67 79
  • Αντεμίρ Ζουράποβιτς
  • Ζντράβκο, Ρούτεσιτς
  • Αντρέι Σαράπα

Το... κιτρινόμαυρο express δεν σταμάτησε ούτε στην Γαλλία. Η ΑΕΚ έκανε εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο, βάζοντας από εκεί τις βάσεις για την 6η νίκη της σε 8 παιχνίδια στο BCL. Η Ορτέζ, που μέτρησε σημαντικές απουσίες, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να πλησιάσει την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία έφτασε σε άνετη και εμφατική νίκη.

Από το ξεκίνημα οι «κιτρινόμαυροι» έδειξαν τις διαθέσεις τους, όταν βρέθηκαν να προηγούνται με διαφορά 14 πόντων (6-20, 5'), με τους Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλο να δίνουν σημαντικές λύσεις στην επίθεση. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δεν έχασαν τον έλεγχο ούτε στο... ξέσπασμα της Ορτέζ, η οποία μείωσε σε 25-34, στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Μάλιστα κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, τρέχοντας επί μέρους 6-15 ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, για το 31-49.

Στο δεύτερο μέρος οι Γάλλοι προσπάθησαν να μειώσουν, όμως ο έλεγχος βρισκόταν σταθερά στα χέρια των παικτών της ΑΕΚ, οι οποίοι είχαν στο πλευρό τους και τον κόσμο τους, παίρνοντας σημαντική ώθηση.

Η Ένωση με τη νίκη αυτή ανέβηκε στο 6-2 και ισοβαθμεί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου, μία εβδομάδα πριν υποδεχτεί το σύνολο του Όντεντ Κάτας στο κλειστό του ΟΑΚΑ (18/12, 21:30) για μάχη... κορυφής. Από την άλλη πλευρά, η Ορτέζ υποχώρησε στο 2-6, με το πέρας 8 αγωνιστικών με τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του BCL να μειώνονται σημαντικά.

• 12

Ο Λορέν Βιλά είχε αρκετές απουσίες να διαχειριστεί. Οι ΜακΓκι και Λέσλι ήταν εκτός δράσης και έτσι η Ορτέζ έχασε μεγάλη δυναμική στην περιφέρεια. Ο Γάλλος κόουτς προσπάθησε να πάει το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό, όμως η ΑΕΚ είχε απαντήσεις και δεν κινδύνευσε από την γαλλική ομάδα.

• 14

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου περίμενε να δει πώς θα αντιδρούσαν οι παίκτες του μετά την πολύωρη ταλαιπωρία των τελευταίων ωρών. Εντός παρκέ η κούραση δεν φάνηκε να επηρεάζει την ΑΕΚ, η οποία παρουσιάστηκε «φρέσκια» και έτοιμη να επιβάλλει τον ρυθμό της, κάτι που έκανε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

28'

Η ΑΕΚ έδωσε και θέαμα στη Γαλλία. Η πολύ καλή άμυνά της έφερε κλέψιμο, με τον Κέντρικ Ρέι να υψώνει και τον Δημήτρη Κακλαμανάκη να καρφώνει εντυπωσιακά στην πιο όμορφη φάση του αγώνα.

2’ 4 - 4
4’ 6 - 11
6’ 9 - 20
8’ 11 - 23
10’ 11 - 27
1η Περίοδος
Με το καλημέρα η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν ορεξάτος και με τη βοήθεια του Τσάλμερς η Ένωση έχτισε προβάδισμα (4-9, 3'). Σαντ Ρος και Λάνγκφορντ ανέλαβαν δράση στη συνέχεια και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (6-18, 5'). Ο Λάνγκφορντ έφερε το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα ως και τους 14 πόντους (6-20), με την Ορτέζ να μειώνει με επί μέρους 5-0 με τον Ιμπέκουε (11-20, 6'). Η ΑΕΚ έμεινε πιστή στο πλάνο της, δεν έχασε σε κανένα σημείο τον έλεγχο και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 16 πόντων για το 11-27.
12’ 15 - 32
14’ 21 - 32
16’ 27 - 39
18’ 29 - 41
20’ 31 - 49
2η Περίοδος
Η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με τον Χρυσικόπουλο να είναι... ζεστός έφερε τη διαφορά κοντά στους 20 πόντους (13-32, 12'). Η απάντηση της Ορτέζ ήρθε με επί μέρους 8-0, με τον Ντέντμον εκφραστή, μαζεύοντας τη διαφορά (21-32, 14'). Οι παίκτες του Βιλά έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και κατάφεραν να μειώσουν σε μονοψήφια επίπεδα τη διαφορά με τον Μπρακέ (25-34, 15'). Ο Γιόνας Ματσιούλις έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ και με τους Ρέι-Μαυροειδή να ακολουθούν η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (27-41, 17'). Η άμυνα της Ένωσης συνέχισε σε υψηλό ρυθμό και με τον Σαντ Ρος μπροστάρη η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (29-46, 19'). Ο Γιόνας Ματσιούλις έβαλε την υπογραφή του στο τέλος του ημιχρόνου για το +18 της ΑΕΚ (31-49).
22’ 38 - 49
24’ 42 - 56
26’ 46 - 60
28’ 48 - 64
30’ 52 - 67
3η Περίοδος
Με επί μέρους 7-0 άρχισε το δεύτερο μέρος η Ορτέζ, η οποία μείωσε σε 38-49 με τον Καβαγιέ, πριν «μιλήσει» ο Μάριο Τσάλμερς με τρίποντο (38-52, 22'). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ανέλαβε δράση για την ΑΕΚ ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά (43-58, 25'). Η Ένωση ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και χάρη σε Κακλαμανάκη-Σαντ Ρος κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά εκ νέου (50-67, 29'). Ο Μπρακέ σκόραρε στο τέλος του δεκαλέπτου, με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα 15 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-67).
32’ 52 - 72
34’ 54 - 75
36’ 58 - 75
38’ 62 - 77
40’ 67 - 79
4η Περίοδος
Με επί μέρους 5-0 από Ρέι-Σαντ Ρος άρχισε το τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, φέρνοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (52-72, 31'). Ένα νέο τρίποντο του Ρέι έφερε την Ένωση στο +21 (54-75, 34'). Η Ορτέζ κατάφερε να μειώσει με Ντιαβαρά και Καβαγιέ (58-75, 35'). Η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο της κατάστασης χάρη στην άμυνά της. Μέχρι το φινάλε του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε, με την Ένωση να φτάνει σε εμφατική νίκη και να παραμένει στην κορυφή του ομίλου στο BCL.

• 1

Το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο παιχνίδι. Με το πόδι στο... γκάζι μπήκε η Ένωση στα πρώτα λεπτά του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι και το 5ο λεπτό η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου βρέθηκε στο +14 (6-20), πηγαίνοντας τον ρυθμό εκεί που ήθελε με το... καλημέρα.

• 2

Η αντίδραση της ΑΕΚ στο τρίλεπτο της Ορτέζ. Οι Γάλλοι κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην ΑΕΚ, στο δεύτερο δεκάλεπτο, μέσα από την άμυνά τους, όμως η Ένωση βρήκε απαντήσεις. Από το 25-34 η Ένωση βρήκε λύσεις από Ματσιούλις και Ρέι και κατάφερε να επαναφέρει σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά για το 31-49 του πρώτου μέρους.

• 3

Τα ριμπάουντ. Ένας από τους σημαντικούς παράγοντες του αγώνα στην Γαλλία ήταν τα ριμπάουντ, κάτι που είχε επισημάνει εξ αρχής και το προπονητικό σταφ της ομάδας. Στην πράξη η ΆΕΚ κατάφερε να ελέγξει το κομμάτι αυτό, ενώ έκανε και ζημιά στην άμυνα των Γάλλων με τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψε.

Όπου κι αν παίζει η ΑΕΚ, σε κάθε σημείο της Γης, ο κόσμος βρίσκεται βρίσκεται στο πλευρό της ομάδας. Αυτό έκανε σε ένα ακόμα παιχνίδι, στο Πο, δίνοντας το δικό του χρώμα στην αναμέτρηση.

26
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Κουβανός άσος έκανε τα... πάντα, δίνοντας πολλές λύσεις στην ομάδα του τόσο στο κομμάτι της επίθεσης, όσο και της άμυνας. Αμυντικά ήταν συνεπής, ενώ και στην επίθεση προσέφερε λύσεις για την Ένωση.

25
Ρόναλντ Μουρ
Η άμυνα της ΑΕΚ τον διάβασε πολύ καλά και δεν του έδωσε πεδίο να δράσει. Πολύ κακή βραδιά για τον Αμερικανό που δεν προσέφερε στην ομάδα του.

15
Λίνος Χρυσικόπουλος
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κερκυραίο φόργουορντ που ήταν ορεξάτος από το ξεκίνημα, αποτέλεσε σημαντικό επιθετικό πόλο της ομάδας του και βοήθησε να έρθει η άνετη νίκη.

Ανώτερη η ΑΕΚ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βοήθησε και τους διαιτητές να έχουν ένα ήρεμο βράδυ. Δεν έκριναν με τα σφυρίγματά τους την έκβαση του αγώνα, κρατώντας ισορροπία στην αναμέτρηση.

Ο Λάνγκφορντ στους πιο clutch παίκτες του Basketball Champions League! (vids)