ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
  • Τσαρούχα
  • Καλδίρης
  • Μαλαμάς

Θρίλερ ολκής στο ΟΑΚΑ! ΑΕΚ και Περιστέρι τα έδωσαν όλα, σε μια αναμέτρηση που κρίθηκε στα 45 λεπτά, καθώς στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες.

Η ΑΕΚ έπειτα από ένα εξαιρετικό δεύτερο μισό στο πρώτο μέρος κατάφερε να χτίσει διαφορά (39-30) και έδειχνε ικανή να φτάσει στη νίκη απέναντι στο Περιστέρι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων, όμως, δεν παραδόθηκε, μένοντας πιστή στο πλάνο της σε όλο το 40λεπτο.

Ο Στίβεν Γκρέι ήταν... εξωπραγματικός στο δεύτερο μέρος. Στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχε 16 πόντους και ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του (62-60, 30’), ενώ ένα δικό του μεγάλο σουτ στο 38’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια (78-78) σε πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Σαντ Ρος και Λάνγκφορντ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν για την ΑΕΚ, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Χάτυσερ δεν έκανε καλό υπολογισμό, με την άμυνα της ομάδας του Παπαθεοδώρου να τον «διαβάζει» σωστά. Κάπως έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση με το σκορ στο 78-78.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην παράταση, με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως Χάτσερ και Μόουζες έφεραν το Περιστέρι μπροστά στο σκορ σε κρίσιμο σημείο.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ «μίλησε» σε κρίσιμο σημείο για το +3 της ΑΕΚ, αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Χάτσερ ισοφάρισε σε 89-89. Και σαν να μην έφτανε αυτό, ένα μεγάλο καλάθι του Σκούτσι Σμιθ 9 δέκατα πριν απ΄οτο τέλος χάρισε τη νίκη στο Περιστέρι, που παραμένει αήττητο στο πρωτάθλημα, την στιγμή που η ΑΕΚ μετράει ρεκόρ 1-3.

45΄'

Ο Σκούτσι Σμιθ πήρε την μπάλα και με ένα... παλικαρίσιο καλάθι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και επέτρεψε στο Περιστέρι να «αλώσει» το ΟΑΚΑ.

4’ 5 - 6
6’ 7 - 8
8’ 13 - 12
10’ 19 - 20
Το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ επέτρεψε στο Περιστέρι να επιβάλλει τον ρυθμό του στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι «μπλόκαραν» τα επιθετικά ατού της ΑΕΚ, όμως τοπ buzzer-beater του Λάνγκφορντ δεν τους επέτρεψε να πάρουν προβάδισμα μεγαλύτερο του ενός πόντου στο 10' (19-20).
12’ 21 - 26
14’ 21 - 26
16’ 31 - 28
18’ 36 - 29
20’ 39 - 30
Εντελώς διαφορετική η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η «Ένωση» βελτίωσε θεαματικά την άμυνά της και δέχτηκε μόλις 10 πόντους, κάτι που της επέτρεψε να βρει καλύτερες συνεργασίες με ηρεμία και στο επιθετικό κομμάτι. Ο Λάνγκφορντ πήρε βοήθειες από τον Γιαννόπουλο και η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας «μαξιλαράκι» εννιά πόντων (39-30).
22’ 39 - 41
24’ 46 - 45
26’ 52 - 45
28’ 56 - 52
30’ 62 - 60
Το... μομέντουμ των γηπεδούχων εξαφανίστηκε μέσα σε περίπου δύο λεπτά: Το Περιστέρι μπήκε «αγριεμένο» στο δεύτερο μέρος και με ένα εντυπωσιακό 11-0 πήρε ξανά προβάδισμα (41-39), δείχνοντας πως το ματς είχε ακόμα δρόμο. Η ΑΕΚ πάντως έδειξε σωστή αντίδραση, πήρε συνεχόμενους πόντους από τον Ρέι και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός καλαθιού (62-60).
32’ 67 - 62
34’ 70 - 65
36’ 73 - 72
38’ 79 - 74
40’ 79 - 79
Δύο τρίποντα του Χρυσικόπουλου και ένα του Γκίκα επέτρεψαν στην ΑΕΚ να μείνει σε θέση οδηγού και να βρεθεί στο +5 (73-67) στο 35ο λεπτό, με το Περιστέρι του ασταμάτητου Στίβεν Γκρέι (εννιά σερί εύστοχα σουτ) να παλεύει συνεχώς και να μένει κοντά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσια (79-79), 90" πριν το τέλος, οι Λάνγκφορντ και Ρέι αστόχησαν, όμως ο δεύτερος έκλεψε με 40" στο χρονόμετρο. Ο Σαντ Ρος αστόχησε και αυτός, προτού το ματς οδηγηθεί στη παράταση.
41’ 81 - 79
42’ 84 - 79
43’ 84 - 82
44’ 86 - 86
45’ 90 - 91
Παράταση
Η άμυνα της ΑΕΚ... δάγκωνε στα πρώτα λεπτά της παράτασης και η «Ένωση» έτρεξε σερί 5-0 με Ματσιούλις και Ρέι (84-79, 43'). To Περιστέρι έβγαλε άμυνες και μείωσε στο καλάθι (84-82), ενώ η φάση με τον Χάτσερ, που έβγαλε την μπάλα από την δική του πλευρά ακριβώς στα 8" και προκάλεσε την αποβολή του Ηλία Παπαθεοδώρου από την Τσαρούχα, έφερε βολές για τον Αμερικανό και απόλυτη ισορροπία (84-84) στο ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά λίγο αργότερα (84-86). Ο Λάνγκφορντ ισοφάρισε (86-86, 44') και στη συνέχεια έκανε το 89-86 με μεγάλο σουτ, προτού απαντήσει με τεράστιο σουτ ο Χάτσερ (89-89). Ο Λάνγκφορντ έχασε την πρώτη βολή κι ευστόχησε στην δεύτερη (90-89), με τα 7" του Περιστερίου να καταλήγουν σε μεγάλο καλάθι του Σκούτσι Σμιθ, με τον Αμερικανό να δίνει τελικά τη νίκη στην ομάδα του.

• 1

Τα τελευταία δευτερόλεπτα της παράτασης. Σε παιχνίδι που κρίθηκε σε μια λεπτή κλωστή εννοείται πως τα τελευταία δευτερόλεπτα έπαιξαν τον ρόλο τους. Ο Λάνγκφορντ μέτρησε 1/2 βολές στα 6,9’’ για το τέλος της παράτασης και 6 δευτερόλεπτα αργότερα ο Σκούτσι Σμιθ υπέγραψε μια μεγάλη νίκη για το Περιστέρι.

• 2

Ο «καυτός» Στίβεν Γκρέι του τρίτου δεκαλέπτου. Το Περιστέρι επανήλθε στη διεκδίκηση του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό το οφείλει στον Στίβεν Γκρέι. Ο Αμερικανός άσος ήταν ασταμάτητος και από τους 5 πόντους που μέτρησε στο πρώτο μέρος πέτυχε 16 σε μία περίοδο, φτάνοντας τους 21 στο τέλος του γ δεκαλέπτου.

• 3

Η αντίδραση στο δεύτερο μισό του β’ δεκαλέπτου. Από το 21-26 και μετά η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της. Η Ένωση με επί μέρους 18-4 έφτασε στο 39-30 του πρώτου ημιχρόνου και από το σημείο εκείνο έβαλε τις βάσεις για την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της EKO Basket League.

Μία όμορφη στιγμή στο ΟΑΚΑ, με τον Μάκη Αγγελόπουλο να βραβεύει τον Βασίλη Ξανθόπουλο και τον έμπειρο γκαρντ να αποθεώνεται από το κοινό του ΟΑΚΑ για όσα έδωσε σ την ΑΕΚ.

1
Σκούτσι Σμιθ
Δεν είχε... τρομερά στατιστικά, αλλά είναι σίγουρα ο MVP του αγώνα γιατί είχε το ψυχικό σθένος να πάρει την τελευταία επίθεση πάνω του και τελικά να δώσει μία μεγάλη νίκη στο Περιστέρι.

15
Λίνος Χρυσικόπουλος
Δεν ήταν κακός, ωστόσο ήταν άστοχος και ήταν αυτός που δεν μπόρεσε να κόψει τον Σμιθ στο καλάθι που τελικά έκρινε και το ματς.

32
Στίβεν Γκρέι
Ο Αμερικανός έδειξε για ακόμα μία φορά την κλάση του, αφού τελείωσε το ματς με 26 πόντους και στατιστικά που... ζαλίζουν (9/10 σουτ, 6/6 βολές). Είναι ουσιαστικά ο MVP, αλλά ο Σκούτσι Σμιθ έβαλε το... καλάθι της ζωής του.

Το διαιτητικό τρίο του αγώνα εξόργισε τους ανθρώπους της ΑΕΚ κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Και οι τρεις διαιτητές έκαναν λάθη σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, με το Περιστέρι να παίρνει σφυρίγματα τα οποία το βοήθησαν να φτάσει στη νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.