• Στίβεν Άντερσον

Ξεκίνησαν το ταξίδι τους για το Παγκόσμιο γνωρίζοντας πως θα αγωνιστούν χωρίς τον απόλυτο ηγέτη τους, τον θρύλο Πάου Γκασόλ. Στη συνέχεια, το απουσιολόγιο γέμισε με... ονόματα που υπό άλλες συνθήκες θα έκαναν φαβορί οποιαδήποτε ομάδα: Έξω ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, εκτός ο Άλεξ Αμπρίνες, μηδενική βοήθεια και από τους... απρόθυμους νατουραλιζέ Νίκολα Μίροτιτς και Σερζ Ιμπάκα.

Ενώ συνέβαιναν όλα αυτά, η... λάμψη των Σέρβων, το ρόστερ των Γάλλων και η παρουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο άφησαν την Ισπανία... πίσω στα κορυφαία ονόματα της Ευρώπης, κάτι που φάνηκε και από τα power rankings.

Και τώρα, περίπου 20 μέρες μετά, ήρθε η μεγαλοπρεπέστατη απάντηση από μία πραγματικά κορυφαία ομάδα, σίγουρα την καλύτερη της εποχής της.

Με μία καταπληκτική εμφάνιση στον τελικό, γεμάτη με την... αστερόσκονη της απόλυτης κυριαρχίας που έχει δείξει πολλές φορές και στο παρελθόν, η Ισπανία κέρδισε την Αργεντινή με 95-75 και κατέκτησε με εμφατικό τρόπο το χρυσό μετάλλιο, που σηματοδότησε και την δεύτερη αντίστοιχη επιτυχία για τους «Φούριας Ρόχας», μετά την διοργάνωση του 2006.

Ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και με άξονα την εκπληκτική άμυνα, τις σωστές επιλογές στην επίθεση και την... εμπειρία από τέτοια ματς, η Ισπανία «σμπαράλιασε» το hype και το πάθος των Αργεντνίνων, που έφτασαν τελικά στο ταβάνι τους. Αυτό φάνηκε σε μεγάλο ποσοστό και από την άσχημη εμφάνιση των Λουίς Σκόλα και Φακούντο Καμπάτσο, την ώρα που οι νικητές πήραν το 100% από όσους αγωνίστηκαν, με την τετράδα των Ρούντι Φερνάντεθ, Μαρκ Γκασόλ, Ρίκι Ρούμπιο και Σέρχιο Γιουλ να ξεχωρίζει σε ακόμα μία μεγάλη επιτυχία για τους Ίβηρες.

• 12

Η Αργεντινή έμεινε στα αποτελέσματα των προηγούμενων αγώνων και δεν ήταν καλή στον τελικό, αφού εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Κακές επιλογές στην επίθεση, ελάχιστες απαντήσεις στα ισπανικά plays και μία δίκαιη ήττα συνθέτουν το παζλ για τον Σέρχιο Ερνάντες.

• 13

Εξαιρετικό διάβασμα για ακόμα μία φορά από τον Σέρτζιο Σκαριόλο. Ο Σκόλα και ο Καμπάτσο βρήκαν μπροστά τους ένα... τείχος, η Αργεντινή δεν έβγαλε σχεδόν κανένα από τα plays που την χαρακτήρισαν μέχρι τώρα και συνολικά η επίθεη λειτούργησε άψογα, σε ένα ιστορικό ματς για τους Ισπανούς.

9'

Η μπάλα... κρύφτηκε από τους Ισπανούς, που έκαναν εξαιρετική άμυνα, έτρεξαν ακόμα καλύτερα στον αιφνδιασμό και ο Ερνάνγκομεθ κάρφωσε εντυπωσιακά μετά από ασίστ του Κλαβέρ.

4’ 2 - 14
6’ 8 - 14
8’ 13 - 17
10’ 14 - 23
Η Ισπανία μπήκε στο παρκέ με το... μαχαίρι στα δόντια και προηγήθηκε γρήγορα με 7-0 (2') και 12-2 (3'). Η άμυνα των «Φούριας Ρόχας»... δάγκωνε, όμως κάποιες κακές επιλογές και το... ξυπνητήρι των Αργεντίνων μάζεψε την διαφορά στους 4 (10-14, 7'), ενώ ο Ντεκ έφερε τους Λατινούς σε... απόσταση αναπονής (13-14, 8'). Η ομάδα του Σκαριόλο δεν πτοήθηκε, ανέβασε ξανά στροφές και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο... δικαιωματικά στο +9 (23-14).
12’ 14 - 28
14’ 21 - 35
16’ 25 - 35
18’ 29 - 39
20’ 31 - 43
Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα ισπανικό και οι Ίβηρες το... εκμεταλλεύτηκαν. Με τρίποντα του Ρούντι και τρομερή άμυνα προηγήθηκαν με 31-14 στο 13', προτού ακολουθήσει ένα μικρό... ρεσιτάλ του Λαπροβίτολα για το 21-31 (14'). Λίγο αργότερα, η διαφορά κατέβηκε και σε μονοψήφιο επίπεδο (27-35, 17'), όμως οι Ισπανοί πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 12 πόντων (31-43).
22’ 33 - 47
24’ 33 - 52
26’ 39 - 58
28’ 43 - 63
30’ 47 - 66
Το απίστευτο ξεκίνημα των Ισπανών στην δεύτερη περίοδο και το επιμέρους 11-2 εκτόξευσε την διαφορά στους 22 (33-55, 25'). Η Αργεντινή πάλεψε να επιστρέψει, αλλά οι Ισπανοί είχαν πάντα τις κατάλληλες απαντήσεις και με... βάση την άμυνα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +19 (47-66).
32’ 49 - 68
34’ 59 - 73
36’ 68 - 80
38’ 70 - 90
40’ 75 - 95
Οι βάσεις είχαν μπει και με το... παραπάνω και το τρένο δεν μπορούσε να βγει από τις ράγες. Οι Αργεντίνοι πήραν μία βαθιά ανάσα για την τελευταία μάχη, αλλά ο αντίπαλος ήταν απλά καλύτερος και οι Ισπανοί έφτασαν στην ιστορική νίκη χωρίς προβλήματα και μεγάλο άγχος.

• 1

Η άμυνα των Ισπανών. Το εξαιρετικό διάβασμα των Ισπανών έφερε σε τρομέρα δύσκολη θέση τους Καμπάτσο και Σκόλα, γεγονός που βραχυκύκλωσε τους Αργεντίνους στο 80% του παιχνιδιού. Από εκεί, όλα έγιναν πιο εύκολα για την Ισπανία.

• 2

Το πρώτο ημίχρονο. Μπορεί η διαφορά να... εκτοξεύτηκε από το 20΄ μέχρι το 25΄, ωστόσο οι βάσεις για τη νίκη μπήκαν στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι Ισπανοί είχαν εξαιρετικές επιλογές, κόβωντας παράλληλα τον... αέρα και την ορμή των Αργεντίνων. Το +12 του 20ου λεπτού έκανε τα πάντα πιο απλά για την ομάδα του Σκαριόλο.

• 3

Η... απουσία του Σκόλα. Ο 39χρονος σταρ της «Άλμα» έμεινε στην τρομερή εμφάνιση με την Γαλλία και στον τελικό ήταν επιεικώς... αλλού! Ο Σκόλα έμεινε στο «μηδέν» μέχρι το 27΄, έκανε λάθη, γκρίνιαζε και συνολικά στέρησε από την ομάδα του το μεγαλύτερο επιθετικό της όπλο.

Ένας όρκος νίκης με... χαμόγελα, χορό και πειράγματα: Η εικόνα των Ισπανών πριν το ματς δημιούργησε σχόλια, όμως η απόδοσή τους στο παρκέ έδειξε πως οι «Φούριας Ρόχας» ήταν απόλυτα έτοιμοι για το χρυσό και τον... θρόνο του παγκόσμιου μπάσκετ!

5
Ρούντι Φερνάντεθ
Απίστευτο ματς από τον Ρούντι, που έκανε πραγματικά τα πάντα στο παρκέ. Εξαιρετικός στην άμυνα, βοήθησε και στην επίθεση με συνεχόμενα τρίποντα, μεγάλη ωριμότητα και συνολικά ένα all around... έργο για τον MVP του τελικού.

4
Λουίς Σκόλα
Δεν ήταν καθόλου καλός ο ηγέτης της Αργεντινής. Κακές επιλογές, αστοχία, λάθη και... γκρίνια ήταν στο μενού ενός ματς που πραγματικά θα έπρεπε να χαρεί περισσότερο ο 39χρονος ψηλός, που έμεινε... στην Γαλλία και σε όσα έκανε στα προηγούμενα ματς.

13
Μαρκ Γκασόλ
Ακόμα ένα σπουδαίο ματς από τον ηγέτη των Ισπανών. Τεράστια η προσφορά του στην άμυνα και στο μαρκάρισμα του Σκόλα, σημαντική η βοήθειά του σε σκοράρισμα, ριμπάουντ και ασίστ. Ένας... τυπικός Μαρκ Γκασόλ την κατάλληλη στιγμή.

Παρά την περιρρέουσα ατμόσφαιρα και δύο-τρία λάθη στην αρχή του αγώνα, οι Μαράνιο, Ροσό και Άντερσον έκαναν καλό ματς και διαχειρίστηκαν σωστά έναν τελικό με επαφές και ένταση. Φυσικά, δεν επηρέασαν σε κανένα σημείο την ροή και την έκβαση της αναμέτρησης.