80 99
  • Σρέτεν Ράντοβιτς
  • Μίλιγια Βοϊνοβιτς
  • Μικέλε Ρόσι

Στο Βερολίνο, η καλή μέρα φάνηκε από το πρωί για τον Ολυμπιακό. Με πειστική εμφάνιση από το 1' μέχρι το 40', οι Πειραιώτες του Κεστούτις Κεμζούρα άφησαν με επιβλητικό τρόπο πίσω την ήττα από την Μπάγερν κι έφυγαν από την Γερμανία με μία νίκη στις βαλίτσες τους και το δεύτερο, φετινό διπλό τους.

Οι δυο ομάδες ισοβαθμούσαν πριν από την αναμέτρηση, στην κατάταξη, αλλά πλέον ο Ολυμπιακός ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-6 και υποχρέωσε την Άλμπα να υποχωρήσει στο 3-7, έπειτα από 10 αγώνες.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν... πολλά από πολλούς απέναντι στους Γερμανούς που έμοιαζαν εξαρχής αποκαμωμένοι. Οι Όγκουστιν Ρούμπιτ (16π., 8ριμπ.), Γιώργος Πρίντεζης (15π. σε 19') και Κώστας Παπανικολάου (12π., 4ριμπ.) ήταν εκείνοι που ξεχώρισαν σε μία συνολικά, πολύ γεμάτη εμφάνιση του Ολυμπιακού.

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης.

• 35

Δεν του... βγήκε το ματς του Αΐτο Ρενέσες, όπως και στους παίκτες του. Ο Ισπανός δεν είδε τους παίκτες του να έχουν φρεσκάδα και μπόρεσε να πάρει πράγματα μόνο από τη ζώνη του δευτέρου ημιχρόνου.

• 11

Ο Κεστούτις Κεμζούρα διέγνωσε το πρόβλημα της Άλμπα στην άμυνα στο ζωγραφιστό και... χτύπησε σταθερά εκεί για να πάρει σκορ και δημιουργία. Άνοιξε από νωρίς το ροτέισον βάζοντας στο παρκέ, με ρόλο, και τους 12 παίκτες που είχε διαθέσιμους. Καθαρός νικητής στη μάχη των πάγκων.

17

Σ' ένα σημείο που ο Ολυμπιακός έκανε... ο,τι ήθελε στο παρκέ, ο Βασίλης Σπανούλης ύψωσε για τον Νίκολα Μιλουτίνοφ κι εκείνος κάρφωσε με μανία για το 27-48.

2’ 4 - 5
4’ 8 - 14
6’ 8 - 16
8’ 11 - 25
10’ 17 - 30
1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Πολύ ορεξάτοι ξεκίνησαν το παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι»... ταΐζοντας σταθερά τον ανεβασμένο Ρούμπιτ στο «4» και φτιάχνοντας γρήγορα διψήφια διαφορά (8-18). Ο Παπανικολάου είχε ρόλο «αμυντικού βράχου», αλλά και εκτελεστή με δύο τρίποντα στο ίδιο διάστημα και ο Πρίντεζης πήρε τη σκυτάλη από τον Αμερικανό στην επίθεση με 9π. για να κλείσει το εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 17-30.
12’ 17 - 35
14’ 23 - 37
16’ 27 - 46
18’ 32 - 51
20’ 38 - 55
2η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Με κεκτημένη ταχύτητα και σταθερά σημείο αναφοράς το παιχνίδι στο post για εκτέλεση ή δημιουργία, ο καταιγιστικός Ολυμπιακός δεν πάτησε φρένο και έσπασε ακόμη και το φράγμα του +20. Η απόδοση των Πειραιωτών ήταν εκπληκτική σ' αυτό το κομμάτι του αγώνα και το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 38-55.
22’ 38 - 58
24’ 40 - 65
26’ 43 - 67
28’ 51 - 71
30’ 57 - 76
3η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Όπως ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε και το τρίτο: με επιθετική ώθηση από τον άκρως αποτελεσματικό Όγκουστιν Ρούμπιτ για τον Ολυμπιακού που κυριαρχούσε (40-65). Η Άλμπα βρήκε λύσεις αμυντικά με μια άμυνα ζώνης κι επιθετικά με τρίποντα για να πλησιάσει στο -14 (57-71). Ωστόσο, η περίοδος έκλεισε με μίνι σερί 0-5 για το 57-76.
32’ 65 - 79
34’ 67 - 85
36’ 71 - 90
38’ 73 - 97
40’ 80 - 99
4η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Με νέα τρίποντα, η Άλμπα μείωσε και πάλι σε 65-79, αλλά οι Ρότσεστι και Πολ απάντησαν με το ίδιο νόμισμα βγάζοντας την ομάδα τους από τη δύσκολη θέση. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν τυπική διαδικασίας και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν επιβλητικά στη νίκη που άξιζαν απόλυτα.

• 1

Σίγουρα, το πώς ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός μέτρησε πολύ. Οι Πειραιώτες μπήκαν με σπασμένα φρένα και είναι χαρακτηριστικό πως τέλειωσαν το ημίχρονο με 15/19 2π., 6/12 3π. και 14 ασίστ.

• 2

Η ολοκληρωτική κυριαρχία των «ερυθρολεύκων» κοντά στο καλάθι. Οι ψηλοί του Ολυμπιακού εξέθεσαν τους αντίστοιχους της Άλμπα στοχεύοντας πάνω τους, αλλά κερδίζοντας και τις μάχες των ριμπάουντ.

• 3

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτα προσεκτικοί στο πώς διαχειρίζονταν τις κατοχές τους και η αναλογία ασίστ - λαθών μαρτυρά πως τα κατάφεραν πολύ καλά και σ' αυτό το κομμάτι.

H Άλμπα προσπάθησε να σταματήσει τον Ρούμπιτ ακόμη και με δύο παίκτες, αλλά εκείνος είχε σωστές επιλογές και στις περιπτώσεις που δεν εκτελούσε.

21
Όγκουστιν Ρούμπιτ
Η καλύτερη εμφάνιση του Όγκουστιν Ρούμπιτ με τα ερυθρόλευκα, καθώς είχε αποτελεσματικότητα στις επιλογές του και ψυχραιμία σε αυτές που δεν ολοκλήρωσε με σουτ. Αισθητή η παρουσία του κοντά στα καλάθια.

31
Ρόκας Γκιεντράιτις
Πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό ο Γκιεντράιτις που είχε 4 πόντους με 1/7 σουτ στα 21' που αγωνίστηκε.

16
Κώστας Παπανικολάου
Ο «Παπ» ήταν το... καύσιμο του Ολυμπιακού από το πρώτο ημίχρονο, όταν κι έμοιαζε να παίζει άμυνα για δύο παίκτες. Πολύ καλή εμφάνιση.

Ράντοβιτς, Βοΐνοβιτς και Ρόσι δεν έκαναν σοβαρά λάθη και ήλεγξαν, σε γενικές γραμμές, καλά μία αναμέτρηση, η εξέλιξη της οποίας τους βοήθησε.

Ο Ράτζα και ο Κούκοτς θα δώσουν το παρών στην Stark Arena για τον... τελικό της Παρτιζάν με τον Ολυμπιακό