• Μάρτινς Κοζλόφσκις
  • Ερέζ Γκουριόν
  • Ιβόρ Μάτεγιεκ

Αγριεμένη κι ωραία! Η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να «καθαρίσει» από νωρίς την αναμέτρηση με την Ορτέζ και το κατάφερε, χάρη σε ένα καταιγιστικό παιχνίδι, όπου από τα μέσα της πρώτης περιόδου επέβαλε τον ρυθμό της.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν κυρίαρχοι και με ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να μετατρέψουν το 28-24 του 11ου λεπτού σε 55-37 στο τέλος του ημιχρόνου, βάζοντας από εκεί τις βάσεις για τη νίκη. Βέβαια η διαφορά «άνοιξε» χάρη στην αποτελεσματικότητα της Ένωσης από την περιφέρεια. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου πέτυχαν 10 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο, βάζοντας τις βάσεις για μια άνετη νίκη.

Η Ορτέζ προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά με τους ΜακΓκι, Μόμπλι και Μουρ, όμως η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης και με έναν... καυτό Κιθ Λάνγκφορντ (27π με 11/13 σουτ) και άξιους συμπαραστάτες τους Ματσιούλις (17π με 3 τρίποντα) και Σαντ Ρος (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) τα πάντα έγιναν πιο απλά, με την ΑΕΚ να μπαίνει με το δεξί στο BCL.

Πλέον η ΑΕΚ στρέφει την προσοχή της στην εντός έδρας αναμέτρηση πρωταθλήματος με το Περιστέρι (19/10, 17:00), έχοντας την καλύτερη δυνατή ψυχολογία μετά την άνετη νίκη απέναντι στην γαλλική ομάδα.

• 22

Εν αντιθέσει με το παιχνίδι στη Λήμνο, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τους σημαντικούς του παίκτες να βγαίνουν μπροστά. Λάνγκφορντ, Ματσιούλις ήταν ζεστοί από το ξεκίνημα και έδωσαν σημαντική ώθηση στην ΑΕΚ. Επιπλέον, η Ένωση βγήκε στο παρκέ αποφασισμένη να επιβάλλει τους δικούς της κανόνες και το πέτυχε, χάρη σε ένα σημαντικό ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

• 12

Ο Λορέντ Βιλά ήθελε να «χτυπήσει» την ΑΕΚ κοντά στο καλάθι και να εκμεταλλευτεί τα αθλητικά προσόντα των παικτών του. Η Ένωση «διάβασε» αμέσως το πλάνο των Γάλλων, οι οποίοι από ένα σημείο και μετά δεν είχαν καθαρό μυαλό και... παραδόθηκαν στις διαθέσεις της Ένωσης, η οποία έκανε ό,τι ήθελε και έφτασε σε άνετη νίκη.

12'

Ήταν ήδη εντυπωσιακός με την έναρξη του αγώνα και στο 12ο λεπτό πρωταγωνίστησε σε μία... δυνατή φάση, όταν κάρφωσε μετά από καλή άμυνα και κλέψιμο. Φυσικά, κέρδισε τα χειροκροτήματα των φίλων της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

2’ 3 - 6
4’ 10 - 10
6’ 17 - 15
8’ 19 - 19
10’ 26 - 19
Σε υψηλό τέμπο ξεκίνησε το ματς, με τις δύο ομάδες να δείχνουν ιδιαίτερα επιθετικές και λίγο... χαλαρές στο αμυντικό κομμάτι. Μετά την πρώτη... ισορροπία (10-10 στο 4', 17-15 στο 6'), η ΑΕΚ βρήκε λύσεις με πρωτεργάτες τους Χρυσικόπουλο (8π - 2ριμπ) και Λάνγκφορντ (8π - 2ασ), κάτι που της επέτρεψε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (26-19).
12’ 33 - 27
14’ 37 - 29
16’ 48 - 32
18’ 53 - 32
20’ 55 - 37
Το γρήγορο +9 (28-19) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου έπεσε γρήγορα στο +4 (28-24), με την Ορτέζ να μένει σταθερά κοντά στην ΑΕΚ. Δύο σερί τρίποντα από Ρέι και Ματσιούλις έφεραν τους γηπεδούχους για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (40-29, 15'), ενώ ο Λιθουανός και ο Σαντ Ρος σκόραραν εκ νέου από την γραμμή των 6,75 για το 46-32 του 16ου λεπτού. Την ίδια ώρα, οι Γάλλοι είχαν χάσει κάθε επαφή με το καλάθι (έξι λεπτά χωρίς πόντο), ο Ματσιούλις έβρισκε συνεχώς πόντους (12 σε αυτό το διάστημα) και η εντυπωσιακή ΑΕΚ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους 29-18 και... μαξιλαράκι 18 πόντων (55-37) ενόψει της συνέχειας.
22’ 59 - 42
24’ 62 - 47
26’ 72 - 54
28’ 77 - 56
30’ 79 - 64
Ο Νίκος Γκίκας ανέλαβε την σκυτάλη με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και με συνεχόμενες φάσεις που τον είχαν πρωταγωνιστή, η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά στους 20 (67-47, 25'). Η Ορτέζ παρέμεινε χαμηλά, η «Ένωση» δεν άφησε το πόδι από το γκάζι και δύο σουτ του Μόμπλει «ροκάνισαν» για λίγο την διαφορά και την έριξαν στους 15 (79-64).
32’ 85 - 64
34’ 88 - 66
36’ 96 - 72
38’ 97 - 76
40’ 102 - 82
O Ματσιούλις πήρε ξανά... μπρος και η ΑΕΚ πάτησε εκ νέου το πόδι στο γκάζι, με το +24 (88-64) του 34' να δείχνει με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο την εικόνα του ματς και την μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Η Ορτέζ δεν μπορούσε φυσικά να επιστρέψει και οι γηπεδούχοι δεν αγχώθηκαν ούτε ίδρωσαν για το τελικό 102-82.

• 1

Το δεύτερο δεκάλεπτο της ΑΕΚ. Επιβλητική σε άμυνα και επίθεση. Το 26-19 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε 55-37 στο τέλος του πρώτου μέρους, με την Ένωση να έχει επί μέρους 29-18, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της. Συν τοις άλλοις, βρήκε πολλές λύσεις από την περιφέρεια και κατάφερε να ανοίξει το γήπεδο.

• 2

Η δημιουργία. Σημαντικός παράγοντας της άνετης νίκης της Ένωσης ήταν ο τρόπος με τον οποίο δημιουργούσαν οι παίκτες του Παπαθεοδώρου καταστάσεις. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο μέρος οι «κιτρινόμαυροι» είχαν 12 ασίστ και μόλις 3 λάθη, την στιγμή που η Ορτέζ μετρούσε 8 ασίστ και 5 λάθη. Δημιουργία σε υψηλά επίπεδα.

• 3

Η ευστοχία στο τρίποντο. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η ΑΕΚ σούταρε με το εντυπωσιακό 10/17! Ο ρυθμός των παικτών του Παπαθεοδώρου ήταν σε υψηλά επίπεδα, με τους Ματσιούλις και Σαντ Ρος να έχουν από 3 εύστοχα τρίποντα ο καθένας και να βάζουν από νωρίς τις βάσεις για μια άνετη νίκη για την Ένωση.

Ο Λάνγκφορντ... πέταξε στην αρχή, οι υπόλοιποι ακολούθησαν και η ΑΕΚ ξεκίνησε με νίκη και εντυπωσιακή εμφάνιση τις φετινές υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League.

5
Κιθ Λάνγκφορντ
Τρομερό ματς από τον Αμερικανό. Ο Λάνγκφορντ έκανε την δουλειά του και με το... παραπάνω, κυριάρχησε στο παρκέ και ουσιαστικά ήταν ο πρωταγωνιστής στην εύκολη επικράτηση της ΑΕΚ.

37
Νίκολας Ντε Γιονγκ
Δεν ήταν καλός ο ψηλός της Ορτέζ και για μεγάλη ώρα στο ματς είχε τον χειρότερο συντελεστή στο «+/-». Δεν βοήθησε στην επίθεση, ήταν... ανύπαρκτος στην άμυνα και συνολικά κατέγραψε ένα βράδυ που σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει.

26
Χάουαρντ Σαντ Ρος
Θα μπορούσε να ήταν εδώ ο Ματσιούλις ή και ο Γκίκας, όμως η πολύπλευρη συνεισφορά του Χάουαρντ Σαντ Ρος ήταν για ακόμα μία φορά κομβική. Ο Κουβανός έκανε πολλές δουλειές στο παρκέ και βοήθησε σημαντικά την ΑΕΚ στην διαδικασία επιβολής του ρυθμού της και φυσικά στην εύκολη νίκη της.

Εύκολο απόγευμα για τους διαιτητές στο ΟΑΚΑ, αφού η κυριαρχία της ΑΕΚ δεν επέτρεψε στην δημιουργία... αμφισβητούμενων φάσεων. Καλός βαθμός για τους Κοζλόφσκις, Γκούριον και Μάτετζεκ, δεν επηρέασαν σε καμία περίπτωση την ροή και την έκβαση του ματς.