65 64
  • Ντάνιελ Ιερεθουέλο (Ισπανία)
  • Καρμέλο Πατέρνικο (Ιταλία)
  • Μίλαν Νέντοβιτς (Σλοβενία)

Ντέρμπι για γερά νεύρα στο Ισραήλ! Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, έντονη... αστοχία, αργό τέμπο και συγκλονιστικό φινάλε, η Μακάμπι κατάφερε να κερδίσει τον Ολυμπιακό με 65-64, χάρη σε καλάθι του Σκότι Ουίλμπεκιν, 4,4" πριν το φινάλε. Ο Γιώργος Πρίντεζης αστόχησε στη συνέχεια και οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν, πέφτοντας στο 12-10 και βλέποντας την απόσταση με την πρώτη τετράδα να μεγαλώνει ακόμα περισσότερο.

Αντίθετα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβηκε στο 10-12 και παραμένει σταθερά στο κόλπο της πρώτης οκτάδας της Regular Season της Euroleague. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ουίλμπεκιν, ο οποίος πέτυχε το τελευταίο καλάθι και 17 πόντους, ενώ στους 19 σταμάτησε ο Ταρίκ Μπλακ. Δεν μπόρεσε να φέρει την ανατροπή ο Βασίλης Σπανούλης, που πέτυχε μεγάλα σουτ στο τέλος (16 πόντοι), ενώ πήγε... στράφι και η καλή εμφάνιση του Νάιτζελ Ουίλιαμς - ΓΚΟς (16 πόντοι).

• 28

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος επέλεξε να οδηγήσει το ματς σε χαμηλό τέμπο και τελικά δικαιώθηκε. Η Μακάμπι δεν ήταν καλή, αλλά βρήκε τις λύσεις στα σημεία που έπρεπε, ενώ κατάφερε να περιορίσει σε μεγάλο βαθμό και τους ψηλούς του Ολυμπιακού.

• 11

Ο Ντείβιντ Μπλατ δεν είδε τον Ολυμπιακό που ενδεχομένως ονειρεύεται να χτίσει: Πλην ελαχίστων περιπτώσεων, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έτρεξαν, δεν πίεσαν σωστά και έδειξαν να μην έχουν σωστές επιλογές στην επίθεση. Η άμυνα δεν ήταν καλή, αλλά στο τέλος δεν ήρθε η νίκη και η πεντάδα απομακρύνεται...

23'

Εξαιρετική φάση από τον Ολυμπιακό, με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να δημιουργεί και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να καρφώνει εντυπωσιακά, δημιουργώντας... σιωπή στην έδρα της Μακάμπι.

2’ 2 - 4
4’ 4 - 10
6’ 8 - 12
8’ 13 - 14
10’ 14 - 16
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή την... άμυνα και το δίδυμο των Ουίλιαμς - Γκος και ΛεΝτέι. Αυτό έφερε προβάδισμα έξι πόντων (4-10), αλλά στη συνέχεια η Μακάμπι ισορρόπησε και ισοφάρισε (14-14, 9'). Ένα καλάθι του Σπανούλη διαμόρφωσε το 14-16 του 10ου λεπτού.
12’ 14 - 16
14’ 17 - 18
16’ 18 - 22
18’ 22 - 24
20’ 26 - 29
Χαμηλό τέμπο, αστοχία και έμφαση στις άμυνες ήταν το τρίπτυχο που κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες... μάτωναν για να σκοράρουν και αυτό είχε αντίκτυπο στην εικόνα του ματς και στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με πέντε (17-22) στο 16ο λεπτό, η Μακάμπι ισοφάρισε λίγο μετά (24-24, 18'), αλλά η ενέργεια του Μπόγρη και ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς έφερε τους φιλοξενούμενους σε οριακή θέση ισχύος στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (26-29).
22’ 30 - 33
24’ 37 - 37
26’ 39 - 39
28’ 41 - 41
30’ 45 - 42
Η εναλλαγή στο σκορ ήταν το πιο συνηθισμένο φαινόμενο στις αρχές του τρίτο δεκαλέπτου. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις για να παραμένει μπροστά, αλλά η Μακάμπι είχε πάντα απαντήσεις για να πλησιάζει και να ισοφαρίζει. Η ομάδα του Τελ Αβίβ πάντως κατάφερε να κάνει την... μίνι-ανατροπή και προηγήθηκε με τρεις (45-42) στο 30ο λεπτό.
32’ 47 - 44
34’ 52 - 49
36’ 55 - 52
38’ 59 - 56
40’ 65 - 64
Το ντέρμπι πήρε... φωτιά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματικά μάχη για τη νίκη. Κανένας δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με την Μακάμπι να αποκτά πάντως προβάδισμα πέντε πόντων (54-49) στο 35ο λεπτό. Σπανούλης και Τουπάν... μίλησαν από το τρίποντο και μείωσαν στο καλάθι (57-55, 36'), όμως ο Μπλακ αποκατέστησε την διαφορά σε ένα κρίσιμο σημείο (61-56, 39'). Ο Σπανούλης ευστόχησε σε... νέα «βόμβα» και μείωσε ξανά σε απόσταση αναπνοής (63-61, 39'), ενώ ένα ακόμα τρίποντο του αρχηγού έφερε τον Ολυμπιακό στο +1 (63-64), 14" πριν την λήξη. Ο Ουίλμπεκιν έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Μακάμπι (65-64) και στα επόμενα 4,4" ο Πρίντεζης αστόχησε, κάτι που έφερε και την ήττα για τους Πειραιώτες.

• 1

Τα κρίσιμα δευτερόλεπτα στο τέλος. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν βρήκε χώρο και κατάφερε να σκοράρει, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης δεν μπόρεσε να πετύχει το σουτ της νίκης. Εκεί κρίθηκαν όλα...

• 2

Η αστοχία του Ολυμπιακού. Το ματς ήταν κρίσιμο, το τέμπο πήγε χαμηλά και το άγχος κυριάρχησε, αλλά το 19,2% στα τρίποντα δεν δικαιολογείται και κυρίως κοστίζει σε τέτοια παιχνίδια. Η Μακάμπι δεν ήταν εύστοχη, αλλά τελικά βρήκε τα σουτ που έπρεπε να πάρει για τη νίκη.

• 3

Ο Ταρίκ Μπλακ. Ο Αμερικανός σέντερ πλήγωσε ανεπανόρθωτα τον Ολυμπιακό στη ρακέτα και μέτρησε μερικές σπουδαίες στιγμές στη τέταρτη περίοδο, δίνοντας σημαντικό boost σε αγωνιστικό και ψυχολογικό επίπεδο.

Φίλοι του Ολυμπιακού στήριξαν την ομάδα τους στο Ισραήλ και είδαν το ματς μαζί με τους φιλάθλους της Μακάμπι, σε μία όμορφη εικόνα που (δυστυχώς) λείπει από τα δικά μας γήπεδα.

1
Σκότι Ουίλμπεκιν
Ο γκαρντ της Μακάμπι ήταν εξαιρετικός στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως το γεγονός πως πέτυχε το σουτ της νίκης του δίνει σχεδόν... αυτόματα τον τίτλο του MVP.

10
Γιάνις Τίμα
Ο Λετονός φόργουορντ ήταν απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα. Δεν φάνηκε πουθενά, δεν βοήθησε καθόλου τον Ολυμπιακό και δεν μπήκε ποτέ στο κλίμα της αναμέτρησης.

28
Ταρίκ Μπλακ
Ο Αμερικανός σέντερ κυριάρχησε κάτω από τις δύο ρακέτες και έδωσε πολλά στην Μακάμπι, «πληγώνοντας» παράλληλα και τον Νίκολα Μιλουτίνοφ στην άμυνα.

Δύσκολο ματς για τους διαιτητές, αλλά η τριάδα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Λάθη έγιναν, παράπονα υπήρξαν αλλά κανένα σφύριγμα δεν επηρέασε την ροή και την έκβαση της αναμέτρησης.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Μεσίνα: «Αγαπώ τον Παπαλουκά, δεν θα μου λείψει ο Ομπράντοβιτς από το Final 4» (vid)