88 104
  • Παπαπέτρου
  • Τζαφλέρης
  • Καλογερόπουλος Λ.

Οι «πράσινοι» πέρασαν δίχως προβλήματα από την έδρα των «ασπρόμαυρων», με τη διαφορά να φτάνει μέχρι και το +30. Έτσι, το «τριφύλλι» ανέβηκε στο 4-0 στην Basket League, ενώ οι Θεσσαλονικείς υποχώρησαν στο 1-3.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και... πυροβολούσε έξω από τα 6,75μ., βλέποντας τον Τζίμερ Φριντέτ να κάνει ό,τι θέλει (23 πόντοι με 6/7 τρίποντα και 7 ασίστ) και τους Γιώργο Παπαγιάννη (10π., 5ρ.) - Ντίνο Μήτογλου (13π., 3κλ., 3κοψ.) - Ιωάννη Παπαπέτρου (11π.) να δίνουν πολλές βοήθειες. Διψήφιος για πρώτη φορά στα «πράσινα» ήταν και ο Ρίον Μπράουν (10π.), «μίλησε» στα κρίσιμα ο Νικ Καλάθης (8π., 11ασ.), που έβαλε ένα τρίποντο και ζήτησε από τον κόσμο στο «Παλατάκι» να... αντιδράσει.

Από την άλλη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έβαλε δύσκολα στο «τριφύλλι» στην πρώτη και -κυρίως- στην τέταρτη περίοδο, με τη ζώνη στην άμυνα του Κώστα Φλεβαράκη. Ο Άαρον Μπεστ ήταν εξαιρετικός επιθετικά (26π.), ενώ σε καλό απόγευμα βρέθηκαν και οι Αμανζ Εγκεκέζε (20π.), Αντουάν Ουίγκινς (11π., 7ρ.) και Απόλλων Τσόχλας (11π. με 3/4 τρίποντα).

Ο Παναθηναϊκός στρέφεται πια στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (24/10, 20:00), ενώ ο ΠΑΟΚ «βλέπει» τον αγώνα με την Φάλκο στην Ουγγαρία (22/10, 19:00).

• 34

Ο Κώστας Φλεβαράκης είδε την ομάδα του να είναι ανταγωνιστική στην πρώτη περίοδο, αλλά μετά δεν μπορούσε να κοιτάξει στα μάτια τους νταμπλούχους Ελλάδας. «Επένδυσε» στα τρίποντά του ο ΠΑΟΚ, όμως δεν του βγήκε. Οι «ασπρόμαυροι» αμυντικά δεν μπορούσαν να σταματήσουν το «τριφύλλι» και η διαφορά ξέφυγε από νωρίς. «Άρεσε» ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 17-0, όμως για έρθει αυτό χρειάστηκε να βρεθούν στο -30. Πάντως, η επιλογή του Έλληνα προπονητή για άμυνα ζώνης τον δικαίωσε.

• 6

Ο Αργύρης Πεδουλάκης έβαλε πιο ενεργά στο ροτέισιον παίκτες που έψαχναν μικρά ή μεγαλύτερα... ξεσπάσματα και προσπάθησε να βοηθήσει τους Τζόνσον - Μπράουν να βρουν ρυθμό. Ωραίο μπάσκετ στην επίθεση και σωστές επιλογές για το «τριφύλλι», που θέλει να δείξει ανάλογη εικόνα και στην Euroleague. Προβλημάτισε η εικόνα των «πρασίνων» κόντρα στη ζώνη, όμως οι Καλάθης - Φριντέτ έλυσαν το πρόβλημα και «καθάρισαν» τον αγώνα.

15'

Τα τρία διαδοχικά καρφώματα του Ντίνου Μήτογλου στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Έλληνας πάουερ φόργουορντ έκανε ένα «μαγικό» δίλεπτο με τρία καρφώματα, δύο τάπες και ένα κλέψιμο.

2’ 5 - 8
4’ 8 - 11
6’ 13 - 13
8’ 17 - 18
10’ 22 - 26
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι (5-11), όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε ένα σερί (8-0 και 13-11 στο 5'), που έφερε... αλλαγές για τον Αργύρη Πεδουλάκη. Οι δύο ομάδες είχαν ρυθμό έξω από τα 6,75μ. στο ξεκίνημα (22-26), με τον Αμάνζ Εγκεκέζε των «ασπρόμαυρων» να είναι εκείνος που ξεχωρίζει (9π.).
12’ 27 - 33
14’ 30 - 37
16’ 30 - 46
18’ 36 - 51
20’ 38 - 56
Ο ορεξάτος Ντίνος Μήτογλου με δύο κοψίματα, ένα κλέψιμο και τρία καρφώματα έθεσε τον... τόνο της δεύτερης περιόδου, με το «τριφύλλι» να πατά σιγά - σιγά το γκάζι και να παίρνει το πρώτο διψήφιο προβάδισμα της αναμέτρησης (30-41 στο 15'). Η άμυνα του Παναθηναϊκού είχε σφίξει και οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ είχαν παράπονα, τα οποία έφεραν... σερί τεχνικές ποινές (30-49 στο 17'). Οι «πράσινοι» ήθελαν να επιτεθούν στα πρώτα 8'' και κατάφερναν, ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά» έψαχνε σκορ έξω από τα 6,75μ. (7/19 3π. στο 20'). Έτσι, το σκορ στο ημίχρονο ήταν 38-56. Ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν πρώτος σκόρερ του ματς με 11 πόντους.
22’ 43 - 56
24’ 47 - 64
26’ 47 - 74
28’ 54 - 80
30’ 59 - 85
Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο συγκεντρωμένος στην επανάληψη και το 5-0 σερί του έφερε το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη. Ο «Άρτζι» έβαλε τις φωνές στους παίκτες του και εκείνοι επέστρεψαν στο παρκέ βελτιωμένοι. Μάλιστα, τα τρίποντα των Φριντέτ - Τζόνσον έδωσαν... αέρα 27 πόντων στους νταμπλούχους στο 26' (47-74). Οι Θεσσαλονικείς είχαν περιορίσει τα λάθη, αλλά δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς (59-85 στο 30'), αφού οι «πράσινοι» έβρισκαν σταθερά σκορ πίσω από τη γραμμή (65%).
32’ 64 - 85
34’ 72 - 88
36’ 77 - 93
38’ 80 - 99
40’ 88 - 104
Όπως στην τρίτη, έτσι και στην τέταρτη περίοδο, οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν με ένα μεγάλο σερί και έδειξαν καλά στοιχεία (13-0 και 72-85 στο 33'). Ο Ράις τα είχε... θαλασσώσει, ο Παναθηναϊκός είχε προβληματιστεί στη ζώνη του ΠΑΟΚ, τα αίματα είχαν «ανάψει» και οι Νόουλς - Παπαγιάννης λίγο έλειψε να έρθουν στα χέρια. Όμως, το σερί του ΠΑΟΚ ολοκληρώθηκε από ένα τρίποντο του Καλάθη, για να ακολουθήσει ακόμα ένα του Φριντέτ. Από εκεί και μετά οι «πράσινοι» δεν κοίταξαν ξανά πίσω, μέχρι την τελική επικράτηση (88-104).

• 1

Το «ξέσπασμα» του Παναθηναϊκού στη δεύτερη περίοδο. Με τον Ντίνο Μήτογλου να παίζει κομβικό ρόλο και τον Ρίον Μπράουν να βοηθάει, ερχόμενος από τον πάγκο, οι «πράσινοι» ανέβασαν... στροφές και έφτασαν μέχρι και το +20. Από εκεί και μετά, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να επιστρέψει στον αγώνα.

• 2

Τα τρίποντα των φιλοξενούμενων. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη άφησαν πίσω τους την κακή εμφάνιση με την Αρμάνι Μιλάνο έξω από τα 6,75μ., ήταν εύστοχοι και συγκεντρωμένοι και πήραν ρυθμό από την επίθεσή τους. Ενδεικτικό είναι πως στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε 13/20 τρίποντα (65%). Πολύ κρίσιμα και τα τρίποντα των Καλάθη - Φριντέτ στην τέταρτη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν... κολλήσει επιθετικά, απέναντι στη ζώνη των «ασπρόμαυρων».

• 3

Σε άλλο ένα ματς η... ελληνική front line του Παναθηναϊκού (Παπαγιάννης - Μήτογλου) έκανε σπουδαία δουλειά με σκορ, ριμπάουντ και καλές άμυνες. Βέβαια, στόχος όλων στο «τριφύλλι» είναι να δουν τους δύο ανερχόμενους ψηλούς να κάνουν αντίστοιχες εμφανίσεις και στην Euroleague. Όπως και να 'χει, οι δυο τους για άλλο ένα ματς στην Basket League έδειξαν πολύ καλά στοιχεία.

Ο Μπράουν και ο Τόμας πανηγύριζαν με... αμερικανικό τρόπο τα καλάθια τους, όμως «όλα τα λεφτά» ήταν το βλέμμα του Ουέσλι Τζόνσον.

32
Τζίμερ Φριντέτ
Μεγάλη εμφάνιση του Αμερικανού «μπόμπερ» του Παναθηναϊκού, που τελείωσε το ματς με «μαγικά» στατιστικά: 23 πόντοι με 6/7 τρίποντα και 7 ριμπάουντ.

77
Ζέιν Νόουλς
Δεν βοήθησε ο σέντερ του ΠΑΟΚ, που είχε 1/4 προσπάθειες και ξεχώρισε μόνο για τον... καυγά του με τον Γιώργο Παπαγιάννη.

44
Ντίνος Μήτογλου
«Γεμάτο» παιχνίδι για τον 23χρονο πάουερ φόργουορντ, που μέτρησε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 κοψίματα.

Παπαπέτρου, Τζαφλέρης και Καλογερόπουλος δεν έχασαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, παρά τα λαθάκια που έκαναν σε κάποια σημεία του αγώνα. Οι διαιτητές διαχειρίστηκαν τα παράπονα και τον εκνευρισμό των γηπεδούχων στη δεύτερη περίοδο με... διαδοχικές τεχνικές ποινές και στη συνέχεια ολοκλήρωσαν το ματς χωρίς προβλήματα. Μοναδικό... απρόοπτο ήταν ο τσακωμός των Παπαγιάννη - Νόουλς στην τέταρτη περίοδο, που ολοκληρώθηκε χωρίς να «ξεφύγουν» τα πράγματα.