CSKA MOSCOW
  • Λουίτζι Λαμόνικα (Ιταλία)
  • Χουάν Κάρλος Γκαρσία (Ισπανία)
  • Μάριο Μάικιτς (Σλοβενία)

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ πάλεψε για περίπου 25 λεπτά κόντρα στη ΤΣΣΚΑ, όμως στη συνέχεια η... βενζίνη τελείωσε και οι «ερυθρόλευκοι» υποκλίθηκαν στην ποιότητα της ανώτερης «Αρκούδας». Μάλιστα, το δεύτερο μέρος ήταν... καταστροφικό για τους Πειραιώτες, που είδαν και τους φιλάθλους τους να αποχωρούν από το 35ο λεπτό.

Οι Ρώσοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αδυναμίες και τα νεκρά διαστήματα του Ολυμπιακού, που είχε θέματα στη περιφέρεια, ειδικά μετά από την στιγμή που ο Σπανούλης και ο Ουέμπερ υπέπεσαν στο 4ο φάουλ τους, στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου. Μέχρι τότε πάντως, ο αρχηγός των Πειραιωτών έπαιζε... μόνος του, ενώ καλή εμφάνιση έκανε ο Ζακ ΛεΝτέι κάτω από τις δύο ρακέτες. Εξαιρετικοί οι Νάντο Ντε Κολό, Σέρχιο Ροντρίγκεθ και Κόρι Χίγκινς από τους νικητές, καλή και... γεμάτη εμφάνιση και από τον Κάιλ Χάινς.

Πλέον, ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε τρομερά δύσκολη θέση, αφού έπεσε στο 12-12 μετά την πέμπτη σερί ήττα του στην διοργάνωση. Οι «ερυθρόλευκοι» πρέπει να αντιδράσουν άμεσα για να μην έχουν θέματα με την υπόθεση - πρόκριση και το ματς με την Μπουντούτσνοστ (8/3) είναι «must win». Στο 19-3 η ΤΣΣΚΑ, που παραμένει στη δεύτερη θέση της Regular Season.

• 11

Ο Ολυμπιακός πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε. Ο Ντέιβιντ Μπλατ δεν βρήκε τις κατάλληλες απαντήσεις όταν ο Σπανούλης υπέπεσε στο 4ο φάουλ και συνολικά η άμυνα των «ερυθρόλευκων» πιάστηκε... αδιάβαστη κόντρα στη σωστή επιθετική λειτουργία των Ρώσων.

• 44

Εξαιρετική η ΤΣΣΚΑ σε ακόμα ένα ματς. Οι Ρώσοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους, χτύπησαν σωστά στις αδυναμίες του Ολυμπιακού και έφτασαν σε μία εμφατική νίκη, δείχνοντας ξανά τα... δόντια τους.

17'

Ο Κάιλ Χάινς πέτυχε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και... ξεσήκωσε τους συμπαίκτες του, σε μία φάση που έμοιαζε ως ορεκτικό για την άνετη επικράτηση της ΤΣΣΚΑ.

2’ 4 - 4
4’ 9 - 11
6’ 15 - 17
8’ 19 - 19
10’ 23 - 21
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ψηλό σχήμα (στο "2" ο Τουπάν, στο "4" ο ΛεΝτέι), όμως η ΤΣΣΚΑ βρήκε τον τρόπο να τον... πληγώσει στη ρακέτα και να προηγηθεί με 5 πόντους (4-9) στα πρώτα λεπτά του ματς. Ο ΛεΝτέι έβγαλε ενέργεια και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (13-11, 6'), με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στη συνέχεια στο σκορ. Τελικά, οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα ενός καλαθιού (23-21).
12’ 26 - 24
14’ 28 - 31
16’ 35 - 38
18’ 40 - 42
20’ 50 - 51
Η ενέργεια των φιλοξενούμενων έδωσε και προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ (26-29, 13'), η οποία εκμεταλλεύτηκε την μικρή χαλάρωση στην άμυνα του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν μπόρεσε να ξεφύγει πάντως, αφού οι γηπεδούχοι έβρισκαν συνεχώς τρόπους να σκοράρουν, κυρίως μέσω του Σπανούλη. Ο Κλάιμπερν και ο Ντε Κολό έμοιαζαν ... ασταμάτητοι, όμως ο αρχηγός του Ολυμπιακού κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι με συνεχόμενα μεγάλα σουτ. Έτσι, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στον πόντο (50-51) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.
22’ 52 - 55
24’ 55 - 58
26’ 61 - 61
28’ 63 - 66
30’ 64 - 72
Όπως συνέβη και στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, η ΤΣΣΚΑ μπήκε με όρεξη στο δεύτερο μέρος, αποκτώντας τον έλεγχο στο παρκέ. Το 4ο φάουλ των Σπανούλη και Ουέμπερ ήταν άσχημο... μαντάτο για τον Ολυμπιακό, όμως ο Πρίντεζης και ο ΛεΝτέι έδωσαν ενέργεια αλλά και το προβάδισμα στους Πειραιώτες (60-58, 25'). Οι φιλοξενούμενοι δεν... αγχώθηκαν, κυκλοφόρησαν σωστά την μπάλα και βρήκαν τα καλάθια που έπρεπε, κάτι που τους έδωσε προβάδισμα εφτά πόντων (63-70) στο 29ο λεπτό. Η ΤΣΣΚΑ έκλεισε τελικά το δεκάλετπο στο +8 (64-72) και έβαλε καλές βάσεις για την τέταρτη περίοδο.
32’ 68 - 80
34’ 70 - 82
36’ 70 - 89
38’ 75 - 95
40’ 81 - 97
Η διαφορά ανέβηκε άμεσα σε διψήφια επίπεδα (66-76, 31') και η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να κυριαρχεί στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός δεν είχε κουράγιο, τα... καύσιμα μειώθηκαν και το ματς τελείωσε ουσιαστικά εκεί, αφού η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάτησε γκάζι και... εξαφανίστηκε. Οι Ρώσοι ανέβασαν την διαφορά ακόμα και στους 19 (70-89, 36'), προτού φτάσουν με άνεση στο τελικό 97-81.

• 1

Τα φάουλ στον Σπανούλη και στον Ουέμπερ. Ενώ το ματς κυλούσε σε κατάσταση ισορροπίας, ο αρχηγός του Ολυμπιακού και ο Αμερικανός γκαρντ υπέπεσαν στο 4ο φάουλ τους, κάτι που αποσυντόνισε την «ερυθρόλευκη» περιφέρεια. Η ΤΣΣΚΑ το εκμεταλλεύτηκε και επέβαλλε τον ρυθμό της, σε ένα κομβικό σημείο του ματς.

• 2

Η κατάρρευση στο δεύτερο μέρος. Το πρώτο ημίχρονο είχε έναν άκρως ανταγωνιστικό Ολυμπιακό, που έμοιαζε αγριεμένος και έτοιμος για τη νίκη. Στη συνέχεια όμως όλα άλλαξαν, αφού οι «ερυθρόλευκοι» κατέρρευσαν και δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν ούτε στο ελάχιστο στα μάτια τους αντιπάλους τους.

• 3

Ο επιθετικός πλουραλισμός της ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα της Ρωσίας είχε πάντα λύσεις, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και έβγαλε αντίδραση σε κάθε προσπάθεια του Ολυμπιακού. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδειξε διάθεση και έφτασε τελικά σε μία εύκολη νίκη.

Μία εικόνα είναι... πράγματι 1000 λέξεις. Ο Ντέιβιντ Μπλατ είδε την ομάδα του να «εξαφανίζεται» στο δεύτερο μέρος και η συνέχεια είναι πολύ δύσκολη για τον Ολυμπιακό.

13
Σέρχιο Ροντρίγκετ
Εξαιρετικός και... απολαυστικός ο Ισπανός γκαρντ. Ο Ροντρίγκεθ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ, ευστόχησε σε μεγάλα σουτ και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στην άνετη νίκη της ΤΣΣΚΑ.

3
Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος
Πολύ κακό βράδυ για τον Αμερικανό γκαρντ, που για μία ακόμα φορά απέτυχε να κάνει το... step-up για να δώσει βοήθειες στην περιφέρεια. Κακές επιλογές στην επίθεση, αστοχία και λάθη στην άμυνα ήταν τα κεντρικά στοιχεία στο άσχημο βράδυ του νεαρού άσου.

22
Κόρι Χίγκινς
Σε ένα πολύ καλό βράδυ για την ΤΣΣΚΑ, ο Χίγκινς ήταν ένα σκαλί πιο πάνω από τους υπόλοιπους πρωταγωνιστές των Ρώσων. Ουσιαστικός, εύστοχος και σχεδόν... αθόρυβος, ο Χίγκινς έκανε ξανά την δουλειά του και βοήθησε σημαντικά την ομάδα του και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Ολυμπιακός είχε 35 βολές έναντι 13 της ΤΣΣΚΑ. Ως εκ τούτου, δεν υπάρχει κάποιος διαιτητικός τομέας για να εστιάσει οπουδηποτε αλλού πέρα από το αγωνιστικό.