BAYERN MUNICH
  • Μπόρις Ρίζικ
  • Εμίν Μογκούλκοτς
  • Έντουαρντ Ουντιάνσκι

Αν και το παιχνίδι με την Μπάγερν φάνηκε να... στραβώνει στα μισά της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός έδειξε αυταπάρνηση και ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν το κρυφό χαρτί του Γιώργου Μπαρτζώκα, ώστε η νίκη να μη γλιστρήσει από ερυθρόλευκα χέρια. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε στο 8-12 και διατήρησε τις όποιες ελπίδες του για πλέι οφ, ενώ το αντίστοιχο ρεκόρ των Βαυαρών έπεσε στο 6-14 και ουσιαστικά ελπίζουν σε... θαύμα για τη συνέχεια.

Το ματς για τον εξαιρετική Βεζένκοφ ολοκληρώθηκε με 20 πόντους (οι 18 στην τελευταία περίοδο), ενώ μεγάλο ρόλο έπαιξε στην τελευταία περίοδο και ο Όγκουστιν Ρούμπιτ (14π.). Έβαλε πολύ μεγάλα σουτ στην τρίτη περίοδο ο Αντώνης Κόνιαρης, μοίραζε ασίστ ασταμάτητα ο Τέιλορ Ρότσεστι (12ασ.). Nτεμπούτο έκανε στα τελευταία λεπτά ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος. Από πλευράς Μπάγερν, από 15 πόντους είχαν οι Τι Τζέι Μπρέι και Βλάντιμιρ Λούτσιτς.

Την επόμενη εβδομάδα, ο Ολυμπιακός θα προσπαθήσει να δώσει το κάτι παραπάνω σε αυτή τη νίκη με το να τη συνοδεύσει με μία ακόμη στην Αγία Πετρούπολη, όπου δοκιμάζεται την Πέμπτη κόντρα στην Ζενίτ (23/1, 19:00).

Aναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατώντας εδώ.

• 22

8'

Αν και δεν του φαίνεται, ο Ουέιντ Μπόλντγουιν είναι σούπερ αλτικός και το απέδειξε στην πρώτη περίοδο του αγώνα, όταν έκανε «poster» τον Ματίας Λεζόρ με θεαματική... πτήση.

4’ 3 - 5
6’ 5 - 9
8’ 10 - 12
10’ 17 - 14
1η Περίοδος
«Μουδιασμένα» επιθετικά και με ζήτημα στο αμυντικό ριμπάουντ ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Ολυμπιακό. Το καλό για τους... άνευρους γηπεδούχους ήταν πως και η Μπάγερν ήταν εξαιρετικά άστοχη (2/13 2π. στο 10') και δεν μπορούσε να πάρει κάποια μεγάλη διαφορά. Μάλιστα, ένα θεαματικό κάρφωμα του Μπόλντγουιν ανέβασε τα ντεσιμπέλ από την εξέδρα και ο ίδιος παίκτης έβαλε τρίποντο για να κλείσουν οι Πειραιώτες την πρώτη περίοδο με προβάδισμα (17-14).
12’ 23 - 15
14’ 27 - 22
16’ 29 - 26
18’ 37 - 26
20’ 37 - 32
2η Περίοδος
Ο Πολ πήρε τη σκυτάλη από το συμπατριώτη του κι ανέβασε την «ερυθρόλευκη» διαφορά μέχρι το +8. Οι Βαυαροί βρήκαν κάποιες λύσεις μέσω άμυνας και μείωσαν ξανά σε 29-26, πριν όμως ο Αμερικανός... οπλίσει ξανά και μεγαλώσει την απόσταση από τα 6.75. Εν τέλει, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 37-32 χάρη σε σερί 0-6 στο τελευταίο δίλεπτο.
22’ 37 - 34
24’ 37 - 40
26’ 43 - 47
28’ 47 - 53
30’ 54 - 53
3η Περίοδος
Όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα: ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν να βρει σκορ και η Μπάγερν έτρεξε σερί 0-10 για να περάσει μπροστά. Οι πρώτοι «ερυθρόλευκοι» πόντοι ήρθαν στο 25' με τρίποντο του Κόνιαρη, αλλά οι παίκτες του Κόστιτς βρέθηκαν στο +6 (43-49) εκμεταλλευόμενοι και τις αμυντικές δυσλειτουργίες των Πειραιωτών. Οι ανάσες για τον Ολυμπιακό ήρθαν από τον Πρίντεζη και ακολούθησε ακόμη ένα σουτ του Κόνιαρη για να φτάσει το ματς σε απόσταση αναπνοής, πριν ευστοχήσει σε ζευγάρι βολών για το προσπέρασμα (54-53).
32’ 61 - 56
34’ 68 - 59
36’ 76 - 64
38’ 83 - 66
40’ 89 - 72
4η Περίοδος
Ένα τρίποντο και φάουλ του Βεζένκοφ ήταν το ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στην τέταρτη περίοδο κι ανέβασε το «ερυθρόλευκο» σερί που τελικά σταμάτησε στο 14-0 έπειτα από τρίποντο του Λο για το 61-56. Λίγο αργότερα, ακολούθησε μια ακόμη «βόμβα» του Βεζένκοφ για το διψήφιο 68-56 και σε χρόνο dt η διαφορά ανέβηκε στους 15 (76-61). Κάπου εκεί μπήκαν οριστικά τίτλοι τέλους στο παιχνίδι.

• 1

Το σερί του Ολυμπιακού που... ένωσε τρίτη και τέταρτη περίοδο. Όταν το ματς φάνηκε να «στραβώνει» λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 14-0 στο διάστημα ανάμεσα στα δυο δεκάλεπτα και έδειξαν πως δεν είναι πρόθυμοι να αφήσουν το ματς να γλιστρήσει από τα χέρια τους.

• 2

Οι «βόμβες» του Σάσα Βεζένκοφ στην τελευταία περίοδο. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού μπήκε... καυτός στο τέταρτο δεκάλεπτο και ευστοχούσε στο ένα τρίποντο μετά το άλλο «τσακίζοντας» λίγο-λιγο τα φτερά των Βαυαρών.

• 3

Η τρομερή αστοχία της Μπάγερν στα δίποντα. Οι παίκτες του Κόστιτς αδυνατούσαν να βρουν σκορ κοντά στο καλάθι και σημείωσαν μια πολύ άσχημη επίδοση που δύσκολα θα επαναληφθεί σε προσπάθειες δύο πόντων.

Η πρόοδος του Νίκολα Μιλουτίνοφ είναι δεδομένη, έχει φτάσει στο σημείο να κυριαρχεί κι όπως βλέπετε στη φωτογραφία, μπορεί να... κολλήσει στην μπασκέτα μεγάλα αστέρια προερχόμενα από το ΝΒΑ (Γκρεγκ Μονρό).

14
Αλέξανδρος Βεζένκοφ
Εμφάνιση καριέρας από τον 24χρονο φόργουορντ του Ολυμπιακού που ήταν... in the zone στην τέταρτη περίοδο και σκόραρε με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο, ώστε να εξασφαλίσει πως η ομάδα του δεν θα κινδυνεύσει με νέο εντός έδρας ήττα.

16
Πολ Ζίπσερ
Πολύ άσχημη εμφάνιση από τον πρώην ΝΒΑer της Μπάγερν, που είχε 5 πόντους, με 1/7 δίποντα και λάθη σε σημαντικά σημεία του ματς.

6
Αντώνης Κόνιαρης
Ο Ρότσεστι έδινε τις ασίστ στο κρίσιμο σημείο, αλλά τα δύο τρίποντα που έβαλε ο Κόνιαρης στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο διάστημα που η Μπάγερν είχε το μομέντουμ ήταν κομβικά ωστέ να αλλάξει η εικόνα του ματς.

Δεν απασχόλησαν ιδιαίτερα, με τις αποφάσεις τους, οι διαιτητές του αγώνα. Σε γενικές γραμμές, έκοψαν το... καρπούζι στη μέση και δεν επηρέασαν την τελική έκβαση του αγώνα.

«Απέρριψε την αρχική πρόταση της Μπασκόνια ο Ντράγκιτς, νέες συζητήσεις»