ΡΕΘΥΜΝΟ
  • Ψαριανός
  • Παναγιώτου
  • Ζαχαρής

Επαγγελματικά κι... απλά! Η ΑΕΚ δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κόντρα στο Ρέθυμνο, το οποίο ήταν ανταγωνιστικό σε όλο το 40λεπτο, όμως είχει ουσία στο παιχνίδι της, αλλά και ξεσπάσματα που την βοήθησαν να «καθαρίσει» το παιχνίδι και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Ένωση πάτησε γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να την οδηγεί εκ του ασφαλούς στην επίθεση και παρά τις όποιες προσπάθειες το Ρέθυτμνο σδεν μπόρεσε να πλησιάσει στο σκορ και να κάνει την Ένωση να... Αγχωθεί.

Πλέον η Ένωση έφτασε τις 4 διαδοχικές νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη και ετοιμάζεται για την εντός έδρας αναμέτρηση του BCL κόντρα στην Μπούργος την ερχόμενη Τετάρτη με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

• 22

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου άνοιξε το ροτέισιον και έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του. Ο Λάνγκφορντ έδωσε πολλές λύσεις επιθετικά, ενώ για ένα ακόμα παιχνίδι η άμυνα ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά για τους «κιτρινόμαυρους».

• 25

Ο Βαγγέλης Ζιάγκος προσπάθησε να πάει τη μπάλα κοντά στο καλάθι, στους Γκόρντον και Χάρις, κάτι που βοήθησε το Ρέθυμνο να είναι ανταγωνιστικό μέχρι τα τελευταία λεπτά. Παρ’ όλα αυτά, οι Κρητικοί δεν έιχαν πολλές λύσεις στην πιεστική άμυνα της Ένωσης.

11'

Εκπληκτική φάση στο ΟΑΚΑ, με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει... ό,τι θέλει την άμυνα του Ρεθύμνου και να φτάνει σε ένα εντυπωσιακό και «ποιοτικό» γκολ-φάουλ.

2’ 3 - 2
4’ 7 - 8
6’ 7 - 11
8’ 16 - 19
10’ 18 - 19
Άκρως ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος του ματς. Η ΑΕΚ ήταν νωθρή και άστοχη στα πρώτα λεπτά, κάτι που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να αναλάβουν τα ηνία. Ο Φράνκαμπ έδωσε πόντους στο Ρέθυμνο, αλλά η ΑΕΚ βρήκε απαντήσεις με τον Λάνγκφορντ και βρέθηκε στο -1 (18-19) στο τέλος του δεκαλέπτου.
12’ 24 - 19
14’ 29 - 19
16’ 33 - 25
18’ 34 - 28
20’ 37 - 36
Η ΑΕΚ ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, κυρίως στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να «τρέξει» σερί 11 αναπάντητων πόντων, που έφερε και διψήφια διαφορά (29-19, 14'). Οι Κρητικοί πάντως δεν άφησαν το ματς και απάντησαν με καλές επιλογές και δυνατές άμυνες, γεγονός που τους έφερε... μία ανάσα από τους γηπεδούχους στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (37-36).
22’ 39 - 38
24’ 43 - 42
26’ 50 - 42
28’ 55 - 42
30’ 55 - 46
Ο Λάνγκφορντ... θυμήθηκε τα πεπραγμένα του πρώτου μέρους και με συνεχόμενους πόντους έφερε ξανά την ΑΕΚ στο +12 (54-42, 26'), σε ένα διάστημα κυριαρχίας των «κιτρινόμαυρων», που τελικά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9 (55-46).
32’ 60 - 46
34’ 66 - 52
36’ 67 - 54
38’ 69 - 58
40’ 71 - 61
Το τρίποντο του Τολιόπουλου ανέβασε την διαφορά στους 14 (60-46, 31') και η ΑΕΚ είχε πλέον το απαραίτητο «μαξιλαράκι» ασφαλείας για τα τελευταία λεπτά του προημιτελικού. Η «Ένωση» έκανε στη συνέχεια σωστή διαχείρηση, πρόσεξε την άμυνά της και προκρίθηκε στην τετράδα του Κυπέλλου χωρίς άλλα προβλήματα και άγχος.

• 1

Το ξέσπασμα της ΑΕΚ στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ μέχρι το 27’ έπαιξε πολύ καλή άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους και με τον Λάνγκφορντ να παίρνει τ’ όπλο του κατάφερε να δημιουργήσει διψήφια διαφορά, βάζοντας τις βάσεις για την πρόκρισή της.

• 2

Ο «καυτός» Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός ήταν... on fire στο ΟΑΚΑ. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου μέτρησε 23 πόντους, κάνοντας ό,τι ήθελε την άμυνα του Ρεθύμνου. Απολαυστικός στον προημιτελικό ο Αμερικανός.

• 3

Η άμυνα της ΑΕΚ. Η Ένωση για ένα ακόμα παιχνίδι δεν έπιασε υψηλά στάνταρ στην επίθεση, όμως για ένα ακόμα παιχνίδι επιστράτευσε την άμυνα και μέσα από εκεί κατάφερε να χτίσει τη νίκη-πρόκριση.

Η άμυνα της ΑΕΚ ήταν ξανά πιεστική και από εκεί η «Ένωση» βρήκε ενέργεια και σκορ στην επίθεση, για να φτάσει στην πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Υπήρξαν μερικά λάθη από την τριάδα και κάποιες φάσεις σήκωσαν... γκρίνια, όμως σε γενικές γραμμές η διαιτησία ήταν καλή, ενώ δεν επηρέασε σε καμία περίπτωση την ροή και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Παπαθεοδώρου: «Να δείξουμε τον απαιτούμενο σεβασμό στον Διαγόρα»