Πριν πούμε οτιδήποτε για τον αγώνα οφείλουμε να σταθούμε σ’ έναν παράγοντα που πολλοί μπορεί να μην το σκέφτονται αλλά κρύβει το μεγάλο μυστικό του τμήματος μπάσκετ. Η’ μάλλον ένα από τα μεγάλα μυστικά του μπασκετικού Παναθηναϊκού. Ο κόσμος του! Αυτό που έγινε στα Γκραν Κανάρια δεν υπάρχει πουθενά και δεν το ζει καμία ομάδα στην Ευρώπη. Τι και αν το «τριφύλλι» πασχίζει για να μπει στην οκτάδα, τι και αν η φετινή εικόνα δεν είναι η …ενδεδειγμένη οι φίλοι του Συλλόγου βροντοφωνάζουν παρών. Το να βλέπεις στο Λας Πάλμας, στην άλλη άκρη της Ευρώπης, περισσότερους από 200 Παναθηναϊκούς είναι κάτι συγκλονιστικό. Πέραν των 110 που ακολούθησαν την αποστολή με το τσάρτερ άλλοι τόσοι ήρθαν από Ελλάδα, Κύπρο, Αγγλία, Γερμανία, Ολλανδία (συγγνώμη αν μου διαφεύγει κάτι). Για όσους δεν ξέρουν τα Κανάρια Νησιά βρίσκονται στο Ατλαντικό (στην Αφρική) και ανήκουν στην Ισπανία. Αυτή η αγάπη, λοιπόν, είναι ότι πιο υγιές μπορείς να συναντήσεις. Εξάλλου και οι κακές χρονιές μέσα στο πρόγραμμα είναι, η αγάπη είναι (και έτσι πρέπει να είναι) παντοτινή για ένα τμήμα που εδώ και 24 χρόνια χαρίζει τουλάχιστον έναν τίτλο στον κόσμο του.

Επιστρέφοντας στα του αγώνα το πρώτο μέρος ξεκίνησε απλά ανεξήγητα. Δεν μπορείς να παίζεις τη ζωή σου και να έχεις εφτά λάθη στα πρώτα οκτώ λεπτά και να δέχεσαι 26 πόντους στο δεκάλεπτο. Μετά, ωστόσο, αυτό άλλαξε με την άμυνα να σφίγγει και τον Παναθηναϊκό να τρέχει ένα 16-0 μετατρέποντας το 32-28 σε 32-44 κρατώντας για περισσότερα από πέντε λεπτά τη Γκραν Κανάρια χωρίς καλάθι. Θανάσης Αντετοκούνμπο και Κιθ Λάνγκφορντ έσυραν τον χορό στο πρώτο κομμάτι του αγώνα και ο Γιώργος Παπαγιάννης έδωσε σημαντικές βοήθειες. Παρόλα αυτά στο φινάλε του ημιχρόνου πάλι είχαμε τα φαινόμενα της αστάθειας καθώς οι «πράσινοι» μέσα σε δύο περίπου λεπτά δέχθηκαν ένα 13 – 6 χύνοντας το περισσότερο γάλα από την καρδάρα τους.

Στη συνέχεια το πράγμα άρχισε να γίνεται πιο δύσκολο καθώς ο Αντετοκούνμπο έκανε στο 21 το τέταρτο φάουλ και λίγο αργότερα ο Μήτογλου χτύπησε στον ώμο και βγήκε εκτός. Οι «δίδυμοι» πύργοι του Παναθηναϊκού, ωστόσο, είχαν άλλα σχέδια καθώς Παπαγιάννης και Βουγιούκας έδωσαν απίστευτες λύσεις στην ομάδα και ήταν αυτοί που έδωσαν το κάτι παραπάνω ειδικότερα από τη στιγμή που Λάνγκφορντ και Κιλπάτρικ έβρισκαν σκορ από την περιφέρεια. Ο Καλάθης μπήκε ξανά στην εξίσωση και η επιστροφή του Θανάση στο παρκέ έδωσε απίστευτη ενέργεια στην ομάδα. Ο Έλληνας άσος έκανε την καλύτερη του συνολικά εμφάνιση στην Ευρωλίγκα και μαζί με τον Παπαπέτρου θωράκισαν όλη την αμυντική λειτουργία. Έτσι το γήπεδο άρχισε να γέρνει με τον Παναθηναϊκό να πατάει το γκάζι μ’ ένα 14-26 στο τέταρτο δεκάλεπτο να …σκοτώνει τους γηπεδούχους. Πλέον, η νίκη ανήκει στην ιστορία καθώς ακολουθεί ο επόμενος τελικός με τη Νταρουσάφακα στην Πόλη όπου και εκεί τα πάντα είναι μονόδρομος. Νίκη και μόνο νίκη. Απλώς τώρα οι από πάνω έχουν την πράσινη ανασούλα στην πλάτη. Ε, δεν το λες και …καλό!

ΥΓ: Απίθανο ποσοστό του Παναθηναϊκού στα δίποντα με 36/47 που άγγιξε το 76,6%

ΥΓ2: 17 επιθετικά ριμπάουντ η Γκραν Κανάρια. Πολλά.

ΥΓ3: Το πάρτι μετά το ματς ήταν ονειρικό.