Προημιτελικός Κυπέλλου Ελλάδας
Προμηθέας
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
81 79

Μεγάλη ημέρα για τον Προμηθέα που έκανε την έκπληξη και... έβγαλε νοκ-άουτ από τα ημιτελικά Κυπέλλου τον τροπαιούχο Παναθηναϊκό. Οι Πατρινοί βρήκαν ακόμη και διαφορά 15 πόντων στη διάρκεια του αγώνα, την απώλεσαν, έμειναν πίσω, αλλά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν απόλυτα ψύχραιμοι.

Το ματς εξελίχθηκε σε απίθανο θρίλερ με τον Νικ Καλάθη να βάζει δύο τρίποντα για την ισοφάριση σε 79-79, αλλά τον Λάνγκστον Χολ να έχει τη λύση για το προσπέρασμα. Η τελευταία επίθεση περιλάμβανε ένα τρίποντο του Καλάθη που σταμάτησε με τάπα του Αμερικανού κι ένα άστοχο ακόμη από τον Ουέσλι Τζόνσον. Έτσι, ο Προμηθέας έγραψε ιστορία με μία μεγάλη πρόκριση και το κοινό της ομάδας δεν άντεξε... βουτώντας στο παρκέ.

Οι «πράσινοι» κυνηγούσαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ήταν εμφανώς έξω από τα νερά τους με τον Καλάθη (23π.) να παλεύει ουσιαστικά μόνος, παίρνοντας κάποιες βοήθειες από τους Ντεσόν Τόμας (14π., 12ριμπ.) και Ιωάννη Παπαπέτρου (10π.) κυρίως. Από πλευράς Προμηθέα, ο Λάνγκστον Χολ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής με το σπουδαιότερο καλάθι και την μεγάλη τάπα στο φινάλε. Τέλειωσε το ματς με 15 πόντους, όσους είχαν και οι Δημήτρης Αγραβάνης και Οκτάβιους Έλις.

Να σημειώσουμε πως στο ημίχρονο ο Τζίμερ Φριντέτ τέθηκε νοκ-άουτ με τράβηγμα στη γάμπα. Όσον αφορά στην ομάδα του Μάκη Γιατρά, αυτή θα συνοδεύσει τις ΑΕΚ, Περιστέρι και Διαγόρα Δρυοπιδέων στην τετράδα του Κυπέλλου.

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε αναλυτικά στατιστικά.

• 31

Γι' άλλη μία φορά, ο Μάκης Γιατράς έδωσε απαντήσεις για όσα έχει ακούσει κατά καιρούς. Παρουσίασε μία ομάδα που είχε πλάνο εξαρχής, αλλά κυρίως έμεινε ψύχραιμη όταν το ματς γύρισε «χτυπώντας» στις αλλαγές κι εκμεταλλευόμενη αυτά που έπαιρνε από την αντίπαλη ομάδα.

• 35

Ήταν προφανές πως τίποτα σχεδόν δεν πήγαινε καλά για τον Παναθηναϊκό. Η άμυνα του Προμηθέα περιόρισε την δημιουργία του Καλάθη κι αυτό οδήγησε την ομάδα του Πεδουλάκη περισσότερο σε ατομικές προσπάθειες και συνεχόμενα τρίποντα. Στα λάθη του Έλληνα κόουτς η χρησιμοποίηση του Παπαγιάννη στην τελευταία άμυνα, καθώς μετά την αλλαγή ο Χολ τον πέρασε εύκολα και σκόραρε.

40

Το μεγάλο καλάθι του Λάνγκστον Χολ κερδίζει ασφαλώς τον τίτλο της φάσης του αγώνα, αφού ο Αμερικανός σημείωσε δυο πόντους που θα μείνουν στην ιστορία των Πατρινών.

2’ 3 - 4
4’ 5 - 8
6’ 12 - 14
8’ 16 - 16
10’ 20 - 19
1η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Ο Πεδουλάκης επιχείρησε να... ζεστάνει από νωρίς τον Φριντέτ που εκδήλωσε τις πρώτες επιθέσεις του Παναθηναϊκού. Την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με αστοχία κι αυτά είχαν ως αποτέλεσμα το 5-10 στο 5'. Οι συνεχόμενες προσπάθειες του Χολ αφύπνισαν όμως τον Προμηθέα, με το «τριφύλλι» να έχει επιπόλαιες επιλογές στο ίδιο διάστημα και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-19.
12’ 25 - 21
14’ 31 - 24
16’ 35 - 27
18’ 44 - 29
20’ 47 - 35
2η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Οι παίκτες του Γιατρά μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα στο παρκέ για την δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να φτάσουν γρήγορα σε διψήφια διαφορά με μπροστάρη τον Αγραβάνη για το 31-21. Ακόμη και το τρίποντο του Καλάθη για το 33-27 δεν μπόρεσε να αλλάξει το μομέντουμ, αφού οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικά άστοχοι και οι Πατρινοί απόλυτα προσηλωμένοι. Ο Αγραβάνης συνέχισε το κρεσέντο με τρίποντο για το 44-29 κι εν τέλει το ημίχρονο έληξε με σκορ 47-35. Σ' εκείνο το σημείο, η ομάδα του Πεδουλάκη είχε 9/22 δίποντα και 4/14 τρίποντα.
22’ 50 - 37
24’ 50 - 41
26’ 55 - 43
28’ 61 - 52
30’ 64 - 56
3η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Με τρίποντο του Αγραβάνη ξεκίνησε και το τρίτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Παναθηναϊκός στηριζόταν αποκλειστικά σε προσπάθειες του Καλάθη που μείωσε σε 50-41. Ο Έλις ανέλαβε δράση και έβαλε 10 συνεχόμενους πόντους για να κρατήσει την απόσταση σε διψήφια επίπεδα. Το τελευταίο δίλεπτο πάντως άνηκε στους φιλοξενούμενους που βρήκαν σκορ από τον Παπαγιάννη και μείωσαν σε 61-56, αλλά το τρίποντο του Φίλερ διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου.
32’ 66 - 59
34’ 68 - 63
36’ 68 - 69
38’ 73 - 73
40’ 81 - 79
4η ΠΕΡΙΟΔΟΣ
Οι παίκτες του Πεδουλάκη μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 33' είχαν μειώσει στο -3 (66-63). H ισοφάριση ήρθε δια χειρός Τόμας με τρίποντο για το 68-68 και πλέον το ματς είχε αλλάξει ριζικά. Μια βολή του Τζόνσον έδωσε «πράσινο» προβάδισμα, αλλά ακολούθησε μεγάλο τρίποντο του Μπαμπ και δύσκολο σουτ του Χολ για το 73-70. Το σκορ ήταν ισόπαλο μπαίνοντας στο τελευταίο, αλλά εκεί ο Χολ σκόραρε και ο Έλις πήρε την ίδια στιγμή φάουλ και δυο βολές για το 77-73. Μετά από κάρφωμα του Φίλερ (79-73), ο Καλάθης έβαλε μεγάλο τρίποντο κι ακολούθησε άστοχη προσπάθεια του Λίποβι. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού είχε πάρει «φωτιά» κι έβαλε ακόμη ένα για το 79-79! Ο Χολ πέτυχε απίθανο καλάθι με λέι απ για το 81-79 και η τελευταία επίθεση πέρασε σε πράσινα χέρια. Ο Καλάθης δέχθηκε τάπα και ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Τζόνσον.

• 1

Η αστοχία του Παναθηναϊκού πρέπει να μπει στην εξίσωση, καθώς το «τριφύλλι» είχε 8/31 τρίποντα. Πρέπει να σημειώσουμε όμως ότι και η άμυνα των Πατρινών ήταν αυτή που οδήγησε τους «πράσινους» σε πολλά και, αρκετές φορές, κακά σουτ.

• 2

Η διαχείριση της ανατροπής από πλευράς Προμηθέα. Πλέον, ο Προμηθέας έχει μεγαλώσει πολύ και το έδειξε με τον τρόπο που διαχειρίστηκε την επιστροφή του Παναθηναϊκού στη διεκδίκηση του ματς. Οι παίκτες του Γιατρά δεν πανικοβλήθηκαν και συνέχισαν να εκτελούν το πλάνο τους.

• 3

Η μοναξιά του Καλάθη στην περιφέρεια. Ο Φριντέτ τέθηκε νοκ-άουτ με τραυματισμό, ο Παππάς δεν είναι ακόμη απόλυτα έτοιμος κι ο Ράις ήταν εντελώς... αγνώριστος. Έτσι, τα πράγματα ζόρισαν αρκετά στην περιφέρεια για τον Αργύρη Πεδουλάκη.

Για μία ακόμα φορά το «Δ.Τόφαλος» φόρεσε τα... καλά του. Ο Προμηθέας διοργάνωσε ένα ακόμα παιχνίδι-γιορτή για το ελληνικό μπάσκετ, με την ατμόσφαιρα να είναι εξαιρετική και τον κόσμο και των δύο ομάδων να συνυπάρχει στις εξέδρες.

1
Λάνγκστον Χολ
Ο τίτλος πάει δικαίως στον Λάνγκστον Χολ, που ήταν σταθερά καλός στην αναμέτρηση, αλλά κυρίως ήταν ο παίκτης την... καθάρισε με μεγάλο καλάθι, αλλά και σπουδαία αμυντική προσπάθεια.

5
Ταϊρίς Ράις
Πολύ άσχημη εμφάνιση από τον Ταϊρίς Ράις που έμεινε στο παρκέ για 22', αλλά είχε μόλις 3 πόντους και 3 ασίστ με 1/10 σουτ. Κάθε άλλο παρά βοήθησε την ομάδα του ο Αμερικανός.

32
Οκτάβιους Έλις
Ο Οκτάβιους Έλις τα έδωσε όλα κάτω από τα καλάθια και κέρδισε σχεδόν όλες τις μάχες από τους ψηλούς του Παναθηναϊκού. Έδειξε γι' άλλη μια φορά πως ανήκει στο υψηλότερο επίπεδο.

To... καρπούζι κόπηκε στη μέση από το διαιτητικό τρίο. Ο Παπαπέτρου έδειξε μια... συμπάθεια προς τον Προμηθέα, ο Καλδίρης προς τον Παναθηναϊκό, αλλά σε καμία περίπτωση η έκβαση του αγώνα δεν επηρεάστηκε από τα σφυρίγματά τους. Είναι χαρακτηριστικό πως, σχεδόν 2' πριν από το τέλος, δόθηκε υπέρ των Πατρινών ένα αμφιλεγόμενο σφύριγμα που τους απέφερε τέσσερις πόντους.

«Ντου» Γιαννακόπουλου σε παίκτες και προπονητές: «Δεν είχατε αρχ... να ζητήσετε συγγνώμη»