68 77
Zenit
ZENIT

Μπορεί να μην το περίμεναν πολλοί, αλλά το παιχνίδι του ΣΕΦ εξελίχθηκε στη μορφή ενός πραγματικού θρίλερ: Όχι από αυτά τα εντυπωσιακά, που το μπάσκετ χαρίζει... απλόχερα καθημερινά, αλλά από τα ματς που ένας φίλαθλος θα έκλεινε άνετα την τηλεόραση για να κάνει κάτι άλλο.

Το θέαμα δεν ήταν καλό, αλλά τελικά η καλύτερη ομάδα κέρδισε: Η Ζενίτ παρουσιάστηκε ανώτερη από αυτό που περιμέναμε και κυρίως ήταν πιο... σοβαρή από τον κάκιστο Ολυμπιακό, που βρέθηκε σε απίστευτα άσχημο βράδυ, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι. Έτσι, οι Ρώσοι κέρδισαν (77-68) για πρώτη φορά στην ιστορία τους στην Euroleague, δείχνοντας μάλιστα ψυχραιμία έμπειρης και ποιοτικής ομάδας στο έξτρα πεντάλεπτο.

Άστοχη και ασύνδετη, η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην καλή εμφάνιση και στην εμφατική νίκη απέναντι στη Βαλένθια και έπεσε ξανά ψυχολογικά και αγωνιστικά, μένοντας στο 1-2 στην Regular Season της Euroleague.

Παράλληλα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν το μεγάλο δώρο του κόουτς Πλάθα, που δεν έδωσε εντολή για φάουλ και επέτρεψε στον Παπανικολάου να στείλει το ματς στη παράταση με τρίποντο 6,5" πριν το τέλος.

Οι Πειραιώτες δεν πήραν σχεδόν τίποτα από τους Παπανικολάου, Κουζμίνσκας, Πολ και Μπάλντγουιν, ο Σπανούλης πάλεψε αλλά έκανε λάθη, ο Πάντερ ήταν άστοχος και οι Μιλουτίνοφ - Κόνιαρης δεν ήταν αρκετοί για να κερδίσουν την Ζενίτ, που στηρίχτηκε κατά κύριο λόγο στους Πονίτκα και Χόλινς.

Πλέον, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην Βιτόρια για το ματς με την Μπασκόνια, σε ένα από τα πιο δύσκολα ματς για οποιαδήποτε ομάδα της Euroleague.

• 11

Κάκιστος ο Ολυμπιακός. Τα σουτ και η αστοχία ήταν το ένα κομμάτι, αλλά ο Κεμζούρα έδειξε να μην έχει εναλλακτικό πλάνο και περίμενε -ξανά- κάθε play από τον Σπανούλη και τον Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος έμεινε ανεξήγητα εκτός... συστήματος στα τελευταία λεπτά, η άμυνα δεν ήταν καλή και αυτός ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να περιμένει πολλά από την παρουσία του στην φετινή Euroleague.

• 21

Η Ζενίτ δεν έπαιξε μπασκετάρα, ούτε κυριάρχησε. Αλλά ο Πλάθα κατέβασε στο ΣΕΦ μία σοβαρή ομάδα, που έπαιξε στοχευμένα με κεντρικούς... πόλους τους Πονίτκα - Αγιόν και εξουδετέρωσε εντελώς την περιφέρεια του Ολυμπιακού. Αν δεν ήταν το λάθος στο 40ο λεπτό, όπου δεν έγινε φάουλ και ήρθε το τρίποντο του Παπανικολάου για την ισοφάριση, θα μιλούσαμε για ένα εξαιρετικό κοουτσάρισμα.

43'

Ο Αγιόν βρέθηκε στην καρδιά της ρακέτας και είδε με μαγική ασίστ τον Πονίτκα, που σκόραρε, κέρδισε το φάουλ και έδωσε ουσιστικά τη νίκη στη Ζενίτ, αφού το προβάδισμα των έξι πόντων (67-73) δεν ανετράπη ποτέ.

6’ 13 - 6
8’ 17 - 11
10’ 19 - 20
Η Ζενίτ ήταν σε... άλλο γήπεδο στην έναρξη του αγώνα και ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να κυριαρχήσει και να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του. Οι Ρώσοι έμειναν χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά, ο Μιλουτίνοφ βρήκε από νωρίς χώρο και το 12-0 του 6ου λεπτού επιβεβαιώσε το εξαιρετικό ξεκίνημα των γηπεδούχων. Το τάιμ-άουτ του Πλάθα ξύπνησε την Ζενίτ που μειώσε στους 4 (17-14) με δύο σερί τρίποντα, ενώ το buzzer-beater του Τρούσκιν έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (19-20).
12’ 21 - 26
14’ 25 - 26
16’ 31 - 30
18’ 33 - 32
20’ 36 - 38
Το μομέντουμ των Ρώσων τους επέτρεψε να αυξήσουν το σερί τους στο 18-4 και να προηγηθούν με 26-21 στο 12', προτού αναλάβουν δράση οι Πάντερ και Σπανούλης για να φέρουν τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά στο σκορ (31-26, 16') με αναπάντητο σερί 10 πόντων. H Ζενίτ πάντως δεν... πτοήθηκε, πάτησε πάνω στα πολλά λάθη των «ερυθρόλευκων» και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα ενός καλαθιού (36-38). Το 1/12 τρίποντα των γηπεδούχων ήταν το κύριο... χαρακτηριστικό του πρώτου μέρους για τους άστοχους Πειραιώτες.
22’ 38 - 40
24’ 38 - 44
26’ 42 - 48
28’ 44 - 48
30’ 47 - 53
Το νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο δεύτερο μέρος επέτρεψε στην Ζενίτ να βρει γρήγορα σκορ και να προηγηθεί με 6 πόντους (38-44, 23'). Ο Πονίτκα βρήκε χώρο και ανέβασε το επιμέρους σκορ για την Ζενίτ στο 12-2, δίνοντας παράλληλα διψήφια διαφορά ασφαλειάς στην ομάδα του (38-48, 25'). Ο Ολυμπιακός πάντως έριξε την διαφορά (47-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου κυρίως με... ενέργεια από τον Παπανικολάου.
32’ 50 - 53
34’ 50 - 55
36’ 53 - 59
38’ 58 - 64
40’ 64 - 64
Ο ρυθμός έγινε ακόμα πιο αργός και το σκορ παρέμεινε για αρκετή ώρα... κολλημένο στην τέταρτη περίοδο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν ικανή να κάνει κάτι παραπάνω από όλα όσα παρουσίασε το προηγούμενο διάστημα. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε κάκιστος επιθετικά, ήταν τρομερά άστοχος και το γεγονός πως έμεινε για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο επέτρεψε στην Ζενίτ να προηγηθεί με 57-50 (35'). Δύο τρίποντα και μία καλή άμυνα του Κόνιαρη κράτησαν ζωντανό τον Ολυμπιακό (58-59, 37'), προτού ο Χόλινς φέρει... σιωπή στο ΣΕΦ (58-62, 38'). Ο Πάντερ απάντησε (61-64) και λίγο αργότερα ο Παπανικολάου πήρε το δώρο του Πλάθα (που δεν έδωσε εντολή για φάουλ) και ισοφάρισε με μεγάλο τρίποντο (64-64), αφήνοντας 6,5" στη κατοχή για την Ζενίτ. Εκεί δεν βγήκε... καθαρό σουτ και ο Κβοστόφ αστόχησε για να οδηγήσει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.
41’ 65 - 66
42’ 65 - 68
43’ 65 - 70
44’ 67 - 73
45’ 68 - 77
Παράταση
Κλασικό έξτρα πεντάλεπτο σε ματς που κρέμεται από μία... κλωστή. Οι δύο ομάδες πήγαν... χέρι-χέρι στο σκορ, με την Ζενίτ να εκμεταλλεύεται τα λάθη και την αστοχία των γηπεδούχων για να πάρει προβάδισμα πέντε πόντων (65-70, 43'), με προσπάθειες των Πονίτκα και Αγιόν. Το ματς κάπου εκεί τελείωσε και οι Ρώσοι έφυγαν με μεγάλο και δίκαιο διπλό από το ΣΕΦ.

• 1

Η αστοχία του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κάκιστοι επιθετικά και... μάτωσαν τα σίδερα στο ΣΕΦ, γεγονός που αποτυπώνεται στην συνολική συγκομιδή τους (68 πόντοι με 6/30 τρίποντα). Αν ήταν κάπως πιο... νορμάλ η κατάσταση σε αυτό το κομμάτι, οι Πειραιώτες θα είχαν φτάσει πιθανότατα στη νίκη.

• 2

Το κακό πεντάλεπτο στη παράταση. Το ματς πήγε εκεί από... τύχη και μετά από μεγαλο λάθος του Πλάθα, όμως ο Ολυμπιακός δεν πήρε το δώρο, ήταν κάκιστος και τελικά έχασε από μία καλύτερη (τουλάχιστον σήμερα) ομάδα.

• 3

Ασίστ και λάθη. Καμία διάθεση για δημιουργία, κακή οργάνωση, άσχημη οργάνωση χαρακτήρισαν το επιθετικό παιχνίδι του Ολυμπιακού, που είχε μόλις 13 ασίστ με 15 λάθη, τα περισσότερα από αυτά σε κομβικά σημεία του ματς.

Η απογοήτευση σε όλο το... μεγαλείο της: Ο Ολυμπιακός έκανε μία κάκιστη εμφάνιση και έχασε δίκαια από την Ζενίτ στο ΣΕΦ, σε ένα από τα χειρότερα βράδια των τελευταίων ετών.

25
Ματέους Πονίτκα
Εξαιρετικό ματς από τον Πολωνό, μίλησε στα κρίσιμα σημεία και κουβάλησε την ομάδα του με σωστές επιλογές και μεγάλα σουτ. Δίκαια κερδίζει το βραβείο του ΜVP.

19
Μιντάουγκας Κουζμίνσκας
Σε ένα γενικά άθλιο βράδυ για τον Ολυμπιακό, ο Λιθουανός κερδίζει μάλλον το βραβείο του χειρότερου. Ο Κουζμίνσκας ήταν σε... άλλο γήπεδο, δεν έκανε τίποτα σωστό και δεν σκόραρε, μένοντας σχεδόν αόρατος.

34
Γκουστάβο Αγιόν
Καλός ο Μεξικανός, είχε μερικά θεματάκια στην άμυνα αλλά έδωσε πολλά στην επίθεση, κυρίως όταν η μπάλα... έκαιγε. Μάζεψε επίσης και δέκα ριμπάουντ, βοηθώντας την Ζενίτ να φτάσει σε ένα ιστορικό διπλό.

Ματς με αρκετές επαφές και δύσκολες φάσεις στο ΣΕΦ, ωστόσο οι διαιτητές τα πήγαν καλά, μένοντας σε λίγα λάθη, που δεν επηρέασαν σε καμία περίπτωση την ροή και την έκβαση του αγώνα.

Ομπράντοβιτς: «Το κουτσομπολιό και οι φήμες δεν είναι στην ζωή μου. Οι παίκτες μου δεν έχουν κίνητρο»