66 57
  • Ρόμπερτ Λοτερμόζερ (Γερμανία)
  • Εμίλιο Πέρεθ (Ισπανία)
  • Σέρτζιο Σίλβα (Πορτογαλία)

Κακό παιχνίδι από τον Ολυμπιακό στην Ιταλία. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν έπιασε καλά στάνταρ απόδοσης, έμεινε πολύ χαμηλά επιθετικά και δεν μπόρεσε να φύγει με το διπλό από το Μιλάνο, με την Αρμάνι να φτάνει σε μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη των πλέι-οφ της Euroleague και να ανεβαίνει στο 14-12.

Οι γηπεδούχοι ήταν... αλλού στο δεύτερο δεκάλεπτο (4 πόντοι ενεργητικό), όμως ήταν σαφώς ανώτεροι στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης, ενώ ο Ολυμπιακός πληγώθηκε ανεπανόρθωτα από τον τραυματισμό του Βασίλη Σπανούλη στα πρώτα λεπτά του ματς.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών έμεινε εκτός λόγω διαστρέμματος και οι υπόλοιποι δεν μπόρεσαν να καλύψουν την απουσία του, κάτι που έγινε αντιληπτό κυρίως στο μπροστινό μέρος του παρκέ. Πάλεψε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, έδωσαν μικρές λύσεις χωρίς αποτέλσμα οι Μπριάντε Ουέμπερ, Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος και Σασα Βεζένκοφ. Απολαυστικός ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ήταν... παντού στο παρκέ και ήταν ουσιασικά ο παίκτης που «σκότωσε» τον Ολυμπιακό με μία μεγάλη εμφάνιση.

Τα πράγματα παραμένουν... δύσκολα για τον Ολυμπιακό σε ότι αφορά την μάχη για την είσοδο στα πλέι-οφ και την 6η θέση, αφού οι «ερθυθρόλευκοι» έπεσαν πλέον στο 13-13. Τώρα, οι Πειραιώτες ετοιμάζονται για την διπλή αγωνιστική της Euroleague, όπου θα αντιμετωπίσουν την Μπάγερν (εντός, 19/3) και την Γκραν Κανάρια (εκτός, 21/3), σε δύο «must win» παιχνίδια.

• 15

Η Αρμάνι Μιλάνο δεν ήταν καλή επιθετικά, όμως ο Σιμόνε Πιανιτζιάνι έδωσε απόλυτη ελευθερία στον Μάικ Τζέιμς και δικαιώθηκε απόλυτα, αφού το ματς κύλησε στους... ρυθμούς του. Επιπρόσθετα, οι Ιταλοί διάβασαν τις αδυναμίες του Ολυμπιακού και έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη.

• 11

Ο τραυματισμός του Βασίλη Σπανούλη επηρέασε σημαντικά την επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα ακόμα και στα πιο απλά plays. Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός δεν είχε καμία απάντηση στον Μαίκ Τζέιμς, κάτι που κόστισε.

27'

O Κάλεμπ Ταρζέφσκι πέτυχε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και ξεσήκωσε το κοινό της Αρμάνι Μιλάνο, προσφέροντας μακράν την πιο εντυπωσιακή φάση της αναμέτρησης.

2’ 4 - 2
4’ 10 - 2
6’ 13 - 6
8’ 15 - 8
10’ 19 - 10
Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν ένα μικρό... Βατερλώ για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σε... άλλο γήπεδο και η Αρμάνι κατάφερε να πετύχει γρήγορα 13 πόντους, αφήνοντας την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στα ρηχά (13-2, 5'). Το θετικό πάντως ήταν πως οι Πειραιώτες αντέδρασαν και μείωσαν άμεσα (15-10, 6'), όμως η «τρύπα» στα ριμπάουντ (13-6) και ο Μάικ Τζέιμς (9π.) κράτησαν τους Ιταλούς σε ρόλο οδηγού στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (19-10).
12’ 21 - 17
14’ 21 - 19
16’ 23 - 21
18’ 23 - 21
20’ 23 - 23
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με πέντε σερί πόντους από Παπανικολάου και Πρίντεζη, γεγονός που έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση τεσσάρων πόντων από τους γηπεδούχους (19-15, 11'). Παρά την αστοχία των φιλοξενούμενων, η Αρμάνι δεν έβρισκε σκορ και αυτό έφερε την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ακόμα πιο κοντά (21-19, 15'). Ο ρυθμός παρέμεινε χαμηλός και ο μικρός τραυματισμός του Βασίλη Σπανούλη επηρέασε τους Πειραιώτες, με τις δύο ομάδες να χάνουν εντελώς την επαφή τους με το καλάθι για περίπου 4 λεπτά. Ο Παπανικολάου έδωσε την λύση και ισοφάρισε (23-23, 19'), διαμορφώνοντας μάλιστα και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Στα αξιοσημείωτα οι μόλις 4 πόντοι που πέτυχε η Αρμάνι στο δεκάλεπτο και το επιμέρους 13-4 του Ολυμπιακού.
22’ 29 - 23
24’ 34 - 25
26’ 36 - 32
28’ 40 - 35
30’ 49 - 39
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και ανέκτησαν το προβάδισμα με ένα μικρό 6-0 (29-23, 21'). Ο Ολυμπιακός επέτρεψε στην Αρμάνι να επιβάλλει τον ρυθμό της και οι Ιταλοί βρέθηκαν να προηγούνται με 9 (34-25) στο 23'. Ο Ουίλιαμς - Γκος... ξύπνησε και οι Πειραιώτες μείωσαν εκ νέου (36-32, 27'), όμως οι Ιταλοί παρέμειναν σταθερά μπροστά, «χτίζοντας» μάλιστα και διψήφια διαφορά στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (49-39).
32’ 49 - 41
34’ 59 - 47
36’ 62 - 53
38’ 66 - 53
40’ 66 - 57
Το μομέντουμ του αγώνα έδειχνε Αρμάνι και οι Ιταλοί δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Με τον Μάικ Τζέιμς να... σκοράρει από παντού, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 16 (59-43, 34') και ουσιαστικά καθάρισαν από νωρίς το ματς. Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ και η Αρμάνι Μιλάνο έφτασε σε μία άνετη νίκη, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για τα πλέι-οφ.

• 1

Η ατυχία με τον Βασίλη Σπανούλη. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού μπήκε στο παρκέ στο -11 και βοήθησε σημαντικά στο να «ροκανιστεί» η διαφορά, όμως γύρισε άσχημα το πόδι του και έμεινε στα «πιτς» για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Η απουσία του στοίχισε στους «ερυθρόλευκους», που στερήθηκαν του ηγέτη τους αλλά και σημαντικών λύσεων, κυρίως στο επιθετικό τους κομμάτι.

• 2

Η αστοχία του Ολυμπιακού. Εκτός των άσχημων επιλογών και των λαθών, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν ιδιαίτερα άστοχη, κυρίως στα σημεία που χρειαζόταν σκορ για να παραμείνει κοντά στους Ιταλούς. Το 12,5% στα τρίποντα ήταν απλά απογοητευτικό για ένα παιχνίδι που ήταν εξ ορισμού πολύ σημανττικό για τον Ολυμπιακό.

• 3

Ο Μάικ Τζέιμς. Τι μπορεί να πει κανείς για τον Αμερικανό; Ο πρώην άσος του Παναθηναικού ΟΠΑΠ ήταν απολαυστικός και... σκότωσε ξανά τον Ολυμπιακό, με μεγάλα σουτ και 27 πόντους. Απολαυστικός ο Τζέιμς και αναμφίβολα παίκτης-κλειδί της αναμέτρησης.

Δεν ήταν κάποια αγωνιστική εικόνα, αλλά η πτώση του Μπρουκς... ξεχώρισε! Ο ψηλός της Αρμάνι Μιλάνο κυνήγησε μία χαμένη μπαλιά και βρέθηκε στις εξέδρες, παρασέρνοντας μαζί του και έναν εκ των διαιτητών του ματς που προσπάθησε να τον βοηθήσει.

2
Μάικ Τζέιμς
Τρομερό ματς από τον Μάικ Τζέιμς, που έχει πάρει από το χέρι την Αρμάνι και την οδηγεί μέχρι τα πλέι-οφ. Ο Αμερικανός γκαρντ είδε ξανά Ολυμπιακό και... αφηνίασε, πραγματοποιώντας μία μεγάλη εμφάνιση, που το έδωσε εύκολα το βραβείο του MVP.

6
Αξέλ Τουπάν
Δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του ματς ο Γάλλος, ο οποίος έκανε αρκετά λάθη και στο «δυνατό» του κομμάτι, στην άμυνα. Σε ένα κακό βράδυ για τον Ολυμπιακό, ο Τουπάν ήταν μάλλον ο χειρότερος...