Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για το Μιλγουόκι το οποίο παρότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν έδειχνε να είναι σε καλή μέρα, πήραν διαφορά άνω των δέκα πόντων, η οποία έφτασε στους 19 (21-40) στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Το 42-58 του πρώτου ημιχρόνου οδηγούσε στο συμπέρασμα ότι οι Μπακς θα έφευγαν από την Βοστώνη με μία εύκολη νίκη.

Όμως η φανέλα των Σέλτικς είναι... βαριά και έτσι ξεκίνησε η αντεπίθεση για την ομάδα του Μπραντ Στίβενς. Στο 29ο λεπτό το σκορ ήταν 54-69 με τους «Κέλτες» χάρη στους Ουόκερ και Τέιτουμ έκαναν ένα επιμέρους σερί 26-7 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +4 (80-76). Οι Μπακς δεν παρουσιάστηκαν ούτε στο τελευταίο δωδεκάλεπτο και η Βοστώνη έκανε... πάρτι για το τελικό 116-105.

Κορυφαίοι για τους Σέλτικς οι Ουόκερ με 32 πόντους, Τέιτουμ με 25, Χέιγουορντ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, Σμαρτ με 19 πόντους.

Για τους Μπακς ο Αντετοκούνμπο είχε 22 πόντους (6/10β., 8/11διπ., 0/2τρ.), 14 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 19-34, 42-58, 80-76, 116-105.

«Celtics Pride»: Οι Σέλτικς επέστρεψαν από το -19, οι Μπακς του Γιάννη... έφυγαν από το γήπεδο (vid)