CB MIRAFLORES BURGOS
  • Έντι Βιατόρ
  • Ερέζ Γκουριόν
  • Βαλέριο Γκριγκιόνι

Το έργο της ΑΕΚ, κόντρα στην Μπούργκος, έμοιαζε ερξ αρχής δύσκολο, καθώς η ισπανική είναι μια από τις πιο ποιοτικές ομάδες του φετινού BCL. Η Ένωση, όμως, έκανε αυτό που ξέρει πολύ καλά στα τελευταία παιχνίδια της. Επιστράτευσε την άμυνα, ανέβασε στροφές στα σημεία που έπρεπε και  εν τέλει πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, που πλέον την φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου της, μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πήραν τον έλεγχο του αγώνα από το 6ο λεπτό και μετά, όταν πέρασαν στο παρκέ Τσάλμερς, Ματσιούλις και Σλότερ. Οι τρεις παίκτες ανέβασαν κατακόρυφα το επίπεδο, αλλά και την ενέργεια της ομάδας πάνω στο παρκέ, αλλάζοντας πλήρως την ισορροπία του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό, μάλιστα πως μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ έτρεξε επί μέρους σκορ 12-3, μετατρέποντας το 16-16 σε 28-19.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις σε κάθε ξέσπασμα των Ισπανών, είχαν τον Κιθ Λάνγκφορντ σε εξαιρετική κατάσταση, με τον Αμερικανό να σταματάει στους 17 πόντους στο πρώτο μέρος και κάπως έτσι απλοποιήθηκαν τα πράγματα, με την ΑΕΚ να ανεβαίνει στο 4-1 και να επεκτείνει το νικηφόρο σερί της τις τελευταίες εβδομάδες, σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Μέσα σ’ όλα, ντεμπούτο με την κιτρινόμαυρη φανέλα πραγματοποίησε ο Μάριο Τσάλμερς, με τον Αμερικανό να δείνχει ορεξάτος, ωστόσο φανέρωσε πως βρίσκεται πίσω, ακόμα, σε επίπεδο αγωνιστικού ρυθμού.

Πατώντας εδώ μπορείτε να διαβάσετε τα πλήρη στατιστικά του αγώνα.

• 22

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν θα μπορούσε παρά να δώσει σταθερά επιθέσεις στον Κιθ Λάνγκφορντ που ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, ενώ πήρε ως συνήθως δημιουργία από το post από τους ψηλούς του. Είναι χαρακτηριστικό πως η ασίστ στον Γκικα για το τρίποντο προσπεράσματος ήρθε από πάσα του Σλότερ. Για ένα διάστημα στην τρίτη περίοδο χρησιμοποίησε και ζώνη.

• 32

Ο Χοάν Πενιαρόγια δεν έβρισκε λύσεις για σχεδόν 30' και κατάφερε να πάρει πράγματα μόνο από τη ζώνη που χρησιμοποίησε στην τέταρτη περίοδο. Βασίστηκε κυρίως στο second unit του.

39'

Ο Νίκος Γκίκας είχε βάλει προηγουμένως μπροστά την ΑΕΚ με μεγάλο τρίποντο, αλλά το επόμενο που ήρθε διά χειρός Λάνγκφορντ ήταν ακόμη πιο... σπουδαίο καθώς ήρθε στη λήξη της επίθεσης κι έδωσε απόσταση ασφαλείας, +4.

2’ 7 - 2
4’ 13 - 7
6’ 16 - 14
8’ 23 - 16
10’ 28 - 19
1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο ματς. Με ενέργεια στην άμυνα και στοχευμένες επιθέσεις κοντά στο καλάθι έφτιαξε γρήγορο προβάδισμα, ενώ ακολούθησαν δύο σερί τρίποντα του «ζεστού» Λάνγκφορντ για το 16-9. Ακόμη κι όταν η Μπούργκος ισοφάρισε με σερί 0-7, η είσοδος του Τσάλμερς έφερε ηρεμία στην οργάνωση της «Ένωση» και αντίδραση με δικό της 12-0 που διαμόρφωσε διψήφια απόσταση. Τελικά, το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 28-19.
12’ 30 - 21
14’ 32 - 23
16’ 32 - 25
18’ 37 - 27
20’ 42 - 33
2η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Mε σημείο αναφοράς τον Χρυσικόπουλο στο post ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για την ΑΕΚ. Αν και στην επίθεση δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματική με το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Παπαθεοδώρου είχε ως σταθερά την αποδοτική άμυνα και διατηρούσε σημαντική διαφορά (34-25, στο 17'). Ο Λάνγκφορντ ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 17π. και το σκορ στην ανάπαυλα ήταν 42-33 για τους γηπεδούχους.
22’ 45 - 35
24’ 48 - 37
26’ 50 - 43
28’ 53 - 43
30’ 58 - 50
3η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Ανάλογο ήταν το μοτίβο και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα στα όρια του διψήφιου αριθμού. Με προσπάθειες του ΜακΦάντεν, οι Ισπανοί μείωσαν σε 48-43, αλλά ο Λάνγκφορντ πήρε ξανά τ' «όπλο» του για να δώσει ανάσα στην ομάδα του. Η άμυνα παρέμενε σε πολύ καλο επίπεδο και σε διάταξη ζώνης, αλλά και πάλι ο Αμερικανός της Μπούργος έδωσε λύση. Εν τέλει, η περίοδος έληξε νέο τρίποντο του Λάνγκφορντ για το 58-50.
32’ 58 - 55
34’ 60 - 57
36’ 62 - 62
38’ 67 - 66
40’ 74 - 66
4η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Με συνεχόμενους πόντους του Μπάσας, η ισπανική ομάδα που χρησιμοποιούσε αρκετά πλέον τη ζώνη πλησίασε σε 58-55 και το ματς είχε αλλάξει υφή. Ο Βέγκα, με τρίποντο, ισοφάρισε και ο Τοκοτό έβαλε μπροστά την Μπούργκος με 62-64. Το παιχνίδι ήταν πια... θρίλερ και η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά (67-66) χάρη σε τρίποντο του Γκίκα. Ακολούθησε τεράστιο σουτ του Λάνγκφορντ, που πήρε κι επιθετκό φάουλ στη συνέχεια κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

• 1

Η εικόνα της ΑΕΚ από το έκτο λεπτό και μετά. Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν πλήρως την απόδοσή τους και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, αλλά και να το συντηρήσουν παρά τα ξεσπάσματα των παικτών του Πεναρόγια.

• 2

Ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός ήταν όλα τα λεφτά απόψε. Σταμάτησε στους 30 πόντους, έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα των Ισπανών και στα κρίσιμα σημεία «μίλησε» και έδειξε την ποιότητά του, έχοντας άξιο συμπαραστάτη στο τέλος τον Νίκο Γκίκα.

• 3

Η αντίδραση της ΑΕΚ από τη στιγμή που πέρασε μπροστά η Μπούργκος. Από το 62-64 και μετά η Ένωση έτρεξε επί μέρους 12-2, παίρνοντας πολλά από την άμυνά της, η οποία αποτέλεσε το κλειδί και σε συνδυασμό με την καυτή βραδιά του Λάνγκφορντ ήρθε η νίκη.

Φωτογραφία ενδεικτική για τον... τρόμο που προκαλεί ο Χάουαρντ Σαντ Ρος στους παίκτες των αντιπάλων της ΑΕΚ, όταν εκείνοι προσπαθούν να επιτεθούν εναντίον του. Γι' άλλο ένα ματς, ο Κουβανός ήταν ακούραστος.

5
Kιθ Λάνγκφορντ
Ανεπανάληπτη παράσταση από έναν τεράστιο σκόρερ. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν... καυτός από το 1' ως το 40' κι οδήγησε την ομάδα του στην πολύ σημαντική νίκη. Δεν «έκλεψε» στην άμυνα, αφού πήρε κι ένα κομβικό επιθετικό φάουλ λίγο πριν το φινάλε.

32
Αουγκούστο Λίμα
Ο Αουγκούστο Λίμα... κουβαλά μεγάλη εμπειρία, αλλά οι ψηλοί της ΑΕΚ τον αφόπλισαν, καθώς ο Βραζιλιάνος τέλειωσε το ματς 2 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 17' συμμετοχής.

26
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Δεν είναι ακριβώς αφανής, γιατί η αντίπαλη ομάδα τον ένιωσε για τα καλά. Και πάλι ο Σαντ Ρος έπαιξε στα... κόκκινα κι έδωσε τα πάντα για την ΑΕΚ μετρώντας 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Το σημαντικό για τους τρεις διαιτητές είναι ότι απέφυγαν καθοριστικά λάθη στα τελευταία 3-4 λεπτά του αγώνα. Προηγουμένως πάντως είχαν προκαλέσει πολλά παράπονα στους ανθρώπους της ΑΕΚ, αλλά για μεμονωμένες αποφάσεις κι όχι για τη συνολική τους διαιτησία.

Με Λιούις, Νόουλς η προπόνηση του ΠΑΟΚ στην Κωνσταντινούπολη (pics)