87 82
Crvena Zvezda
CRVENA ZVEZDA

Θετική πρεμιέρα για τον Παναθηναϊκό στην Euroleague. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν... εντυπωσίασε αλλά έκανε το καθήκον της, αφού κέρδισε τον Ερυθρό Αστέρα (87-82) για να ξεκινήσει με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στην Regular Season.

Οι «πράσινοι» είχαν νεκρά διαστήματα και σε αρκετές περιπτώσεις έκαναν κακές επιλογές, κυρίως στο πρώτο μέρος (37-35). Όμως, οι γηπεδούχοι βρήκαν τρόπο για να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και μετά το πρώτο... νωθρό διάστημα ανέλαβαν τα ηνία, για να φτάσουν τελικά σε ένα αρκετά καλύτερο δεύτερο ημίχρονο και στη νίκη.

Ο Νικ Καλάθης ξεχώρισε (21π, 7 ασ, 3 ριμπ) και έδειξε πως συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρσι, ενώ αρκετές βοήθειες έδωσαν οι ΝτεΣόν Τόμας (18π - 11 ασ) και Γιώργος Παπαγιάννης (8π - 5 ριμπ). Καλός και ο Ταιρίς Ράις (12π), στους 11 πόντους σταμάτησε ο Τζίμερ Φριντέτ.

• 35

Ο Παναθηναϊκός... ψάχνεται και αυτό είναι λογικό, αφού πολλά κομμάτια του «παζλ» αναζητούν τους ρόλους και την θέση τους στο σύστημα του Αργύρη Πεδουλάκη. Ο έμπειρος τεχνικός έκανε συνεχώς αλλαγές, συμμετείχε... ενεργά στη ροή του ματς και το τελικό αποτέλεσμα τον δικαίωσε, έστω και αν οι «πράσινοι» θέλουν δουλειά. Στα θετικά το διάβασμα στα προβλήματα της ρακέτας των αντιπάλων, καθώς από εκεί πήρε πολλούς πόντους το «Τριφύλλι».

• 15

Για τα δεδομένα του και την εποχή, ο Ερυθρός Αστέρας ήταν αρκετά καλός στο ΟΑΚΑ. Ο Μίλαν Τόμιτς διάβασε καλά το ματς, όμως ένα κακό δεκάλεπτο (το τρίτο) ήταν αρκετό για να φέρει την ήττα. Λάθος η... επιμονή στον Ότζο όταν είχε 3 και 4 φάουλ, καθώς η γρήγορη αποβολή του κόστισε στο «5» για τους φιλοξενούμενους.

29'

Δεν είναι... αγωνιστική φάση, αλλά σίγουρα ήταν η στιγμή του αγώνα: Ο Αργύρης Πεδουλάκης έκανε 12 (!) αλλαγές στα τελευταία 7" της τρίτης περιόδου (!) και οι... τριπλές κινήσεις του έφεραν 2 σωστές άμυνες και μία καλή επίθεση, σε ένα σημείο όπου ο Παναθηναϊκός είχε ήδη χτίσει διψήφια διαφορά.

4’ 2 - 8
6’ 7 - 10
8’ 8 - 17
10’ 14 - 17
Νωθρό ήταν το ξεκίνημα για τους «πράσινους», που είχαν συνεχόμενες κακές επιλογές στην επίθεση και αρκετά θέματα στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν στη ρακέτα με τον εξαιρετικό Γκιστ (8π), προηγήθηκαν από νωρίς με 2-8 (4') και ανέβασαν την διαφορά στους 9 (8-17, 8'), προτού οι γηπεδούχοι μειώσουν σε 14-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη (8π).
12’ 18 - 17
14’ 24 - 19
16’ 24 - 26
18’ 32 - 31
20’ 37 - 35
Το «πράσινο» σερί έφτασε τους 10 αναπάντητους πόντους και ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ (18-17, 12') με τον Ράις και την άμυνα σε ρόλο οδηγών. H διαφορά ανέβηκε στους πέντε (24-19) με συνεχόμενα καρφώματα από Τζόνσον, Παπαγιάννη, Μήτογλου, ωστόσο ένα γρήγορο 7-0 από τους Σέρβους ανέτρεψε ξανά τα δεδομένα (24-26, 16'). Το παιχνίδι διατηρήθηκε έκτοτε σε απόλυτη ισορροπία, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να έχει ελαφρύ προβάδισμα στην ανάπαυλα (37-35).
22’ 44 - 40
24’ 48 - 42
26’ 52 - 44
28’ 60 - 49
30’ 66 - 53
Το μομέντουμ είχε αλλάξει χέρια και ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος. Η άμυνα εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη και οι γηπεδούχοι χτύπησαν μέσω της ρακέτας και με συνεχόμενες Pick and Roll συνεργασίες. Ο ΝτεΣόν Τόμας και ο Γιώργος Παπαγιάννης σκόραραν συνεχώς και οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (55-44, 27'), το πρώτο τρίποντο του Φριντέτ έβαλε... φωτιά στο ΟΑΚΑ και το «Τριφύλλι» έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +13 (66-53).
32’ 70 - 57
34’ 74 - 65
36’ 76 - 70
38’ 81 - 72
40’ 87 - 82
Ο ρυθμός έπεσε αισθητά στην τέταρτη περίοδο και ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, καταφέρνοντας να μειώσει στους 6 (76-70) και στη συνέχεια στους 4 (83-79), ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Παναθηναϊκός ήταν πάντως ψύχραιμος και καλός στην άμυνα, έβαλε τις βολές που έπρεπε και... καθάρισε το ματς, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του στην Euroleague.

• 1

Το τρίτο δεκάλεπτο. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος με... νωθρά διαστήματα, ο Παναθηναικός ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 28-18, ανέβασε την διαφορά και έβαλε το τρένο στις σωστές ράγες για τη νίκη.

• 2

Τα λάθη του Ερυθρού Αστέρα. Οι Σέρβοι ήταν καλοί στο πρώτο μέρος, όμως στη συνέχεια δεν είχαν απαντήσεις στο διάστημα κυριαρχίας του Παναθηναϊκού και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, που συνοδεύτηκαν και από κακές επιλογές στην επίθεση. Μετά, χάθηκε η μπάλα και δεν υπήρξαν οι κατάλληλες προϋποθέσεις για την ανατροπή.

• 3

Ο Νικ Καλάθης. Συνεχίζοντας ακριβώς από εκεί που σταμάτησε πέρσι, ο ηγέτης του Παναθηναικού ήταν ο καλύτερος παίκτης του παρκέ για τους «πράσινους», έχοντας σωστές αποφάσεις, εύστοχα σουτ και επιρροή σε όλα τα σημεία του παρκέ.

Ήταν το πρόσωπο του αγώνα και σίγουρα χάρηκε όταν άκουσε τα χειροκροτήματα των «πράσινων» φιλάθλων κατά την βράβευσή του από την ΚΑΕ. Ο Τζέιμς Γκιστ γύρισε ως αντίπαλος και σίγουρα η εικόνα του στα «ερυθρόλευκα» χρειαζόταν χρόνο για να αποτυπωθεί ως... συνήθεια στους τηλεθεατές.

Καλό παιχνίδι σε γενικές γραμμές από την διαιτητική τριάδα. Δεν είχαν προβλήματα, δεν έκαναν λάθη και πέρασαν... απαρατήρητοι στο πρώτο ματς του Παναθηναϊκού στην φετινή Euroleague.