0 0
  • Μιγκέλ Άνχελ Πέρες
  • Μίλαν Νέντοβιτς
  • Τόμας Τραβίσκι

Δεν πέρασε ούτε μία εβδομάδα, αλλά εκείνο το... αποκαρδιωτικό βράδυ στο ΟΑΚΑ και η ήττα από την Άλμπα έμοιαζε πραγματικά με μία μακρινή ανάμνηση. Ο Παναθηναϊκός άλλαξε εντελώς πρόσωπο μέσα σε λίγες ημέρες και πήρε ένα τεράστιο διπλό στην Λιθουανία (86-85), το οποίο συνοδεύτηκε με μία πραγματικά εξαιρετική εμφάνιση.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν καταπληκτική στην άμυνα και ακούμπησε το «10» σε αυτό το κομμάτι (με εξαίρεση ίσως κάποιες φάσεις στην τέταρτη περίοδο), ενώ έκανε αυτό που έπρεπε στην επίθεση, με οδηγό τον τρομερό Νικ Καλάθη, τον πάντα σταθερό ΝτεΣόν Τόμας και τον κομβικό Ιωάννη Παπαπέτρου. Παράλληλα, το «Τριφύλλι» έβγαλε ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα και ήταν ανώτερο στα... κρίσιμα, όταν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την μεγάλη ανατροπή.

Ο Παναθηναϊκός  έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από το Κάουνας και ανέβηκε στο 5-4, την ώρα που η Ζαλγκίρις υπέστη νέα εντός έδρας ήττα, πέφτοντας παράλληλα στο 3-6.

• 32

Δεν ήταν καλή η Ζαλγκίρις. Η έλλειψη καθαρού άσου φάνηκε σε αρκετά σημεία του ματς, ενώ οι Λιθουανοί δεν βρήκαν απαντήσεις στη στοχευμένη άμυνα των φιλοξενούμενων. Αρκετά λάθη και κακές επιλογές συνόδευσαν επίσης το «παζλ» της ομάδας του Σάρας.

• 35

Εξαιρετικό «διάβασμα» από τον Βόβορα, που εστίασε στους παίκτες-κλειδιά της Ζαλγκίρις, δίνοντας μεγάλη προσοχή επίσης στο κομμάτι των ριμπάουντ. Η άμυνα του Παναθηναϊκού έπιασε υψηλά level απόδοσης, ενώ και η επίθεση είχε καλή λειτουργία στο μεγαλύτερο μέρος του ματς.

39'

Τεράστιο κάρφωμα από τον Παπαπέτρου, στη φάση που έκρινε το ματς. Η Ζαλγκίρις πίεζε ασφυκτικά για την ανατροπή, αλλά ο διεθνής φόργουορντ πήρε την πάσα του Τόμας και έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα για το μεγάλο διπλό.

4’ 6 - 5
6’ 13 - 11
8’ 16 - 14
10’ 16 - 19
Ο ΛεΝτέι ξεκίνησε... ορεξάτος στο ματς και με έντεκα πόντους σε περίπου πέντε λεπτά έφερε την Ζαλγκίρις σε θέση οδηγού (13-7, 5'). Ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά και ένα προσωπικό σόου του Καλάθη, με δύο τρίποντα και μία καταπληκτική ασίστ στον Παπαπέτρου ήταν αρκετό για να φέρει προβάδισμα στην ομάδα του Γιώργου Βόβορα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (16-19).
12’ 19 - 21
14’ 22 - 27
16’ 26 - 29
18’ 28 - 36
20’ 33 - 41
Το «Τριφύλλι» πήρε μομέντουμ και με συνεχόμενες καλές άμυνες, που συνδυάστηκαν με σκορ στο μπροστινό μέρος του παρκέ, ανέβασε την διαφορά στους οκτώ (19-27, 14'). Παρά την μικρή προσπάθεια επιστροφής της Ζαλγκίρις, οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν σε θέση οδηγού (26-34, 16'). Η άμυνα και ο Καλάθης ήταν τα κεντρικά όπλα για το +10 του Παναθηναϊκού (28-38, 18'), με τον αρχηγό των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης να διαμορφώνει το +8 του ημιχρόνου (33-41).
22’ 33 - 43
24’ 41 - 52
26’ 43 - 58
28’ 48 - 61
30’ 53 - 64
Η ψυχολογία και η καλή εικόνα ήταν ένα καλό... παζλ για τον Παναθηναϊκό, που ξεκίνησε εντυπωσιακά και το δεύτερο ημίχρονο. Δύο νέα τρίποντα του Καλάθη εκτόξευσαν την διαφορά στους 16 (35-51, 23'), ενώ μακρινά σουτ από τον Παπαπέτρου κράτησαν τους φιλοξενούμενους στο ίδιο... μαξιλαράκι ασφαλείας (45-61, 28'). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +11 (53-64).
32’ 57 - 69
34’ 62 - 69
36’ 62 - 71
38’ 71 - 76
40’ 85 - 86
Το νωθρό ξεκίνημα και ένα ανόητο αντιαθλητικό έφεραν την Ζαλγκίρις στο -7 (62-69, 34') και έδωσαν ψυχολογία στους Λιθουανούς, που λίγο αργότερα μείωσαν και στους 6 (65-71, 36'). Ο Τόμας είχε απαντήσεις και έβρισκε χώρο για να... παγώνει την Zalgirio Arena, όμως ο Λαντέιλ βρήκε τρίποντο και η διαφορά έπεσε στους 5 (71-76), δύο λεπτά πριν το τέλος. Το ματς έγινε θρίλερ και η αποβολή του Καλάθη με πέντε φάουλ έφερε άγχος στον Παναθηναϊκό, ο οποίος πάντως έβγαλε κρίσιμη άμυνα με τον Παππά. Ο έμπειρος γκαρντ ανέβασε την διαφορά στους 7 (74-81) 60" πριν το τέλος, όμως ο Γκριγκόνις μείωσε σε 79-82, μισό λεπτό πριν την κόρνα. Το κάρφωμα του Παπαπέτρου έφερε προβάδισμα, αλλά ένα σφύριγμα... σκάνδαλο σε έμμεσο τετράποντο του Μιλάκνις (που ευστόχησε κατά λάθος στη βολή) έκανε το φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Ράις αστόχησε στις δύο τελευταίες βολές και οι «πράσινοι» έφυγαν τελικά με μεγάλο διπλό από την Λιθουανία.

• 1

Το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο. Άμυνα που... δάγκωνε, σωστές επιλογές και ένας μαγικός Καλάθης συνέθεσαν το παζλ του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος, που αποτέλεσε και βάση για την μεγάλη νίκη.

• 2

Ο Νικ Καλάθης. Καταπληκτικό ματς από τον αρχηγό του Παναθηναϊκού, με νταμπλ - νταμπλ, τρίποντα και κυριαρχία σε όλους τους τομείς του παρκέ. Ο παίκτης - βαρόμετρο του «Τριφυλλιού» πήρε το «όπλο» του και έφερε ένα τεράστιο διπλό στην ομάδα του.

• 3

Η «πράσινη» άμυνα. Με εξαίρεση κάποια μικρά και νεκρά διαστήματα, κυρίως στην τέταρτη περίοδο, η αμυντική λειτουργία του Παναθηναικού ακούμπησε το «άριστα». Καλές αλλαγές, θέληση, πάθος για κάθε μπάλα και μεγάλα level συγκέντρωσης χαρακτήρισαν τους φιλοξενούμενους, που πήραν ενέργεια και για το επιθετικό τους κομμάτι από εκεί.

Η «πράσινη» τρέλα έφτασε μέχρι το Κάουνας και η εικόνα των τεσσάρων φίλων του «Τριφυλλιού» είναι ενδεικτική της στήριξης που πήραν οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα σε ένα από τα πιο δύσκολα εκτός έδρας ματς της σεζόν.

33
Νικ Καλάθης
Σπουδαίο ματς από τον αρχηγό των «πράσινων», που σημείωσε νταμπλ - νταμπλα με εξαιρετικά νούμερα ευστοχίας (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα). Κλασικά σταθερός σε άμυνα και οργάνωση, δίκαια MVP του ματς ο Καλάθης.

10
Νάιτζελ Χέις
Πολύ κακό ματς από τον Αμερικανό, που ήταν άστοχος, χωρίς να δώσει καμία βοήθεια σε άμυνα και επίθεση. Ήταν σίγουρα ο παίκτης με την μικρότερη επιρροή στο παιχνίδι της Ζαλγκίρις.

0
ΝτεΣόν Τόμας
Είναι ο πιο σταθερός παίκτης του Παναθηναϊκού επιθετικά κι αυτό φάνηκε ξανά στη Λιθουανία. Όταν η Ζαλγκίρις πλησίασε, ο Τόμας σκόραρε με μεγάλα σουτ και ήταν ξανά κομβικός για το «Τριφύλλι».

Το σφύριγμα - σκάνδαλο στο τελευταίο τρίποντο του Μιλάκνις δεν έχει καμία εξήγηση και σίγουρα θα έπαιζε ρόλο σε ενδεχόμενη ανατροπή της Ζαλγκίρις. Οι διαιτητές έκαναν γενικά κάποια λάθη, αλλά στην τελική εικόνα δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα.

Παπαπέτρου στο SDNA: «Κάναμε αυτό που πρέπει να κάνουν οι μεγάλες ομάδες»