EMPORIO ARMANI MILAN
  • Ιερεθουέλο
  • Τραβίσκι
  • Νέντοβιτς

Ήταν ένα ματς που, πάνω κάτω, ήξερες πώς θα εξελιχθεί: Δύο ομάδες περίπου στο ίδιο επίπεδο, σε παρόμοια αγωνιστική φάση και, κυρίως, με κοινό στόχο (την είσοδο και το καλύτερο πλασάρισμα στην οκτάδα) θα έδιναν... μάχη μέχρι τέλους για τη νίκη.

Αυτό ακριβώς συνέβη και στο ΟΑΚΑ, το οποίο έζησε ένα πραγματικό θρίλερ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Παναθηναϊκός και Αρμάνι πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους, άλλαξαν αρκετές φορές ηγετικό ρόλο στο ματς και τελικά η... ρουλέτα έδειξε τους Ιταλούς, που κέρδισαν με 79-78 και έφυγαν με ένα μεγάλο διπλό από την Αθήνα. Οι δύο βολές του Μορασκίνι στο τέλος καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα, αφού ο Καλάθης (που ήταν εξαιρετικός συνολικά) δεν μπόρεσε να σκοράρει. Πήγε... στράφι και η τρομερή εμφάνιση του Ουάιλι, με τον Παναθηναϊκό να πέφτει πλέον στο 1-2 (μετά την ήττα και από την Βιλερμπάν) και να μπαίνει σε... κρίση από πολύ νωρίς!

Πλέον, οι «πράσινοι» καλούνται να βρουν νίκες και ετοιμάζονται για την πρώτη... διαβολοβδομάδα, που περιλαμβάνει ταξίδι στη Ρωσία και ματς με την Ζενίτ και την Χίμκι.

• 6

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε σαν μία ομάδα χωρίς πλάνο, αφού πολλές επιλογές στην επίθεση ήταν κακές ή είχαν δίπλα τους ένα μεγάλο ερωτηματικό. Οι αυτοματισμοί λείπουν και η χημεία ακόμα... ψάχνεται, ενώ υπήρχε ξεκάθαρο ζήτημα στην άμυνα και στο μακρινό σουτ. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τα επιθετικά ριμπάουντ και, ακόμα και στα 8" που είχαν στο τέλος, δεν έκαναν αυτό που έπρεπε.

• 40

Ο Μεσίνα διάβασε τις αδυναμίες των «πράσινων» στη ρακέτα και «χτύπησε» με τον Σκόλα, ενώ η απουσία βασικών παικτών του δημιούργησε τις συνθήκες για πολλά σουτ, τα οποία έπαιξαν τελικά κομβικό ρόλο στο αποτέλεσμα. Στο τέλος, ο Αργεντινός έμεινε στον πάγκο και η είσοδος του Μπιλίγκα έδωσε... ζωή με επιθετικά ριμπάουντ, που βοήθησαν στο φάουλ του Μορασκίνι και στις νικητήριες βολές.

39'

Ο Μορασκίνι πήγε στις βολές και παρά την πίεση, απάντησε με 2/2, δίνοντας τελικά μία πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

2’ 6 - 4
4’ 6 - 10
6’ 12 - 15
8’ 18 - 16
10’ 20 - 24
Η κάπως... χαλαρή αντιμετώπιση του Παναθηναϊκού στην άμυνα έδωσε χώρο στην Αρμάνι και στον Σκόλα, ο οποίος με δύο τρίποντα έδωσε από νωρίς προβάδισμα στους Ιταλούς (10-15). Το τάιμ-άουτ του Πεδουλάκη και η τρομερή ενέργεια που έδειξε ο Ουάιλι ξύπνησαν τους «πράσινους» και ένα μικρό σερί 8-0 τους έφερε μπροστά (18-15, 7'), ωστόσο η Αρμάνι βρήκε ξανά λύσεις και το buzzer-beater του Ρολ της επέτρεψε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +4 (20-24).
12’ 26 - 26
14’ 28 - 30
16’ 32 - 30
18’ 34 - 33
20’ 38 - 38
Η άμυνα των γηπεδούχων... έστρωσε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως η επιθετική συγκομιδή δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να αποκτήσει σταθερό προβάδισμα ή να ξεφύγει στο σκορ. Έτσι, η ισοπαλία «έπαιξε» πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο (26-26, 28-28, 30-30), αφού το «Τριφύλλι» δεν έβρισκε στόχο από το τρίποντο (0/9 μέχρι το 19'), παρά τα εφτά επιθετικά ριμπάουντ μέχρι εκείνο το διάστημα. Ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός πάντως που... έσπασε το ρόδι και το buzzer-beater του δημιούργησε καθεστώς απόλυτης ισορροπίας στο ημίχρονο (38-38). Αξίζει να σημειωθεί πως οι «πράσινοι» έπαιξαν για αρκετή ώρα με τρία φόργουορντ, ακολουθώντας το αντίστοιχο πλάνο του Μεσίνα.
22’ 42 - 43
24’ 46 - 47
26’ 53 - 53
28’ 57 - 56
30’ 57 - 61
Τα κεντρικά ζητήματα του πρώτου μέρους (αστοχία και άμυνα) συνεχίστηκαν στο δεύτερο μέρος και ο Σκόλα, φτάνοντας τους 17 πόντους, οδήγησε την Αρμάνι στο +5 (42-47, 23'). Ο Παπαπέτρου, ο Ουάιλι και ο Φριντέτ «ξύπνησαν» τον Παναθηναικό και έδωσαν ενέργεια με συνεχόμενα καλάθια που έφεραν μίνι-ανατροπή (53-52, 25'), όμως το... ρεσιτάλ τριπόντων από τους Ιταλούς (11/18 μέχρι αυτό το διάστημα) και κάποιες κακές επιλογές των «πράσινων» κράτησαν την ομάδα του Μεσίνα σε θέση οδηγού (57-61).
32’ 61 - 61
34’ 68 - 61
36’ 71 - 70
38’ 76 - 75
40’ 78 - 79
Ένα γρήγορο 11-0 με πρωταγωνιστή τον Καλάθη και τον φανταστικό Ουάιλι έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναικό (68-61, 34') και επέτρεψε στην ομάδα του Πεδουλάκη να πάρει... βαθιά ανάσα, όμως τρία σερί τρίποντα των Ιταλών έφεραν πάλι το ματς σε κατάσταση θρίλερ (68-70, 35'). Ο Καλάθης απάντησε με τον ίδιο τρόπο (71-70, 36') και το ντέρμπι... κορυφώθηκε στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Ο αρχηγός του «Τριφυλλιού» σκόραρε ξανά από τα 6,75μ για το +4 (76-72, 38'), όμως ο Μίτσοφ απάντησε με πέντε σερί πόντους για του 76-77 του 39ου λεπτού. Ο Καλάθης σκόραρε ξανά (78-77), οι Ιταλοί έχασαν συνεχόμενα σουτ και ο Μορασκίνι απάντησε με 2/2 βολές (78-79), 8,8" για το τέλος. Ο αρχηγός πάντως του Παναθηναϊκού αστόχησε στο σουτ της νίκης και η Αρμάνι έφυγε με ένα μεγάλο διπλό (78-79) από το ΟΑΚΑ.

• 1

Τα λάθη και το κακό επιθετικό πλάνο. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καθόλου καλός στο μπροστινό μέρος του παρκέ, έχοντας άσχημες επιλογές και ξεκάθαρα ζητήματα στο κομμάτι των αυτοματισμών. Το συγκεκριμένο κομμάτι, σε συνδυασμό με την κακή άμυνα, έφεραν τελικά και την ήττα.

• 2

Η αστοχία στα τρίποντα. Τα πολλά λόγια είναι... φτώχεια μερικές φορές και μία ματιά στην στατιστική αρκεί: 3/20 τρίποντα ο Παναθηναϊκός, 14/26 η Αρμάνι. Εκεί κρίθηκε και το ματς, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως τα τρία «πράσινα» τρίποντα ήρθαν αποκλειστικά από τον Καλάθη...

• 3

Οι βολές του Μορασκίνι στο τέλος. Πολλοί θα περίμεναν πως ο Ιταλός θα λύγιζε, αλλά η ψυχραιμία του φάνηκε με το απόλυτο (2/2), που τελικά καθόρισε και το θετικό αποτέλεσμα για τους Ιταλούς.

Ο Μίτσοφ... πνίγεται στις αγκαλιές των συμπαικτών του και η Αρμάνι πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη στο ΟΑΚΑ, η οποία μπορεί να αποδειχθεί καθοριστική στο μέλλον.

5
Βλάντιμιρ Μίτσοφ
Εξαιρετικός ο Σέρβος, ο οποίος μίλησε στα... κρίσιμα, μέτρησε συνεχόμενους πόντους όταν η μπάλα «έκαιγε» και ουσιαστικά ήταν ο άνθρωπος που έφερε τη νίκη στους Ιταλούς.

5
Ταιρίς Ράις
Ο Αμερικανός δεν έκανε τίποτα καλό στο παρκέ. Κακές επιλογές, λάθη και σουτ που δεν έπρεπε ποτέ να γίνουν ήταν στο... ρεπερτόριο του Ράις, ο οποίος θα θέλει σίγουρα να ξεχάσει το ματς με τους Ιταλούς.

33
Νικ Καλάθης
Πάλεψε σχεδόν... μόνος του στο τέλος, έβαλε 23 πόντους, ευστόχησε σε τρίποντα, αλλά έχασε το κρίσιμο λέι-απ για τη νίκη. Παρόλα αυτά, ο Καλάθης ήταν ο άνθρωπος που μόχθησε με συνεχόμενα σουτ μέχρι την κόρνα της λήξης για τη νίκη, που τελικά δεν ήρθε ποτέ.

Δύσκολο ματς, ντέρμπι μέχρι το τέλος, με αρκετές επαφές και φάσεις που ήθελαν... εξέταση. Οι Ιερεθουέλο, Τραβίσκι και Νέντοβιτς παίρνουν γενικά καλό βαθμό. Έκαναν μερικά λάθη, προκάλεσαν κάποιες... χλιαρές διαμαρτυρίες στο ΟΑΚΑ, αλλά συνολικά δεν επηρέασαν την ροή και την έκβαση του ματς.

Ομπράντοβιτς: «Το κουτσομπολιό και οι φήμες δεν είναι στην ζωή μου. Οι παίκτες μου δεν έχουν κίνητρο»