο 11-6.

Κι όλα αυτά λίγες μέρες πριν ταξιδέψει η Ένωση στη Γερμανία, για την κρίσιμη αναμέτρηση του BCL, κόντρα στην Ράστα Βέχτα (29/01, 21:30) για την 13η αγωνιστική της φάσης των ομίλων, με την ΑΕΚ να βγάζει αντίδραση και πείσμα έπειτα από τις ατυχίες των τελευταίων ημερών.

• 17

Ο Νίκος Παπανικολόπουλος είδε την άμυνα της ΑΕΚ να κλείνει τους διαδρόμους στους Χάτσερ και Γκρέι και έτσι το Περιστέρι αντιμετώπισε προβλήματα στην επίθεσή του. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν απαντήσεις στο μαρκάρισμα του Νίκου Ζήση, ο οποίος «πλήγωσε» σημαντικά την άμυνα της ομάδας των Δυτικών Προαστίων.

• 45

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε στη διάθεσή του τον Κιθ Λάνγκφορντ, χάνοντας τους... σίγουρους πόντους του 36χρονου σκόρερ. Η απουσία του Λάνγκφορντ όμως δεν φάνηκε, καθώς ο Νίκος Ζήσης πήρε την κατάσταση στα χέρια του, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Ρέι, Χρυσικόπουλος, αλλά και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος.

8'

Ζήσης και Σλότερ συνεργάστηκαν άψογα και η κατάληξη της φάσης ήταν ένα θεαματικό κάρφωμα από τον Αμερικανό σέντερ της Ένωσης.

2’ 2 - 2
4’ 7 - 4
6’ 9 - 10
8’ 14 - 16
10’ 18 - 20
1η Περίοδος
Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο, με το Περιστέρι να δημιουργεί φθορά στην ΑΕΚ, με τα φάουλ και να παίρνει προβάδισμα με τον Βασιλόπουλο (7-4, 4'). Η ΑΕΚ έμεινε στο πλάνο της και πήρε προβάδισμα με τον Γιάνκοβιτς (7-10, 5'). Η παρουσία των Σλότερ-Ματσιούλις βοήθησε την ΑΕΚ να διατηρήσειτο προβάδισμα στο σκορ (14-18, 8'). Το Περιστέρι είχε υπομονή στο παιχνίδι του και ισοφάρισε με τον Μορέιρα (18-18, 9'), όμως το φινάλε του δεκαλέπτου άνηκε στον Κέντρικ Ρέι, που έγραψε το 18-20 για την ΑΕΚ.
12’ 23 - 25
14’ 27 - 27
16’ 28 - 29
18’ 32 - 35
20’ 36 - 38
2η Περίοδος
Ένα επί μέρους 5-0 από τον Ζώη Καράμπελα έφερε το παιχνίδι στα ίσια (23-23, 12'). Η ΑΕΚ ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και κατάφερε να προσπεράσει και πάλι στο σκορ με τον Ζήση (28-31, 16'). Το τρίποντο του Έλληνα γκαρντ ανέβασε τη διαφορά για την ΑΕΚ (28-34, 17'). Το Περιστέρι συνέχισε να δημιουργεί φθορά στην ΑΕΚ και μείωσε με τον Βασιλόπουλο (36-37, 19'). Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου για το 36-38.
22’ 39 - 41
24’ 39 - 43
26’ 43 - 45
28’ 47 - 51
30’ 54 - 55
3η Περίοδος
Ο Νίκος Ζήσης ανέλαβε δράση για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και η ΑΕΚ κατάφερε να «χτίσει» διαφορά (39-43, 23'). Το Περιστέρι κατάφερε να ισορροπήσει μέσα από την άμυνά του και με τους Καράμπελα-Αγραβάνη να αναλαμβάνουν δράση ισοφάρισε στο σκορ (45-45, 26'). Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος φώναξε παρών στην αναμέτρηση και η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα (50-54, 29'). Το Περιστέρι δεν έχασε την επαφή του με το σκορ και χάρη σε τρίποντο του Κάζινς μείωσε σε 54-55 στο τέλος του δεκαλέπτου.
32’ 54 - 60
34’ 57 - 65
36’ 62 - 68
38’ 63 - 70
40’ 73 - 77
4η Περίοδος
Η αφύπνιση του Κέντρικ Ρέι στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδωσε διαφορά της τάξεως των 6 πόντων στην ΑΕΚ (54-60, 31'). Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και με τον Γιαννόπουλο να βγαίνει μπροστά, η διαφορά αυξήθηκε (57-65, 34'). Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και με Χάτσερ-Βασιλόπουλο μείωσαν σε απόσταση ενός σουτ (62-65, 35'). Σε κρίσιμο σημείο «μίλησε» η ποιότητα και η εμπειρία του Νίκου Ζήση, με τον Έλληνα γκαρντ να φέρνει την Ένωση στο +7 (63-70, 38'). Ο Μορέιρα πήρε την κατάσταση στα χέρια του και το Περιστέρι μείωσε σε κρίσιμο σημείο (69-72, 33'' για το τέλος). Ο Κάζινς έκοψε τον Ζήση, όμως στην εξέλιξη της φάσης ο Γιάνκοβιτς έκλεψε, με 11'' για το τέλος, κερδίζοντας και αντιαθλητικό φάουλ. Η Ένωση κράτησε τον έλεγχο και έφτασε στη νίκη.

• 1

Ο Νίκος Ζήσης. Στην πρώτη συμμετοχή του στο ελληνικό πρωτάθλημα, έπειτα από την επιστροφή του στην ΑΕΚ όχι απλώς πήρε την μπαγκέτα του ηγέτη πάω στο παρκέ, αλλά οδήγησε την ομάδα του εκ του ασφαλούς, σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της ΑΕΚ.

• 2

Οι χαμένες βολές του Περιστερίου. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν φθορά στον αντίπαλο, κερδίζοντας πολλά φάουλ, όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν αυτή την υπεροχή. Στην αναμέτρηση του «Α.Παπανδρέου» μέτρησαν 32/46 βολές, χάνοντας 14 πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

• 3

Η άμυνα της ΑΕΚ πάνω σε Χάτσερ-Γκρέι. Οι δύο κορυφαίοι σκόρερ του Περιστερίου φέτος βρήκαν... τοίχο. Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν εξαιρετική επάνω στους δύο παίκτες οι οποίοι πέτυχαν συνολικά 6 πόντους, μόνο από βολές, έχοντας 0/9 σουτ συνολικά.

Νίκος Ζήσης, η επιστροφή έπειτα από 15 χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα. Και αυτή η εικόνα ήταν από τις πιο ξεχωριστές της αναμέτρησης στο Περιστέρι!

16
Νίκος Ζήσης
Ηγετική εμφάνιση από τον Έλληνα γκαρντ. Με τον Κιθ Λάνγκφορντ στα πιτς, λόγω τραυματισμού, ο έμπειρος γκαρντ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με 18 πόντους και 5 ασίστ έκανε τη διαφορά

32
Στίβεν Γκρέι
Δεν βρήκε ρυθμό σε κανένα σημείο του αγώνα. Η άμυνα της ΑΕΚ τον διάβασε πολύ καλά και τον υποχρέωσε σε 0/6 σουτ. Από τις χειρότερες βραδιές του μακράν.

27
Νίκος Ρογκαβόπουλος
Μπήκε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσε πνοή στην ΑΕΚ σε σημεία τα οποία η Ένωση είχε ανάγκη από σκορ και λύσεις. Πολύ καλή εικόνα από τον νεαρό άσο που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που του έδωσε ο Παπαθεοδώρου.

Χρεώθηκε και στα 4 δεκάλεπτα η ΑΕΚ με πέντε ομαδικά πριν τη συμπλήρωση πενταλέπτου. Οφείλεται όμως στο πολύ δυνατό παιχνίδι που έκανε και στην προσπάθεια της να μην αφήσει ούτε ένα ελεύθερο σουτ.

Καββαδάς από καρδιάς στο SDNA: «Έπεσα, σηκώθηκα και βγήκα πιο δυνατός»