Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα, ακόμα και όταν βρέθηκε στο -10 (54-44) στο 33ο λεπτό. Με ηγέτη τον Χάνλαν, ο οποίος στο δεύτερο ημίχρονο έπαιζε μόνος του εναντίον του Άρη, ο Ηρακλής έκανε την ανατροπή και πλέον θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Ρέθυμνο στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Άρης ουσιαστικά μπορεί να λέει ότι έχασε ένα… δικό του παιχνίδι αφού τα λάθη του έδωσαν το δικαίωμα στον Ηρακλή να διεκδικήσει την νίκη και να την πάρει στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Μποχωρίδης που έκανε «double double» με 15 πόντους κι 11 ριμπάουντ και ο Ντραγκίσεβιτς με 19 πόντους, δεν έφταναν για να αποτρέψουν τον αποκλεισμό.

Ο Άρης ξεκίνησε… φουριόζος και προηγήθηκε με 9-2, αλλά ο Ηρακλής αντέδρασε άμεσα και με ένα επιμέρους 12-3 προηγήθηκε με 12-14, πριν το 14-14 της πρώτης περιόδου. Οι Μποχωρίδης και Ντραγκίσεβιτς έδειξαν από την αρχή ότι θα αποτελέσουν την βασική «δύναμη πυρός» του Άρη και αυτό έγινε ακόμα πιο εμφανές στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Αρχικά ο Ηρακλής προηγήθηκε με 14-17 και ήταν η ώρα του Άρη να κάνει το δικό του σερί και (12-1) και να ξεφύγει με οχτώ πόντους (26-18) στο 17ο λεπτό, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα. Το 34-27 του πρώτου ημιχρόνου φανέρωνε την γενικότερη κακή εικόνα των ομάδων, το πρόβλημα στην επίθεση αλλά και την αφοσίωση τους στο αμυντικό τομέα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης παρά την πίεση του Ηρακλή, διατήρησε μάι διαφορά ασφαλείας κυρίως χάρη στον Ντραγκίσεβιτς ο οποίος μπορούσε να σκοράρει μέσα στην ρακέτα, ενώ και ο Γκετσεβίτσιους απειλούσε από τα 6.75. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μάλιστα με εννέα πόντους (49-40) πριν το 49-41 του 30ου λεπτού.

Με το ξεκίνησε της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε στους δέκα πόντους (51-41) και τον Άρη να έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη και την πρόκριση. Αλλά υπολόγιζε χωρίς τον Χάνλαν, ο οποίος ειδικά στο πρώτο ημίχρονο είχε τεράστιο πρόβλημα από την άμυνα του Άρη.

Ο Καστρίτης του έδωσε την ελευθερία να έχει την μπάλα από την αρχή της επίθεσης του Ηρακλή ως τον βασικό πλέι μέικερ της ομάδας και ο Αμερικανός το εκμεταλλεύτηκε αυτό για να βρει χώρους. Αρχικά ο Ηρακλής πήρε πόντους από τον Οκεφέαφορ, όμως η συνέχεια ανήκει στον Χάνλαν. Βέβαια στο μεσοδιάστημα ο Άρης… πληγώθηκε από το πέμπτο φάουλ του Ντραγκίσεβιτς, μία απουσία που δεν μπόρεσε να αναπληρώσει στο επιθετικό κομμάτι.

Με καλάθι του Γκάγκιτς ο Άρης προηγήθηκε με 61-56 στα 56 δευτερόλεπτα, ο Χάνλαν μείωσε σε 61-58 και τον Μποχωρίδη και κερδίζει φάουλ στα 18΄΄. Ο αρχηγός του Άρη είχε 0/2, με τον Χάνλαν να συνεχίζει να είναι αλάνθαστος για το 61-60 στα 12 δευτερόλεπτα. Ο Μποχωρίδης εκ νέου βρέθηκε στην γραμμή των βολών, ένα δευτερόλεπτα μετά κάνοντας το 63-60. Ο Χάνλαν κέρδισε νέο φάουλ στα 8 δευτερόλεπτα, μειώνοντας σε 63-62.

Στην επαναφορά ο Τάλτον άργησε να πασάρει στον Μποχωρίδη, ο Σούλερ άλλαξε την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στον Χάνλαν ο οποίος κέρδισε νέο φάουλ, με 3 δευτερόλεπτα και επτά δέκατα. Ο Αμερικανός δεν αστόχησε (63-64) και στην επαναφορά ο Σλαφτσάκης έκανε μία… baseball πάσα για να βρει τον Μόρις, το σουτ του οποίου κάτω από τρομερή πίεση, κόπηκε, κάτι που σήμαινε ότι ο Ηρακλής θα έφευγε νικητής από το Αλεξάνδρειο και με το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Δεκάλεπτα: 14-14, 34-27, 49-41, 63-64.

Άρης (Μαρκόπουλος):  Μποχωρίδης 15 (11ρ.), Φλιώνης 3, Μιλόσεβιτς 5 (1), Σακελλαρίου, Τάλτον 2, Γκετσεβίτσιους 12 (2), Γκάγκιτς 5, Σλαφτσάκης 2, Ντραγκίσεβιτς 19 (7ρ.), Μόρις.

Ηρακλής (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερέαφορ 10 (1), Σούλερ 9 (1), Ντέιβις 7 (8ρ.), Κακαρούδης 5 (1), Ζάρας, Καλαιτζίδης, Γεωργαλάς, Χάνλαν 25, Γκάρετ 2, Σμιθ 3 (1).