90 67
  • Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία)
  • Αν Πάντερ (Γερμανία)
  • Ρενό Ζελέρ (Βέλγιο)

Καταστροφικό βράδυ για τον Ολυμπιακό στην Ισπανία. Σε μία από τις χειρότερες φετινές τους εμφανίσεις, οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από την Γκραν Κανάρια με 90-67 και έπεσαν στο 14-14, μπαίνοντας για τα καλά σε... μπελάδες στη μάχη της πρόκρισης στα πλέι-οφ της Euroleague.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν σε... άλλο γήπεδο και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλές λάθος επιλογές, καθώς και αρκετά άστοχα σου. Επιπρόσθετα, ο Ολυμπιακός ήταν κακός επιθετικά, δεν κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και η απουσία των Βασίλη Σπανούλη και Γιάνις Στρέλνιεκς κόστισε σημαντικά.

Πλέον, οι Πειραιώτες πρέπει να κάνουν οπωσδήποτε το «2/2» με την Ζαλγκίρις και την Νταρουσάφακα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ώστε να πάρουν εισιτήριο για τα πλέι-οφ. Ωστόσο, η καταστροφική ήττα στα Κανάρια Νησιά θα αναγκάσει τον Ολυμπιακό να κοιτά και τα υπόλοιπα αποτελέσματα μέχρι το τέλος της Regular Season.

• 12

Εξαιρετική η Γκραν Κανάρια, με τον Πέδρο Μαρτίνεθ να διαβάζει άψογα το ματς και να χτυπά τον Ολυμπιακό στην περιφέρεια και μέσω των εξαιρετικών του σουτέρ. Κέρδισε κατά κράτος τον Ντέιβιντ Μπλατ ο έμπειρος τεχνικός.

• 11

Σε άλλο γήπεδο ο Ολυμπιακός, με τον Ντέιβιντ Μπλατ να έχει ευθύνη, αφού δεν μπόρεσε να καλύψει την απουσία των Σπανούλη και Στρέλνιεκς στην περιφέρεια. Κακές επιλογές και ακόμα χειρότερη νοοτροπία για τους Πειραιώτες, που δεν έβγαλαν και καθόλου ενέργεια στο παρκέ.

4'

O Κλέβιν Χάνα ύψωσε και ο Οντρέι Μπάλβιν κάρφωσε εντυπωσιακά, βγάζοντας με επιτυχία και... θέαμα μία από τις πολλές συνεργασίες κοντών-ψηλών της Γκραν Κανάρια.

4’ 11 - 2
6’ 11 - 8
8’ 17 - 10
10’ 19 - 16
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με ιδιαίτερη... αστοχία, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γκραν Κανάρια για να προηγηθεί νωρίς με 9-0. Οι «ερυθρόλευκοι» πάντως ανέβασαν στροφές, βελτίωσαν την άμυνά τους και βρήκαν σκορ, κάτι που τους επέτρεψε να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και να μειώσουν στους 3 (19-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.
12’ 21 - 18
14’ 25 - 18
16’ 29 - 21
18’ 38 - 24
20’ 40 - 30
Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έμοιαζε... βραχυκυκλωμένη στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και η Γκραν Κανάρια αντιμετώπισε σοβαρά την κατάσταση, χτυπώντας στις αδυναμίες του Ολυμπιακού. Οι Ισπανοί ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (28-18, 15'), ενώ λίγο αργότερα ανέβηκαν ακόμα και στο +12 (33-21, 17'). Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν τον... εαυτό τους και η διαφορά έφτασε τους 14 (38-24, 17'), μετά από 3/3 βολές του Ντι Τζέι Στρόμπερι. Τελικά ο Ολυμπιακός πήγε στην ανάπαυλα με... μειονέκτημα δέκα πόντων (40-30).
22’ 46 - 30
24’ 54 - 34
26’ 58 - 41
28’ 60 - 42
30’ 69 - 46
Τρία σερί τρίποντα του Έρικσον και συνεχόμενα λάθη του Ολυμπιακού εκτόξευσαν την διαφορά στους 19 (49-30, 22'), κάτι που ανέβασε τρομερά την δυσκολία στην διαχείριση του ματς από τους Πειραιώτες. Ο Αξέλ Τουπάν... βγήκε μπροστά με συνεχόμενα σουτ και έδωσε λύσεις (54-39, 26'), όμως το... τρίποντο ρεσιτάλ των γηπεδούχων τους κράτησε σταθερά μπροστά, με διαφορές άνω των 15 πόντων. Η Γκραν Κανάρια έκλεισε τελικά την τρίτη περίοδο στο εμφατικό +23 (69-46).
32’ 72 - 51
34’ 72 - 53
36’ 80 - 58
38’ 87 - 61
40’ 90 - 67
Η ψυχολογία και το μομέντουμ της Γκραν Κανάρια επέτρεψαν στους Ισπανούς να διατηρηθούν σε θέση οδηγού στο ματς, με τον Ολυμπιακό να δυσκολεύεται ακόμα και στις πιο απλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν ποτέ τον έλεγχο του ματς και οι Πειραιώτες έχασαν με τεράστια άνεση, σε ένα από τα χειρότερα βράδια τους στην Euroleague.

• 1

Η αστοχία του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε καθαρό μυαλό και μέτρησε πολλές λάθος επιλογές, αλλά η αστοχία σε σουτ ακόμα και κάτω από το καλάθι κόστισε σημαντικά. Την ίδια ώρα, η Γκραν Κανάρια... πυροβολούσε και έφτασε στη νίκη.

• 2

Η έλλειψη δημιουργίας. Η απουσία των Βασίλη Σπανούλη και Γιάνις Στρέλνιεκς έκανε... μπαμ στα Κανάρια Νησιά, με τους Ουέμπερ και Ουίλιαμς - Γκος να μην μπορούν να δημιουργήσουν για τους συμπαίκτες τους. Ελάχιστες ασίστ, αρκετά λάθη και κακές επιλογές αποτέλεσαν το... παζλ για την επίθεση του Ολυμπιακού στην Ισπανία.

• 3

Το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο. Η Γκραν Κανάρια έκανε... ό,τι ήθελε στο παρκέ, βρήκε σκορ με μεγάλα σουτ από το τρίποντο και «έτρεξε» ένα επιμέρους 29-16, που της έδωσε προβάδισμα 23 πόντων στο 30ο λεπτό. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί σε άμυνα και επίθεση, σε ένα κομβικό διάστημα για την τελική έκβαση του ματς.

Η απογοήτευση στο βλέμμα του Γιώργου Πρίντεζη τα λέει όλα: Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε σε ματς που δεν... έπρεπε και πλέον μπήκε σε μπελάδες σχετικά με την πρόκριση στα πλέι-οφ.

8
Μάρκους Έρικσον
Ο έμπειρος άσος πήρε... φωτιά στο τρίτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα μεγάλα σουτ βοήθησε την Γκραν Κανάρια να κυριαρχήσει απόλυτα. Ο Έρισκον «σκότωσε» τον Ολυμπιακό και κατέκτησε δικαιωματικά το βραβείο του MVP.

17
Βαγγέλης Μάντζαρης
Η απουσία των Σπανούλη και Στρέλνιεκς έφερε... ανάγκη καλής εμφάνισης από τον Μάντζαρη και γενικά από την περιφέρεια του Ολυμπιακού, όμως ο έμπειρος γκαρντ δεν βρέθηκε σε καθόλου καλό βράδυ και συνολικά δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους Πειραιώτες.

24
Ντι Τζέι Στρόμπερι
Ο Αμερικανός ήταν σε αρκετά σημεία... αθόρυβος, όμως έκανε εξαιρετική και κυρίως ουσιαστική δουλειά, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Καλή εμφάνιση για τον Στρόμπερι κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Κανένα πρόβλημα για τους διαιτητές στην Ισπανία, με λάθη μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Δεν επηρέασαν σε καμία περίπτωση την ροή και την τελική έκβαση του ματς.