11η Αγωνιστική
  • Πιτσίλκας
  • Πουρσανίδης Κ.
  • Παγώνης

Η ΑΕΚ ήρθε από ένα πολύ απαιτητικό και επίπονο 10ήμερο με πολλά διαδοχικά ταξίδια σε Ελλάδα και εξωτερικό. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τον έλεγχο για 1,5 περίοδο, φέρνοντας στα δικά της δεδομένα την αναμέτρηση. Η άμυνα ήταν άκρως αποτελεσματική και με τους Σαντ Ρος, Λάνγκφορντ, Ρέι να σκοράρουν η διαφορά έφτασε ακόμ και τους 15 πόντους (32-17, 14’).

Κάπου εκεί ο Άρης αντέδρασε. Η άμυνα της ομάδας του Καμπερίδη ανέβασε στροφές, οι Μπράουν, Γκετσεβίτσιους μπήκαν στην... εξίσωση και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να βάλουν δύσκολα στην ΑΕΚ, μειώνοντας σε απόσταση βολής στο ημίχρονο (40-38).

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος συνέχισε να κάνει όλες τις... δουλειές για την ΑΕΚ, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να ανεβάζει ρυθμό στην επίθεση. Κάπως έτσι η Ένωση βρήκε αντίδοτο στα τρίποντα του Γκετσεβίτσιους και κράτησε τον έλεγχο της κατάστασης (56-48, 26’). Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και με τον Χρυσικόπουλο να γίνεται παράγοντας του αγώνα ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (71-56, 32’).

Η ΑΕΚ συνέχισε να συντηρεί το προβάδισμά της, με την άμυνα να είναι αποτελεσματική και έτσι έφτασε στην έκτη διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα, ανεβαίνοντας στο 7-4, με το πέρας 11 αγωνιστικών, την στιγμή που ο Άρης, αν και μαχητικός σε όλο το ματς, υποχώρησε στο 2-9 και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας. Μία ανάσα από το triple double ο τρομερός Ντραγκίτσεβιτς (21π., 11ριμπ., 9ασ.).

Πλέον, η Ένωση σκέφτεται αποκλειστικά την μεγάλη «μάχη» με την Χάποελ Ιερουσαλήμ στο κλειστό του ΟΑΚΑ (18/12, 21:30), όπου στόχος είναι η νίκη για να κάνει σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου του BCL.

• 14

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου, λόγω και της κόπωσης, είδε το πλάνο του να μην εφαρμόζεται απόλυτα σε αρκετά σημεία κι εμπιστεύτηκε το ένστικτο των «ζεστών» παικτών του. Με το πέρασμα της ώρας, η επίθεση της ΑΕΚ απέδειξε πως είναι δουλεμένη και... ρόλαρε και η άμυνα ήταν παρούσα στα σημεία που έπρεπε.

• 18

Στο πρώτο του παιχνίδι, ο Σάββας Καμπερίδης έδωσε μία τόνωση στον Άρη, έχοντας σαφή πρόθεση να επιτεθεί κοντά στο καλάθι και να βρει σκορ ή δημιουργία από εκεί, χωρίς πάντως να αποκλείσει τα σουτ από play του Γκετσεβίτσιους και τα σουτ από ντρίπμπλα του Μπράουν. Ακόμη πάντως μαθαίνει το υλικό του και η λογική λέει πως στη συνέχεια θα βάλει τη σφραγίδα του.

36

Mε τον Μπράουν να έχει πάρει... φωτιά και τον Άρη να έχει μειώσει σε 78-73, ο Κιθ Λάνγκφορντ χρειάστηκε να πάρει το «όπλο» του και να ευστοχήσει σε μεγάλο σουτ για το +8 από τα 6.75.

2’ 2 - 2
4’ 8 - 5
6’ 12 - 8
8’ 15 - 12
10’ 19 - 15
1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Όπως συνηθίζει, η ΑΕΚ ξεκίνησε βάζοντας τις βάσεις από την άμυνα και ήταν γρήγορα στο +5 (10-5, στο 5') με μπροστάρη επιθετικά τον Σαντ Ρος. Ο Άρης, με επιθέσεις κυρίως κοντά στο καλάθι, ισοφάρισε σε 12-12 αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να έχουν το πάνω χέρι (19-15) στο φινάλε του δεκαλέπτου.
12’ 28 - 15
14’ 32 - 20
16’ 34 - 28
18’ 37 - 33
20’ 40 - 38
2η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Η... φουριόζα ΑΕΚ σκόραρε κατά βούληση για σερί 11-0 (30-15), την ίδια στιγμή που η άμυνά της είχε βγάλει τον Άρη από την comfort zone του «ζωγραφιστού». To σκηνικό όμως άλλαξε γρήγορα. O Mπράουν έδωσε την πρώτη ανάσα για τους φιλοξενούμενους, που πήραν μπρος και μείωσαν ακόμη περισσότερο (34-31) με τρίποντο του Γκετσεβίτσιους. Το 40-38 της ανάπαυλας διαμορφώθηκε με καλάθι του εξαιρετικού Σαντ Ρος (14π., 7ριμπ.).
22’ 44 - 43
24’ 48 - 48
26’ 56 - 48
28’ 58 - 52
30’ 66 - 54
3η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Τα σουτ του Γκετσεβίτσιους συνεχίζονταν και στην τρίτη περίοδο (46-46, στο 23'), πριν όμως ο Λάνγκφορντ αναλάβει δράση κι επιτρέψει στην ΑΕΚ να δημιουργήσει απόσταση. Την ίδια στιγμή ανέβηκε κι η άμυνα της «Ένωσης» επίπεδο με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με σκορ 66-54.
32’ 71 - 56
34’ 75 - 67
36’ 81 - 73
38’ 87 - 75
40’ 92 - 79
4η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Ο Άρης έκανε μία ακόμη προσπάθεια να πλησιάσει και ο Μπράουν πήρε... φωτιά πετυχαίνοντας τρία τρίποντα για το 78-73. Η απάντηση ήρθε όμως δια χειρός Λάνγκφορντ από τα 6.75 κι ακολούθησε ακόμη ένα σουτ του Γκίκα για να μπει το νερό στο αυλάκι για τους γηπεδούχους οριστικά. Mάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ συνέχισε να εκτελεί μέχρι το φινάλε.

• 1

Η αντίδραση του Άρη στο +15 της ΑΕΚ. Η Ένωση μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, έφτασε τη διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους (32-17), όμως ο Άρης έβγαλε αντίδραση. Μπράουν, Γκετσεβίτσιους, Μποχωρίδης ανέλαβαν δράση, η άμυνα των «κίτρινων» ήταν αποτελεσματική και η διαφορά μειώθηκε στο τέλος του ημίχρονου σε απόσταση... βολής (40-38).

• 2

Το τρίτο δεκάλεπτο της ΑΕΚ. Από το 48-48 και μετά η Ένωση έτρεξε επί μέρους 18-6, με εφαλτήριο την πιεστική άμυνά της, αλλά και την άνοδο του Κιθ Λάνγκφορντ, που προσέφερε πόντους στην ομάδα του. Κάπως έτση η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα,, με την Ένωση να ελέγχει την κατάσταση στο παιχνίδι.

• 3

Η παρουσία των Χρυσικόπουλου-Γκίκα. Οι δύο παίκτες προσέφεραν 30 πόντους μαζί (15 ο καθένας) και πλαισίωσαν ιδανικά τους Λάνγκφορντ και Σαντ Ρος, οβηθώντας την ΑΕΚ να φτάσει στη νίκη απέναντι στον Άρη.

Οι αδυναμίες δεν κρύβονται και, όπως θα καταλάβετε από αυτή την φωτογραφία, ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε το δικό του φαν κλαμπ στο πλευρό του.

26
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Άλλη μια μεγάλη εμφάνιση από τον... βιονικό Κουβανό. Σε 39' συμμετοχής, είχε 19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, κανένα λάθος και καλές άμυνες σε καίρια σημεία.

4
Λευτέρης Μποχωρίδης
Δεν του... βγήκε το ματς του Μποχωρίδη, που σε 29' έμεινε μόλις στους 5 πόντους με 2 λάθη.

5
Κιθ Λάνγκφορντ
Δεν ήταν ακριβώς αφανής ήρωας, αλλά μίλησε όταν έπρεπε ως... γνήσιος killer ο Αμερικανός. Είχε 19 πόντους, αλλά και 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Με εξαίρεση το σημείο του... αλαλούμ με τις βολές του Μιλόσεβιτς στο πρώτο μέρος, οι Πιτσίλκας, Πουρσανίδης και Παγώνης ήλεγξαν την αναμέτρηση και δεν επηρέασαν την έκβαση του αγώνα ούτε προκάλεσαν «χοντρά» παράπονα.