Την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα της Α2 γνώρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη αντιμετώπισε τον Χαρίλαο Τρικούπη, στο Μεσολόγγι, με τους γηπεδούχους να είναι ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου και να φτάνουν σε σπουδαία νίκη.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου πήραν τον έλεγχο της κατάστασης και χάρη στην πολύ καλή άμυνά τους δημιούργησαν διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-9). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μαζέψει την κατάσταση με Ποκουσέφσκι και Νικολαϊδη, όμως δεν τα κατάφερε, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό του αγώνα και να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα.

Κι όλα αυτά σε μια αναμέτρηση που η διαφορά είχε φτάσει ακόμα και στους 22 πόντους για τους νικητές (81-59, 36'), με τον Ολυμπιακό απλώς να ροκανίζει τη διαφορά στο φινάλε της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα :15-9, 37-29, 55-39, 83-72.

Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Καζανάς, Παπαδιονυσίου 26(4), Αντωνάκης 8(1), Ναούμης 5, Ράπτης 14, Οικονομόπουλος 2, Τσαπατώρης, Μαργέλης 2, Γκάτζιος 2, Βασιλόπουλος 13(1), Σκουλίδας 11(2).

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Νικολαϊδης 5(1), Πετρόπουλος 18(2), Μωραϊτης, Νοέας, Νίκου 11(3), Καμπούρης 5, Τζόλος 6(1), Αρσενόπουλος 3, Χρηστίδης 15, Μελισσαράτος, Ποκουσέφσκι 9(1).