• Καρακατσούνης
  • Μάνος
  • Ψαριανός

Το timing παίζει ρόλο στον αθλητισμό... Κάποιες φορές όμως παίζει ρόλο, ώστε να αποκαλυφθεί μία πραγματική εικόνα.

Στο ένα από τα δύο ματς με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τον Παναθηναϊκό εντός έδρας, το timing ήταν ιδιαίτερο: Οι πράσινοι προέρχονταν από τη "βαριά" ήττα κόντρα στη Βιλερμπάν και απέναντι στο δεύτερο του περσινού πρωταθλήματος είχαν όλα τα κίνητρα του κόσμου για να δείξουν το καλύτερο πρόσωπό τους. Ο Προμηθέας, λίγες ώρες νωρίτερα, είχε δώσει μία μεγάλη μάχη για να επιστρέψει σε ένα ματς που βρέθηκε να χάνει με 20 πόντους. Και κάπως έτσι αποκαλύφθηκε μία εικόνα: Οτι ο Παναθηναικός, ο σοβαρός, ο μετρημένος, ο συγκεντρωμένος, αυτό που νιώθει ότι απειλείται και δεν υποτιμά, δεν έχει αντίπαλο στο ελληνικό πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ στο ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος, μιλάει από μόνο του. Οι πράσινοι επικράτησαν του Προμηθέα με 99-68 και έδειξαν ότι υπάρχει πολύς δρόμος ακόμα σε όποια ομάδα θέλει να τον απειλήσει.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν τα πάντα, όλα όσα τέλος πάντων είναι απαραίτητα σε μία ομάδα για να κυριαρχήσει. Ειχε σοβαρότητα, συγκέντρωση, μεγάλο πάθος στην άμυνα και διάθεση να τρέξουν, να ανοίξουν το γήπεδο, να παίξουν ελεύθερα. Ο Προμηθέας ήταν το θύμα αυτή τη φορά. Αξίζει να σταθεί κανείς στην ακόμα μία πολύ καλή εμφάνιση του Ντεσόν Τόμας, του Ντίνου Μήτογλου, που πήρε φόρα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά και στον νεαρό Κώστα Παπαδάκη, που πλάκα πλάκα, κάθε φορά που του δίνει ευκαιρία ο Πεδουλάκης, δηλώνει παρών. Μπράβο στον μικρό!

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη κυριάρχησαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και βρέθηκαν στο ημίχρονο να προηγούνται με νταμπλ σκορ (50-25), κυριαρχώντας στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Προμηθέας δεν μπορούσε να μαζέψει την κατάσταση, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει με χαρακτηριστική ευκολία στο τελικό 99-68 και αν βγάζει αντίδραση μετά την ήττα κόντρα στην Βιλερμπάν.

• 6

Ο Πεδουλάκης προετοίμασε την ομάδα του προκειμένου, απέναντι σε μία από τις πιο πολυσυζητημένες ομάδες της Α1, να δείξει το καλύτερο πρόσωπο που μπορεί. Κι έτσι συνέβη. Δεν ήταν η επίθεση. Ηταν η εξαιρετική άμυνα αυτή που έκανε τη διαφορά, αλλά και η συγκέντρωση των παικτών. Ο Πεδουλάκης έκανε και κάποια συντήρηση στους παίκτες του, κι ευτύχησε να δει όλα τα σχήματα να δουλεύουν σαν ρολόι.

• 31

Ο Μάκης Γιατράς είχε δύσκολο έργο. Μερικές ημέρες πριν ο Προμηθέας είχε δώσει τον νυν υπέρ πάντων αγώνα για να γυρίσει το ματς με τη Μονακό και βρέθηκε απέναντι σε μία ομάδα που ήθελε να ωραιοποιήσει μία άσχημη εικόνα που άφησε στη Γαλλία. Ο Γιατράς έκανε πολλές αλλαγές, χρησιμοποίησε και τον Μαντζούκα αρκετή ώρα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είδε την ομάδα του να είναι εγκλωβισμένη στην πολύ καλή άμυνα των πράσινων.

17'

Ε, αυτό είναι να το βλέπεις σε βίντεο, αλλά ίσως η περιγραφή δώσει μία εικόνα… Ο Καλάθης έκανε προέλαση προς το καλάθι, πέρασε διαγώνια την ρακέτα του Προμηθέα κι εκεί που ντρίμπλαρε, από πάρα πολύ χαμηλά, με απίστευτη άνεση, εκανε μία άλει χουπ πάσα στον Παπαγιάννη ο οποίος κάρφωσε, Απίθανη στιγμή από τον σπουδαίο Νικ που είχε το τελείωμα του ψηλού.

2’ 5 - 6
4’ 7 - 9
6’ 15 - 15
8’ 22 - 17
10’ 24 - 17
1η Περίοδος
Δαιμονιώδης ήταν ο ρυθμός στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα με τις δύο ομάδες να ξεδιπλώνουν όλες τις επιθετικές αρετές τους. Ο Φίλερ σε ένα διάστημα φωτιά, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο οποίος όμως, βρήκε κάμποσους πόντους σε καταστάσεις ανοιχτού γηπέδου. Οι αλλαγές του Πεδουλάκη άλλαξαν το αμυντικό σκηνικό της ομάδας του, που δέχτηκε μόλις 2 πόντους στα τελευταία 4 λεπτά. Κάπως έτσι, με τον Τόμας (από το αγαπημένο του λόου ποστ) να φορτώνει πόντους το καλάθι του Προμηθέα φτάνοντας στους 9π, και τον Φϊλερ με 2 φάουλ. Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος έληξε 24-17.
12’ 28 - 17
14’ 30 - 19
16’ 36 - 23
18’ 45 - 25
20’ 50 - 25
2η Περίοδος
Ο Παναθηναίκός συνέχισε να πατάει το γκάζι στη δεύτερη περίοδο, ακόμα και στο διάστημα που ο Πεδουλάκης αποφάσισε να μεγαλώσει το rotation και να χρησιμοποιήσει παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Η βασική δύναμη του Παναθηναϊκού, πάντως, ήταν η άμυνα. Μέχρι το 17' οι πράσινοι δέχτηκαν μόλις 6 πόντους (40-23) χωρίς αυτό να επηρρεάσει σε τίποτα την επιθετική λειτουργία. Η διαφορά συνεχώς ανέβαινε. Ο Προμηθέας είχε 3/15 τρίποντα (2/2 ο Φίλερ από την πρώτη περίοδο), αλλά και 9 λάθη. Ο Παπαγιάννης είχε 11 πόντους και ήταν ο δεύτερος πιο αποτελεσματικός παίκτης των πράσινων μετά τον Ντεσόν Τόμας, που ακόμα και μετά την επιστροφή του, στο τελευταίο πεντάλεπτο ήταν πάρα πολύ ζεστός. Κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε με double score 50-25.
22’ 57 - 28
24’ 59 - 35
26’ 63 - 38
28’ 71 - 40
30’ 76 - 48
3η Περίοδος
H τρίτη περίοδος ήταν απλά η απόδειξη της αποφασιτικότητας του Παναθηναϊκού. Ο Προμηθέας ήταν αδύνατον να ακολουθήσει έστω κι αν αντέδρασε προς στιγμήν. Για ελάχιστα όμως. Η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε, οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν πολύ μεγάλη όρεξη και στο 28' η διαφορά "χτύπησε" το μεγαλύτερο σημείο της (71-38). Ε, από εκεί και πέρα δεν χρειαζόταν ιδιαίτερα ανάλυση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ειδικά ο Πεδουλάκης δεν εκμεταλλεύτηκε την περίσταση για να μοιράσει το χρόνο στους παίκτες του.
32’ 78 - 60
34’ 83 - 58
36’ 92 - 60
38’ 95 - 64
40’ 99 - 68
4η Περίοδος
ΜΙκρή σημασία είχε η τέταρτη περίοδος για το ματς, όχι όμως και για τον νεαρό Παπαδάκη, ο οποίος άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά και ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ και τον πάγκο της ομάδας του με την ευστοχία του. Ο Παπαδάκης ήταν το μοναδικό νέο σε μία περίοδο που είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε καθαρίσει το ματς προ πολλού.

• 1

Η άμυνα… Ξεκάθαρα και πάνω απ’όλα. Ο Παναθηναϊκός είχε πολλά να πει στο ματς με τον Προμηθέα μετά την ήττα στη Γαλλία. Επαιξε άμυνα …του θανάτου, κυνήγησε, έκανε αλλαγές, δυσκόλεψε πάρα πολύ τον Προμηθέα και δεν του έδωσε προσωπικές φάσεις, ούτε όμως συνεργασίες. Μετά το πρώτο πεντάλεπτιο το ματς ήταν μία αιχμαλωσία.

• 2

Ο Ντεσόν Τόμας. Υπόδειγμα παίκτη, επαγγελματίας, σοβαρότητας. Οσο περνάει ο καιρός γίνεται καλύτερος και δεν αποκλείεται να εξελιχθεί στο σημείο αναφοράς του Παναθηναϊκού στην επίθεση, λόγω των εξαιρετικών αποφάσεων που παίρνει και της αποτελεσματικότητάς του στο λόου ποστ. Τρομερός finisher που πάνω απ’όλα δεν “κλέβει” σε κανένα ματς.

• 3

Ο Παπαγιάννης. Το ανάστημα του έδεσε την άμυνα. Οι ορθές κινήσεις του στην επίθεση, έδωσαν επιλογές, ευκαιρίες για επιθετικά ριμπάουντ, τα πάντα. Είχε 11 πόντους στους πρώτο ημίχρονο και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι το κορμί και του μέγεθός του είναι φόβητρο για κάθε επίθεση.

Το Jumborton που έφερε ο Παναθηναϊκός στην Ευρώπη εντυπωσιάζει. Για ένα ακόμα παιχνίδι έκλεψε την παράσταση, προσφέροντας μια διαφορετική αίσθηση στους θεατές!

0
ΝτεΣόν Τόμας
Τα είπαμε και νωρίτερα. Ο Φριντέρ είναι σούπερ σταρ κι έχει τη λάμψη, αλλά ο Ντεσόν Τόμας είναι παίκτης υψηλού επιπέδου και αυτός που δίνει μέχρι τώρα στον Παναθηναϊκό έναν διαφορετικό χαρακτήρα. Ακόμα μία μεγάλη εμφάνιση από τον Αμερικάνο.

7
Δημήτρης Αγραβάνης
Ο Ελληνας του Προμηθέα δεν βρέθηκε στην καλύτερη μέρα του και στην πραγματικότητα δεν ενόχλησε καθόλου την άμυνα των πράσινων.Δεν είχε επιρροή ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση της ομάδας του και δεν αποκλείεται να ήταν κουρασμένος από τη μεγάλη, μεσοβδόμαδα, μάχη.

33
Νικ Καλάθης
Δεν έκανε κάτι εξαιρετικά φοβερό στην επίθεση, αλλά ήταν ο πραγματικός Νικ Καλάθης σε ένα από τα ελάχιστα ματς υψηλής επικινδυνότητας στο ελληνικό πρωτάθλημα. Είχε μοιράσει 9 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ και οι αποφάσεις του ήταν όλες εξαιρετικές. Αν όχι όλες οι περισσότερες

Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα η διαιτητική τριάδα, έβγαλε το ματς χωρίς κανένα παράπονο από τις δύο ομάδες.