BC ZALGIRIS
  • Ίλια Μπελόσεβιτς
  • Κάρλος Κορτές
  • Πιοτρ Παστούσιακ

Ήταν ο ορισμός της «must win» αναμέτρησης. Η νίκη έπρεπε να έρθει πάση θυσία για τον Παναθηναϊκό και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν παίζει κανένα ρόλο η εμφάνιση ή η «πραγματική» εικόνα στο παρκέ. Αν η εξίσωση εξαρτιόταν αποκλειστικά από αυτά, το «τριφύλλι» ίσως δεν είχε αρκετές ελπίδες για τη νίκη, ειδικά με βάση όσα έκανε μέχρι το 26'.

Σε εκείνο το σημείο γύρισε ο διακόπτης: Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 20-9 και πήρε το προβάδισμα, μαζί με την απαραίτητη ψυχολογία για να επιβάλλει τον ρυθμό της και να φτάσει τελικά στη νίκη (96-94 με αρκετό άγχος στο τέλος), που την ανέβασε στο 12-8 και την διατήρησε σταθερά στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Regular Season.

Για να συμβεί αυτό χρειάστηκε η μεγάλη βραδιά του Ταιρίς Ράις (20 πόντοι, 6 ασίστ), ενώ ο Νικ Καλάθης σημείωσε σχεδόν αθόρυβα ακόμα ένα νταμπλ νταμπλ (14 πόντοι, 11 ασίστ). Συνεπέστατος ξανά ο ΝτεΣόν Τόμας (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), έδωσε λύσεις για ακόμα μία φορά ο Ιωάννης Παπαπέτρου (10 πόντοι), ξανά ανεβασμένος ο Γιώργος Παπαγιάννης (13 πόντοι με 6/6 δίποντα και 5 ριμπάουντ).

Το «τριφύλλι» έκανε το 2/2 στην πρώτη «διαβολοβδομάδα» του 2020 στην Euroleague και πλέον περιμένει την Βιλερμπάν (24/1, 21:30) για την 21η «στροφή» της διοργάνωσης.

• 6

Το κομμάτι των ριμπάουντ τείνει να... εξελιχθεί σε όπλο, αλλά η άμυνα έχει σταθερά τα προβλήματά της. Παρόλα αυτά, ο Ρικ Πιτίνο είδε ότι ο Ράις ήταν σε εξαιρετική βραδιά και του έδωσε ηγετικό ρόλο στο ματς, ενώ στο τέλος έκανε τις σωστές αλλαγές, ανάλογα με την περίσταση και το play. Παράδειγμα η έξυπνη χρησιμοποίηση του Τζόνσον ή του Φριντέτ στα κρίσιμα δευτερόλεπτα στο τέλος.

• 34

Η Ζαλγκίρις έδειξε ξανά ανεβασμένη και στο ΟΑΚΑ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις. Ένα «νεκρό» διάστημα στην τρίτη περίοδο κόστισε στην ομάδα του Σάρας, ο οποίος έκανε κινήσεις - ματ στη «σκακιέρα» με ψηλά σχήματα και αρκετά plays που οδηγούσαν σε τρίποντα.

15'

H φάση του αγώνα στο ΟΑΚΑ βάζει υποψηφιότητα για κορυφαίο highlight της χρονιάς: Ο Ράις μιμήθηκε στιγμές μαγείας βγαλμένες από το ΝΒΑ και έστειλε στο παρκέ τον Τόμας Ουόκαπ, προτού σκοράρει με τρίποντο και ξεσηκώσει συμπαίκτες και φιλάθλους!

2’ 4 - 6
4’ 6 - 12
6’ 11 - 17
8’ 18 - 24
10’ 18 - 27
Το ψηλό σχήμα της Ζαλγκίρις έβαλε δύσκολα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, η οποία δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Λιθουανοί δεν έβρισκαν εμπόδια στο δρόμο για το «πράσινο» καλάθι και στο 7' προηγήθηκαν με 11 πόντους (13-24), έχοντας ως κύριο «όπλο» τον εξαιρετικό ΛεΝτέι. Οι φωνές του Ρικ Πιτίνο δεν είχαν ιδιαίτερο αποτέλεσμα, αφού οι Λιθουανοί έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (18-27). Ειδική αναφορά στα ποσοστά των φιλοξενούμενων, που είχαν 100% σε δίποντα (8/8), βολές (2/2) και 50% στα τρίποντα (50%).
12’ 24 - 31
14’ 29 - 35
16’ 37 - 40
18’ 42 - 45
20’ 46 - 49
Ήταν προφανές πως η άμυνα έπρεπε να βελτιωθεί και οι «πράσινοι» βελτιώθηκαν αισθητά σε αυτό το κομμάτι στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η είσοδος του Τζόνσον και η μεγαλύτερη πίεση στα αντίπαλα γκαρντ επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ισορροπήσει και στη συνέχεια να πάρει τα ηνία στον ρυθμό του αγώνα. Έτσι, οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» την διαφορά, όμως η Ζαλγκίρις παρέμεινε μπροστά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (46-49).
22’ 49 - 49
24’ 51 - 54
26’ 58 - 59
28’ 64 - 64
30’ 71 - 66
Ο Ράις είχε αποκτήσει μομέντουμ από το πρώτο μέρος και συνέχισε με την ίδια διάθεση στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Ζαλγκίρις έβρισκε συνεχώς τρόπους για να σκοράρει. Έτσι, οι Λιθουανοί είχαν σταθερά προβάδισμα μέχρι το 24' (51-57), όμως ο Αμερικανός γκαρντ ανέβασε ξανά στροφές και πρωταγωνίστησε σε ένα επιμέρους 10-2, που έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (61-59, 26'). Το ΟΑΚΑ... μπήκε στο παιχνίδι, η Ζαλγκίρις υπέπεσε σε λάθη και οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (71-66).
32’ 78 - 70
34’ 78 - 72
36’ 82 - 76
38’ 89 - 81
40’ 96 - 94
Η καλή άμυνα και τα «χτυπήματα» στον αιφνιδιασμό επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να εδραιώσει το προβάδισμά του, αφού προηγήθηκε με 78-70 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Η διαφορά ανέβηκε στους 10 (82-72, 35') και η Ζαλγκίρις προσπάθησε στη συνέχεια, αλλά βρήκε αντίσταση από δύο τεράστια σουτ του ΝτεΣόν Τόμας. Στο τέλος υπήρξε άγχος, οι «πράσινοι» πήγαν να γκρεμίσουν όσα έχτιζαν, αλλά τελικά η νίκη ήρθε με το τελικό 96-94.

• 1

Το τέλος της τρίτης περιόδου. Από το 24΄ και μετά, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και... αποφάσισε να παίξει άμυνα: Το επιμέρους 20-9 επέτρεψε στους γηπεδούχους να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +5 (71-66), ενώ από εκεί απέκτησαν μομέντουμ για να κυριαρχήσουν μέχρι την κόρνα της λήξης.

• 2

Ο Ταιρίς Ράις. Ο Αμερικανός πραγματοποίησε μία εξαιρετική και «γεμάτη» εμφάνιση, κρατώντας τον Παναθηναϊκό στο κακό του διάστημα, όταν η Ζαλγκίρις είχε τα ηνία. Ο έμπειρος γκαρντ ήταν ο κινητήριος μοχλός για τον Πιτίνο και ήταν καθοριστικός στην 12η νίκη της ομάδας του.

• 3

Τα επιθετικά ριμπάουντ. Μία από τις «πληγές» του Παναθηναϊκού από την αρχή της σεζόν «μεταμορφώνεται» σιγά - σιγά σε «όπλο», αφού το «τριφύλλι» κυριάρχησε ξανά σε αυτό το κομμάτι. Οι γηπεδούχοι ανανέωσαν επιθέσεις και βρήκαν πόντους μέσω της δεύτερης ευκαιρίας, γεγονός που έγειρε τελικά την πλάστιγγα υπέρ τους.

Το ΟΑΚΑ έχει δείξει πως ξέρει να τιμά αυτούς που... αγάπησε και ο Σάρας δεν θα μπορούσε φυσικά να αποτελέσει εξαίρεση. Ο Λιθουανός αποθεώθηκε και απάντησε, δίνοντας μία φωτογραφία με ξεχωριστή σημασία.

5
Ταιρίς Ράις
Φανταστικό ματς από τον Ράις, που κράτησε σχεδόν μόνος του τον Παναθηναϊκό στο πρώτο μέρος, ενώ συνολικά βοήθησε πάρα πολύ στο επιθετικό και στο οργανωτικό κομμάτι.

13
Παούλιους Γιανκούνας
Η αλήθεια είναι πως η Ζαλγκίρις ήταν εξαιρετική στο ΟΑΚΑ και σχεδόν κανένας δεν υστέρησε, αλλά ο αρχηγός των Λιθουανών μπαίνει στη λίστα ως... αόρατος κυρίως γιατί ήταν ένα «κλικ» κάτω από τους συμπαίκτες του. Είχε και μερικά προβλήματα αμυντικά.

0
ΝτεΣόν Τόμας
Ακόμα ένα μεγάλο ματς από τον Τόμας, που βοήθησε πολύ σε επίθεση και ριμπάουντ. Σημείο - κλειδί τα δύο τρίποντα στο τέλος, που ουσιαστικά έφεραν και τη νίκη στο «τριφύλλι».

Η τριάδα των Μπελόσεβιτς, Κορτές, Παστούσιακ έκανε λάθη, αλλά κανένα από αυτά δεν ήταν κραυγαλέο. Υπήρξαν κάποια δικαιολογημένα παράπονα από την πλευρά του Παναθηναϊκού, αλλά στη τελική ανάγνωση, οι διαιτητές δεν επηρέασαν ούτε στο ελάχιστο την ροή και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις 96-94